Az előző bejegyzéseimben elmeséltem Nektek, milyen út vezetett odáig, hogy már több, mint fél éve csak növényeket eszünk, hogyan egyeztettem össze a növényi alapú (vegán) étrendet a korábbi inzulinrezisztenciámmal. Most szeretném megmutatni, hogy pontosan mit is jelent a Dr Greger-féle „napi tucat” (daily dozen) ajánlás (bővebben itt írtam a könyvéről), és hogyan illesztjük ezt be a mindennapjainkba.
Érdemes tovább olvasnod, ha tudni szeretnéd, milyen is (mennyire „egyhangú” 🙂 ) a teljes értékű növényi étrend, vagy ha látni szeretnéd, mennyiben más ez a korábbi 160g CH-s IR étrendemhez képest.
Ez az utolsó hosszabb írásom életmód témában az új étrendünkről, ezentúl újra receptek következnek. 🙂 Ezt a bejegyzést ötletbörzének szánom – ha olvasol itt olyan ételről, aminek szeretnéd, hogy megosszam a receptjét, jelezd itt hozzászólásban!
Ez a bejegyzés egy négyrészes sorozat tagja, melyben beszámoltam a teljes értékű növényi étrendre térésünk legfontosabb mozzanatairól. Íme a teljes lista:
- Ezentúl csak növényeket eszünk
- 160g CH inzulinrezisztencia étrendtől növényi alapú (vegán) táplálkozásig
- Teljes értékű növényi étrend: így esszük meg a „napi tucatot”
- Étrend kiegészítők: miért, melyiket szedjük?
Ez a „napi tucat”…
Dr Greger a könyvében angolszász (csésze – cup) mértékegységekkel jelölte, hogy miből mennyit ajánlott elfogyasztani egy nap. A Daily Dozen alkalmazásban be lehet állítani, hogy grammokban jelölje az adagokat, de nekem „szemre” jobban követhető űrmérték szerint, ezért így fogok adni egy-egy példát. Érdemes letölteni az alkalmazást, vagy elolvasni a könyvet, mert egy-egy ponthoz több lehetőség tartozik, mint amit itt és most megmutatok. Az alkalmazás egyébként hasznos arra, hogy könnyen nyomon kövesd, hogy haladsz, amíg jobban a napjaid részévé válik ez az egész. Időszakosan én is elkezdem újra pipálgatni, hogy lássam, mi az amire jobban oda kellene figyelnem. Nem, nem eszem meg minden nap a teljes napi tucatot – sokszor úgy érzem, hogy nem bírok ennyit, ennyifélét enni. 🙂 Az adagok szerintem nem európai gyomorra méretezettek, vagy legalábbis nem az enyémre. 🙂 Inkább a minőségre figyelek, pl. arra, hogy minden nap legalább háromszor egyek hüvelyest, akkor is, ha ez nincs meg 3 x fél csésze.
- Hüvelyesek. Pl. 3 x fél csésze főtt bab vagy lencse. Inzulinrezisztenciával ideális esetben minden étkezésnek tartalmaznia kellene valamilyen hüvelyest, a főétkezéseknek mindenképpen. Én a reggeli zabkásámba szoktam csempészni egy evőkanál főtt fehérbabot, pirított csicseriborsót nassolok napközben, az ebédünkbe igyekszem mindig belecsempészni valamilyen hüvelyest, vacsorára pedig jöhet egy kis hummusz, vagy más, hüvelyes alapú kence. Dr Greger a tofut is ide sorolja, de én úgy vettem észre, hogy nincs olyan kifejezett vércukorszint csökkentő hatása, mint a többi, nem feldolgozott hüvelyesnek. Ezzel együtt az étrendünk része lett, mert nagyon finom 🙂 de igyekszem a napi hüvelyes adagomat a tofu nélkül is megenni.
- Bogyós gyümölcs. Pl. 1 csésze friss eper, áfonya, vagy negyed csésze aszalva. Tavasszal a reggeli kásánkra szeleteltünk pár szem epret, amikor szezonjuk volt, akkor a napi gyümölcs adagunkba csempésztünk egy kis bogyós gyümölcsöt, szezonon kívül pedig mirelit gyümit szoktam pl. zöldturmixba tenni.
- Gyümölcs. A bogyós gyümölcsön felül napi 3 adag más gyümölcsöt is kellene ennünk, pl. egy egész almát, banánt, vagy negyed csésze aszalt gyümölcsöt. Mi délutánonként eszünk sok gyümölcsöt, és sokszor tízóraira is.
