Az utóbbi időben igyekszem minél több hüvelyest, minél többféleképpen az étrendembe illeszteni. (Hogy miért, arról hamarosan írok egy új bejegyzésben.) Ez a sós nasi lett a „védőhálóm” a „ha minden kötél szakad” harapnivalóm: általában tartok a konyhapult sarkán egy tál pirított csicseriborsót, és ha éppen arra járok, bekapok pár szemet. Így biztosan meglesz az aznapi hüvelyes adagom is, és napközben sem halok éhen: az a pár szem úgy eltelít, hogy sokkal ritkábban éhezek meg (ami nagy szó).
Pirított csicseriborsó
Imádom. Csillióképpen fűszerezhető: most éppen ez a kedvencem, de van egy gyömbéres, tamaris változat a második könyvemben, az is szuper volt, és igazából, ha sütés előtt rászórod a kedvenc fűszereidet, nem lőhetsz nagyon mellé. 😉 A hüvelyesek lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, így ez egy tuti inzulinrezisztencia-barát nasi, amit pl. moziba is magaddal vihetsz.
Ami pedig a gyerekeket illeti, nagyon hálás vagyok ezért a receptért, mert a kislányom mostanában válogatósabb korszakát éli, sokszor csak rizst vagy kölest akar enni az ebédből – még akkor is, ha a korábbi kedvenceit főzöm. : Nem vagyok az ételt gyermekbe imádkozás híve, mert szerintem az mindkettőnknek komoly kín, és úgyis eszik majd, ha tényleg éhes lesz… Ilyenkor azért jól jön egy kis asztalon felejtett csicseriborsó, amiből valahogy mégiscsak fér a már jóllakott pocakba. 🙂 A csicseriborsó 19 gramm teljes értékű fehérjét tartalmaz 100 grammonként, így ha ebből megeszik egy marékkal a köles/rizs mellé, nyugodt is vagyok a gyermekem napi táplálását illetően. 🙂
Csicseriborsó konzerv helyett
Nem spanyol viasz, csak egy újabb lépés a kevesebb hulladék felé: konzerv csicseriborsó helyett veszek egy fél kilós csomagot, egyben beáztatom egy éjszakára, másnap leöblítem, lassú tűzön puhára főzöm, és lefagyasztom. Persze az igazi az lenne, ha kimérve venném a csicseriborsót is, de így nem garantálható a gluténmentessége. Marad az arany középút.
Füstös - "sajtos" pirított csicseriborsó: gluténmentes, vegán, IR-barát nasi
Hozzávalók
- 250 g száraz csicseriborsó beáztatva puhára főzve, vagy 2 csicseriborsó konzerv
- 1/2 kk. fokhagymapor
- 1/2 kk. őrölt kömény
- 1/2 kk. őrölt paprika
- 1 kk. őrölt római kömény
- 1 kk. tamari szójaszósz vagy szójamentes kókusz amino szósz, de el is hagyhatod
- 2 kk. folyékony füst
- 4 ek. gluténmentes sörélesztőpehely
Elkészítés
- A sütőt melegítsd elő 180 fokra.
- A csicseriborsót öblítsd le egy szűrőben és borítsd ki egy konyharuhára. Finoman itasd fel a nedvességet.
- Tedd a csicseriborsót egy keverőtálba, szórd rá a fűszereket és alaposan forgasd át.
- Add hozzá a folyékony ízesítőket: tamari/amino szósz, folyékony füst, újra keverd át.
- Kanalanként szórd rá az élesztőpelyhet, és alaposan forgasd át. A végére fűszerekkel és élesztőpehellyel egyenletesen bevont gömböcskéket kell kapnod.
- Terítsd szét a csicseriborsó szemeket egy rétegben egy sütőpapírral kibélelt tepsiben.
- Süsd 180 fokon kb. 45 percig, amíg ropogós lesz. Közben 10-15 percenként alaposan keverd át, mert a szélén lévő szemek hamarabb sülnek.
- Hagyd kihűlni a sütőben, így ropogósabbak lesznek.
