2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Túrótortát sütöttem! Életemben először. Túró (cukor, glutén, tejtermékek és tojás) nélkül, természetesen. 🙂 Én olyan büszke vagyok magamra! Számomra isteni volt, bár ez önmagában nem sokat jelent, mivel soha nem ettem az „eredetit”, tejterméket sem már jó ideje, de! Háromból kettő krónikus tejtermék fogyasztónak is felszökkent a szemöldöke, hogy „nahát, ez túró ízű”! A „túró” kölesből készült, és a legújabb vegán csodafegyverrel, csicserilével tettem habosan könnyeddé a tölteléket.
Régóta szerettem volna kipróbálni a kölestúrót, de idegenkedtem tőle, mert a szokásos mandulából készült „tejtermékekkel” szemben sokkal több benne a szénhidrát, és mi van a főtt köles glikémiás indexével? Mégis muszáj volt kipróbálnom, már csak azért is, hogy annak se maradjanak ki a túrós dolgok az életéből, aki nem fogyaszthat dióféléket, olajos magvakat.
Köles az inzulinrezisztencia diétában
Anno, a glikémiás index és gluténmentes gabonák témájú bejegyzésem kapcsán utána néztem a köles glikémiás indexének, és azt találtam, hogy kedvenc adatbázisomban 71 szerepel a főtt kölesre, ami magas érték, ez alapján nem ajánlott. Pedig van benne rost is rendesen, majdnem annyi, mint a hajdinában, ami kifejezetten alacsony GI gabona. Ki érti ezt? Idővel egyre többen ajánlották inzulinrezisztencia diétában, és én is használni kezdtem, abban az időben, amikor még minden apró vércukorszintugrást azonnal megéreztem, és nem volt vele semmi gondom. Nagyon szeretem, mert finom, sokoldalú, olcsó, és még B is lelkesen kanalazza.
Elkönyveltem, hogy biztosan sok függ attól is, hogy hogyan készül el az a köles, így mindig éppenhogy puhára főzöm, és egy perccel sem tovább. Eddig mindig sok zöldséggel ettem, ez a túrótorta az első recept, amikor nem. 🙂 Szerintem a recept alapján, nem túlfőzve, uzsonnára megengedhető egy szelet túrótorta, ami éppen 20g CH lesz. 😉
Kölestúróhab
A glikémiás index minimalizálása céljából a túróhoz a párolt kölest csak villával törtem össze, így sűrű, tényleg túró állagú és ízű lett a végeredmény, viszont ezt torta tölteléknek túl sűrűnek találtam. A legújabb kedvenc csodafegyveremmel: csicseriléből felvert habbal összekeverve igazán könnyed és habos lett. Szerintem palacsintatölteléknek is elsőosztályú lenne zabpalacsintában, vagy hajdinapalacsintában. Ezer éve nem ettem túrós palacsintát… 😉
Sült túrótorta mindenmentesen
Hozzávalók
- a tésztához: 18 cm-es tortaforma, 8 szelet
- 60 g kölesliszt*
- 20 g hajdinaliszt*
- 20 g barna rizsliszt
- 30 g tápióka keményítő
- csipet himalájai só
- 20 g olívaolaj
- 50 g víz
- 1/2 kk. almaecet
- a töltelékhez:
- 85 g köles
- 1/2 citrom leve**
- 1/4 kk. stevia por**
- 1/2 kk. vanília kivonat
- 2 ek. kókuszzsír
- 1/2 csicserikonzerv leve 90-100g
Elkészítés
- Melegítsd elő a sütőt 160 fokra alul-felül sütéssel.
- A kölest öblítsd le, és tedd főni másfélszeres mennyiségű vízzel és egy csipet sóval. Ha felforrt, állítsd alacsony fokozatra a tűzhelyet, fedd le és kb. 10-15 perc alatt főzd puhára.
- A tésztához a liszteket a sóval tedd aprítógépbe, majd mérd hozzá az olajat, vizet, add hozzá az almaecetet is. Néhány pulzálással dolgozd össze a géppel, majd kézzel formálj belőle gombócot.
