2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Az egész tejföl-ügy úgy kezdődött, hogy egy kellemes nyári nap rájöttem, hogy élek-halok egy vastag szelet kenyérért sok tejföllel és kovászos uborkával. Ez azért is volt nagyon vicces, mert tejfölt évek óta nem, kesutejfölt is csak ritkán ettem, uborkás kenyeret mint olyat meg talán 7 évesen utoljára… 🙂 Adott volt, hogy ha már rátaláltam Panni boltjára, ahol kapható tejfölhöz való kultúra, van növényi tejfőző kütyüm, és most már rendelkezésemre áll egy fermentáló csoda is, akkor essünk neki az „igazi” növényi tejföl ügyének. 🙂
Tavaly a kultúrált növényi joghurt receptem kapcsán fedeztem fel, hogy mennyiféle kultúra várja még, hogy növényi tejjel is kipróbálhassam. Az érleléshez egyszem joghurtkészítővel álltam neki, és csalódottan tapasztaltam, hogy bizony, szinte mindegyik bacinak más-más hőfok lenne az ideális, a joghurtkészítőm pedig csak egy programot tud… Az év végén előrukkolt a Vegital egy fermentáló géppel, ami éppen ezt az űrt hivatott betölteni: többféle hőfokot is tud, állítható rajta a fermentálás ideje, és le is hűti a végterméket! Egyetlen fenntartásom a dologgal kapcsolatban az volt, hogy még egy konyhai kütyüt be kellene szuszakolnom a 6 m2-es konyhámba… Sokáig mérlegeltem, hogy kell-e ez nekem, végül győzött a kíváncsiság, és ez a csoda is beköltözött hozzám.
Első tapasztalataim a fermentáló géppel
Nem foglal túl nagy helyet. 🙂 20 x 25 cm helyet foglal az asztalon – ez kisebb, mint egy A/4-es lap, ehhez 22 cm magas. Nagyon halk, legalábbis, amíg melegít – ez fontos, mert egy program akár 36 óráig is tarthat… A hűtés már egy kicsit hangosabb – pont olyan hangja van, mint egy mini hűtőnek – aki felébred arra, hogy a gyermeke két ajtóval arrébb álmában szusszan egyet műsoron felül (jelen!) az felébred rá, aki mélyen alszik (pl. Z), az nem. 🙂
Négyféle előre beállított programot tud: joghurt, natto (ezek 40-42 fokon mennek 8, ill. 16 óráig), rizsbor és kimchi – erjesztett zöldségek (ezek 28-32 fokon mennek 36, ill. 28 óráig). Az alapértelmezett programok fermentálási idejét át lehet állítani, a hőfokát nem. Utóbbi nekem kicsit csalódás volt, mert ha már többféle hőfok program, akkor szuper lett volna, ha ez is egyéni igény szerint szabályozható… Idővel rájöttem, hogy ez talán mégsem olyan nagy gond, mert így is többféle hőfokot tud egy mezei joghurt készítőnél, és ezzel a két hőfokkal elég sok dolog elkészíthető: tejföl, joghurt, kefir, erjesztett zöldségek / szójabab.
Ezek közül nekem első a tejföl volt, az nagyon jól sikerült. 🙂 Utána folyton tejföl készült vele, ezért csak mostanában kanyarodtam rá a joghurt készítés útjára – hamarosan erről is beszámolok. Rettentően izgatott lettem a natto készítés lehetőségétől, mert ez az egyetlen természetesen gazdag K2-vitamin forrás. Megtudtam Ildikótól, a Vegital ügyvezetőjétől, hogy nattohoz még nincs elérhető kultúra, ami itt kritikus, de keresik mindenféle távol-keleti országokban az igazit – én már alig várom, hogy megtalálják. 🙂 Addig is, ki fogom próbálni az erjesztett zöldségeket is.
Sok kiegészítő van hozzá: egy 1,2 literes fém edény amibe éppen belefér egy adag növényi tej egy 1,3 literes tejfőzőből, 4 db kis porcelán tégely, ezek 200 ml-esek (kisebb mennyiségekhez), és két kis kosár natto (erjesztett szójabab) készítéséhez. Ha szeretnél még több részletet megtudni róla, itt el tudod olvasni a használati útmutatót.
„Igazi” növényi tejföl
Attól lett „igazi”, hogy igazi tejfölhöz való kultúrával készül. Egy ideje egyenlő arányban használok krémsajt és gyúrtsajt kultúrát, így még krémesebb, isteni! (Frissítés: Egy ideje fermentáló starter kultúrát használok a tejföl, krémsajt receptjeimhez – ez laktózmentes is, erről itt írtam bővebben.) Az alapot a korábbi kultúrált joghurt receptem adta, csak kicsit zsírosabbra készítettem, hogy krémesebb legyen, és tejfölhöz való kultúrával, ennek megfelelő programon készült a fermentáló géppel. Isteni lett! Nem viccelek, egyiket gyártottam a másik után, és egy hétig tejfölös kenyeret vacsoráztam… 🙂 Készítettem vele kapros-tejfölös uborka salátát is, egy kisebb grillpartira: senkinek nem tűnt fel, hogy növényi volt a tejföl.