- Sokan azt mondják a pirított csicseriborsóról, hogy csak aznap, frissen az igazi, úgyhogy lehet, hogy velem van a baj, de én 2-3 na múlva is ropogósnak találom, pedig nem is zárt dobozban, hanem csak simán egy tányéron tartom a konyhapulton. Az azért igaz, hogy frissen a legeslegropogósabb. 🙂
Megjegyzések
A fűszerezésen ízlésed szerint bárhogy variálhatsz: a lényeg a füst és az élesztőpehely, ezen kívül csupa olyan dolgot tette hozzá, ami nélkül nem tudom elképzelni a csicseriborsót. 🙂
Szász Annamária mondta
Kedves Nóri, életemben először vettem konzerv csicserit és számomra szinte ehetetlen. Én a beáztatott borsót jó sok dínsztelt hagymával, fokhagymával, fűszerekkel szoktam megfőzni, hát ég és föld a különbség, már ezért sem érdemes konzervet venni. Nagyon kíváncsi vagyok erre a receptre a valóságban, hétvégén el is készítem, köszi az ötletet.
Juli mondta
Nóri, garantált g.mentességről lévén szó: a linkelt fél kilós csomag gondolom csak a reklám helye, mert „A termék szóját, glutént, zellert és olajos magot is feldolgozó üzemben készül.” (Mellesleg köszönet a Bioszigetnek amiért millió másikkal ellentétben elolvassa a termék hátoldalát, amit én online 3Dhiányban nem tudok, és feltünteti ezt – alap lenne..)
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
ezt már jelezte más is, és én is szeretem, hogy feltüntetik az allergén infot a Bioszigetnél, de szerintem most kivételesen nem frissült náluk az info, mert a Biorganik szerint a csicseriborsót az allergénmentes üzemükben csomagolják (talán tavaly óta?). Szóval szerintem gluténmentes.
Botor módon a csomagolás már nincs meg, és annyira tuti voltam enne, hogy nem olvastam el újra, úgyhogy most személyesen nem tudom megerősíteni sajnos… :\
Judyt mondta
De jó ötlet ez a konzerv helyettesítés 🙂 Nekem még a polcon ár az Indiából kapott csicseri és sosem jutok hozzá, mert mindig gyorsabba konzervvel dolgozni :S De így előkésztíem majd őket 🙂 meddig áll el?
A nasi kapcsán pedig mire szolgál a füst és a pehely? Irod, hogy ezek fontosak, hol lehet beszerezni? Esetleg helyettesíthető valamivel ?
Mindenmentes Nóri mondta
Szerintem eláll az örökkévalóságig pont úgy, mint bármely más befőtt.
A füst és a pehely üstös és sajtos ízt ad, és mindkettő beszerzési forrását linkeltem a receptben. 🙂
Matyacsilla mondta
Egy török étterem tulajdonosa mondta,hogy a csicseriborsó úgy lesz puha,ha több napig áztatjuk. Ő egy nap áztatás után leönti a levet,újat tölt rá,majd beteszi a hűtőbe megint egy napra,majd utána főzi. Valami más is lehet a dologban,mert vaj puha nálam így sem lett .:-)
Amaki mondta
A nagy meleg miatt nem kapcsoltam be a sütőt, mikrohullámú sütőben is tökéletes lett. Az igaz, hogy egy konzervet két adagban készítettem el, de még így is egyszerűbb volt, mint felforrósítani a tűzhelyet. 🙂
Krisztina mondta
Kedves Nori!
Par technikai kerdesem lenne ezzel a recepttel kapcsolatban.
Mar tobbszor elkeszitettem, es a kislanyomnak is nagyon bejon.
Ma eppen meg sutes elott, csak fozve es fuszerezve is lelkesen szemezgette.
Ez is az egyik kerdesem, hogy igy is lehet-e fogyasztani vagy mindenkeppen meg kell sutni?
Masik dolog amin elgondolkodtam, hogy az aztatovizet le kell-e onteni vagy abban is meg lehet-e fozni?
Es valahol olvastam Nalad, hogy a csicserilet lehet tojasfeherje helyett hasznalni. De melyik levet is? Az aztatot vagy a fozolevet?
