2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Úgy éreztem, hogy a gluténmentes tésztakörkép fussilis epizódja és a tejmentes parmezán recept után időszerű lesz egy tésztaétel is. 🙂 Első körben a paradicsomszószos spagetti jutott eszembe a húsgombócokkal, amiket a Disney rajzfilmben görgetnek a szerelmes kutyusok… Aztán ahogy szövögettem az elképzeléseimet, a spagettiből fussili lett a múltkori tésztás bejegyzés nyomán, a paradicsomszószból pedig céklapesto, mert a paradicsomszósz nem túl izgalmas, B sosem volt igazán nagy rajongója, ellenben a cékla nagy sikert arat mifelénk ezen az őszön.
Céklapesto
A pesto hagyományosan fenyőmagokból, bazsalikomból, olívaolajból, parmezánból készül. Sokat törtem a fejem, hogy minek nevezzem ezt a céklás-diós krémet, mert egy szósznál sűrűbb, és az állaga miatt is a céklapesto tűnt a legtalálóbbnak. A céklás cumót egyébként fő kóstolóm és jobb kezem a konyhában (B, 22 hós) is alaposan megkóstolta: lenyalta a kanalat, majd ‘még!’ felkiáltással visszatunkolta a tálba és ismételte volna végtelen ciklusban, ha közbe nem avatkozok. 🙂
A teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy Znél nem aratott maradéktalan sikert a céklapesto: eleve hátrányból indult, mert ő nem igazán szereti a tésztaételeket.
Padlizsángolyó
Gond nélkül eléldegélnék pár napig csak céklapestos tésztán és padlizsángolyókon. 🙂 Ebben benne van minden, amit mostánban a padlizsánhoz társítani szeretek: aszalt paradicsom, fokhagyma, friss bazsalikom. Így sikerült Z-t is kárpótolnom a tésztaétel miatt.
Céklapestos tészta padlizsángolyókkal
Hozzávalók
- a céklapestohoz:
- 1 cékla 300g
- 50 g dió
- 1 ek. élesztőpehely gluténmentes!
- 1/2 kk. balzsamecet
- 1/2 kk. citromlé
- 1 kk. só
- a padlizsángolyókhoz 12 db:
- 1 nagy padlizsán kb. 4-500g
- 2 gerezd fokhagyma
- 3-4 aszalt paradicsom
- 2 ek. kókuszzsír
- só bors ízlés szerint
- 4-5 friss bazsalikomlevél
- 1 ek. bolhafűmaghéj + 2 ek. víz
- 1/2 kk. szódabikarbóna
- 50 g zabpehely*
- 1 ek. kukoricadara**
- olajspray
- tejmentes parmezán recept itt ízlés szerint
- 190 g tészta***
Elkészítés
- A céklapestohoz apró kockákra vágva főzd meg a céklát, majd turmixold össze valamennyi hozzávalóval.
- A padlizsángolyókhoz vágd kb. 1 centis kockákra a padlizsánt, hagyd állni pár percig sós vízben.
- Egy mély serpenyőben forrósítsd fel a kókuszzsírt, és futtasd meg rajta az apróra vágott fokhagymát és aszalt paradicsomot. Dobd rá a leöblített padlizsánkockákat, és rendszeresen átkeverve süsd addig, amíg megpirulnak. Vedd le a tűzről.
- Közben a bolhafűmaghéjat keverd össze a vízzel. Szórd a serpenyőbe a kukoricadarát és a zabpelyhet, az apróra vágott bazsalikomot, a szódabikarbónát és a vízzel elkevert bolhafűmaghéjat (eddigre zselés lesz).
- Keverd össze az egészet, és ha már nem forró, sütőpapírral kibélelt tepsibe formálj belőle golyókat és fújd le olajsprayvel. Süsd grill fokozaton 200 fokon, amíg a tetejük kicsit megpirul.
- Főzd meg a tésztát a csomagon található utasítás szerint. Forgasd össze a pestoval, tálald a padlizsángolyókkal, ízlés szerint parmezánnal. Jó étvágyat!
Megjegyzések
Tápérték információ
Ha elkészíted, ne felejts el megosztani velem egy fotót Facebookon vagy Instagramon (@mindenmentes)! 😉
Boros Ildikó mondta
Szia Nóri!
Nagyon szeretem a céklát, el is készítem a receptedet, ha segítesz…mivel nekem tilos az élesztő is, azt szeretném tudni, mivel lehet helyettesíteni? Itt milyen funkciót tölt be??
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
egy kis sajtos ízt ad, mint a parmezán. Mehet helyette pirított, darált kesu, esetleg napraforgó, de el is hagyhatod, nem létkérdés.
Orsi mondta
Szia Nóri!
A bolhafűmaghéj helyettesíthető vmivel? Esetleg chiamaggal?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
lenmaggal is, ez egy megengedő recept, csak tartsa össze valami. 🙂
Zita @The Puur mondta
Zseniális recept, imádom a céklát, de még sosem jutott eszembe a pesztó vele kapcsolatban. 🙂 Egyébként meg szerettem volna írni, hogy eddig tudtam tartani magam, mindeddig kétkedve néztem a magtej készítő gépeket, de a legutóbbi cikked a Vegital automatákról annyira meggyőző volt, hogy meg is rendeltük a Kiwi nevű verziót és most teljesen elöntött a várakozás izgalma. 😀
N.Tóth Maria mondta
Szia Nóri!
Fantasztikus „feltaláló” vagy. Sszeretném megtudni, hogy mi a különbség az utifümaghéj és a bolhafümaghéj között? És még valamit: ismerös hallott egy riportot orvostanhallgatóval. Szerinte a kókuszzsír káros a szívre. Azóta nem használom. Sok-sok új találmányt kívánok!
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Mária,
az útifű- és a bolhafűmaghéj ugyanaz: ugyanannak a növénynek más neve.
Tudom, hogy az orvostanhallgató mire gondolhatott, de ez ennél összetettebb kérdés. Én kifejezetten az érrendszer egészsége miatt is használom…
Napsi mondta
Szia Nóra! Friss PCO-s vagyok és 5 éve coeliákiás. Maga a mennyország a blogod!!! Ez az első recept, amit elkészítettem. Isteni finom lett és nem voltam éhes a következő étkezésemig 🙂 Nagyon hálás vagyok neked a dietetikusom mellett, hogy van minta, ami szerint haladhatok. A padlizsán gombóc sajnos nem állt össze, valószínűleg túl nagyra vágtam, de rászórtam a tésztára, így is finom volt. 🙂
Andrási Nóra mondta
Szuper, örülök, hogy itt vagy! 🙂
Timi mondta
Kedves Nóra!
Szeretném elhagyni a sót és a zsiradékot a receptből. Miért kell sós vízben állnia a padlizsánnak?
Olaj spray nélkül is lehet ropogós sütőben sütve a golyó vagy nagyon kiszáradna? Köszönöm
Andrási Nóra mondta
Szia Timi,
a sós vízben állás kicsit elveszi a kesernyés, fanyar ízét a padlizsánnak. A sós vízben áztatást egyébként még Dr Greger is ajánlja a vegyszermaradványok eltávolítására, csak le kell utána öblíteni a zöldségeket. Ha nem komfortos, nem muszáj.
Szerintem nem száradna ki, ma már nem fújnám le. 🙂