- Keresztesvirágú zöldségek. Ők a „K betűsek”: káposztafélék (meg a brokkoli 🙂 ). Fél csésze nyersen vagy negyed csésze csíra a napi adag. Ezt igyekszem belefőzni az ebédünkbe, vagy ha marad az előző főzésből káposzta-, karfiol-, vagy brokkoliszár, akkor azt is elrágcsáljuk uzsonnára a gyümölcsökkel.
- Leveles zöldek. Napi két csésze spenótot, mángoldot vagy leveles kelt kellene megennünk. Nekem ez megy a legnehezebben, csak zöldturmixokal sikerül huzamosabb ideig tartani a napi zöld adagot.
- Egyéb zöldségek. Nem K-betűs és nem keresztesvirágú zöldségekből (pl. paprika, batáta, stb.) napi 2 x fél csészényit kellene megennünk. Nálunk ez az ebéddel és a vacsorához elfogyasztott nyers zöldségekkel teljesül.
- Lenmag. Napi egy evőkanál darált lenmag ajánlott, IR-es panaszokkal, cukorbetegséggel napi 2-3 ek. is. Mi a konyhapulton tartunk egy kis üvegben darált lenmagot, és a reggeli kásánkba keverjük a napi adagot. Sokszor főzés közben is teszek egy keveset pl. szószos dolgokba, hogy krémesebb legyen, vagy joghurthoz is illik a granola mellé.
- Magok, mogyorófélék. Negyed csésze mag vagy két evőkanál magvaj. Tízóraira, útközben szoktunk magkeveréket falatozni, és nagy sláger a magvajas pirítós is pár csepp agavé sziruppal (mandula-, kesu-, mogyoróvaj).
- Fűszerek. Napi 1/4 kk. kurkuma a „kötelező” adag, és Dr Greger arra buzdít, hogy használjunk sokféle fűszert. 🙂 Ennyitől a ételnek csak színe lesz, egyáltalán nem csípős, így mehet a reggeli kásába, zöldturmixba, ebédbe, bármibe.
- Teljes kiőrlésű gabonák. Napi 3 x fél csésze főzött kása vagy szelet teljes kiőrlésű kenyér. Az is fontos, hogy minél többféle gabonát együnk. Úgy érzem, ezzel állunk a legjobban: csak a reggeli kásával megesszük a napi adagot, és rendszeresen fogyasztunk kölest, hajdinát, cirokot, barna rizst is köretként vagy kenyeret sütök a lisztjükből.
- Víz. Napi 5 pohárral. Nem szorul magyarázatra. 🙂 Kávé vagy tea is lehet. (Persze nem 5 csésze kávé… 😉 )
- Mozgás. Napi 40 perc erőteljesebb (pl. kardio edzés) vagy 90 perc nyugisabb mozgás (pl. jóga, séta). Ezt sem részletezem: válasszon mindenki ízlése és vérmérséklete szerint, a lényeg, hogy mozogjunk. 🙂
A napi tucaton felül szerepel még a napi B12 és D3 vitamin ajánlás – az étrend kiegészítőkről itt írtam bővebben.
…és így esszük meg
Reggeli
Reggelire minden nap családilag zabkását eszünk. Miért? Kényelmes, tápláló, és mindannyian szeretjük. A férjem főzi, a reggeli kávéval együtt, így mire felkelünk a gyerekekkel már kész is a reggeli. 🙂 Ezért nagyon hálás vagyok, mert mire a gyerekekkel csatasorba állunk, már nagyon éhes vagyok. Négyünknek 1 banánból, két bögre nagyszemű zabpehelyből, 4 ek. darált lenmagból és 3 bögre vízből főzi Apa a kását. Ezzel kipipálhatjuk a teljes kiőrlésű gabonákat és a lenmagot a napi tucatból. Én szoktam keverni bele egy evőkanál főtt gyöngybabot is, ha éppen van itthon, de arról leszoktam, hogy kifejezetten emiatt főzzek. Tavasszal szoktunk a tetejére bogyós gyümölcsöt tenni, és mehetne bele még egy kevés kurkuma is a színe kedvéért. A kásánkra még lekvár kerül, ez legtöbbször szilva (házi, ha kapunk), de volt pl. házi fekete ribiszke, ami ugye bogyós gyümölcs. Ilyenkor vesszük be a vitaminjainkat is, ezekről itt írtam bővebben.