Nos, következzen az eddigi legtejfölösebb növényi tejföl receptje, és nézzetek vissza a jövő héten is, addigra szeretnék alkotni valami izgalmasat joghurt-ügyben is! Frissítés, 2021. április: itt találod az eddigi legjobban sikerült növényi tejföl receptem!
"Igazi" növényi tejföl
Hozzávalók
- 1 mérőpohár 60g hántolt köles
- 1 mérőpohár 50g kesudió
- 50 g kókuszzsír
- 1 kk. só
- 1/3 kapszula krémsajt kultúra*
- 1/3 kapszula gyúrtsajt kultúra*
- VAGY
- 1 adag fermentáló starter kultúra
- 1 ek. agávé szirup
Elkészítés
- Tedd a hántolt kölest, a kesudiót, a kókuszzsírt és a sót a növényi tejfőző automatába, töltsd fel vízzel a MIN jelzésig, majd indítsd el a növényi tej száraz magból programot.
- Amikor lejárt, vedd le és mosd el a tetejét, a tejet pedig tedd félre, amíg kb. 30 fokosra hűl.
- Ha lehűlt, keverd bele az agávé szirupot és a krémsajt kultúrát, majd indítsd el a juice programot - így biztosan jól összekeveredik.
- A leendő tejfölt öntsd a fermentáló gép fém edényébe, és indítsd el a Rice wine (rizsbor) programot: az időt állítsd 16-18 órára! Válaszd ki hozzá a hűtés opciót is, ha nem tudod a lejártakor azonnal kivenni.
- -18 óra múlva kész is a finom növényi tejfölöd. (Én úgy vettem észre, hogy másnapra a hűtőben még finomabb lesz.)
Megjegyzések
Frissítés: mivel már szemmértékkel is jól látom, mennyi az annyi, egyszerűen csak kipöccintem a kapszulából a harmadát, visszacsukom, és alkoholos filccel megjelölöm, hogy az már egy bontott kapszula. 😉
Hajni mondta
Szia Nóri!
Jól értem, hogy hagyományos joghurtkészitő géppel nem is érdemes próbálkozni? Iszonyat drága egy ilyen ketyere sajnos – magánvélemény: nagyon túl van árazva … – persze ez a te munkádat nem kisebbíti, nagyon vágyom tejfölre, remélem van ötleted alternatív megoldásokra 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Hát nézd, a krémsajt kultúra a 20-30 fokot szereti. Most nyár van, klímás a lakásod? 🙂 Igen, szerintem is húzós árban van, de az is igaz, hogy nincs jelenleg ehhez hasonló termék a piacon…
Tünde mondta
Nekem egy Ariete Yogurella típusú egyszerű kis fermentáló gépem van, tökéletesen működik és csak 5ezer ft volt
Andrási Nóra mondta
OK, de ez csak joghurtot tud, ugye? Az 40-42 fokon egy, ebben van egy kb. 30 fokos program is.
Tünde mondta
Igen, csak 1 hőmérsékletet tud. Én ezzel készítettem a tejfölödet, a köles+kesut és a fehér babosat is. Mindegyik jól sikerült. :))
Andrási Nóra mondta
Nahát! Erre nem számítottam, de örülök, hogy ennyire egyszerű is lehet! 🙂
Tünde mondta
Annyit változtattam, hogy csak 150 g kókuszzsírt tettem bele
Töltésy Anikó mondta
Szia! Nekem van magtejkeszitőm is és fermentalom is. A kérdésem az lenne hogy nincs sajt krém kultúrám, viszont van tejfölhoz való kultúrám és trapista sajt kultúrám! Véleményed szerint melyikkel csináljam? Köszönöm szépen a segítséget
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
a tejfölhöz valóval próbálnám. Egyébként mid van tejölhöz, ha nem a krémsajt, mert annak a leírásában szerepelt a tejföl?
Ági mondta
Szia!
Lehet, hogy ez a hozzászólás rontja az üzleted, szóval ha gondolod, ne hagyd jóvá, de én a neten kb 9000 forintért rendeltem olyan joghurtkészítőt, amin állítható a hőfok és az idő is. Igaz, hűteni nem tud, de csipog, amikor át kell rakni a hűtőbe.
