2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Ebben a bejegyzésben idegen tollakkal ékeskedem (természetesen a szerző engedélyével), ugyanis ez a pofon egyszerű recept Nagy Zita (Zizi –zizikalandjai.com) legújabb, „Mit eszik a vega gyerek?” c. szakácskönyvéből származik. Ékes példája annak, hogy az egyszerű mennyire nagyszerű lehet: a vegán töltött cukkini pikk-pakk elkészült és az íze… számomra a nyár tálalva! A hétvégén ismételjük. 🙂
A könyvről elöljáróban annyit, hogy ahogy az alcímben is olvashatjuk: „teljes értékű növényi alapú ételek kicsiknek és nagyoknak”, ez nem egy hozzátáplálós „gyerekkönyv”, sokkal inkább egy kalauz, iránytű a (kis)gyerekes családoknak a növényi alapú táplálkozáshoz.
Mit eszik a vega gyerek?
A kötet már a kisebb formátuma és a világos felépítése miatt is „kézbe mászó”, a recepteket öt fejezetben találjuk: reggelik, ebédek, vacsorák, partik-desszertek, alapreceptek. A receptek elég sokszínűek: találunk a hagyományosabb ízekre hajazó lecsós, (padlizsán)pörköltes, meggymártásos és vadas szószos ételeket, de nem hiányoznak a világ ízei sem: van itt hummusz, quesadilla, szivárvány salátatekercs… A partis fejezetben mindent megtalálunk, ami egy szülinapi zsúrhoz kellhet, és végül az alapreceptek között is találtam pl. számomra izgalmas szezámsót.
Nekem nagyon tetszett az ételekben, hogy többnyire annyira egyszerű az elkészítésük (mégis nagyon izgalmasak!), hogy úgy érzem, át kell értékeljem magamban a „gyors” fogás paramétereit. 🙂 Persze ez nem is csoda, ha arra gondolok, hogy Zizi két kis kuktával főz nap, mint nap.
A receptek alatt minden oldalon feltüntették a benne szereplő allergéneket, így ezt-azt nem evő családok is örömmel tudják forgatni. Elég sok a gluténmentes recept is, de kis változtatással szinte minden átalakítható (pl. tésztát, bulgurt, vagy árpa pelyhet kell lecserélni).
Úgy gondolom, hogy napjainkban, amikor az emberek kevés dologgal kapcsolatban fogalmazzák meg olyan határozottan a véleményüket, mint a gyereknevelés és a növényi alapú, vagy vegán táplálkozás, igen bátor dolog volt Zizitől előállni egy ilyen kötettel. A szerző szavaival élve: “Sokan még nehezen képzelik el, hogyan tud egy család állati termékek nélkül teljes értékűen étkezni, de tíz év múlva ez ebből már nem lesz vita. Valakinek el kell kezdenie, hogy ezt bemutassa.” A kötet mondanivalójának komolyságát mutatja, hogy a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézetének munkatársai írtak hozzá szakmai bevezetőt „A növényi alapú táplálkozás a tudomány szemszögéből” címmel.
Szerintem köszönet illeti Zizit, amiért vállalta ezt a feladatot, és összeállította ezt a hiánypótló kötetet: azoknak, akik vegán módon szeretnék táplálni a családjukat, azoknak, akik szeretnék követni csemetéjüket ezen az úton, és azoknak is, akik csak kacsingatnak a több zöldség fogyasztása felé.
Ha szeretnél többet megtudni a kötetről, Dénes Dóra remek és kimerítő bejegyzést írt róla az Édes pofa blogon. A kötetet 20% kedvezménnyel rendelheted meg Zizi oldalán, ITT.
Vegán töltött cukkini
Ropogós, friss cukkini, lecsós töltelék, kapros, „sajtos” szósz. A sütőbe tolásig kb. fél órát dolgoztam vele, és olyan finom lett, hogy legközelebb dupla adagot készítek, mert ettem volna még. 🙂 Zizi receptje bulgurral szólt, ezt kölesre cseréltem. Lehet, hogy a köles nagyobb térfogatra duzzad, mint a bulgur, vagy talán a cukkinik voltak kisebbek, és ezért történhetett, hogy nekem elég sok töltelékem maradt, így legközelebb ugyanezt a mennyiséget több cukkinibe töltöm, és a receptet is már így írom le Nektek.
Vegán töltött cukkini + Mit eszik a vega gyerek? könyvajánló
Hozzávalók
- 4 kisebb cukkini
- 4 közepes paradicsom felkockázva
- 3 zöldpaprika felkockázva
- 2 szál újhagyma karikára vágva
- 4 gerezd fokhagyma felaprítva
- 130 g hántolt köles
- 150 ml növényi joghurt bolti is jó
- 2 ek. olívaolaj
- 2 ek. gluténmentes sörélesztőpehely
- 1 ek. friss apróra vágott kapor
- késhegynyi őrölt tarka bors
- 2,5 tk. só
Elkészítés
- A cukkiniket hosszában vágd ketté, és vájd ki a magos belsejét.
- Egy kisebb tálban keverd össze a joghurtot a kaporral, sörélesztőpehellyel, 1/2 tk. sóval és tedd félre.
- A kölest alaposan mosd át és főzd puhára 15-20 perc alatt másfélszeres mennyiségű sós vízben.
- Egy nagyobb serpenyőben melegíts egy evőkanál olívaolajat dinszteld rajta az újhagymát 2-3 percig, majd add hozzá a fokhagymát, zöldpaprikát, és kevergesd 5 percig. Mehet bele a paradicsom is, 1 tk. só, kevés bors. Főzd még 10 percig.
- Keverd bele a főtt kölest a lecsóba, és tedd félre pár percre, hogy kicsit hűljön, majd kanalazd a cukkinik belsejébe.A sütőt melegítd elő 180 fokra.
- Kanalazd a joghurtos szószt a cukkinikre, és tedd őket sütőpapírral kibélelt tepsibe. Önts kb. fél deci vizet a tepsibe, és alufóliával letakarva süsd 15 percig, majd fólia nélkül újabb 10 percig, amíg egy kicsit megpirul.
Vélemény, hozzászólás?