Tízórai
Tízóraira valami gyorsan bekapható dolog jöhet csak szóba: legtöbbször pirított csicseriborsó és egy kis friss agy aszalt gyümölcs, valamilyen magkeverék, esetleg házi joghurt granolával, ha éppen van itthon. Ezzel kipipálhatok egy adag hüvelyest és egy adag gyümölcsöt, vagy olajos magot. Ráadásul ezek a dolgok (a joghurt kivételével) könnyen magunkkal is vihetőek.
Ebéd
Az ebédünk mostanában úgy készül, hogy körülnézek, milyen itthon az aktuális zöldség választék, és azokat összekombinálom valahogy egy kis hüvelyessel és valami gabonafélével. Nagyjából ilyesmik váltakoznak nálunk mostanában:
- Tészta valamilyen szósszal: vegán bolognai vöröslencsével (recept a Mindenmentes 2-ben), tamaris-fokhagymás-répás vagy brokkolis tészta pirított tofuval, „tojásos” aszalt paradicsomos-fokhagymás tészta, „vadas” szószos tészta, céklaszószos tészta, a klasszikus káposztás tészta, stb.
- Főzelék zöldséges-hüvelyes fasírttal vagy pirított tofuval. Itt jöhetnek a klasszikus zöldborsó-, zöldbab-, tök-, stb. főzelékek, ezekhez mostanában az aktuális kedvenc „kolbászos” lencsefasírtomat sütöm, vagy ha erre éppen nincs időm, akkor pirítok pár szelet füstölt tofut.
- Hüvelyes fasírt + pirított vagy sült zöldség + köretnek rizs (barna basmati, időhiányban jázmin) vagy köles. A hüvelyes fasírt mostanság vagy a „kolbászos” lencsefasírt, vagy diós fekete bab-zab fasírt, legutóbb pedig tepsiben sütöttem diós lencsefasírtot. Mártogatósnak tojásmentes majonéz vagy csemege ajvár jöhet szóba, esetleg szilva csatni.
- Végül itt a megunhatatlan „villámgyors cucc” műfaja. 🙂 Hagymával / fokhagymával / aszalt paradicsommal összepirítok random zöldségeket (legutóbb pl. szín szerint – csupa zöld dolgot: brokkolit, zöldbabot, zöldborsót, újhagymát), felöntöm még egy kis vízzel / paradicsomszósszal, adok hozzá főtt babot vagy belefőzök egy csésze vöröslencsét, és a végén megszórom egy jó marék friss zöldfűszerrel. Voilá! 🙂 Köretnek legtöbbször köles van, a kislányom kedvence.
Ezzel kipipálhatjuk a napi keresztesvirágú és „egyéb zöldséget”, még egy adag hüvelyest, gabonát, és a fűszert is, mert általában az ebédbe kerül egy kis kurkuma is valahol. Ami itt kimaradt (pl. ha nem volt káposztaféle az ebédben) azt igyekszem vacsoránál vagy másnap pótolni.
Uzsonna
Ez egyszerű: ilyenkor friss gyümölcsöket eszünk, ami éppen elérhető szezonálisan, ill. télen fagyasztott bogyósokat, nyáron „banánfagyit” is. Igény szerint kiegésztjük „magocskákkal”, granolával. Számomra az egyik legnagyobb előnye ennek a növényi alapú étrendnek a korábbi 160g CH étrendhez képest az, hogy végre ehetek mennyiségben gyümölcsöt!
Amivel a leginkább hadilábon állok, a leveles zöldek fogyasztása. Nem igazán tudok napi szinten elrágcsálni két csészényi leveles zöldet, csak akkor, ha főzeléket főzök belőle (pl. spenót, mángold), vagy ha délután zöldturmixot készítek. Ebbe 120g leveles zöld (egy ideig a Zöldvitál zöldjeit „ittuk”, nagyon szerettük), egy alma, egy banán, 1 kk. magvaj, pici kurkuma, negyed citrom belseje és egy körömnyi bio citromhéj kerül. Tényleg fantasztikus, és így banánnal a gyerekek is szeretik. Sajnos mégsem iszunk ilyet minden nap, sőt, mostanában elég ritkán, mert valahogy nem sikerül beépíteni a délutánunkba.