Ági
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, őszintén érdekel, hogy honnan szerezted ezt a kütyüt, mert nem ismerek ilyet. Épp most láttam másik fajtát, de annak is fix hőfokai vannak…
Ági mondta
Nekem OneConcept yogi-center van, amit az electronic star webshopban vettem. Több program közül lehet választani, egy programon belül 10 Celsius fok mozgástér van, de összesen 25-45 fok között bármit be lehet állítani. Az üzemidő órás egységekben állítható, két-harom napig is akár. Vagy van a bor program, ott napos egységekben 9napig lehet elmenni. Az szerintem zöldség fermentáláshoz jó lehet. Egyszer teszteltem, hogy mennyire pontos, beraktam egy étel hőmérőt a joghurtok mellé, precíz volt. A kütyüt ajánlom, a webshopot nem igazán.
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi az infot, megnéztem. A piac az olyan, hogy bővül. 🙂 Az állítható hőfok és a rettentően hosszú üzemidő valóban vonzó. Azért azt hozzáteszem, hogy ez a fermentáló, ami az asztalomon áll, tutira jobban szigetelt, és pontosabb is volt az előző joghurtkészítőmnél.
Szilvi mondta
Szia Nóri!
Hadd kérdezzem meg: zöldségek fermentálásával kapcsolatban született azóta tapasztalatod? Befőttesüvegben általában 5 napig tart egy literes adag elkészülte. Látom, hogy itt maximum 36 óráig készül, bár gondolom, újra lehet indítani. Valóban elkészül ennyi idő alatt? Erre kellene a kütyü, főleg az egyenletes hőmérsékletet nehéz házilag elérni, emiatt ingadozó minőségű a végeredmény 🙁
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
még nem… de ha lesz, hallani fogsz róla. 🙂 Mostanság kicsit lelassult nálam a tempó.
Szilvi mondta
Nagyon köszönöm!
Mónika mondta
Remek, az alapreceptet mindenképpen használni fogom. Jól értem, hogy nem szűröd le, hanem benen marad az összes kesudió és köles? Csodamasinám nincs, de van befőzőautomatám, amin a hőfok 1 fokos lépésenként állitható , az időtartam végtelen. Sous-vide ételek készítésére bevált, szerintem itt sem fog csődöt mondani , annyi, h vízfürdőben fog femrentálódni a növényi tejem.
Mindenmentes Nóri mondta
Igen, ezek teljesen szétfőnek, ezért felesleges szűrni. Más magokkal más a helyzet…
Tyra mondta
Kedves Móni!
Èrdeklődnèk, hogy sikerült-e befőző automatában elkészítened? Azzal én is rendelkezem!
Köszii!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia! Már volt, aki jelezte,hogy abban készíti. Termosz, meleg takaró, kályha, radiátor, sütő, ásik fajta joghurt készítő, befőzőautomata… tényleg minden volt már. 😀
Gina mondta
Dejó 😀 😀 akkor vajon aszalógépben is működhet? Szívesen kipróbálnám ezt a receptet, nagyon finomnak tűnik 🙂
Amúgy aki valamilyen alternatív eszközt használ hozzá, az hány fokot állít be? Mondjuk pl. 30 fok jó lehet neki? És ha már itt tartunk zöldségek fermentálásához is jó ez a hőmérséklet? Így is megvan 1-2 napon belül? Csatos üvegbe kell betenni, hogy légmentesen záródjon vagy simán? 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Tejfölnek kb. 25 fok az optimális, úgy tudom, de egyébként nem kényes a hőfokra. 🙂 A fermentált zöldségnek levegőznie kell, mert érés közben gázok szabadulnak fel!
Gina mondta
Köszönöm 🙂
Évi mondta
Kedves Nóri! Nekem olyan kérdésem lenne, hogy a hosszú üzemidő nem növeli meg túlzottan az áramfogyasztást?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Szerintem alig fogyaszt valamit ahhoz, hogy 30-40 fokon tartson 1,2L űrtartalmat…
Évi mondta
Kedves Nóri! Megkaptam a gépet. 🙂 Először én is tejfölt szeretnék készíteni. Azt szeretném kérdezni, hogy vajon a tejföl kultúrával is működik? És az agavé szirup helyett mézzel? Holnap még kölest kell beszereznem. Már nagyon várom, hogy kipróbáljam. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Évi,
tejföl/krémsajt vagy mezofil kultúrával szokták készíteni, nem tudom, melyikre gondoltál. Méz is jó, az agávé vegán is, azért írtam.
Évi mondta
Bocsánat, helyesírási hiba. 🙂 Szóval most meg is világosodtam. Nekem is ez a mezofil van. Csak valahogy az volt bennem, hogy tejfölhöz valót rendeltem, így az „tejfölkultúra”. Lehet, így helyesebben írtam volna. De most már minden világos. Köszönöm a segítséget!
