Az elmúlt kb. másfél évben sok lépést tettünk annak érdekében, hogy minél kevesebb hulladékot termeljünk. Ígértem, hogy ebben a témában is fogok írni egy-egy bejegyzést, és íme itt az első. Az élet egy-egy területén át szeretném megmutatni, hogy nálunk mi vált be, és én is meglepődtem, amikor arra jutottam, hogy pont a gyerekekhez kapcsolódóan „állunk a legjobban”. Főleg a babaápolásról fogok írni, mert ez egy olyan terület, ahol tényleg könnyű elcsúszni: a pénztárcákkal és a szeméttermeléssel is. Szándékosan nem használom a hulladékmentes kifejezést, mert ennyire azért nem vagyunk ügyesek, de bízom benne, hogy sok jó ötletet olvashattok itt. A bejegyzés többi részében pedig leginkább arról olvashattok, mennyi mindenre nincs szükség a gyerekneveléshez! A legjobb hulladékcsökkentési módszer az, ha nem veszünk felesleges dolgokat. 🙂
Egyszerűen
A hangsúly itt is a szemléleten van: minél egyszerűbb, annál jobb. A gyerekeknek, és a szülőknek is. Hihetetlen mennyiségű terméket tüntetnek fel nélkülözhetetlennek a leendő szülőknek, pedig egy újszülöttnek valójában igen kevés dologra van szüksége: testmelegre, megfelelő táplálékra és egy biztonságos helyre, ahol alhat. Minden mást ráértek beszerezni akkor, amikor úgy látjátok, hogy szükség van rá. Gyermekkorban általában igaz a „kevesebb jobb” elve, legyen szó játékokról vagy programokról – ajánlom a témában az Egyszerűbb gyermekkor című könyvet. A szemléletformálás mellett jó tippek vannak benne, hogy könnyebben el tudd dönteni, pl. egy játékszerről, hogy jó választás-e?
Vásárlás előtt mindig végigfutom a következő kérdéseket:
- Biztos, hogy szükség van erre?
- Meg tudom venni használtan?
- Tovább tudom adni, ha már nem kell?
- Természetes anyagokból készült, vagy legalább újra hasznosítható?
Ha valamire már nincs szükségünk, azonnal szelektálom, hogy eltehető-e egy barátunk leendő babájának, vagy adjam/ajándékozzam el most? Nagyon kevés dolgot tettünk el emlékbe a babacuccok közül, azt is okkal: a gyerekeim hordozókendőiben szeretném még az unokáimat is hordozni, ha a szüleik megengedik majd. 🙂 Vagy hordozhatják benne ők a babáikat, ha majd szeretnék. 🙂
És akkor mutatok néhány konkrét példát.
Pelenkázás
A témából fakadóan itt most sok szó esik majd babakakiról. Ha nem szeretnél erről olvasni, lapozz lejjebb! 🙂
Mi mosható pelenkát használtunk mindkét gyerkőccel: a sokféle fazonból a zsebes pelusok mellett döntöttem, mert ezeket egyszerű használni. A kislányomnak alig használtan vettem egy készlet Tiptopbaba pelust féláron, és az öccse érkezésekor a tönkrement darabok helyett vettem néhány félig újat. 😉 Első körben újszülött méretű pelusokat is használtunk (3 pici BambinoMio külsőt vettem és pici ikeás törölközőkkel használtuk), de a kisfiam nagyon hamar kinőtte ezt a méretet. Popsitörlőnek meleg vízzel benedvesített textil kendőket használtam a nagylánnyal (pl. negyedelt tetra pelus), de a kisfiammal ez sajnos nem működik, vele lebomló Naty törlőket használunk, mióta rátaláltam. A pisis popsikat nem kell minden peluscserekor összevizezni, mert csak fázik tőle a picur, a kakis popót pedig a legjobb szappannal megmosni a csap alatt.