Ezzel biztosan megesszük a napi (bogyós) gyümölcsöt és jobb esetben a napi leveles zöldet is megisszuk. 🙂
Vacsora
A vacsoránk elég sokféle lehet… Mióta nem számolom annyira az adagokat, előfordul, hogy marad az ebédből, vagy főzök valami ahhoz hasonlót, vagy csak kenyeret eszünk magvajjal, hummusszal vagy más hüvelyes alapú kencével, hozzá friss zöldségeket, ami illik. Ilyenkor igyekszem bepótolni, ami napközben kimaradt, pl. rágcsálunk egy kis nyers karalábét vagy brokkoliszárat, ha még nem ettünk káposztafélét, magvajas pirítóst, ha nem ettem napközben magokat, stb. Zöldségfasírtokból is általában úgy sütök, hogy maradjon vacsorára is.
IR-es szemmel
Mint tudjátok, évekkel ezelőtt engem is inzulinrezisztenciával diagnosztizáltak, sokáig követtem a 160 gramm szénhidrátos étrendet, míg végre sikerült kibékítenem az IR-t a növényi alapú étrenddel. (Hogy miért is volt ez fontos nekem, arról itt írtam.) Ha inzulinrezisztenciával élsz és eddig elolvastad ezt a bejegyzést, akkor ami a leginkább feltűnhetett az az, hogy „számolatlanul” eszem mindent, főleg a gyümölcsöt, még a reggelimben is van… ráadásul banán… ráadásul pépesítve…!! 😱 Igen, tudom, ez nagyon durvának tűnik. A helyzet az, hogy „mégis” működik. Ahogy ebben a bejegyzésen részletesen leírtam, még mindig rendszeresen ellenőrzöm a vércukor szintemet, és minden rendben van. Nagyon rendben. 😉
Szándékosan nem osztok meg konkrét számadatokat, mert az én értékeim nem reprezentatívak, semmit nem mondanak bárki másra nézve, de annyit azért elárulok, hogy több IR-es Facebook csoportnak is tagja vagyok, és még egyszer sem láttam olyan csapnivaló terheléses eredményeket, mint amilyen anno az én első laborom volt… Most pedig megeszem a hatalmas tál, gyors szénhidrátokkal turbózott zabkásámat reggelire és ha előtte még aludtam is elfogadható mértékben, akkor a vércukorszint maximumom (nem az egy órás érték!) 6,0 mmol/L alatt marad (és 2 óra múlva sem dől be). Ha korábban valaki azt mondja nekem, hogy ez lehetséges, nem biztos, hogy könnyen elhiszem. 🙂
Ezzel (megint) csak azt szeretném mondani, hogy érdemes keresni, kutatni a számodra leginkább megfelelő étrendet, életmódot – nem csak egy út létezik.
És a gyerekek…?
Kicsit izgultam, hogy a nagylányom hogyan veszi majd az áttérést a növényi étrendre, mert ő az édesapjával evett „mást” is. 🙂 Beletelt egy kis időbe, mire kitapasztaltuk, hogy mi működik nála. A gyümölcs, magocska és gabona bevitellel biztosan nincs gond, ezeket imádja. A hüvelyesekre kell kicsit odafigyelnem, mert valamiért kitalálta, hogy az egész babocskákat nem szereti (pedig egyébként de), úgyhogy hummusz és társai, na meg persze fasírtok mentik a helyzetet. A zöldségbevitele is lehetne változatosabb: répa, brokkoli, karfiol, olajbogyó minden mennyiségben megy, de paprika, paradicsom, retek, uborka és a többiek valahogy nem. Persze ez is alakul. Jót nevettem, amikor pont azért kezdett el jobban enni az egyébként hanyagolt zöldségekből, mert a öccse folyton ezeken nyammog. 🙂 A zöldturmixot sem szereti, csak ha gyümölcsturmixnak hívom. Különösen, ha valami bogyót is teszek bele és lila lesz. 😉
Öcsi étrendjét egyelőre inkább az határozza meg, hogy mit tud megfogni és megenni: tészta magában vagy valami szósszal, gyümölcsök, sült zöldségek vannak nála terítéken. Gabona ügyben eszik pár kanállal a reggeli kásámból, imád abonettet rágicsálni (ez ugyan nem a legteljesértékűbb étel, amit ismerek, de az egyetlen, amit maszatmentesen tud rágicsálni, és imádja ahogy ropog), és szoktam sütni lencsés-hajdinás lepénykéket, azokat ő is szereti. A zöldségek közül jelenleg a kígyóuborka a kedvence, lereszeli a kis metszőfogaival. Ő szerette a zöldturmixot is, mind a három kortyot, amit megivott. 🙂 Most 9 hós múlt, nagyrészt nyilván anyatejes BLW baba, már ügyesen csipeget és cserekanalas módszerrel is egyre több étel kerül a szájába, mint mellé.
