2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Mióta csak elkészült az első adag igazán finom házi tejmentes joghurtom, terveztem, hogy készítek hozzá házi granolát, de valahogy eddig elkerültük egymást… Tavaly ősszel megjelent Nagy Zita, Zizi Vegán reggeli c. szakácskönyve, szintén a BOOOK Kiadó gondozásában, és volt szerencsém a megjelenés után egy dedikált példányt birtokomba venni. 🙂 Amikor először átlapoztam, ez volt az egyik első recept, ami igazán megfogott. Ez volt az első, de biztosan nem az utolsó adag granola, ami a konyhámban készült…
Nagy Zita: Vegán reggeli
Egy véletlen elszólásnak köszönhetően Zizivel kb. egyszerre ismertük fel, hogy mindketten éppen a BOOOK Kiadóval dolgozunk az első könyvünkön. Ez persze sok késő éjszakai üzenetváltást, lelki tréninget és szurkolást vont maga után. 🙂 Alig vártam, hogy végre kézbe vehessem Zizi kötetét, mert egyébként nekem is a reggel a kedvenc napszakom és kicsit egyoldalúnak találtam már a reggeli palettámat.
Nos, a kötet gyönyörű: a szín- és képi világa tökéletesen illik a témához. Persze ebben már nem találok semmi meglepőt, én is rajongok a kiadó könyveiért. A receptektől kb. azt kaptam, amit vártam: Zizi blogját már régóta követem, így tudom, hogy kb. milyen arányban fogyaszthatom az ő receptjeit, mi az, amit egy-két hozzávaló cserével meg tudok oldani. Számomra „kész” receptet keveset, de inspirációt annál többet kaptam.
Kedvenceim pl. a lencsepástétom recept, mivel odavagyok a különböző zöldséges kencékért – nem is értem, eddig a lencse hogyan kerülte el a figyelmemet ebben a szerepkörben. 🙂 A legeslegjobban a granola receptek fogtak meg (három is van a kötetben), mivel a házi granola készítés is régóta szerepelt már a bakancslistámon. A harmadik, „zabpelyhes verzió”-nak keresztelt receptet készítettem el: ehhez pont volt itthon minden hozzávaló és még étcsoki is kerül bele – nem lehetett kihagyni! 🙂
Ha tudni szeretnéd, hogy gluténmentes és/vagy inzulinrezisztencia étrendhez mennyire illeszthető ez a kötet, ajánlom figyelmedbe a The Puur blog kimerítő összefoglalóját!
A kötetet itt tudod megrendelni.
A granolának egyébként még langyosan, a csoki nélkül is nagy sikere volt a családomnál: B-ről kiderült, hogy már eléri a tepsit a konyhapulton is, Z pedig próbált észrevétlenül csipegetni a kihűlőfélben lévő szemekből, de többször lebukott. 🙂 Szerencsére a granola sokáig eláll, így érdemes nagyobb adagot sütni – azt hiszem, én is állandósítok neki egy tároló üveget.
A receptet a szerző engedélyével osztom meg.
Zabpelyhes granola
Hozzávalók
- 160 g apró szemű zabpehely*
- 110 g mandula durvára vágva
- 40 g tökmag
- 50 g étcsokoládé min. 70%-os
- 65 g napraforgómag
- 40 g kókuszreszelék
- 2 ek. hántolt kendermag
- 1/2 kk. só
- 80 ml agavé szirup*
- 4 ek. kókuszzsír olvasztva
- házi tejmentes joghurt a rétegzéshez
Elkészítés
- Melegítsük elő a sütőt 175 fokra. Egy nagy tepsit béleljünk ki sütőpapírral.
- Egy nagyobb tálban dolgozzuk össze a szilrád hozzávalókat (a csokoládé kivételével), majd keverjük hozzá a folyékonyakat és alaposan keverjük össze.
- Egyenletesen kenjük szét a tepsiben. Süssük 6-8 percig, keverjük át egy fakanállal, és süssük újabb 8-10 percig, amíg aranybarna lesz.
- Ha kihűlt, keverjük bele a kész granolába az apróra vágott étcsokoládét is.
- (A granola kehelyhez rétegezzünk egymásra néhány kanál joghurtot - granolát - joghurtot.)
Megjegyzések
** Zizi juharszirupot használt, én cseréltem agavéra, mivel ez az egyetlen szirup, amit (ritkán és keveset) használok. A tápanyag információt a kötet szerint tüntettem fel.
Judyt mondta
En kb egy wve csinaltam .eg Zizi egyik granolajat azota ő es nehany tarsa allando tagjai lettek a reggeleinknek. Hol rizstejes muzlivel jol krrmturoval hol joghurttal keverve 😉 de olyan os volt hogy gesztenyepuret turboztam fel kakaos granolaval 🙂 ugyhogy aterzem az elmenyt tenylwg nehez ellenallni 😀
Erzsi mondta
Kedves Nóri!
Miért jobb az agavé a juharszirupnál?
E
Mindenmentes Nóri mondta
Az agavé nagy része fruktóz, ami inzulintól független módon szívódik fel, a juharszirupban pedig szacharóz, azaz „sima” répacukor van. (IR-es szempont)
Erzsi mondta
Értem, köszönöm!
E.
Gitta mondta
Szia,nyírfacukor-sziruppal is működne?
Mindenmentes Nóri mondta
Összeragadni összeragadna, de a xilit nem karamellizálódik, így sem aranyszínű, sem pirított ízű nem lesz. Esetleg próbáld azt, hogy 1 ek. agávé szirupot megtartasz, a többit helyettesíted.