Újra és újra meglepődöm, hogy még mindig van új a nap alatt növényi ital dolgában, még az én konyhámban is… Sokszor lezártnak hittem már az említésre (és blogbejegyzésre) érdemes növényi tejek sorát, de mindig felmerült az igény valami olyanra, ami még nem volt. Most éppen a saját részemről! 🙂 Vicces, ugye? Mint kiderült, az egy éves kisfiam pofija a dióféléktől pirosodik ki (főleg, ha ő eszi, de ha én, akkor is), így aztán szükségem lett egy újabb, dió- és mogyoróféléktől mentes növényi ital receptre. Bevezetőnek annyit, hogy ennél egyszerűbb nem lesz – a babtej egyetlen hozzávalóval készül! 😉
Babtej?!
Miután egy időre el kellett búcsúznom a legeslegfinomabb vaníliás kesutejemtől, rájöttem, hogy még a tartaléknak használt kókuszos zabtej és szezámtej receptjeim sem jönnek szóba sajnos. Persze sokan kerestek meg korábban hasonló kérdéssel, és sokszor a földi mandulát ajánlottam – régen ittam ilyet. Nos, elővettem újra, és tényleg a köleses földimandula ital volt a legjobb az összes olajos mag mentes próbálkozásom közül, de most mégsem éreztem elég jónak! 🙁
Mi maradt? A szójatej még mindig szóba jött, és szoktam is ilyet főzni, de nem akartam kizárólag erre támaszkodni, ill. a szójatejjel sok diófélékre érzékeny olvasóm sincs kint a vízből, ha a szója sem mehet, ugye? Hát valami más kellett. Szója. Hüvelyes. Más hüvelyes? Á, „bab-ízűek”… Fehér bab? Fehér bab! 🙂 Az ötlet első blikkre még nekem is nagyon meredeknek tűnt…
Milyen a babtej? Az állaga szuper! Pont olyan tejszínesen krémes, mint a korábbi kesutejem, de – mivel nincs benne semmilyen mag – nincs „zacc” az alján. Hogy babízű-e? Igen, icipici bab mellékíze van. Próbáltam, hogy ha citromlével áztatom vagy főzöm, az csökkenti-e, de nem. Szóval ez van, viszont egyáltalán nem tolakodó: ha nem vagy megszállva azzal, hogy ez most mennyire babízű (mint én… 😀 ) akkor alig fogod észrevenni. A férj- és a válogatós nagylány-teszten simán átment, magában is. 😉
És a legszuperebb dolog: olyan habot lehet rá varázsolni, hogy csak na, ide süss! Kávékölteményekhez ideális: ráadásul kávé, kakaó mellett már tuti nem érzel majd mellékízt.
Masinával vagy anélkül
Én már évek óta növényi ital főző automatával rittyentem a növényi tejeket, mert így egyszerűbb. A receptben is így írom le. Persze lehet nélküle is, évekig nekem sem volt. (Ha visszalapozol a növényi tej receptjeim között, láthatod.) Ha nincs villanykancsód, akkor áztasd be éjszakára a babot, másnap főzd puhára. (Ha beválik, érdemes egyszerre több adagnyit megfőznöd, és adagonként lefagyasztanod.) A főtt babot alaposan turmixold össze a vízzel, majd lassú tűzön forrald fel. Ne rotyogtasd, csak éppen gyöngyözzön! (Ettől fog besűrűsödni jó krémesre, de ha ott felejted, „összesül”.) A végén szűrd le, ehhez nekem anno textil (tetra) pelenka vált be a legjobban.
Egyébként, még bio fehér babbal számolva is kb. 130 Ft/liter körül van az ára… 😉 (Ezt felkerekítettem pár forinttal az energiafelhasználás miatt.)
Babtej (dióféléktől mentes növényi tej)
Elkészítés
- A babot áztasd be egy éjszakára.