Hát mi így. Gondoltad volna, hogy a növényi alapú étrend ennyire sokszínű?
Neked melyik „pont” étrendbe illesztése okozza a legnagyobb fejtörést?
Ez a bejegyzés egy négyrészes sorozat tagja, melyben beszámoltam a teljes értékű növényi étrendre térésünk legfontosabb mozzanatairól. Íme a teljes lista:
- Ezentúl csak növényeket eszünk
- 160g CH inzulinrezisztencia étrendtől növényi alapú (vegán) táplálkozásig
- Teljes értékű növényi étrend: így esszük meg a „napi tucatot”
- Étrend kiegészítők: miért, melyiket szedjük?
Orsi mondta
Szuper a cikked 🙂 ha esetleg lenne kedved, csinálhatnal efy gyűjteményt szószos ételekből 🙂
Anna mondta
A zöldek bevitele nekem is nehéz. Azzal segítek rajta, hogy por formátumban iszom minden nap fodros kel port, bűzafű kivonat port(nem búzafű por), algákat. Elvileg ezekben megmaradnak a vitaminok enzimek és koncentráltabbak is. Nekem nagyon jó tapasztalatom van velük. Amikor pl elkezdtem reggel inni a búzafűkivonat port, mellékhatásként a kávéról is sikerült fejfájás nélkül leszoknom…
Papp Kristina mondta
Kedves Nóri! Nagyon örülök, hogy újra jelentkeztél! Szuper lett ez a bejegyzés is. A kolbaszos fasírtodról még nem olvastam és a szószos tészták engem is érdekelnek. A káposztás tészta is nagyon megfogott, már régen készítettem.Jelenleg milyen tésztákat h\sználsz?Köszi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
a káposztás csak sima pirított káposzta meg tészta, no big deal. 🙂 A fasírt recept hamarosan jön!
Anna mondta
Szia! Ha még tervezel szakácskönyvet kiadni, szerintem sokan szívesen látnánk daily dozen-es variációkat 😉 Egyébként nagyon örülök, hogy ti is áttértetek a növényi alapú táplálkozásra. Nagyon régóta követlek és éreztem, hogy ez egyszer eljön! 🙂
ViZi mondta
Szia Nóri!
Én ezt főztem a hétvégén, aznap biztosan megvolt a zöld adagunk. Sajttal a tetején mindenki megette 4-tól 40 évig 😉
2 csomó reteklevelet, 2 csokor sárgarépazöldet összeturmixoltam 4 ek. napraforgómaggal, 1 kisebb babkonzervvel, 3 gerezd fokhagymával és egy kevés vízzel. Sóval, borssal, korianderrel fűszereztem. Illett volna bele még sörélesztőpehely, de az most elmaradt. Frissen kifőtt tésztával nem kellett melegíteni sem. Mi sajtot reszeltünk rá, de meg lehet szórni sörélesztővel is.
Mindenmentes Nóri mondta
Hű, ez de jó ötlet! Kipróbáljuk, köszi! 🙂
Fekete Dorottya mondta
Kedves Nóri,
Nagyon szeretem a blogodat, általában mindenre találok nálad megoldást, de most elakadtam. Lányaim 5 és 3 évesek, a nagyobbik borzalmasan válogatós, a kisebbik kevésbé. Egyikőjük sem eszi meg sem a főtt /sült /nyers zöldséget egészben (kivéve répa) és a főzeléket sem. Kremlevesben megeszik, ezért az első fogás mindig ez, hogy legalább valamennyi zöldséget egyenek. Viszont szeretném csökkenteni a húsos fogasokat, heti max. háromra és növelni a zöldségeket. Tejet, glutént nem eszünk. Ebben a helyzetben mit ajanlanal második fogásnak? ☺️
Köszi előre is.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Dorottya,
Tök jó, hogy megeszik a krémlevest! Szerintem kortünet is lehet, mert az én hároméves nagylányom kb. másfél éves koráig szinte bármilyen zöldsége megevett, most kb. 5-6 van, amit mindig megeszik, de a gabonafélék, gyümölcsök bármilyen mennyiségben mehetnek… Sok ismerősnél is ugyanezt látom. Épp most jelent meg a lencsefasírt receptem, ez nálunk mentőötlet, ebből mindig eszik, bár ez nem zöldség, hanem hüvelyes… Még a színekre lehet rájátszani, kedvenc színű dolgot főzni, vagy az én lányom imádja a kölest rizst, abba szoktam keverni kicsit a „zöldséges cuccból”, így valamennyit megeszik. Persze ha túl sokat teszek bele, az sem jó… Nehéz ügy. 🙂
Amaki mondta
A céklaszószos tészta szósza milyen füszerezésű? Engem a kislányom (14 hó) szoktatott rá, a mienk kakukkfűvel, fokhagymával készül. A krémleveseket újabban hüvelyesekkel szoktam sűríteni. Tulajdonképpen beleturmixolom a voroslencsét.