Évi mondta
Kedves Nóri! Ne haragudj, hogy zaklatlak még. Teljesen más téma, de az oldaladhoz kapcsolódó. Egyszer megosztottál egy cikket a gluténnal kapcsolatban. Talán egy barátnőd írta. Több bejegyzésed is átnéztem, és nem találom. Be tudnád linkelni?
Végül a tejfölöm ma fog készülni. Sokkal kíváncsibb voltam és csak a rövid joghurt programot próbáltam ki. Még gyakorolni kell, de kezdetnek egész jó. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Sajnos nekem sincs meg a link, Facebookon osztottam meg, de már nem emlékszem, hogy pontosan mikor. :\ Talán tavaly ősszel, ha van türelmed visszagörgetni…
Évi mondta
Örömmel. Nagyon köszönöm. 🙂
István mondta
Szia Nóri!
Köszönöm a receptet, most tesztelem második alkalommal. Elsőre is jó lett, csak kicsit híg volt az állaga. Persze nincsenek olyan eszközeim mint Neked, de a célnak megfelelnek. Leírom, én hogy csináltam:
A magok mennyiségét a másfelesére növeltem, víz maradt.
Edényben addig forraltam, amíg a köles megpuhult.
Ezután turmixgépbe raktam. Iszonyat gyors fordulatú kell, nekem egy Blendtec-em van (Ezzel turmixolnak seprűnyelet, telefonokat, neodium mágnesgolyókat.Nem olcsó, de 90 másodperc alatt csinál kesu dióból növényi tejet hidegen.
Kultúra: házi sajtkészítő vagyok és FD-DVS CHN-22 kultúra volt kéznél, így az került bele. Ez ugyan mezofil és heterofermentatív (hidegkedvelő (21-36C’ és CO2 képző)) az általad használt FD-DVS XPL-1-el szemben, amibe termofil bacik is vannak (30-50 C’ jó nekik). A joghurt is termofil, ezért kell neki a 36C’. Mindkettő 5000 ft alatt van az mtkiwebáruházban. 50u mennyiséget adnak minimum, ami 500 l tejhez elég elvileg. Gyakorlatilag többhöz. 10 l tejbe 8 db morzsa a mennyiség. Fagyasztóban 5 évig simán eláll. És elnézést amiért ezt írom, de ezt a kultúrát így orgalmazzák, nem kapszulában, vagy bárhogy. És ez egy bacilus színtenyészet, sose jutna eszembe kicsibe kiszerelni és eladni.
Fermentálás: Nyáron, június első hetében a lidlben árulnak befőzőautómatát, 11e ft környékén. Ilyenkor egy ilyen 21-27e körül van. 1 C’ pontossággal beállítható a hőtartomány 30-100C’ között. Hűteni nem tud, de ezen simán átlendültem.
Amit viszont nem értek, hogy miért fermentáltad 36 órán keresztül? A kultúra, elvileg 12 óra alatt feldolgozza a cukrot. Ilyen magas hőmérsékleten (30C’-on) 7-8 óra elég neki.
Mindenesetre a recept alapötletnek nagyon – nagyon szuper!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia István,
szerintem nálam szerteágazóbb tapasztalattal rendelkezel házi sajtkészítés és kultúrák terén… 😀 Ami a műszeres felkészültséget illeti, ez már a talán harmadik lehetőség, amiről hallok, mióta ezt a fermentálót használom – csak ámulok és bámulok. 🙂 Kipróbálom majd rövidebb ideig is. Köszönöm a hozzászólást! 🙂
Szura mondta
Szia Nori, Szia István,
kiváncsi voltam, és kiprobáltam, hogy a tefföl milyen ízű 12, 24 és 36 óra után, szintén másfél mennyiséggel. És minnél hosszabb hagyom a gépben, annál savanykásabb lesz. a 12 órás először édes a szájban, és csak a végén jön egy kis savanyú íz, a 36 órásnál a savanyú íz mindjárt érezhető. 🙂
Nekem az utolsó 3 alkalomig a Nori eredeti recepttel mindig jó allagú lett, de most valahogy hígabb lesz. Még nem nagyon értem, hogy miért. Másfél mennyiséggel sűrűbb lesz, de még mindig hiányzik az a kis szillárdság, mi eddig volt. Még keresek, hogy min mulik…
Mindenképpen köszönöm az isteni finom receptet, Nóri 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Azóta én is kipróbáltam rövidebb idővel, de nem volt sem elég tejfölös, sem elég sűrű. Sőt, nekem pár nap alatt a hűtőben sűrűsödött be igazán! Úgy látom, általános tapasztalat, hogy a növényi fermentált termékekhez több idő kell.