- Béleld ki a tésztával a sütőformát. Én a forma aljába sütőpapírt is teszek, az oldalára nem. Olajozott kézzel nyomkodd szét a gombócot, mint a gyurmát, amíg mindenhol egyenletesen vékony és jó magas pereme lesz. Süsd a tésztát 15 percig.
- A töltelékhez a párolt kölest törd össze egy villával. Keverd bele a citromlevet, stevia port, vanília kivonatot, kókuszzsírt is.
- A csicseriléből pár csepp almaecettel verj kemény habot, majd forgasd bele a kölestúróba.
- A tölteléket tedd a torta alapba, és tedd be a sütőbe újabb 20 percre, hogy a töltelék is összesüljön. Amikor kiveszed, a közepe még lehet egy kicsit lágy. Mire kihűl, megszilárdul, és szeletelhető lesz.
Vegida mondta
Szia Nóri!
Nagyon tetszik a recept, ki fogom próbálni. A főtt kölesből eddig csak vaníliás krémet készítettem, „túrónak” nekem sosem vált be. Viszont ezzel a csicserilés változattal lehet, hogy meglepődök majd. 🙂 Szuper ötlet.
A sütő melegétől ezek szerint nem olvadt szét a habos köleskrém. Almaecet ebben szerepet játszik? Mert azt nem tudok használni. A tésztát és a habot is almaecet nélkül készíteném. Illetve a tápióka keményítő helyett kukoricakeményítőt használnék (ez van itthon).
A liszteket mi alapján válogattad össze? Hajdina és köleslisztem van per pillanat, ebből „gyúrnám” össze a tésztát.
Köszönöm előre is a segítséged! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
A melegtől pont hogy „összesül” a csicserilével a krém, mint a tojásfehérjével tenné. Almaecet helyett tehetsz a csicseriléhez citromlevet, vagy más savas dolgot is, csak pár csepp kell, hogy keményebb habja legyen. A tésztába kell keményítő, kukorica is jó lehet, de lehet, hogy kicsit nehezebb lesz nyújtani.
Vegida mondta
Elkészült! 🙂 Végül egy saját pitetészta recept alapján készítettem a tésztát (nem mertem kísérletezni, mert rizslisztem nem volt a receptedhez), de a töltelék a te ötleted alapján készült. Nagyon hálás vagyok, csupahab és csupakrém lett a töltelék. Lenyűgözően müködik a csicseriborsó(lé). 🙂
Dia mondta
Szia! Szuper jól hangzik ! Hol lehet csicseriborsó konzervet venni? Azt nem lehet házilag gyártani vhogy? Végül is csak só, víz, és vmi kioldódik a csicseriborsó ból,. Az almaecetet is lehet citromlével pótolni? Candida van, nem merem használni. A kölestúró egyébként használható lenne a csicseriborsó shab nélkül? Stevia helyett xilit? Bocsi, ha sokat kérdezek 🙂 puszi
Ági mondta
Kedves Nóri!
Nagyon ígéretesnek tűnik a recept, épp most vettem kis a sütőböl az én alkotásom! 🙂
A csicserilé tényleg szuper ötlet, éppen ezért, hogy a konzerv másik fele se „vesszen el”, van abban tapasztalatod, hogy csicseri levet le lehet-e fagyasztani?
Köszönöm szépen!
((Illetve te mihez kezdesz ennyi csicseriborsóval? :D))
Andrási Nóra mondta
Szia Dia,
Igen, fagyasztható. Felengedve lehet, hogy kicsit zavarosabb lesz, de ugyanúgy működik.
Hahaha! Szinte naponta elfogy nálunk 100g száraz csicseriborsóból készült hummusz. 😀 A kisfiam imádja: kanalazza magában, és a bundás kenyeret (csicseris bundás) is csak azzal hajlandó megenni… Meg egyébként a többiek is szeretik.
Ha nálatok nincs ekkora kereslet, akkor jó hír, hogy a főtt csicseriborsó is fagyasztható. 🙂
Évi mondta
Szia Nóri! Kipróbáltam a köles túrót. De mivel én csak a tejtermékekre vagyok érzékeny, egy fincsi csiga tölteléknek használtam. Mit mondjak, 14 éve ettem túrót utoljára és ez mennyei volt. Legközelebb palacsinta töltelék lesz. Szeretem a receptjeidet.