Ha pelus gyártót kellene ajánlanom, akkor a LittleLamb-ra esne a választásom: az éjszakai bambuszos pelusaik, a külsőik és a szárazontartó/kakifogó betéteik is csodásak. A termékeiket használtan is kifoghatod a mosipelusos Facebook csoportokban, de rendelni is tudsz a gyártótól. Ha szeretnél helyi készítésű pelust venni, több hazai gyártó is van (Trezy, Timo, Norka), és ügyes varró anyukák is foglalkoznak pelus varrással (Nini kuckó). Akár egyedi, csipkés pelust is kérhetsz a kislányodnak, kalózosat a kisfiadnak… 😀
Pelenkázótáskánk sem volt soha: egy régi textil zsákban hordok magamnál egy eldobós pelust, egy kis csomag popsitörlőt és egy alátétet. Bármelyik „korábbi” hátizsákomba belefér. Sőt, amikor oviba megyünk a nagyért, csak egy pótpelust teszek az övtáskámba, és kész!
Az eldobós pelus bizonyos helyzetekben indokolt, ilyenkor Naty pelust használok, mióta tudok róla: 100%-ban lebomlik. Na nem a kerti komposztálóban, de azért sokkal jobb a „sima” eldobósnál. Mosható alátétet is varrathatsz csodaszépet, mi az IKEA-ban vettünk egy párat, és szuperül működik. Mosható pelushoz popsikrémre sincs szükség (jobban szellőznek és árt is az anyaguknak a krém) és a mosáshoz is elég a mosószóda és a citromsav.
Azért nem mindig ennyire egyszerű. Használtunk elég sok eldobós pelust is (fogzáskor, hosszabb utazáskor, durva hasmenés miatt). A „fogzós popót” nálunk csak éjszakára erősen bekrémezve, eldobós pelusba csomagolva sikerült meggyógyítani. Krémnek Sudocremet használtunk, mivel a kislányom születésekor kaptunk egy termékmintát, ami kétéves koráig elég is volt. 🙂
Ha tartasz a mosható pelenkától, mert nem akarod s.k. kisúrolni belőle a kakit, akkor elárulom, hogy én sem szoktam. Használhatsz kakifogó papírt, amivel egy mozdulattal a WC-be dobható. Az anyatejes kakit csak a Popolini papír fogja meg, viszont ezen könnyen gyorsan szét is szalad és könnyebben kifolyik combnál vagy deréknál. Az anyatejes pelusokat én a mosógéppel öblítettem ki – ez néhányatoknál biztosan kiveri a biztosítékot, de nem akartam eltitkolni, hogy ennyire egyszerű is lehet, két öblítés után indult a mosóprogram. Sosem küzdöttünk pelenka kiütéssel, csak fogzáskor volt piros a popsi. Később a hozzátáplálós pelusokból már a LittleLamb mosható kakifogójával is simán a WC csészébe lendíthető a cucc. Ha fogzás miatt megy a poci, szoktam használni bambusz kakifogót is.
Fürdetés
Úgy látom, hogy a legkevesebb vízzel fürdetővödörben lehet megfürdetni egy gyerkőcöt, a kiskád viszont egy jó állvánnyal kényelmesebb a szülő derekának. 🙂 Kiskádat és fürdetővödröt használtan is könnyű venni és több gyereket kiszolgál. Az újszülötteket felesleges (sőt káros) minden nap fürdetni – elég hetente 2-3x, és akkor is elég tiszta vízzel mosdatni őket! Könnyen kiszárad a bőrük, ezért mi egy kis körömnyi shea vaj darabot tettünk a fürdővízbe. Amikor nyáron az izzadt hajba beleragad a homok, vagy a nagyobb baba belekeni a mogyoróvajat, akkor már indokolt valami komolyabb fürdető. Mi Weleda babafürdetőt használunk: egy borsónyi adaggal fürdenek a gyerekek és mossuk a hajat (pár hetente, vagy ha piszkos, ételfoltos lesz). Igen, ez újrahasznosítható műanyagtubusban jön, de ezzel a tempóval egy gyerekre másfél évig is elég. Fürödhetnek egyébként szappannal is, de az csípi a szemet, a Weleda babafürdető nem. Amikor száraz volt a bőrük, shea vajat vagy mandula olajat melegítettem a tenyereim között és azzal simogattam át őket.
