2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Az egyik kedvenc ételem a hummusz. Egyszerű, csillió féle módon variálható, tápláló, sokféle módon fel tudom használni: pirítósra, sós lepényhez, salátához, mártogatósnak, szósznak valami mellé, ésatöbbi. Most egy őszies, sült paprikás, fokhagymás verziót készítettem.
Iza a 160 gramm blogon írt egy bejegyzést a 160 grammos diétában használható szakácskönyvekről, amiben írt az én könyvemről is. Nagyon jót mosolyogtam, amikor kiderült: mindketten ugyanazt a fejezetet lapozgatjuk a leggyakrabban, ugyanis nekem is a „vendégvárók” kencés fejezet a kedvencem. Miért? Mert nagyon gyakran készítek zöldséges szendvicskrémeket, pástétomokat: ezeket eszem rendszeresen vacsorára, és reggelire is, ha megunom a zabkását és hirtelen nincs más ötletem.
A jó hír, hogy mindegyiket imádom, a rossz, hogy max. 3, de inkább csak 2 napig vagyok hajlandó pl. ugyanazt a hummuszt enni, szükségem van a változatosságra. Így történhetett, hogy a Mindenmentes könyvbe több isteni fűszeres hummusz recept is került (de van még sok más, nem csicseriborsó alapú kence is), köztük egy sült paprikás is, ezért picit hasonló ehhez, de mégis más ízvilág, én mindkettőt szeretem. 🙂
Hummusz költséghatékonyan
Hummuszt a legegyszerűbben konzerv csicseriborsóból készíthetsz (én ezt használom), ha nem szereted a fém dobozosat, hiperszuper boltokban kapható üveges is. Amikor leszűröd a konzervet, el ne felejtsd félre tenni a levét, hiszen a csicserilé kincset ér, én is sok recepthez használom. A legköltséghatékonyabb megoldás egyébként az, ha magad áztatod a csicseriborsót egy éjszakát, majd puhára főzöd, és lefagyasztod több adagban (1 konzerv 125g csicseriborsónak felel meg). Legutóbb én is így tettem: a főzőlevet most is lefagyasztottam jégkockatartókban, mutattam is erről egy fotót Instagramon.
Hummusz ősziesen
Hűvös reggel, borús őszi nap, sült paprika és sült fokhagyma illat. 🙂 Egészben sült fokhagymából egyszerűen sosem sikerült annyit sütnöm, hogy „elég” legyen. A férjem és a kislányom is teljesen rá van kattanva, így szó szerint el kell dugnom, különben kis porontyunk képes lenne betömni egy egész fejjel… 😀 Ebből a változatból most kihagytam a hagyományosan elengedhetetlen szezámkrémet, a tahinit: egyrészt így megkíméllek az „egzotikus” hozzávalóktól, másrészt így olajos magvaktól is mentes lesz ez a kence.
Hummusz sült kápiával
Hozzávalók
- 30 dkg kápia paprika 2 kisebb vagy 1 szép nagy
- 1 csicseriborsó konzerv vagy
- 125 g száraz csicseriborsó beáztatva puhára főzve
- 2 gerezd sült fokhagyma
- 1 kk. só
- 1 ek. balzsamecet
- 1/2 citrom leve
Elkészítés
- A kápiá(ka)t és a fokhagymagerezdeket héjastul tedd egy tepsibe, és süsd légkeveréses sütőben 160 fokon, amíg a paprika héja elkezd megfeketedni, és a fokhagymagerezdeknek is kezd megbarnulni a héja. (Fokhagymából érdemes egy egész fejet megsütni, mert lezárt dobozban eláll a hűtőben.)
- A paprikát takard le egy nedves ruhával, amíg kihűl, majd húzd le a héját. Tisztítsd meg a fokhagyma gerezdeket is (ha nagyon összesült, akkor egyszerűen préseld ki a belsejét.)
- Tedd valamennyi hozzávalót apríótépbe, és dolgozd össze jó krémesre. Süss hozzá friss pirítós kenyeret. Jó étvágyat!
Megjegyzések
Tápérték információ
Elkészítetted a receptet? Kérlek, értékeld egy hozzászólással (a csillagokkal), és ha van kedved, fotózd le és oszd meg velem Facebookon vagy Instagramon: @mindenmentes! Köszönöm. 🙂
Neked melyik a kedvenc zöldséges szendvicskrémed?
Lialia mondta
isteni ez a reci. nagy köszönet érte, mert 1./ imádjuk a csicserborsót, 2./ kicsit uncsi már a szokváy hummusz, ill. ennek változatai… ebben itt az jó, hogy teljesen más ízvilágot hoz, télyleg köszi, ez kerül a mai szendvicsekbe.
horvath annamaria mondta
Szia,
Már több helyen, recept gyűjteményben láttam zöldség krémeket mint reggeli opcio.
Én úgy tudom h ezek a krémek gyors felszívódásúak. Viszont ha jól tudom reggelire szigorúan csak lassú felszívódású szénhidrátot szabad fogyasztani. Kicsit elbizonytalanodtam. Segítenél? Köszönöm
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
szerintem arra gondolhatsz, hogy amit turmixolunk, az általában gyors lesz, de a glycemicindex.com szerint pl. a hummusz GI-je 6, ami nagyon alacsony… Ezekben a kencékben általában hüvelyeseket vagy olajos magvakat párosítok nem- vagy alig számolós dolgokkal, hogy minél kevesebb CH mellé minél alacsonyabb GI legyen, ezért eszem őket nyugodtan reggelire is.