2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Évek óta a mindenmentes kenyeremet süti sok olvasóm és én is igen nagy megelégedettséggel. Kb. mióta a kenyerem megjelent, azóta kérdezitek, hogy hol van már a mindenmentes zsemle? 🙂 Azon kívül, hogy zsemle legyen, a kenyérben szinte az összes hozzávaló helyettesítésére érkezett már kérdés, ezért most olyan receptet terveztem, amihez csupa új hozzávalót használok. Na jó, majdnem: a bolhafűmaghéj az egyetlen, ami szerepel a kenyérben is. A végeredmény: gluténmentes, sőt, gabonaféléktől mentes, IR-barát, élesztőmentes, olajos mag mentes, még csökkentettebb szénhidrát tartalommal… 😉
Mindenmentes zsemle receptek
Találkoztam már élőben és a neten is több zsemle recepttel. Elsőként egy kedves barátnőm sütött nekem mandula-barna rizs-köles keverékből, igazi házi kemencében, így nagyon finom füstös íze volt. Iza zsemle receptje kapcsán kötöttem közelebbi barátságot a cirok liszttel, találkoztam Patkós Dalma receptjével egy Facebook csoportban, majd ennek picit módosított változatával Zitánál.
A kekszes bejegyzésemben is írtam, hogy mostanában új lisztekkel ismerkedem. Teszem ezt egyrészt azért, hogy megőrizzem a nyitottságomat, másrészt kíváncsiságból, végül de nem utolsó sorban pedig azért, hogy változatos házi pékáru recepteket tudjak kreálni Nektek és mindenki találjon valami neki valót. Így történt, hogy elég sok változat készült a zsemléből, így biztosan állíthatom, hogy gyorsan elkészül, mivel már nagy rutinom van benne. 🙂 Kóstoltattam a szokásos rendkívül őszinte kóstolóimon túl mindenevő barátokkal is, és ők is szerették! Ha egy pillanatra pislognál egyet a hozzávalók listáját látván, csak biztatni tudlak: próbáld ki!
Egyébként az utolsó csepp, ami átlendített a zsemlesütést illető belső gátamon (mert kenyeret sütni mennyivel egyszerűbb…) B volt, amikor az egyik heti bevásárlásnál majdnem kiugrott a bevásárló kosárból a zsemlék láttán, holott előtte sosem volt ilyesmivel dolga. De neki olyan kell. Hát sütöttem. Szerette. 🙂
A mindenmentes zsemlék íze egy picit édeskés, amolyan kalács-molnárka szerű, nem olyan rusztikus, mint a kenyeremé. Ezek a zsemlék nemcsak gluténmentesek, hanem gabonaféléktől is mentesek, mert ezeket folyton valami másra akarjátok cserélni… Nem tömtem őket tele maglisztekkel sem, mégis alacsonyabb lett a szénhidrát tartalmuk… Rettentően elégedett vagyok magammal. 🙂
És akkor a recept.
Mindenmentes zsemle - gluténmentes, élesztőmentes, IR-barát
Hozzávalók
- 70 g földimandula liszt őrlemény
- 70 g csicseriborsó liszt
- 40 g kókuszliszt
- 30 g nyílgyökérliszt
- 2 ek. szezám- vagy lenmagpehely*
- 1/2 kk. szódabikarbóna
- 290 g víz
- 2 ek. bolhafűmaghéj
- 1 kk. almaecet
- 2 ek. olívaolaj
- 1 kk. só
Elkészítés
- A bolhafűmaghéjat áztasd be a vízbe. Csak 1-2 percet kell álljon, hogy megduzzadjon, de ne legyen az egész pohár vízből zselé. Ha mégis így lett, kevés vízzel lazítsd majd a tésztát.
- Először a földimandula lisztet mérd egy keverőtálba és alaposan nyomkodd szét benne a csomókat. Mindig nagy gubancok vannak benne, és ezek a zsemlében is így maradhatnak.
- Mérd a tálba a többi szilárd hozzávalót is lisztek, szódabikarbóna.
- Tedd a bolhafűmaghéjas vízbe a sót, almaecetet, olívaolajat is.
- A folyékony hozzávalókat alaposan keverd össze a szilárdakkal. Ha már összeállt, akkor bánj vele óvatosan: a buborékok most keletkeztek a szódabikarbóna és almaecet nyomán, a túl sok gyúrástól megszökhetnek.
- Sütőpapírral kibélelt tepsire formázz a tésztából hat helyes gombócot, és süsd 180 fokon, alul-felül sütéssel 25 percig.
Viki mondta
Nóri!
Ne utálj…de egyedül földi
mandula lisztem nincsen. Valamire cserélhető? …csak amíg beszerzem:)
Bocsánat, és köszönöm ha segítesz.
Mindenmentes Nóri mondta
😀 Nem utállak… Köles, hajdina, cirok is jó lehet helyette csak ezekkel más íze lesz ill. más mennyiségű folyadék kellhet.
Edit mondta
Szia Nori, a jelenlegi ajurvedikus dietam nem engedi meg a csicseriborso es a kokuszlisztet. Hajdinaliszt sajnos szinten nem ajanlott. Foldimogyorolisztet es nyilgyokerlisztet hasznalva elerheto ugyanaz a vegeredmeny? Milyen aranyban hasznaljam? Koszonom
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
ez a recept elég strapabíró, sokféle liszttel működik, egyben marad, az ízére nem tudok garanciát vállalni. 🙂 Még arra figyelj, hogy kevesebb vízzel próbáld, mert a csicseri- és a kókuszlisztek nagyon sok vizet vesznek fel.