Anita mondta
Kedves Nóri!
Nagyon jó a recept, kifogom próbálni! Annyi kérdésem lenne, ha nincs vanília kivonatom, akkor helyette lehet valamit használni vagy kihagyható?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
vaníliarúd is jó, vagy ki is hagyható.
Holler Ildi mondta
Szia Nóri! Olyan rég szemezek evvel a recepttel, de idegenkedem tőle, a csicseri lé miatt, vagyis a benne lévő tartósító miatt. Ez a konzerv nem tartalmaz tartósítót, csak sót? Legalább is ez van a dobozán? Érdekel, mert én nem találtam a neten erre utaló nyomot. Te gondoltál erre, vagy csak bennem merült ez fel? Köszi!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
most nincs nálam ebből a dobozból és nem emlékszem már biztosan, de inkább arra hajlok, hogy nincs benne. Ha ez zűrös Neked, beáztatott és megfőzött csicseriborsó levével is működik. (Jól le kell főzni, a lének kihűlve tojásfehérje-szerű állaga kell legyen.)
Holler Ildi mondta
Koszi! Akkor ezt a fozos megoldast valasztom valoszinuleg! Boldog Karacsonyt nektek!!☺
csilla mondta
Hosszas tervezgetés után csak nekiálltam a túrótorta megsütésének. Mind a kölesből készült túrót, mind a csicseri-tojáshabot eddig csak blogokon láttam, ezért jobban izgultam gyártás közben, mint fogorvos előtt. Viszont a csicserilés varázslat sikere annyira megihletett, hogy a köleskrémhez kevert gabon kívül készült még egy adag “hab”: poreritrittel, tápiókakeményítővel, citromlével. miután a kölesúrót a tésztára halmoztam, lekentem a köleses réteget baracklekvárral, hadd szóljon, rá a “tojáshab” és be a sütőbe. Na itt jött az IGAZI izgalom, ami cirka negyed óra múlva boldogsággá alakult. Nem mondom, hogy teljes mértékben Rákóczi túrós élményt kaptam, de mindenmentes túrótortának páratlan! Eszméletlen, mennyi csodát tudunk növényi alapanyagokból kihozni! Talán egy kis tökéletesítéssel még el is érhető a fejemben megszületett vegán Rákóczi-álom. Egyszóval köszönöm, Nóri!
Foglalkoztat mostanában a flódnikészítés is, mit gondolsz, pici elősütéssel alkalmas lehet ez a tészta erre a vállalkozásra?
Mindenmentes Nóri mondta
Jaj de örülök az ilyen visszajelzéseknek! 🙂
A kérdésedre sajnos nem tudok válaszolni, mert sosem sütöttem flódnit sajnos…
Zakemy mondta
Szia Nóri! A túró az egyik nagy kedvencem, a recepted szuperül néz ki. Sajnos a csicseriborsó és egyéb diófélék nem ajánlottak nekem. Esetleg van ötleted, mivel lehetne helyettesíteni a csicseriborsó levet? Válaszodat előre is köszi!
Mindenmentes Nóri mondta
Próbáld csak simán kihagyni: nem lesz olyan szellős, de finom marad.
Zakemy mondta
Köszi szépen a tippet! Így elsőre kicsit sem lett olyan, mint a képen, de egészen finom. 🙂 A köles még új nekem, nem tudtam olyan szépen összetörni, mint te, sok kis golyó látható maradt. A másfélszeres víz a köles főzéséhez nekem kevésnek tűnik, 3-5-ször annyi vizet is hozzá tudok adni, magába szívja.
Mindenesetre szuper a recept, máskor is megsütöm majd, hátha jobban fog sikerülni 🙂
Orsi mondta
Én most hétvégén sütöttem meg ezt a receptet, de nem utoljára! Évek óta nem ettem túrót, nem gondoltam hogy hasonló ízvilágot el lehet érni.
Köszi! 🙂