Koszonom szepen:
Krisztina
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Krisztina,
Főzve is meg lehet enni, persze, csak nyersen nem lenne tanácsos. 🙂
Az áztató vize le kell önteni, és friss vízben főzni.
A főzőlevet lehet tojásfehérje helyett használni.
Örülök, hogy szeretitek!
Viktória mondta
Kedves Nóri!
Nálunk nagy kedvenc a csicseri borsó, de egy rosszul sikerült áztatás után (értsd, nem voltunk elég türelmesek az áztatással és ehetetlenül kemény lett) az üveges verziót vesszük. Szerintem kellemesebb, mint a konzerv és az üvegét is újra tudjuk használni minden máshoz. 🙂 Viszont most olvastam, hogy az áztatásnál és a főzésnél érdemes egy kávéskanálnyi szódabikarbónát bele tenni a vízbe, hogy még puhább legyen a borsó (humuszhoz ez nagyon fontos), viszont kérdés, hogy így a főzőlevet lehet-e tojásfehérje helyett használni vajon? :/
A válaszodat előre is köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Látod, ezt a kérdést passzolom, de szódabikarbóna nélkül is puha lesz, hummuszhoz is… 😉
Viktória mondta
Azért köszönöm a választ 🙂
Rita mondta
Kedves Nóri !
Juli kérdése kapcsán előkotortam a nem túl rég vett (Biorganik) csicserimet – a rajta lévő cimke nem írja a glutént, sem az ilyen feldolgozó üzemet. Igaz, hogy ökológiai gazdálkodás és biokontrol ellenőrzés fel van tüntetve – ez talán segít.
Kérdezném ugyanakkor tapasztalataidat, mert én ezt alapból csíráztatáshoz vettem – ez sajnos valahogy nem akaródzik sikerülni ,- hogy ehetővé tenni hagyományos, nem modern gépes konyhában (=lábos fedő ) hogyan kellene: beáztatás fél nap, eddig OK, ha nincs kuktám – hány ezer évig kell főzzem a gázon? Van-e valahonnan pozitív megosztható tapasztalata valakinek – mielőtt kidobom :(( . HUMUSZT se csináltam még – ezt is kipróbálnám, ha isten megsegít.
Köszönöm a válasz előre is és BUÉK 2021 mindenkinek
PS: És azért nem hagyom ki a dícseretet sem, jó a honlap hangulata, stílusa , s lassan újságírói vénád is díjazhatjuk:))
Andrási Nóra mondta
Szia Rita,
egy éjszaka áztatás, 90 perc főzés. Hummuszhoz még tahini (szezámkrém), citrolé, só, fokhagyma kell bele.
Andrási Nóra mondta
Szia Rita,
egy éjszaka áztatás, 90 perc főzés. Hummuszhoz még tahini (szezámkrém), citromlé, só, fokhagyma kell bele.
Edina mondta
Kedves Nóri!
Köszönöm a receptet, elkészítettem, csak csicseriborsó helyett fehérbab-ot használtam. Így is nagyon finom lett!
Köszönöm az ötletet, ezentúl szerintem gyakran készítem majd! 🙂
Andrási Nóra mondta
Nahát, izgalmas, köszi az ötletet!
Mariann mondta
Szia Nóri!
Nagyon tetszik a nasi ötlet is és a csicseribefőtt is. Kipróbáltam az utóbbit, de sajnos megromlott két hét alatt.Elkezdett fermentálódni. Vajon mi lehetett a gond? Úgy csináltam mindent, ahogy leírtad, üvegbe mertem a forró borsót a főzőlével együtt, majd fejtetőn pár percig és száraz dunsztban húlt ki. Van valami ötleted?
Andrási Nóra mondta
Sajnos nincs, és én is jártam így, úgyhogy le is álltam a hüvelyes befőttekkel, éppen azért, mert könnyen romlanak. (Volt is egy babkonzerves bejegyzésem, le is vettem.) Most már inkább a fagyasztást javaslom (főtt hüvelyest zacskóban), ennek fényében frissítettem a bejegyzést is.