2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Egy ideje ismerkedem a tojásmentes, vegán tojásételekkel, és így Húsvéthoz közeledve, mindenképpen szerettem volna megosztani Veletek a kedvencemet. Többféle tojásmentes rántottát is próbáltam már, és nekem ez a habos, könnyed vegán omlett ízlik a legjobban. Muffin formában sütöttem, mert így sokkal egyszerűbb tálalni, és még mutatós is. Ebben a receptben az a ráadás szuperség, hogy előző este is elkészítheted, nem szárad ki, így az ünnepi reggel telhet egy fokkal lassabb tempóban. 😉
Omlett tojás nélkül?
Pár évvel ezelőtt egy olvasóm tojás- és szójamentes rántotta receptet kért tőlem. Akkor erre még nem tudtam gombot varrni, aztán jött a csicseriborsóliszt, és minden megváltozott. 🙂 Ma már több lehetőségünk is van ahhoz, hogy tojásmentes, vegán omlett készüljön a konyhánkban. Sült tojás állagot adhat neki tofu vagy csicseriborsó is: süthetünk összetört tofuból („tofu scramble”), vagy csicseriborsóliszt és víz keverékéből (csicseriomlett). Tojásos ízt kölcsönözhet neki egy kis fekete só (kala namak): ebben a sóban szulfit-sók is vannak, és a felszabaduló kénes illat adja a tojás-íz-élményt. A sárgás színt egy csipet kurkumával lehet megoldani.
A legkönnyedebb vegán omlett
Csodálatom a csicserilé iránt továbbra is töretlen: ha valamilyen csicseriborsós receptet készítesz (mondjuk ezek közül), akkor a csicseriborsó konzerv levét, (vagy a főzőlevét, ha nem konzerv,) mindenképpen tedd el későbbre, akár jégkockatartóba fagyasztva is! Itt találod a recepteket, amikhez eddig használtam. Ez a tojásmentes omlett muffin is felvert csicserilével lesz igazán habos.
Vegán omlett muffin
Praktikus ötlet muffin formában sütni ezeket az omlett muffinokat: így könnyebb tálalni és csomagolni is – piknikre, kirándulásra is jó ötlet. Bármiféle zöldséggel süthetitek, sőt, akár mindegyik muffinba kerülhet valami más, ízlés szerint. 🙂 Bár tényleg csak pár perc összedobni ezt a finom reggelit, akár előző este is nyugodtan elkészítheted: nem szárad ki, így másnap kicsit újramelegítve már ehet is a család, indulhat egy kicsit lassabban a reggel. 🙂
A csicseriborsóliszt lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz (ráadásul liszthez képest elég keveset is), így ez az étel inzulinrezisztencia-diétához is megfelelő.
És akkor itt a (nem túl bonyolult) recept:
Vegán omlett muffin
Hozzávalók
- 100 g csicseriborsóliszt
- 100 g víz
- 80 g csicserilé*
- csipetnyi borkősav elhagyható
- 1 kk. fekete só kala namak
- 1/4 kk. kurkuma
- 1/2 kk. szódabikarbóna
- 160 g leveles spenót mirelit
- 1 ek. kókuszzsír
- 1 gerezd fokhagyma
- frissen őrölt bors ízlés szerint
- 2-3 db olajban eltett aszalt paradicsom
Elkészítés
- A spenótot tedd gyöngyözve forró vízbe pár percre, majd öblítsd le hideg vízzel. A sütőt melegítsd elő 180 fokra.
- A kókuszzsíron futtasd meg az apóra vágott fokhagymát, majd dobd rá a spenótot, keverd jól át, és borsozd ízlés szerint.
- Vágd apró kockákra az aszalt paradicsomokat és keverd össze a spenóttal.
- Add a csicseriléhez a csipet borkősavat, majd robotgéppel verd kemény habbá.
- Egy tálban keverd össze a csicserilisztet, fekete sót, kurkumát, szódabikarbónát, majd mehet bele a víz is, végül forgasd bele a felvert csicserilevet. Ezt a masszát összedolgozhatod robotgéppel is.
- Keverd bele a "tésztába" a zöldségeket is, majd oszd szét a muffinformákban: 1 púpos evőkanálnyi jut mindegyik mélyedésbe.
- Süsd 180 fokon alul-felül sütéssel 15 percig.
Szabina mondta
Szia Nóri!
Már a köleses túrótortánál is kicsit elbizonytalanodtam a csicserilé miatt, végül emiatt nem kezdtem neki. Ha a száraz csicseriborsót beáztatom, kapok egy levet…nekem az is olyan tojásfehérjésnek tűnik. Mindenképpen a főzőlé kell? Vagy amibe ázik, az is felhasználhtaó?
Előre is köszönöm,
Szabina
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
mindenképpen a főzőlé kell. Miért félsz tőle?
Szabina mondta
Nekem a csicseriborsó, amikor beáztattam nem főzve kellett, viszont a köleses torta receptjéből azt olvastam ki, hogy a főzőlé kell, ezért nem is kezdtem neki az áztatólé felverésének. Bevallom, eddig a főtt csicseriborsóval nincs sikerélményem, pedig annyiszor adtam már neki esélyt. Szerintem valamit rosszul csinálok. A szezámmagba forgatott brokkolis csicserifasírtomnak (könyvedből) is olyan íze lett, mintha nyers maradt volna (ízre, nem állagra), pedig puhára főztem. Szerinted mi lehet a baj?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
esetleg egyszer kóstolj meg egy bolti főtt csicseriborsó konzervet (van üveges is) – ha az sem ízlik, akkor lehet, hogy csak nem szereted… A legtöbb receptben lehet helyettesíteni más hüvelyessel, de ha a leve kell, akkor a leve kell. Annak viszont a sütiben nem érzed az ízét. 🙂
Adriane Gaspar mondta
Kedves Nóri,
szívesen ismerkednék tésztareceptekkel lencséböel, csicseriborsóból vagy hajdinából. Tudsz valami jót ajánlani esetleg?
Köszönettel: Adri
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Mármint ezekből legyen a tészta, vagy ezek legyenek a tésztán? 😀
Évi mondta
Kedves Nóri, azt szeretném megkérdezni Tőled, hogy az olajban eltett aszalt paradicsomot hol vasarolod? Ha Te nem vasarolod, akkor van ötleted, hogy hol kaphatok? Nagyon szépen köszönöm!
Andrási Nóra mondta
Szia,
Aldiban szokott lenni kis üvegben a konzerveknél.
Lilla Virágos mondta
Szia Nóri!
A spenótos muffint csináltam meg, céklaleveles változatban. Finom lett.
Hogy csináljam, hogy ne ragadjon bele a papírba?
Látom, neked nagyon szépen kijött.
Andrási Nóra mondta
Szia,
szilikon formát használtam.
N.