2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Ez a krémleves a kislányom kedvéért készült, aki a sütőtök és a levesek nagy rajongója. Gondoltam, párosítom a kettőt… Hogy felnőtteknek is izgalmas legyen a sütőtök krémleves, került bele némi fűszer és kókusz. Növényi tejfőző automatában készítettem, de anélkül is működik, csak így egy fokkal egyszerűbb. 🙂
Sütőtök krémleves
Krémleveseket főzni azért jó, mert nagyon egyszerűek, és mindenkinek jólesik egy csésze/tányér egy hűvös, fárasztó nap végén. Anno B-vel azért is készültek ilyen levesek, mert kis üvegpohárból ügyesen tudta kortyolni már egyévesen is, szerette, és ha türelmét vesztette már a falatkavadászathoz, így nagyobb hatásfokkal sikerült zöldségeket juttatni a pocakba. 🙂
Növényi tejfőzővel különösen egyszerű: csak beledobáljuk a hozzávalókat, kiegészítjük vízzel, bekapcsoljuk és kb. 30-40 perc múlva kész a leves. (Persze a hozzávalókat összefőzve és turmixolva is készíthető.) Egyetlen gond az ilyen turmixolt levesekkel, hogy gyors szénhidrátnak minősülnek, inzulinrezisztencia-diétában ennek megfelelően fogyaszthatóak!
A sűrítéshez használt „rizstejszín” gyakorlatilag főzés közben készül. A kókusz azon túl, hogy finom ízt ad, javítja a leves állagát is. Készítettem már nem csípős, enyhe madras curryvel is, de ha ilyen nincs itthon, garam masala fűszerkeverék is illik hozzá: édeskés, fűszeres, de nem csípős, így gyerekeknek is ízleni fog.
Íme a nem túl bonyolult „recept” 🙂
Currys, kókuszos sütőtök krémleves
Hozzávalók
- 5-600 g kockázott sütőtök
- 1 mérőpohár 25g kókuszreszelék
- 1/2 mérőpohár 25g rizs
- 1 tk. só
- 1 tk. enyhe madras curry vagy garam masala fűszerkeverék
- pirított kókuszchips ropogós feltétnek
Elkészítés
- Tedd valamennyi hozzávalót növényi tejfőzőbe, töltsd fel a MAX jelzésig, és indítsd el a gabonatej, áztatott magból programot. Ha végzett, kész is a leves, nem kell szűrni!
- Tejfőző nélkül főzd együtt puhára valamennyi hozzávalót, majd alaposan turmixold össze.
Ilona mondta
Köszönöm a receptet,nagyon szeretem a sütőtököt
Zsoozsy mondta
Helló!
Köszi a tényleg egyszerűnek tűnő receptet 🙂 , már hozzá is láttam, tán már kész is, de nekem mégis van pár kérdésem pontosításként, bocsi 🙂 :
1. Mennyi víz kell hozzá? Sima fazékban főzve? 1.3l , ahogy a recept végső mennyiségére írtad? Akkor viszont nem szív be a tök vagy a rizs belőle? Meg vki azt is mondta nekem erre, hogy a krémlevesek összetevőihez annyi vizet szoktak tenni, amennyi éppen csak ellepi azokat, ergo edényméret függő? Vagy másfél liter az elfőzése és beszívása miatt?
2. Miért nem főzés előtt turmixoljuk össze? Úgy tán gyorsabban megfőne, nem? Vagy mert túl kemény lenne a tök nyersen a mixernek?
3. Érdemes tényleg visszatenni a tűzre turmixolás után is, mivel az kihűti?
4. Mindegy, hogy milyen sorrendben rakjuk a fazékba a hozzávalókat?
Egyelőre ennyi és biztos vagyok benne, hogy úgyis mindenképp finom lesz 🙂 , de érdekel, te vagy más mit gondol minderről – azon kívül, hogy én inkább eszem, mint főzök… 😛 😀
Andrási Nóra mondta
Szia,
a lábosban 1,3 liter legyen összesen, amit főzöl (tök és víz együtt).
Nyersen túl kemény. 🙂 Mondjuk a villanykancsó viszi, de botmixerrel szerintem kifröcskölne…
Elég a végén simára turmixolni és kész.
A sorrend mindegy, egyszerre is lehet.
🙂
Kovács Margit mondta
Szia,ezek a krémlevesek fagyaszthatóak szerinted?? Esetleg próbáltad már? Visszaolvasztás után vajon milyen lesz az állaga?
Andrási Nóra mondta
Szia Margit,
krémlevest még nem, de más turmixolt dolgot fagyasztottam már. Valószínűleg nem lesz pont ugyanolyan, de krémesnek krémes lesz.
Juhász György mondta
Kedves Nóri!
Azt írod, hogy a turmixolás miatt gyorsan fölszívódó szénhidrátnak minősül.
Érdekelne vajon a villanycsupor propellere mennyire teszi lassan fölszívódóvá?
Hiszen ugyanúgy összevagdalja csak talán kisebb fordulatszámmal és teljesítménnyel.
Ez nekem ellentmondásosnak tűnik.
Köszi a választ. 🙂
Andrási Nóra mondta
Kedves György,
a turmixolás gyorsít, mindegy, mivel csináljuk. 🙂
Én nem látom, hogy bárhol az ellenkezőjét írtam volna, de sajnálom, ha nem volt egyértelmű!