Szura mondta
Ó, ez nagyon jó tudni! Én közben találtam, hogy az agar agar egy segítő a sűrűsítésnél, s akkor a mennyiségekken sem kell módosítani a tejföl recepten. A joghurtnál, a második könyvedben tünik fel 🙂
Hegoczki Erika mondta
Kedves Nóri!
Kicsit a témába vág, kicsit nem…
Ha jól tudom, neked is tejallergád van.Elkészítettem ezt a receptet, ugyanezekkel az összetevőkkel, és nekem emésztési problémákat okozott(hasmars). Elképzelhető, hogy a kultúrában van valami, ami ilyen gondot okoz? Vagy csak elszokott a hasam ezektől a baciktól? Te tapasztaltál valami hasonlót, mikor elkezdted használni ezeket a kultúrákat?
Válaszodat köszönöm
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Erika,
nekem nem volt ilyen problémám. Fermentálóval készült? Nem lehet, hogy a fermentáláskor ment félre valami?
Dr. Varsányiné Barna Bernadett mondta
Kedves Nóri!
Én magtejből készült joghurtot, tejfölt, tejszínt szeretnék készíteni a főzéshez és a mindennapokra, de mivel mi tejet nem fogyasztunk, ezért a fermentáló géphez nem vennék egy magtej készítő gèpet is. Megfeleő alapanyagok lehetnek a boltban kapható magzejek is? Tudom, h azok jóval drágábbak, de egyelőre így oldan meg az életünket. Előre is köszönöm a válaszod.
Mindenmentes Nóri mondta
A bolti tejekkel kevés jó tapasztalat van, mert a növényi tejek nem sűrűsödnek be érés közben (vagy nem annyira) és ezért eleve sűrűbbre főzött alappal szoktam készíteni a tejfölt, joghurtot. Megpróbálhatod pl. konjac liszttel vagy vagy valamilyen keményítővel besűríteni a bolti tejet, és úgy érlelni. Kefir kultúrával tehetsz is egy próbát, annak 25 fok is jó, és most egy átlagos lakásban kb. annyi van. 🙂
Reni mondta
Kedves Nori!
Dioval is lehet kesziteni kesudio helyett?
A hazikeszitesu automataval is lehet kikusztejbol joghurtot kesziteni?
Elore is koszinom
Reni
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Igen, mindegyikhez találsz receptet az oldalamon.
dr. Illés Márta mondta
Drága Nóri!
Nekimegyek kézzel, tejkészítő és fermentáló nélkül. Hány ml vizet jelent a MIN jelzésig történő feltöltés? Köszönöm előre is! (Ha szerződés, vagy bármilyen megállapodás miatt nem árulhatod el, nincsen semmi baj, legfeljebb több kört futok.)
Köszönöm előre is!
Márti Nógrád Megyéből
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Márti,
kedves vagy, nincsenek ilyen korlátaim. 🙂 Legfeljebb a könyveimben megjelent recepteket nem publikálnám, de ez itt nem az az eset. A MIN jelzés itt 1,1 liter. A tejföl nem egy kényes dolog, 20-24 fok között kell tartani. A kultúra viszont fontos.
P.s. Mától van az Aldiban agyondicsért Dr Oetker növényi tejföl. Szójás, és még nem kóstoltam, de ha azonnal kell, tudj róla.
Szabina mondta
Szia Nóri! Fermentálóm van, viszont tejkészítőm nincs…elég ha megfőzöm a kölest a kesuval és leturmixolom? Előre is köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Jó lesz az is, csak a kesut is áztasd, plusz lehet hogy így nem lesz ugyanilyen sűrű… Utólag konjac liszttel tudsz sűríteni, ha van otthon.
Kriszti mondta
Kedves Nóri!
Nagyon szeretném ezt a receptet elkészíteni, de nincs semmilyen gépem hozzá…Esetleg ötletet tudnál adni, hogy hogyan fussak neki?
Mindenmentes Nóri mondta
Kultúrád van? Mert ha az sincs, akkor inkább próbáld ezt a kesutejfölt.
Kriszti mondta
Igen van, a Panni féle ahogy a receptben is kérted:)
Mindenmentes Nóri mondta
Akkor a helyedben megpróbálnám áztatni és főzni a hozzávalókat (lehet egyben is, a kölesnek nem árt az ázás és a kesunak sem a főzés 🙂 ),de kevesebb vízzel, mondjuk 8-9 dl vízzel turmixolni… Inkább kezd el 5 decivel és nézd meg, milyen állagú lesz, ha kel, hígítsd. Ezt beoltani és kint hagyni szobameleg helyen. 4-6 óránként szimatolj bele, hogy jó-e már. Most én is megjártam – pont ezt készítettem, erre túlérett és még ki is futott. Fogalmam nincs, mitől, mivel mindig pont így csinálom, de ha hamarabb beleszimatolok, kiderült volna a huncutság…
Kriszti mondta
Köszönöm szépen, ki fogom próbálni és megírom hog síkerült:)
M. Nógrád Megyéből mondta
Drága Nóri, és Mindenki, Akit Érdekel!