Mindenmentes Nóri mondta
A múltkor én is főtt babbal sűrítettem „vadas” (vadtalan :D) szószt és nagyon jó lett! A céklaszósz valahogy így készül, csak kicsit hígabbra mostanában. 🙂
SKriszti mondta
Szia Nóri, most találtam rád szintén IR-esként. 7 év vegánság után az IR miatt kellett a vegán életmódot abbahagynom 🙁 rátaláltam a Teljes értékű növényi étrend fb csoportra, ott linkelte be nekem vki a blogbejegyzésed. Azt szeretném kérdezni az 160gr-os étrend utáni ÁTÁLLÁS milyen volt? egyik napról a másikra? Gondolom a gyakori viszonylag nagy mennyiségű étel a hipózást kiiktatta, de pl. nem indultál hirtelen hízásnak? 🙂
köszönöm, ha válaszolsz
Szeretettel
Kriszti
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Kriszti,
nálam ez elég spéci eset volt, nem hiszem, hogy beljebb leszel az infoval. A húsevést a két várandóságom között hagytam el, többet is kezdtem el enni, mert szoptattam a nagylányt, úgyhogy éhes voltam, nagyon. 😀 A kisfiam születése után találtam rá erre a napi tucat koncepcióra, akkor kezdtem el arra figyelni, hogy minden meglegyen. Nekem a hízás sosem megy könnyen, én a másik véglet vagyok…
Ha van kedved, keress meg emailben (kapcsolat fül), szívesen ötletelek Veled.
Mihádák Istvánné mondta
szívesen várom a folyamatos információkat
Zsoka mondta
Szia, most kezdtem ismerkedni az oldaladdal es nagyon tetszenek a cikkeid. Nem csak egeszseges, de finom eteleket talaltam itt. a napi tucat cikkeddel kapcsolatban kedeznem, hogy abban az egy csesze hany dl-es poharat jelent?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
2,5 dl. 🙂
BagA mondta
https://www.facebook.com/RAVINDER9416483611/videos/2194851997275351/
Szerintem sokkoló…. Tudom, hogy ez India, de azt gondolom, hogy a világ más részein sem jobb a helyzet, sajnos. Én híve vagyok a növényi alapú táplálkozásnak, de szerintem a vegyszermentesség is nagyon fontos.
Andrási Nóra mondta
Én is igyekszem helyi bio termelőtől venni, amit csak tudok. Azért nálunk ennyire nem rossz a helyzet, és azt is fontos tudni, hogy a tudomány jelenlegi állása szerint nagyobb egészségkárosodást okoz, ha nem eszünk elég zöldséget/gyümölcsöt, mintha növényvédő szerekkel kezeltet eszünk.
Napsi mondta
Kedves Nóri ! Friss PCO-s vagyok, az első héten úgy ettem, ahogy a dietetikus mondta, vagyis gyümiből minden nap bogyós, inkább a reggeli Kásába vagy tízóraira , más gyümi csak keveset és ritkán, ezen kívül csak zöldség és szénhidrátból pedig azt mondta ne számoljam, de lassú felszívódású legyen és inkább tízóraira, ebédre, uzsira, vacsora egyek, reggel este pedig fehérjedúsat. Én nem szeretem amúgy sem a húst úgyhogy kendermag fehérjét ajánlott reggelente. Így egész jól lement az alhasi puffadásom ( egyébként vékony vagyok) és nem volt szénhidrátéhségem és édesség utáni vágyam sem. Közben rátaláltam a blogodra és a napokban elkezdtem több gyümit enni és több hüvelyest. Sajnos azóta volt hogy megint kívántam az édességet ( de nem ettem !) , Ugyanakkor érkezéskor hamar megtelek, puffadok, pedig negatív lett a fruktóz tesztem. Gondolom ez sem jó mindenkinek. Hallgassak inkább a testemre? Vagy kezdő diétázóknak talán nem jó, kezdjem finomabban, lekövetve a te utad ? Egyébként te ajánlod a növényi fehérjeporokat napi egyszer ?