- Másnap tedd bele a növényi tejfőző automatába a sóval együtt, töltsd fel vízzel a MAX jelzésig, és indítsd el a "mag tejszáraz magokból" programot. (Igen, ez áztatott, de csak pár perc a különbség, és ezzel szerintem krémesebb lesz.)
- Szűrd le. Kész!
Viola mondta
Én szójatejet szoktam szoktam készíteni a ketyerémmel, és szerintem hüvelyes lévén annak is van egy kis „bab íze”, csak szerintem a szójababból készült tej ötletéhez már hozzá vagyunk szokva, így a babos ízt a szójatej kontextusában el tudjuk fogadni.:)
Olyan szójásan babos az íze, vagy olyan jókai bablevesesen? 😀 Végül is mindenképpen ki fogom próbálni, legfeljebb főzésre használom majd el. Amúgy csicseriborsótejen gondolkodtál már? Nem mellesleg megkérdezhetem, hogy te milyen szójababot használsz?
Mindenmentes Nóri mondta
Igen, a szója olyan szójásan babos, ez meg olyan bablevesesen babos, de annyira azért nem. 😀 A csicserit nem tudom elképzelni, de lehet, hogy egyszr kipróbálom,viszont most ajánlottak nekem vöröslencse tejet… Biorganik bio szójabab volt.
Viki mondta
Szia Nóri! Ez remek ötlet s szuperül néz ki! Mivel most elég szigorú diétán vagyok és a növényi tej alapanyagok közül is majdnem mind kiesik, ezért kérdezem, hogy mit gondolsz, konzerv babból sikerülhet? Valamiért a szárazbab tiltólistás, de a konzerv nem (dietetikus mondta). Köszönöm, ha van tipped erre!
Mindenmentes Nóri mondta
Hű. Persze, biztosan. De hogy a konzerv miért jobb…??
Viki mondta
Fruktóz-fruktán diéta kapcsán mondta dietetikus. Ha jól emlékszem abban kevesebb vmi van és ezért nem okoz gondot. Talán kiázik a lében? Nem emlékszem sajnos, de tény, hogy sajnos csak a konzervet bírom.
Köszönöm válaszod!
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi az infót! Ezt még nem hallottam. 🙂
Vio mondta
Szia, én hallottam már sárgaborsótejről is. Állítólag amerikában készítenek már ilyet. Te próbálkoztál már hasonlóval? Érdekel a véleményed.
Mindenmentes Nóri mondta
Még nem, de épp tegnap ajánlották ezt is, és a vöröslencse alapút is, úgyhogy valószínűleg még fogok ezekkel is foglalkozni. 🙂
Papp Kristina mondta
Nóri!
Ez egyszerűen fantasztikus, zseniális. Ma reggel el is készült. Kislányomnak már ez a kedvence, a kölestej már nem is kell. 🙂
Kristi
Mindenmentes Nóri mondta
Szuper! 🙂
M. Nógrád Megyéből mondta
Szép Napot Kívánok!
Kedves Nóri mennyi ideig főzi a villanykancsód a babtejet? Nekem most fő fazékban az első próbálkozás. Kissé beszürkült, valószínűleg a lencsényi fahéj és lencsényi őrölt szegfűszeg miatt, amit beletettem. De így eltűnt a bab illata.
Már látom, hogy jó habos és finom krémes lesz. Azonnal dobok bele egy darab csokit! :)))
Kinyílt a kapu az egészséges és finom krémek, pudingok végtelen világára!
Legyen szép napod és még szebb hétvégéd a gyönyörű hóesésben!
M.
Mindenmentes Nóri mondta
;*
Kis Bea mondta
Kedves Nóri!
Nekem is van Vegital gépem, ki fogom próbálni a babtejet. Nekem a földimogyoróból készített tej a kedvencem. Tudnál-e segíteni abban, hogy melyik növényi tejet lehet cappuccinóhoz használni, ami habosítható? Kávéfőzővel,cappuccino funkcióval, amibe van tejtartó rész. Földimogyoró tejet próbáltam, de nem habosítja.