Hosszas keresgélés után találtam egy tündéri, gusztusos kis fermentáló készüléket, amelyet kb 1 hét után postán meg is kaptam. Roppant korrekt volt a kiszolgálás és szállítással együtt fizettem 11 ezer Ft-ot. Ez a kis Lakeland készülék 25-65 C fok és 1-99 óra között szabadon állítható. Mivel a 25 C fok még éppen megfelelő, ezért házi kovász előállítására is kiváló. BPA mentes anyagokból készült, de ha idegenkedtek tőle, akkor az 1 literes „Cerve Italia” befőttes üveg pont belefér. 3 év garancia jár hozzá.
Az egyetlen probléma csak az, hogy angol hármas villásdugó van a végén, ami persze nem gond, ha van egy ügyes férfi a háznál. 🙂
Jó tejföl készítést kívánok mindenkinek!
M. Nógrád Megyéből
Mindenmentes Nóri mondta
Köszönöm!
M. Nógrád Megyéből mondta
Bocsánat, megadom a bolt címét is.
https://www.lakeland.co.uk/31794/Lakeland-Multi-Yogurt-and-Soft-Cheese-Maker
Anita mondta
Kedves Nóri!
Én rizstejszínnel és a krémsajt kultúrával próbáltam tegnap tejfölt készíteni. Legelső próbálkozásom, lehet hülyeséget is csináltam. Leírom, szóval egy liter sűrűre főzött rizstejet és 1 kapszula krémsajt kultúrát betettem a fermentáló gépbe, immár 24 órája megy ebben a pillanatban. Igaz már savanykás az íze, de még nem eléggé. Nagy butaságot csináltam, hogy egy egész kapszulát tettem bele? Nem tudom milyen megfontolásból így utólag :/
Egyébként állagra teljesen híg, nem tudom fog ez sűrűsödni, vagy kiöntsem? Nem lesz jó?
Köszönöm, ha elolvasod! 🙂
További szép napot!
Anita
Mindenmentes Nóri mondta
Szia!
Utólag konjac liszttel is tudod sűríteni, ha van otthon (csak bele kell turmixolni). Figyelj rá, nehogy kifusson vagy túlérjen az egész kapszula miatt. Jó lett volna bele egy kis kókuszsír is, hogy krémesebb legyen, de ezt is bele tudod turmixolni utólag. Ne öntsd ki, kóstolgasd, és figyeld, háta „kiforrja magát”. 🙂
Anita mondta
Nagyon szépen köszönöm a gyors segítséget. konjac lisztem nincsen sajnos, minden ilyesmit ma vagy holnap fogok beszerezni. Akkor még hagyhatom a gépben ezek szerint, persze mindig figyelem, már alig várom, hogy kész legyen.Veszek kesudiót is, mert csak kölesem van itthon, ki akarom próbálni a Te receptedet mindenképpen.
Köszönöm a tanácsokat, megfogadom 🙂
M. Nógrád Megyéből mondta
Drága Nóri! Nagyon finom tejfölt készítettem a Te receptúrád szerint, a nemrég vásárolt kis Lakeland joghurt készítő masinám segítségével és anélkül is. 🙂 Azonban történt valami, aminek szeretném a tanulságait levonni. A korábbi hozzászólók tapasztalatát, valamint a Te korábbi tanácsodat is figyelembe véve mindjárt másfél adagnyi maggal kevertem és főztem, mivel nincsen növényi tejkészítő automatánk. A sűrűség kulcsa valószínűleg ott lehet, hogyha nem növényi tej automatában főzzük a tejfölt, akkor hígabb lesz a végeredmény. Erre Te is utaltál korábban. Ezért főzés előtt megőröltem a magokat és főzés közben – utánozva az automatát – többször bele turmixoltam jó nagy fordulatszámon. A végeredmény egy nagyon finom, DE nagyon sűrű, túlzottan sűrű tejföl alap lett és maradt is végig. Egy kevéssel több lett, mint az egy literes üveg, amiben érlelni tettem a kis Lakeland készülékembe, a maradékot pedig egy másik üvegben csak úgy kint hagytam a konyhában. 36 óra fermentálás után mindkettő beérett és az a kb 1 dl mennyiség, amit szobahőmérsékleten hagytam, sokkal ízesebb és savanyúbb lett, mint az erjesztő készülékben érlelt. Így hát bebizonyosodott, hogy az eredeti recepted a tuti, de ha nem tejkészítő automatában főzzük, akkor célszerű őrölt magokkal indítani és főzés közben is többször bele kell turmixolni, hogy a kívánt sűrűséget elérjük. Továbbá, hogy mindenféle erjesztő készülék nélkül is erjeszthetünk házi növényi tejfölt simán, a konyhaasztalon egy befőttes üvegben, ahogy írtad korábban. Tekinthető ez az egyszeri tapasztalat általánosnak?