Kérdeztétek, hogy mi a helyzet koszmóval. Nálunk volt mindkét gyereknek, a kislányomnak még kétévesen is! Ráadásul az ő világos haja alatt elég nehéz észrevenni. A megoldás az volt, hogy valamilyen olajjal bekentem (ami éppen volt itthon babaápolás céljával – mandula, bio olíva), hagytam állni fél-egy órát, sűrű fésűvel levakargattam, megmostuk samponnal, és kész. Súlyos esetben ismételtük pár napon belül.
Mit eszik a baba?
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a babák születésük után legalább két óráig maradjanak bőrkontaktusban az édesanyjukkal, ilyenkor fognak először szopni, és fél éves korig legyen az anyatej a kizárólagos táplálékuk. Egyéves korig töltsön be meghatározó szerepet az étrendjükben, és szopjanak legalább kétéves korig, vagy tovább – ahogy az adott anya-baba párosnak jó. A szoptatásban az a jó, hogy mindig kéznél van, nem kell hozzá semmilyen eszköz, kiegészítő, mindig alkalmazkodik a gyermek adott igényeihez abban a pillanatban – újszülöttnek zsírosabb, beteg gyereknek pl. több immunanyagot tartalmaz. A legegyszerűbb és leghulladékmentesebb módja a csecsemő táplálásnak. 🙂 Nincs szükség cumira, cumisüvegre, bimbóvédőre, sterilizálóra, palackos babavízre, ésatöbbi, ésatöbbi… Szoptatással kapcsolatban két kiadásom volt: egy pici tubus Lansinoh bimbóvédő krém (gyapjúzsír, nem vegán!, de a fele se fogyott el a két gyerekkel), és 6 db szoptatós trikó (télen is ezeket hordtam a pulcsik alatt), de igazából bármelyik kivágottabb nyakú póló megteszi. A legdiszkrétebben szoptatós trikó + garbó párosban lehet szopatni (garbó fel, trikó le, a baba eltakar). A szoptatás sikeréhez nagyban hozzájárulhat az előzetes felkészülés – ha az első babádat várod, olvass néhány cikket a kezdeti időszakról a La Leche Liga oldalán vagy a Szoptatás Portálon, és nézz meg egy-két videót arról, hogy néz ki, amikor a baba helyesen került mellre.
Amikor eljött az ideje, mindkét babánkkal BLW-ztünk, ehhez egyetlen ikeás Antilop székre volt szükségünk: több gyereket kiszolgál, könnyen tisztán tartható és olcsó. Előkének a nyakba kötött tetra pelus/kendő vált be a legjobban: sok van belőle itthon, jó nagy, puha és könnyen tisztán tartható. Nincs baba étkészletünk sem, a gyerekek nagyobbacska kiskanállal és kisvillával esznek, ami már előttük is megvolt. A lányunk mindössze két tányért tört össze, és csak játszott az ikeás műanyag tálkákkal a játék konyhában, de öcsinek elő kellett venni ezeket, mert nem csak ledobja (visszapattan), hanem földhöz vágja a dolgokat (eltörik). Amikor kinőtték az ikeás babaszéket, mindkettejüknek vettünk egy-egy állítható magasságú Hauck fa széket (használtan), amivel ők is az asztalhoz tudnak ülni. Mindketten imádják, hogy önállóan fel tudnak mászni rá és evés közben is ficereghetnek (a gyerekek idegrendszeri sajátosságaikból fakadóan nem tudnak nyugton ülni).
Babaruhák
Nagy bánatom, hogy manapság nem igazán lehet valóban jó minőségű pamut ruhákat venni. Olyat, amit tényleg hordhatna több generáció is. Ez így persze nem igaz, lehet ilyeneket kapni – a biopamut ruhák tényleg nagyon jó minőségűek, tartósak, de annyival drágábbak, hogy erre nem szánom rá a keretet. A Lidlben kapható Lupilu ruhákat szeretem a legjobban, ezek jól bírják a strapát és olcsóak is. A kislányunk után öcsi elég sok mindent meg tudott örökölni, de a leggyakrabban használt darabok már nem voltak hordható állapotban.