Előre is köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Bea,
nekem nem ilyen gépem van, úgyhogy nem tudom biztosra mondani, de a hüvelyesekből (szója, bab) készült tejjel indulsz a legjobb eséllyel. Még a vaníliás kesutej is jó lehet.
Kis Bea mondta
Köszönöm, ki fogom próbálni.
Kis Bea mondta
Látom a fotón a kávé tetején lévő (babtej)habot, Te is kávéfőzővel készíted?
Mindenmentes Nóri mondta
Igen, géppel, de azzal a kis gőzölő résszel, amit bele kell mártani a tejbe, nincs külön tejtartály a kávéfőzőnkön.
Kis Bea mondta
Köszönöm!
Kriszti mondta
A babtejjel tudom csak meginni a kávét, a többivel fura íze lesz. De nem tudtam habosítani a gőzölőmmel. Mit ronthattam el?
Mindenmentes Nóri mondta
Milyen gőzölőd van? Egyébként így első blikkre nem tudom…
Kriszti mondta
Darálós kávéfőzőm van, felszívj a a tejet és gőzöli.
Mindenmentes Nóri mondta
Nem ismerem sajnos. Az enyémnek gőzkarja van, ezzel és a kis belemerülős habosítóval próbáltam. Ami a képen van, azt gőzkarral készítettem.
Pachné Zsófi mondta
Kedves Nóri!
Elkészítettem a babtejet – turmixolóval, mert nincs tejfőzőm – és nagyon híg lett, inkább vízszerű. Mit ronthattam el? Túl sok volt a víz a babhoz, vagy tovább kellett volna főzni? Épphogy gyöngyözni kezdett, mikor lezártam, nem mertem tovább forralni. Tetra pelenkán szűrtem le. Habosodni habosodik (az kezdetnek már jó 😀 ), de vízállagú inkább.
Köszönöm, ha tudsz tanácsot adni. 🙂
Zsófi
Andrási Nóra mondta
Szia Zsófi,
folyamatos keverés mellett alacsony hőfokon főzheted pár percig is, amíg érzed, hogy sűrűsödik. Vagy használj több babot, ahogy szimpatikusabb.
Rudó-Tóth Tünde mondta
Kedves Nóri!
Nagyon hálás vagyok azért a rengeteg jó tanácsért és leírásért, amelyből mi már könnyedén tudhatunk csuda dolgokat alkotni.
Óriási lelkesedéssel próbáltam tejet készíteni a TEFAL my daily soup készülékével. Ezen azt a programot használtam, amely főz és turmixol, kb. 25 perc időtartamban. Az én tejem rettentően híg, inkább vízhez közelített, mint tejhez.
Mi lehetett a probléma?
Nagyon köszönöm
Tünde
Andrási Nóra mondta
Szia Tünde,
lehet több oka is. Ugye beáztatott babbal álltál neki? (Volt, aki konzervvel próbálta, az nem fog menni.) Próbáld azt, hogy kétszer indítod el azt a programot – olvasó beszámolókból az jön át nekem, hogy ez a Tefal kütyü nem turmixol olyan finomra, mint az én villanykancsóm. Ha így sem jó, akkor duplázd meg a bab mennyiségét. Ha ez sem használ, akkor az is lehet, hogy a babbal van a baj – vegyél másik boltban, másik zöldségesnél, de ugyanúgy gyöngybabot. Évekig a Rapunzel bio babját használtam, és egyszer csak olyan lett, amivel nem tudok krémsajtot készíteni…
Ha semmi nem megy, próbáld meg a sárgaborsó tejet.
Hát ezek az ötleteim. Sok sikert!
Emese mondta
Kedves Nóra!
Megkérdezhetem, hogy miért kellett egy időre nélkülöznöd az olajos magvakból készült tejet?