Nóri hálás köszönet a kutató munkádért! A végeredmények úgy eltűntek egy pillanat alatt, mintha soha nem lettek volna!
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Márti,
Igen, a tejföl a „legegyszerűbb” feladvány fermentálás dolgában, ezt Pannitól tudom. Gyakorlatilag csak kint hagyod a konyhaasztalon és kész… Köszi, hogy utánajártál a tejkészítő nélküli változatnak! Sokan kérdezik, most legalább tudok majd biztosat mondani. 🙂
Anita mondta
Szia Nóri!
Újra én vagyok. Ma megvettem a konjac lisztet, kókuszzsírt, kölest, kesudiót. Tagnap kivettem a fermentálóból a „tejfölömet”, nagyon híg, hűtőbe tettem, nem változott állagra. Egy liter összesen a mennyisége. Most hűtés után is beleturmixolhatom a lisztet és a kókuszzsírt? Valamint milyen mennyiséget mindkettőből az 1 literhez? Meddig áll el egyébként a hűtőben?
Köszönöm szépen! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
1 ek. konjac lisztet, és 2-3 ek. kókuszzsírt, igen, utólag is lehet. 🙂 Ha nem fertőződik be, akár két hétig is eláll. (Egyszer a hűtőben felejtettem egy adagot…)
Anita mondta
Köszönöm szépen, azóta már megcsináltam ezt a receptet pontosan szóról-szóra. Savanykás lett az íze, de viszont sajnos a gépem nem az előírt hőmérsékletet adta, hanem majdnem 50 fokot. Ízre semmi rosszat nem érzek, savanykás is lett. Külön kis üvegekben vannak.Ezt így tárolom 2 hétig, ha esetleg „befertőződik” az penészes lenne?
A gépem elvileg joghurtkészítő és fermentáló néven volt vásárolható, 3 üzemmóddal: Fermentálás- Bor/tinktúra-Kvász. Mivel melegnek éreztem amikor kivettem akkor szembesültem, hogy ez még a joghurtnak is lehet sok lenne.
Mindenmentes Nóri mondta
Így van, ha befertőződik, akkor penészes vagy rossz ízű / szagú lesz! Simán kibírhat két hetet ha tiszták voltak az eszközök.
Tyra mondta
Kedves Nóri!
Kèt kérdèsem lenne! Az egyik, hogy a kókuszzsírt lehet-e helyettesíteni?
A másik, hogy mennyiben változik az elkészítés, ha kész rizstejjel szeretnémkészíteni?
Köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nem próbáltam más zsiradékkal- ez semleges ízű, szobahőn szilárd, ettől jó krémes lesz, de egyébként nincs akadálya, hogy mást használj. Ha bolti cuccból szeretnéd, akkor inkább rizstejszínt használj.
Éva mondta
Szia! Végre kipróbálhattam a receptet, lett olyan gépem amin állítani tudom a hőfokot, de nekem nem olyan igazán tejfölös ízű és kicsit híg is. Azt érzem hogy más mint a joghurt, de nem tökéletes. Vagy a hűtőben még érik és jobban érezhető lesz vajon? Mivel sűríthetném?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, nekem egy éjszaka hűtőben állás mindig sokat lendít rajta. Sűríteni konjac liszttel lehet, utólag beleturmixolva, vagy tápióka keményítővel, ha előre belefőzöd az alapba.
Balázsy Benigna mondta
Szia Nóri,
Csak kölessel és több kókuszzsírral is működhet szerinted?
Köszönöm válaszod
Andrási Nóra mondta
Persze. Több kölessel is. De érdemes vetned egy pillantást ide, a legújabb tejfölömre. Eddig ez a legjobb.
gyooongyi mondta
Nagyon szeretjük! Órákon belül itt a Vegital gépünk, gyorsan leírom a gép nélküli tapasztalataim, mielőtt elhalványulnak és bemásolom a joghurthoz is;-)
Háromszor készítettem el és csak akkor nem sikerült, romlott meg, amikor nem főztem ki az üvegeket. Tényleg fontos a tisztaság, ahogy írtad…
A vizet pótolni kell a köles főzése közben, nagyon sok elpárolog.
