2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
A következő finomsággal most rendhagyó módon nem én készültem Nektek: Zita, a The Puur blog szerzője állította össze ezt a teljes értékű salátát. Zita sokáig szintén „mindenmentes” étrenden élt, amit a közelmúltban „csak” inzulinrezisztencia-étrendre cserélt. Érdemes körülnézetek a The Puur blogon, mert a sok ízletes recept mellett életmóddal kapcsolatos bejegyzéseket is találtok.
Egyszer hirtelen felindulásból vettem egy csomag beluga lencsét, amit aztán jó pár hónapig csak kerülgettem, nem tudtam, hogy mihez kezdjek vele. Ami a boltban annyira tetszett benne (félelmetesen fekete), az a konyhában már visszatartott a kísérletezéstől. Aztán egyszer erőt vettem magamon, elolvastam pár beluga lencsés receptet a neten és összedobtam ezeknek ötvözetét, az eredmény pedig minden várakozásomat felülmúlta. Ízre a beluga lencse is nagyon hasonlít a többi lencseféléhez, de az állaga már sokkal különlegesebb: kicsit roppanós, kellemesen “rágós”, élvezet enni.
Azóta ha lencséből nem főzeléket, hanem salátát ennék, mindig a beluga lencsét részesítem előnyben, ha van épp itthon. Remekül passzol a ropogós zöldségekhez, nem mállik szét, hidegen is finom és nem utolsósorban már a kinézete miatt egy élmény megfőzni és megenni is.
Teljes értékű ebéd vagy vacsora
Ez a lencsesaláta mindent tartalmaz, ami egy főétkezést teljessé tesz: van benne egészséges zsiradék, fehérje (a lencsének hála), szénhidrát és rost is. Természetesen ki lehet egészíteni ízlés szerint valamilyen feltéttel – tehát köretként is fogyasztható – de szerintem önmagában is nagyon laktató saláta ez.
Ízesítési variációk és egy tipp
Ez is egy olyan recept, ahol semmi sincs kőbe vésve: például ha nem szeretitek a kelbimbót, nincs otthon sárgarépa vagy zeller, akkor ezeket mind ki lehet cserélni bármilyen idényzöldségre, ami szimpatikusabb vagy elérhetőbb. Gránátalma helyett a narancsot ajánlom még, tudtommal az is jól megy a kelbimbóhoz.
Ha a gránátalma fogyasztásától csak az tart vissza, hogy macerás pucolni, akkor nézzétek meg ezt a videót. Lehet, hogy csak én vagyok lemaradva, de számomra korszakalkotó volt: amióta láttam, már nem nézek ki úgy gránátalma tisztítás után, mintha épp lemészároltam volna egy kisebb falut, ami – lássuk be – sokat segít abban, hogy az embernek legyen kedve nekiállni egy gránátalma kimagozásának.
A teljes recept összesen 194,6 gramm inzulinrezisztencia diétában számolandó szénhidrátot tartalmaz. Négy adaggal számolva egy adag lencsesaláta így 48,7 gramm CH-t tesz ki.
A recept
Mindenmentes lencsesaláta beluga lencséből, kelbimbóval és gránátalmával
Hozzávalók
- 200 g beluga lencse
- 250 g kelbimbó megtisztítva ennyi
- 200 g répa megtisztítva ennyi
- 50 g vöröshagyma megtisztítva ennyi
- 2 db szárzeller szár
- 150 g gránátalma mag
- 1 db citrom leve
- 3 ek olívaolaj
- 1 ek tamari szósz
- 1 ek balzsamecet
- só bors, őrölt kömény ízlés szerint
- szárított zöldfűszerek ízlés szerint: petrezselyem snidling, oregano
Elkészítés
- A sütőt előmelegítjük 180 fokra.
- Sós vízben elkezdjük forralni a lencsét, forrástól számítva nagyjából 20 percig főzzük.
- A répát és a hagymát megtisztítjuk és rusztikus darabokra vágjuk (1-1,5 cm x 1-1,5 cm), majd egy nagyobb tálba tesszük.
- A kelbimbókat megmossuk, leszedegetjük a felső leveleiket, félbe vágjuk, majd a hozzáadjuk a répás keverékhez.
- Két evőkanál olívaolajjal, a citromlé felével, sóval, borssal és a zöldfűszerekkel összekeverjük a zöldségeket.
- Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük a zöldséges keveréket, egyenletesen eloszlatjuk. A kelbimbókat úgy helyezzük el, hogy a vágott felük legyen a papíron. 180 fokon puhára sütjük.
- Ha a lencse kész, leöntjük a vizét és hozzákeverjük a maradék citromlevet, olajat és a köményt.
- Közben kimagozzuk a gránátalmát és felaprítjuk a zellert. Ha kész, ezek is mehetnek a lencséhez.
- Ha megsültek a zöldségek, pár perc hűtés után hozzákeverhetjük a lencséhez.
- Adjuk hozzá a balzsamecetet és a tamari szószt, keverjük el jól.
- Ízlés szerint fűszerezzük, melegen vagy hidegen tálaljuk.
Tápérték információ
Ha tetszik a recept, kövesd Zita blogját Facebookon és Instagramon!
Vélemény, hozzászólás?