2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Igen, tudom, egy újabb hummusz recept… 🙂 Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, én nehezen állok le a szerről. Mióta leszoktam a húsevésről, csillió féle kencét készítettem már: mindegyikért teljese odavagyok néhány napig, egy-két hétig, de már várom a következőt… Így történt, hogy a könyvembe is került egy fejezetre való kence, és még azóta is születtek újak. Így ez a téliesített: fokhagymás-petrezselymes változat. A sütőben sült fokhagymának már az illatától is átmelegszem, a sok friss petrezselyem pedig igazi C-vitamin bomba, biztosan ezért rágcsálom főzés közben is… 🙂
Így indult nálam 2017
Talán észrevettétek, hogy már jó pár napja nem írtam új bejegyzést. Ha tudnátok, mennyire örültem, hogy tavaly ősz óta sikerült rendszeresen heti két új recepttel jelentkeznem… Erre most hirtelen két hét szünet, és még nyaralni sem voltunk. Az adásszünet oka, hogy hirtelen sok dolog történt az elmúlt két hétben. B-vel nyakunkba vettük a várost, hogy egy sor találkozón személyesen egyeztessük óráinkat a 2017-es terveinket illetően. 🙂 Ez nagyon izgalmas és örömteli volt, de a egész napos autókázás után valahogy nem jött a lendület, hogy éjjel kreatívan alkossak.
A múlt héten kipróbáltam magam egy új dologban is – főzőórát tartottam a Studio Italia főzőiskolában „Olasz ízek mindenmentesen” címmel. A visszajelzések szerint az óra jól sikerült, az ételek finomak voltak és én is remekül szórakoztam – tizenketten főzték az ételeimet és én ölbe tett kézzel várhattam a kóstolót! Szóval lesz még ilyen, ha érdekel, szívesen jönnél, figyeld a Facebook eseményeimet.
Végül, de nem utolsó sorban… Új laptopom van. 🙂 Villámgyors, szinte hangtalan, és imádom a billentyűzet világítást… Ez hosszabb távon persze segíteni hivatott a munkámat, ráadásul a kezdeti nehézségeken Z villámgyorsan átlendített, de… nehezen szokom meg az új billentyűzetet. Most már sokkal jobb, de eleinte rendkívül frusztráló volt szembesülni a tengernyi elgépeléssel. Előre is bocs.
Hummusz
Visszatérek a tárgyhoz. Hummusz: csicseriborsó krém, a közel-keleti konyha remeke. Először Cipruson élő barátainknál kóstoltam, tahinivel, citrommal és nem volt elsőre szerelem. Azóta már sokféle fűszerrel és zöldséggel készítettem: mártogatósnak, szendvicsbe, tekercsbe… A csicseriborsó teljes értékű fehérje forrás, a hummusz glikémiás indexe pedig nagyon alacsony (GI=6, forrás) – ha esetleg még biztatásra lenne szükséged ahhoz, hogy megkóstold. 🙂 Kb. 10 perc alatt kész is van, ha van már készen sült fokhagymád.
Pár hónapja próbáltam nagyobb mennyiségű fokhagymát sütni egyszerre a sütőben, de a kislányom (!) minden egyes alkalommal leredukálta a készletet annyira, hogy az édesapjával már az első este gyorsasági versenyt folytattunk az utolsó gerezdekért.
Sült fokhagymás, petrezselymes hummusz
Hozzávalók
- 1 csicseriborsó konzerv vagy 120g csicseriborsó beáztatva, puhára főzve
- 2 gerezd sült fokhagyma
- 1 ek. tahini szezámkrém
- 1/2 citrom leve
- 1 ek. apróra vágott petrezselyem levél
Elkészítés
- A fokhagymát héjastul, akár egészben az egész fejet tedd be a sütőbe és süsd addig, amíg a gerezdek megpuhulnak és a belsejük selymesen fénylő lesz. Ez 180 fokon kb. 20 perc. (Lezárt üvegben a hűtőben hetekig eláll.)
- Tedd valamennyi hozzávalót aprítógépbe és turmixold krémesre.
Tápérték információ
Szabina mondta
Szia Nóri! Én valahogy hadilábon állok a csicseribirsóval, de ez a recept egy újabb remény, hogy megszeressem.:) A kencékkel kapcsolatos kérdésem az lenne, hogy a turmixolás miatt ezek nem számítanak gyors felszívódásúnak? (vagy ha ennyire alacsny GI-je, akkor nem kell vele foglalkoznI?) Számomra régebben a magas GI és a felszívódás gyorsasága egyenes arányban álltak egymással, de rájöttem, hogy ez nem így van, ezért sokszor belezavarodok még a dolgokba…
Előre is köszönöm,
Szabina
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, ez nehéz ügy, mert általában így van (turmix=gyors), de ez szerintem a szénhidrátok minőségétől is függ, nem csak a fldolgozá módjától, így pl. gyümölcsök extra gyorsak lesznek turmixolva, de hüvelyesek nem. Linkeltem egy irodalmi adatot a hummusz GI adatáról, ott 6-nak mérték, az extrém alacsony.