2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Évek óta szemeztem a neten a különböző lencse vagdalt / sült receptekkel, mire én is elszántam magam a kísérletezgetésre. (Ez itt az egyik kedvencem.) A műfaj sikert aratott, mert ez már a harmadik változat… 🙂 Az első kettőt a könyvben találjátok. Akárcsak a lencse falafel, ez is olyan étel, ami mindenevőkkel is biztosan beválik. 😉
Lencse vagdalt
Sokan kérdezitek, hogy mit eszem reggelire, ami túlmutat a kásán és a kenyér és magvaj kombináción. Hát lencsesültet. Kicsit olyan ez nekem, mint másnak a felvágott: kenyérrel, zöldségekkel reggelire is jólesik. Persze a felvágottaktól eltérően ennek számolnom kell a szénhidrát-tartalmát, cserébe laktatóbb is, így nem gond, hogy kevesebb kenyér fér be mellé. (Sőt, van a kérdésre egy izgalmas megoldásom is: hamarosan mutatok egy, a kenyérhez képest szénhidrátban szegényebb, fehérjében gazdagabb mindenmentes zsemle receptet is… 😉 ) Persze hagyományosabb szerepben, főzelék mellett feltétnek is remekül megállja a helyét.
Lencse, vas, citrom
Szeretek a lencsés dolgokba csempészni egy kis citromot, mert a lencsében található sok-sok vas felszívódásához C-vitaminra is szükség van. Ha most felszisszentél, hogy tejóég, a C-vitamin hőérzékeny, akkor megsúgom, hogy természetes mátrixokban (pl. lencse vagdalt 🙂 ) a jelenlévő más antioxidánsok valamennyire védik, így igenis van értelme a forró vízzel főzött csipketeának és a citromlével ízesített lencse vagdaltnak is.
Ha arra gondoltál, hogy dehát a citromban viszonylag kevés C-vitamin van, akkor igazad van, pl. a petrezselyemben sokkal több, ezért bátran ajánlom, hogy szórd meg friss petrezselyemmel a lencse vagdaltad! 🙂 Én mostanában a lencse falafelt és még sok mindent apróra vágott friss petrezselyemmel megszórva fogyasztok, mert szerintem rettentően finom is!
Elkészíteni nem egy nagy kaland, bár első olvasatra kicsit macerásnak tűnhet. Egy jó aprítóra most is szükséged lesz.
Lencse vagdalt zellerrel, dióval
Hozzávalók
- 125 g lencse
- 100 g dió
- 1/2 zellergumó kb. 170g
- 1 fej vöröshagyma
- 1 szál sárgarépa
- 1/2 kezeletlen héjú citrom héja leve
- 1 ek. kókuszzsír
- 1 ek. lenmag frissen darálva
- 2 ek. kukorica- vagy barna rizs dara
- 1 kk. só
- jó adag frissen őrölt fekete bors
Elkészítés
- A lencsét áztasd be előző éjjel, majd öblítsd le és egy késhegynyi szódabikarbónás vízben főzd puhára.
- A diót pirítsd meg egy száraz serpenyőben.
- A hagymát vágd apróra, majd süsd üvegesre egy kevés kókuszzsíron.
- Tisztítsd meg a zellert, répát majd aprítógépben zümmöld apróra és add a vöröshagymához. Sózd, borsozd, párold puhára.
- Tedd az aprítógépbe a lencse egyharmad részét, és az összes többi hozzávalót: a pirított zöldségeket, a diót, a citrom héját, levét, sót, borsot, a lenmagból pár evőkanál vízzel készített lenmag-tojást és kukorica/barna rizs darát. Turmixold krémesre. Ebbe a masszába pár pulzálással forgasd bele a maradék lencsét.
- Simítsd sütőpapírral kibélelt formába, és süsd 180 fokon, légkeveréssel, 40 percig.