Andrási Nóra mondta
Szia,
mindenki útja más, messziről nem tudok minden kérdésedre gombot varrni sajnos. Az apró változtatásokkal haladás szerintem mindenképpen követhetőbb. Fehérje porokra szerintem nincs szükséged, és teljes értékű növényi étkezés mellet úgy általában bármiféle kiegészítés felesleges. (Kivéve B12, D3, de ez nem az étrenden múlik, lásd a vonatkozó bejegyzést).
Diána mondta
Kedves Nóri!
Nem tudom sajnos minden egyes hozzászólást elolvasni, elnézést, ha már volt..de ennyi idő alatt ki kellett derüljön, hogy az étrendváltással valóban orvosolható pld az IR, ahogy Dr Greger írta. Hozzánk most került a könyve, a 2.rész a receptekkel és szerettem volna megtudni, hogy sikerült-e meggyógyulnod? 🙂 Nagyon remélem, hogy igen és mindegyikőtök jól van. Nekünk is megvan a Mindenmentes 1 és 2, de mostanában mi is 100x szigorúbb étrenden vagyunk. Se zsír, se olaj, se glutén, só se kéne..de attól nem tudunk megválni..
Andrási Nóra mondta
Kedves Diána,
röviden a válaszom: igen. Hosszabban itt írtam róla egy bejegyzést. 🙂
Kamilla mondta
Kedves Nóri,
nagyon köszönöm a posztjaidat! Ezt különösen! 🙂 Többször átolvastam.
Van egy kérdésem, amire nem találom a választ. Sajnos szeretem a kávét, viszont folyamatosan (mindenevőként is) vashiányom van. Mennyi idő kell a vastartalmú ételeknek a felszívódáshoz? Mennyivel később ihatok meg egy kávét/kávéivás után mennyivel érdemes vastartalmú ételt ennem, hogy értelme is legyen?
Hálád köszönettel!
Andrási Nóra mondta
Szia Kamilla,
szerintem ha nem evés közben iszod a kávét/teát, hanem mondjuk előtte vagy után egy órával, az jó lesz.
Kamilla mondta
Köszönöm!
Sági Anikó mondta
Sziasztok,
Nem kioktatást, hanem gyakorlati tanácsokat szeretnék kérni..
Az utóbbi évben 60%-al ment fel a zöldségek és idén 40%-al a gyümölcsök ára.. a fizetésem kemény 2%-os „inflációkövetéssel” módosult. Panel házban lakom, nincs vidéki ismerős, itthon lehetetlen tárolni, mert minden megromlik, mivel nem lehet biztosítani a megfelelő pince környezetet. (A pincében sem)
Ha komolyan próbálom venni, ez rengeteg zöldség/gyümölcs bevitel mindenkinek / nap.
Hogyan lehet „praktikusan” teljesíteni ezt anyagilag?
Aniko
Andrási Nóra mondta
Kedves Anikó,
javaslom, hogy tedd fel ezt a kérdést a nagy létszámú TÉNÉ csoportban, itt. Én hetente egy-két alkalommal vásárolok zöldséget, gyümölcsöt. Amit nem kell hűteni, az a konyhapulton marad vagy a szekrényben (krumpli, hagyma). Nem panelban lakom, így ehhez a részéhez nem tudok hozzászólni sajnos. Én is észrevettem, hogy többet költünk élelmiszerre, mint tavaly, de nem 40-60%-al többet, és közben a gyerekek is nőnek (az étvágyukkal együtt), szóval nem éltem meg drámaian.
Ha van még kérdésed, írj nyugodtan!
Heléna mondta
Szia, akkor ha jól értelmezem ha IR-esként szeretnék mondjuk holnaptól átváltani teljes értékű növényi vegán étrendre, akkor nem szükséges számolnom a makrókat? Egy hónapja csinálom, lement 5 kiló, de nem vagyok nagy húsrajongó…Csak ebédre szoktam húst enni, de szívesen elhagynám ezt is. Egyáltalán nem kell számolni a szénhidrátot akkor, ha nem eszek húst? Köszi szépen a segítséget előre is! 🙂
Andrási Nóra mondta
Szia Heléna,
a TÉNÉ akkor működik IR-re, ha nem használsz hozzáadott olajat, egy cseppet sem: semmi állati eredetű élelmiszer, csupa teljes értékű hozzávaló, zéró olaj. Ajánlom a Dr. Neal Barnard’s Program for Reversing Diabetes című könyvet! 🙂
Cseri mondta
Szia, és akkor mindent olaj nélkül sütsz és csak ami az olajos magvakban van, annyi olajat esztek?