Nem szűrtem le a kész masszát, mert rájöttem, hogy nem zavaróak a pici darabkák(mezei turmixszal elegyítem), mindig valamihez, valamivel eszzük őket…
Bevált az agar-agar sűrítés, a joghurt kicsit folyékonyabb lesz, a tejföl tovább sűrűsödik.
Egy szuszra szoktam készíteni a joghurtot és a tejfölt. Nekem a kókuszzsír után válik ketté a recept, a tejfölbe teszek még egy kis cukrot és sót és persze utána jön az oltás.
Bevált a joghurtnál a sütőben fermentálás, mekkora ötlet! Anno napon érleltem a tehéntejből készültet, persze csak nyáron… estére kész is volt. Ki fogom próbálni;-)
Napon érlelés volt már?:-D
Nóri, nagyon köszönjük!!! A glutén mentességet is nálad kezdtük és most a vegánságot. Nálunk is a kisfiúnk a szűk keresztmetszet… Szerinte (is) jobb, mint az eredeti:-P
Andrási Nóra mondta
Köszi hogy megírtad!
Kata mondta
Szia Nóri! Először is köszönöm a sok inspirációt, nemrég érkezett a vegital kombóm, bőszen próbálgatom a releváns receptjeid (is:)) Tejfölben még keresem az igazit. Ez ma lett kész és alapként még nagyon híg volt, készen pedig olyan… mintha elkezdett volna zselésedni. Finom, de nem olyan híg, mint a tied. Van tipped, mi lehet a baj? Esetleg túl sok kultúra okozhatta? Ízre ez jobban bejönne, mint a babos-kesus, de az állaga nagyon félrement.
(Ha túl savanyú, akkor legközelebb mehet 18 óra helyett 16-ra,ugye?)
Andrási Nóra mondta
Szia Kata,
ez a zselésedés dolog a kölestől van. Ha több zsiradékot (kesut és/vagy kókuszsírt) teszel bele, szilárdabb lesz. A bab nem zselésedik, de írtad, hogy az nem jött be. Szója, zab jön még szóba, amit ki tudsz próbálni.
Ha túl savanyú, akkor legközelebb rövidebb ideig érleld.
Sok sikert! 🙂
Ignéczi Éva mondta
Szia Nóri!
Az lenne kérdésem mi lehet a gond, ha fermentálás után hígabb a kész tejföl, mint az alap amiből készült. Már kétszer is így jártam a köles-kesu tejföllel. Alig tudom beleönteni a fermentálóba olyan sűrű, megáll benne a kanál a fermentálás után pedig folyik. Ízre finom, savanykás. Jól lehűtöm az alapot és úgy rakom bele a kultúrákat, mert azt hittem először nem volt eléggé lehűtve. A bab-kesu tejföl mindig sikerül, de azt nem tudom enni.
Válaszodat előre is köszönöm.
Andrási Nóra mondta
Szia Éva!
Na ilyen még nem volt… Ha fermentálás után hűtőbe teszed, nem sűrűsödik vissza?
Úgy oltsd be, hogy előtte ne hűljön túl, vagyis ahogy hű le, amikor már oltható, akkor oltsd is be és úgy menjen a fermentálóba. Nem tudom, hogy ez okozza-e a malőrt, csak a leírásod alapján ez az egyetlen dolog, amit em pont úgy csinálsz, mint én.
Majd írd meg, hogy megoldódott-e!
IgnécziÉva mondta
Szia Nóri!
Nem sűrűsödik a hűtőben sem, sőt ma reggel néztem, míg hígabb lett. Először azt hittem túl melegen oldottam be, most meg lehet túl későn. Nincs konyhai hőmérőm. Amikor kiöntöm a tejkészítőből, olyan jó sűrű. Vegyek hőmérőt, az a biztos?
Andrási Nóra mondta
Szia Éva,
nem, hagyd a hőmérőt, szerintem nem pár fokon múlik… Amikor kézmeleg, akkor oltsd be. (Inkább legyen pár fokkal langyosabb, mint 30 fok, de ne legyen hidegebb.)
IgnécziÉva mondta
Értem. Köszönöm szépen.
További szép napot!
Ignéczi Éva mondta
Szia Nóri!
Nagy a boldogság, sikerült végre a tejföl ízre és állagra is. Annyira örültem, hogy a fém edénykéből kanalaztam csak úgy magában. Beszéltem a szervizzel, elmondtam mi mindennel próbálkoztam és mégis mindig hígabb lett a kész termék.
Azt tanácsolta a szervizben a hölgy , hogy használjak nádcukrot, mert valószínű a mézem nem tartalmaz elég cukrot, így a bacik megeszik a keményítőt és híg lesz a termék.
Most már kezdődhet a nagyüzem.
Andrási Nóra mondta
Ez de izgalmas! Örülök, hogy megoldódott, és köszönöm, hogy megírtad! 🙂
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!