Ildikó mondta
Kedves Nóri,
próbáld meg nem sós vízben főzni a lencsét, úgy áztatás nélkül is gyorsan megpuhul! Minden száraz hüvelyesnek enyhén lúgos főzővíz a kívánatos – én egy pici szódabikarbónát is teszek bele mindjárt az elején. Egyéb fűszereket lehet hozzá tenni, de a sót csak a végén.
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Ildikó,
de jó, hogy írtál! Nem is tudom, miért írtam így, a könyvben már a szódabikarbónás ötletet írtam… Ki is javítom, nehogy megtévesszen valakit! 🙂
irma mondta
Én úgy tartom és észleltem is persze, hogy a szódabikarbóna megváltoztatja az ételek ízét. Ezért kerülöm, hogy főzéshez használjam.
Mindenmentes Nóri mondta
Lehet anélkül is, csak tovább tart megfőzni. 🙂
Zsu mondta
Kedves Nóri!
A véleményedre vagyok kíváncsi. Írod, hogy a lencsében sok-sok vas van, és mivel lehet javítani a felszívódásán. Én azt kérdezném, hogy mit lehet tenni, hogy az ellenkező hatása legyen, és ne szívódjon fel a vas? 🙂 Ez így tudom, nagyon bután hangzik… Azért kérdezem, mert az időnkénti laborvizsgálatoknál mindig kijön, hogy picit határérték feletti a vasszintem. Orvos nem mond rá semmit, tőled sem orvosi tanácsot kérek, csak próbálnék kicsit odafigyelni, hogy ne tömjem magam magas vastartalmú ételekkel folyamatosan. Na de, a lencsét viszont nagyon-nagyon szeretem. Tudsz esetleg valamit arról, hogy ténylegesen az élelmiszerekben lévő vas hány százaléka hasznosul? Van bármi értelme ilyen alapon szelektálnom élelmiszerek között (az amúgy is tej, tojásmentes IR diétám) mellett?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
picit határérték feletti vassal én nem izgulnék a helyedben ha már úgyis annyi dologra odafigyelsz… Nem tudok sajnos vastalanító trükköket. 🙂
anna mondta
kedves Zsu, én pont gyenge vagyok vasban, most fel is írt az orvos vastablettát, annyira. a mellékelt ismertetőben le van írva, hogy semmiképp ne tejjel és ne teával vegyem be; ez utóbbit magamtól is tudtam (hogy a feketetea ront a vas felszívódásán). szia, anna
S. Aniko mondta
Szia Nóri,
Megcsináltam a fasírtot nagyon finom lett. Viszont törik, repedezik, szétbomlik, ahogy vágom.. miből tegyek bele kevesebbet vagy többet hogy megszilárdítsam?
Köszönöm a választ előre is
Aniko
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Sok múlik azon, hogy mennyi nedvességet vesz fel a lencse: amikor az egyharmadát összeturmixolod, az egy krémes dolog kell legyen, egyébként az útifűmaghéj szilárdítja.
Magdi mondta
Kedves Nóri!
Ma ezt a lencse vagdaltat készítettem, igazán nagyon finom lett. A konyha szalad :), ez inkább a rutintalanságomnak köszönhető.
Én belecsavartam az egész citromot. először is mert imádom, és nem tudsz olyat tenni hogy azt mondjam hogy az már sok. másodszor mikor vasat szettem, orvosi tanácsra szedtem mellé c-vitamint hogy segítse a felszívódást. de talán ha kimarad a citromlé ami kár lenne, akkor ne szívódik fel annyira a vas. Legközelebb ami biztos hogy hamar lesz, teszek bele petrezselymet is, úgyis ajánlottad.
Magdi
Eszter mondta
Kedves Nóri!
Legalább 400-szor megcsináltam már ezt a vagdaltat, nem tudom megunni. 🙂 Én olajmentesen főzök, úgyhogy annyit változtatok, hogy a kókuszszírt kihagyom.
Nagyon köszönöm ezt a szuper receptet!
Andrási Nóra mondta
<3