Fiam,arca,nyaka,háta nagyon pattanásos és arra gondoltam , lehet a magtejektől…
Emese mondta
Közben megtaláltam, mégegyszer elolvastam a bejegyzést!
A kisfiad arca miatt…
Andrási Nóra mondta
Igen, emiatt. Akkor még kicsi volt (egyéves körül), azóta már nem lesz piros a arca a magoktól, de továbbra se nagyon szereti őket.
Virag mondta
Szia Nóri! A villanykancsód szűr is valahogy, mint a tetrapelusos àtnyomkoràszàs, vagy „csak” nagyon nagyon nagyon finomra szetturmixolja a cuccot? Most találtam az oldaladra, kávéfőző belogatos habositos mókàra kellene, melyik receptek lehetnek jók ezen kívül?Hogy tudok rakeresni az oldaladon? Koszi
Virag mondta
Közben rátaláltam a válaszra, kell szűrni, új kérdés, hogy ténylegesen mennyire pancsos a szűrés, mondjuk egy nutmilk Bag vagy tetra nyomkodashoz képest? Simán atfolyik a cucc, vagy piszkalgatni kell? Továbbra is érdekel a cappuccino habos vonal. A már sehol sem kapható alpro barista oat (a nem glutén mentes új, hanem a sima régi) állaga kb a cél. Annyira fehéritse, kremesitse a kávét, annyira (vagy jobban) habosodjon. A barista mandula pl nekem nem volt eléggé sűrű,túl vizes az íze.
Andrási Nóra mondta
Szia Virág,
a különböző textilekhez képest egyáltalán nem macerás. Kicsit meg szoktam kapirgálni egy kanállal hogy hamarabb átfolyjon, de így is egy perc alatt van a szintidőm. 🙂 Szerintem nálam jobban otthon vagy a kávéhab minőségének kérdésében, de az biztos, hogy a bab és zab tartalmú tejek jól habosodnak. Mostanában kesu-bab-rizs tejet főzök (még nincs fent az oldalon), az is jól habosodik. Viszont az is biztos, hogy a házi tejek sosem lesznek pont ugyanolyanok, mint a boltiak. A habot a babtejes fotókon a kávéfőző habosítójával készítettem (gőzölős), de szerintem működne a belemerülőssel is.
Írj, ha van még kérdés.
Virag mondta
Köszi! A kávéfőző habositojara gondolok én is 🙂 van olyan házi zabtej, amiből az, hogy fél van gőzölve a kávéfőző habositojaval, trutyit csinál belőle. De ha jól értem, a kancsó eleve hőkezeli, így nem tud hőre taknyosodni gőzöléskor. Ilyen kancsót esetleg bérelni lehet? Az 50km-es kihívás farvizen kerültem ide, elég ciki lenne megvenni a kancsót, majd rájönni, hogy esetleg nekünk nem válik be… Szóval kipróbálnám előbb.
Virag mondta
Huh, bocsanat, eleg kaotikus a megfogalmazasom, de nem tudom korrigálni.
Erika mondta
Kedves Nóri!
Nagyon köszönöm az ihletést!! Egy ideje tejmentes kisfiamat most GM-re teszteljük, de a rizs és kukorica vàlogatások számára nem kedvezők. Tippem nem volt mit csináljak vele tészta ügyileg és bevillant a bejegyzésed, hogy fehér bab és bejött. Széles metélt és kiskocka tészta született a babos ötletből és elsőre jó lett. Kiszárítható gyúrható és a legfontosabb ehető! Még a finnyás férjem is azt mondta ez elsőre tökéletes lett. Nagyon szépen köszönöm.
Andrási Nóra mondta
Ó wow, nagyon ügyes vagy! 🙂 Köszi, hogy megírtad!
Ha le tudnád írni nagy vonalakban, hogy készült, az nem lenne rossz, hátha még másnak is hasznos lehet… 🙂
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!