Hajni mondta
Szia Nóri!
Sajnos én most lettem allergiás, tojásra, tejre, lisztre, kukoricára,élesztőre, citrusfélékre. Igaz még nem 100%,de az én észrevételem is ez.Azt szeretném kérdezni, hogy a lisztet mivel helyettesíthetem?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
ez ennél összetettebb kérdés, mint ahogy ez a (számodra is megfelelő) zsemle sem véletlenül készül háromféle lisztből. 😉 Böngészd a gluténmentes receptjeimet, és rá fogsz érezni. 🙂
Farkas Franciska mondta
Szia Nóri!
Egy olyan kerdesem lenne, hogy lehet valahol kapni IR dietaba beillesztheto glutenmentes kenyeret? Addig meg nem jutottam el, hogy magam keszitsek ilyet, de szivesen vennek. Elore is koszi!☺️
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
én mindig sütöm, nem vagyok képben a bolti kínálat dolgában. Kérdezd meg egy rokon lélek FB csoportban… 🙂
Zsuzsa mondta
Hello Nori
A fiam vegan lett egeszsegugyi okokbol
Ha megirom az email cimet tudnal vele angolul levelezni?
Nagyon megkoszonnem Miutan en is szeretnem betartani .
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Zsuzsa,
írhat ő is a kapcsolat fülön, de van angol oldalam is, ott is megtalál: ingeniouscooking.com (alig van fent valami, nincs rá időm sajnos).
dr.Tóth Piroska mondta
Kdves Nóri!
Rendszeresen készítem a kenyezet, a zsemlétől azért áltam el, mert sok új liszt kellett volna hozzá, s most eléggé bevásároltam.
Viszont Focacciát szeretnék sütni.Nagyon megtetszett egy hagyományos kenyereket közlő lapban(összesen fehér liszt kell hozzá)
Szerinted a Te kenyér alapanyanyagodból is el tudom készíteni?
Üdvözlettel:
Piroska
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Piroska,
még sosem ettem focacciat, de ha jól értem, kenyértészta jól kidagasztva, töltelékkel. Szerintem működhetne, csak persze nem lesz olyan szellős, mint az „igazi”. 🙂
Janus mondta
Kedves Nóri!
Legényként küzdök, mint malac a búzában. 🙂 Ha jól értem, akkor az élesztőt az almaecet-szódabikarbóna kombó pótolja. Azt szeretném kérdezni, hogy az összekeverés után mennyi ideig kell állni hagyni a keveréket???
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
ez a búzás hasonlat különösen találó. 🙂
Mivel nem kell idő az élesztőnek a munkához, nem kell állni hagyni sem, max. 5-10 percet, hogy a nedvességet felszívja, aki még fel akarja szívni, és ne ragadjon a tészta.
Kati mondta
Szia! Szerinted dobozos növényi tejől is működik? Köszi 😉
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Víz helyett? Miért ne… 🙂
Szofi mondta
Szia Nóri!
Esetleg nyílgyökér liszt helyett használhatok tápióka, vagy bambuszrost lisztet? 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
A tápióka jó helyette!
Janus mondta
Kedves Nóri!
Komoly gondban vagyok! 🙁
Már remek zsemléket készítettem, amikor kiderült, hogy a gyerek allergiás a bolhafűmaghéjra! Köhög tőle. :-(((((
Tudsz esetleg valami helyettesítőt ajánlani? Mert szegénykém nem ehet glutént, élesztőt, szóval nem könnyű!
Előre is köszönöm a választ!
Mindenmentes Nóri mondta
Hű, nehéz ügy… Darált chia mag hasonlóan működik, de szerintem erős íze van + kevesebb folyadékot vesz fel. Darált lenmag is hasonló, de ugyanúgy kevesebb vizet iszik meg – próbáld ezt egy kávéskanál konjac liszttel, amit a lisztbe keversz bele (a darált lenmagot a vízbe), hátha…
benkő erika mondta
A bolhafűmag az az indiai útifű?
Mindenmentes Nóri mondta
Igen! 🙂
Farkas Terézia mondta
Kedves Nóri! Nagyon megörültem ennek a receptnek és tényleg fantasztikus benne minden, de napi szinten fogyasztásnál már nem bírom sós ételben a kókuszlisztet, szerinted mire cserélhetném ki biztonsággal? köles-quinoa vagy esetleg barna rizslisztre? Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszodat! Szép napot! Terka
Mindenmentes Nóri mondta
Szia! Nehéz ügy, mert a kókusz nagyon rostos, és egyrést tartást ad, másrészt sok nedvességet köt meg. Földimandulából is tehetsz többet, csak annak meg ugye erős íze van, és a köles is jól hangzik. A rizsliszttel szerintem nagyon morzsolódna. Ha cseréled a kókuszlisztet, valószínűleg kevesebb folyadék, vagy több útifűmaghéj kell majd.
Farkas Terézia mondta
Nóri, nagyon köszönöm a válaszodat, kisérletek még…. a gluténmentes zabpehelyliszttel próbáltam, az íze jó, de nagyon morzsolódik. Próbálkozom és majd írok, hogy melyik működött a legjobban 🙂