Andrási Nóra mondta
Szia,
erre jobb nem válaszolnom, mert az, hogy én konkrétan mit teszek, nem válasz arra, hogy Neked mit kellene tenned. 🙂 Egyéni, hogy kinek mennyi olaj jó, sok dologtól függ. (Nem véletlenül szentelek egy fejezetet – a nyolcból – ennek a kérdésnek a tanfolyamaimon.) Sorry.
Judit mondta
Kedves Nóri!
Ezt a bejegyzésedet egyszerűen imádom!
A napi tucatból sok mindent beillesztettem az étrendembe (már a férjem is kéri az őrölt lenmagot a zabpelyhébe) 😀
A babbal kapcsolatos felfedezésed pedig zseniális, arra is figyelek egy pár hete.
(mivel nem vagyok vegetariánus, ezért elsősorban az IR-re jótékonyan ható dolgokat teszem be az ételeinkbe, de ki tudja?! már régóta „kerülget” a vegetáriánus étkezésre való áttérés, de még ellenállok) 😀
Köszönöm! 🙂 🙂
Andrási Nóra mondta
Ügyesen csináljátok! Kár ellenállni, csak ússz az árral! 😀
Judit mondta
😀 jóóóóóóóó
😀
Laszlo mondta
Érdekesnek tartom hogy IR-ed van és erre az étrendre bukkantál rá. Főleg azért mert ez az étrend kísértetiesen hasonlít Dr. Joel Fuhrman étrendjére aki a II. Diabéteszt a saját étrendjével gyógyítja aminek a neve Nutritáriánus Étrend. Nem annyira „nagy kunszt” hogy ez az étrend működik, mivel kutatások is alátámasztják a működését, de valami miatt egy orvost illetve egy diabéteszest se ismerek aki hallott volna erről az emberről. Hogyha működik az étrend akkor ezt kellene ajánlaniuk nem a semmire se jó 160 grammos rémálmot.
https://www.libri.hu/konyv/vege-a-cukorbetegsegnek.html?gclid=Cj0KCQiAq7COBhC2ARIsANsPATG4EOP6TrzqBlGj3YfM9j1H2e4y5kwNwCgchANeCBt6OZA8X9b8cHYaAoSIEALw_wcB
Andrási Nóra mondta
Ismerem Fuhrman munkásságát, ő is a TÉNÉ-ről beszél, csak másképp hívja, és kicsit máshova helyezi a hangsúlyt. A mainstream kezelés IR-re/cukorbetegségre még mindig a szénhidrát megszorításos étrend… Én is lediplomáztam úgy, hogy soha senki nem említette, hogy a krónikus civilizációs betegségeket vissza lehet fordítani, csak a „kezelésükről” beszéltünk. Sok oka van ennek, szerintem ki is tudsz találni párat… 😉
Anett mondta
Kedves Nóri! Itt is kérdezek egyet 🙂 van annak oka, hogy gyümölcsöt inkább délután esztek? Olvastam, hogy sült gyümölcsöket is szoktál tenni a zabkására, és van a kásában banán is. Célszerűbb esetleg inkább délután enni a nyers gyümölcsöket, vagy érdemes tenni a reggelibe is? Köszönöm a válaszod előre is.
Andrási Nóra mondta
Szia itt is 🙂
IR-es ajánlás, hogy délután együnk gyümölcsöt, és megszoktam, hogy ez a délutáni nasi, semmi más extra oka nincs ennek.
A reggel nem jó időszak a gyümölcshöz IR-eseknek, de úgy látom, ez nem érint.
Ayurvédás ajánlás, hogy gyümölcsöt külön, éhgyomorra együk, ne keverjük mással.
Ezek közül válaszd azt, amelyik számodra leginkább beválik… A lényeg mégiscsak az, hogy megedd azt a gyümölcsöt. 🙂
Ági mondta
A csésze itt valóban csésze? Mint egy teáscsésze?
Andrási Nóra mondta
Egy amerikai csésze 236,5 ml, de itt Európában bármelyik, kb. 2,5 decis bögre jó lesz. 🙂