2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
A vegán parmezán nem nagy újdonság a Nap alatt, és elárulom, hogy nem is erről akartam írni ezen a héten. Amiért meggondoltam magam, az volt, hogy végre én is el tudtam készíteni, és annyira örülök neki, hogy nem bírom magamban tartani a jó hírt! 🙂 Hiszitek vagy sem, ebben a pár összetevős, ötperces „receptben” a gluténmentes alapanyag beszerzése jelentette a legnagyobb akadályt…
Gluténmentes élesztőpehely?
Anno én is imádtam a sajtokat, így amikor tejmentes diétába kezdtem, áhítattal figyeltem a mindenféle vegán blogok „sajtos” receptjeit. Így ismerkedtem meg az sörélesztőpehellyel, ami sok fehérjét és rengeteg B-vitamint tartalmaz, és érlelt sajt ízt kölcsönöz a vele ízesített ételeknek. Indultam is, hogy beszerzek egy csomaggal, és sajt gyártásba kezdek. Itt jött a bökkenő: a hazai kínálatban szereplő valamennyi (sör)élesztőpehely gluténtartalmú táptalajon éldegélő élesztőből készült… Pff. 🙁 Értem én, hogy a malátakivonat kézenfekvő válasz, ha az a kérdés, hogy hol érzi jól magát a sörélesztő, de hogy senki, senki ne csinálja másképp… Még Zizi is kérdezősködött nekem, hátha, de hiába.
Vegán parmezán mindenmentesítve
És akkor megtudtam, hogy végre kapható kis hazánkban gluténmentes sörélesztő pehely… Boldogság! Rögtön meg is rendeltem, jött a csomag, bontottam, és azzal a lendülettel össze is dobtam ezt a kis parmezánt. Ha már végre gluténmentes lett, gondoltam, legyen dióféléktől mentes is, ráadásul, az alapanyagok összetételének szerencsés alakulása folytán nem számolós IR diétában. Ugye, mennyi szuper hír? Fel nem tett kérdéseitekre válaszolva: nem, egyelőre nem tudom élesztőmentessé tenni. 🙂
Frissen készült vegán parmezánom rögtön mélyvízbe került, amikor Z nekem szegezte a kérdést, hogy „Nincs itthon egy kis parmezán?” „De van, ma délután készítettem.” „Igazi nincs?” Cöcö. „Nincs hát.” „Na jó, hadd nézzem. … Hű, ez nagyon jó!” Hát így. 🙂
Ráadásul, ez a mindenmentes, vegán parmezán egyike azon (kevés) recepteknek, amiből a mindenmentes olcsóbb az „igazinál”: amikor utoljára parmezánt vettem (nem ma volt), 10.000 Ft/kg-nál kezdődtek azok a dolgok, amit már annak mertek nevezni. Ennél mondjuk nem nagy kihívás olcsóbbnak lenni. 🙂
Hab a tortán, hogy épp a napokban olvastam Iza blogján, hogy az olajos magvakat nem kell számolni IR-diétában (anno nekem csak a zöldségeket mondták), így ebben a receptben semmi sem számolós, ezért rendhagyó módon nem mérlegeltem, csak kanalaztam.
És kanalazom azóta is. Került belőle az eheti spenótos tésztánkra is, de még a hummuszos kenyeremet is megszórtam vele… 😀
Vegán parmezán: tej-, dióféle-, gluténmentes, nem számolós
Hozzávalók
- 3 ek. pirított sózott napraforgómag
- 7 ek. élesztőpehely
- 1,5 kk. fokhagymagranulátum
- 1/2 kk. só
Elkészítés
- Valamennyi hozzávalót tedd kávé/fűszerdarálóba, és alaposan daráld össze.
- Kávédaráló híján diódarálóval vagy aprítógéppel aprítsd a napraforgómagot, és keverd össze a többi hozzávalóval.
Megjegyzések
Napraforgómag helyett használhatsz pirított, sós kesudiót is.
Zita mondta
Igen, amióta beszéltünk erről, azóta a Biorganiknál lehet kapni gluténmentes sörélesztőpelyhet (mert amikor beszéltünk, akkor még nem volt gluténmentes nekik)!
Mindenmentes Nóri mondta
Igen, rögtön lecsaptam rá, amikor megtudtam, hogy végre van ilyen is! 🙂
Iamdori mondta
Zseni recept !! A gm sörélesztő pedig felkerült a következő bevásárlós kívánságlistámra 🙂
Egy kérdőjel viszont van bennem. Az olajos magokról én is mindent úgy tanultam a dietetikusomtól, mint Iza, egy kivételével. Mi a napraforgómagot is számolósak közé vettük …
Mindenmentes Nóri mondta
Hát, ezt tőle (a dietetikustól) kellene megkérdezned, és engem is érdekel a válasz, mert tápanyagösszetétel szempontjából olajos mag, olajos mag, én nem látok különbséget.
Móni mondta
Ez is gluténmentes: http://www.bioabc.hu/index.php?main_page=product_info&products_id=1956&language=hu&zenid=bsbo5rrag2mfua3629ukhcj0v1
Bár a leírásban ez nem szerepel, de a dobozán írja, nekem ilyen van.
Éva mondta
Dejó! kipróbálom! Itt lapul a polcomon a sörélesztőpehely (nekem a sima is jó), épp a napokban néztem, hogy ez is egy lesz azok közül amit megvettem de nem tudok belőle készíteni semmit… 🙁 És erre itt a recept! Köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Ha számolod a CH-t, akkor figyelj a csomagolásra, mert ebben csak 9g CH/100g volt, a korábbiakban pedig sokkal több!
Ildikó Boros mondta
Nekem csak az a bajom, h pont a napraforgó és az élesztő tilos:_(((
Amúgy, anno imádtam a parmezánt!
Mindenmentes Nóri mondta
Ebből az élesztőn sajnos még nem tudok segíteni. :\
Évi mondta
Nagyon szupernek néz ki! Laktózérzékenység ellenére bevállalnám a parmezánt, de az ára miatt nem. 🙁 Viszont ez nagyon tetszetős! 🙂 Bár múltkor kérdeztelek a gluténról, egyelőre nem tettem le róla. Egy nem mentes pehely biztos olcsóbb, így én is kipróbálom. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Nem sokkal. Aztán ha mégis gm eszel, akkor ott lesz egy nagy zacsi nem gm pehely… 😉
Zeliz mondta
Boros Ildikónak mondom, hogy ez az élesztőpehely inaktív, vagyis nem funkcionál élesztőként már, candidások is ehetik. Ugyanez van ráírva a Móni által belinkelt dobozosra is. Szóval lehet, hogy mégis lehet!
Évi mondta
Most ilyen hozzászólós kedvemben vagyok. 🙂 Már írtam ide korábban is, azóta se vagyok gm… Van sörélesztőpelyhem viszont, és ma vettem napraforgót. De most esik le, hogy csak natúrt. 🙁 Azzal vajon működik?
Mindenmentes Nóri mondta
Pirítsd meg sütőben, 180 fokon, amíg aranyszínű lesz, és használj több sót.
Boros Idlikó mondta
Zeliznek üzenem, köszönöm a tippet, de a napraforgó miatt amúgy sem tudom elkészíteni…sajnos….
Azt nem tudom, mivel lehetne kiváltani…
Már vettem inaktiv élesztőpelyhet, amit tudok máshoz használni, de itt nem is a GM-ről van szó, nem szabad…Foodteszt szerint tiltott!
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!