Emiatt használtan ruhát venni nagyon ritkán sikerült (pl. egy-egy overált, pizsit), de a használható darabokat tovább szoktam adni – párszáz forintért eladom vagy akár ajándékba is. (Azért szeretem jobban eladni, mert aki pénzt ad érte, az valószínűbb, hogy használni is fogja, nem csak gyűjti.) Ami már mindenen túl van, az megy a ruha konténerbe.
Az a benyomásom, hogy mi elég kevés ruhát vettünk egy-egy méretből: 86/92-es méretig 6-8 body és 4-5 nadrág volt méretenként, hozzá 5 pár zokni, egy-két pulcsi/mellény, és egy réteg évszaknak megfelelő kinti hacuka, cipő. Heti kétszer ígyis-úgyis mosok, ez mindig elég volt. A gyerekek ruhái most is egy-egy mélyebb fiókot töltenek ki, a nagylánynak van néhány vállfás ruhája, plusz az előszoba tele van pufi kinti ruhákkal így tél végén.
Amúgy sem szeretem a kék/rózsaszín skatulyát, de így, hogy lányom és fiam is van, még inkább igyekszem semlegesebb színű ruhákat venni, főleg a tartós, kinti ruházatból. Így a nagylány is hord sötétkéket és a kisfiam is pirosat, sőt, volt egy-két lilásabb cucca is. Egyik sem panaszkodott.
Kiságy, babakocsi, játékok
Rengeteg használati tárgy van még, amire vagyonokat is költhetünk – vagy nem. Levehető oldalú kiságyat egy háromgyerekes családtól vettünk 5000 Ft-ért. Arra kell figyelni, hogy ágyrácsot ne tartsa az oldalfal, így biztonságosan leszerelhető: mi hevederrel rögzítettük az ágyunkhoz, és kész is a „babaöböl”. A nagylányunk itt aludt kétéves koráig, a nagyfiunknak 4 hós korában fel kellett tennünk a negyedik oldalt, mert éjjel is mászni akart. Az együtt alvás biztonságos, ha a pici és a szülők is egészségesek és betartják a biztonságos együttalvás szabályait. Anya és baba is jobban alszanak együtt – rengeteget kivesz az emberből ha ki kell másznia éjjel az ágyból.
Babakocsit két gyerek után vettünk használtan, 20.000 Ft-ért. 🙂 Összesen kb. ötször használtuk, de a nagyink remekül el tudta tolni benne a másfél éves nagylányt a játszótérre. Mi beleszerettünk a hordozásba, írtam is már erről. A hordozókendő természetes anyagokból készül, könnyű használtan adni-venni, kis helyet foglal, és a sokféle kötési technikával mindenki igényeihez alkalmazható. Számomra annyira természetes, hogy a nagyfiam is minden nap hordozom még (az oviba oda-vissza, és főzéshez is ha „minden kötél szakad”), pedig 13kg már és ezzel elég nehéz a 43kg-s kis testemnek, de egy jó batyuval még mindig kiszaladnék vele a világból. <3
A játékokkal egy kicsit mi is elszaladtunk az elején, aztán amikor az Egyszerűbb gyermekkort olvasva egyszerűsítettük a készletet, sokat elajándékoztunk. Most már arra törekszünk, hogy lehetőleg természetes anyagokból készült, jó minőségű, tartós játékokat vegyünk csak. Pl. a fa kisvasút, építőkocák, még évekig megunhatatlanok lesznek, és a Stockmar méhviaszos zsírkrétákról is tudom, hogy 3+ gyereket is simán kiszolgálnak. Az is fontos, hogy minél jobban variálható játékai legyenek a gyerekeknek, pl. nálunk van egy doboznyi csipesz, kendők, szalagok a fiókban – ezek többnyire régi kendők, sálak, ajándékokból visszamaradt selyem szalagok. A csipeszekkel építettünk már bunkit takarókból, voltak levelek a párnából épített fán, de tartottak már össze királynői ruhát is! A kendőkkel játszottunk már orvososat, építőset, csomózta a kislányom, volt mókusfarok is, szóval értitek… Minél kevésbé kidolgozott egy játék, annál szabadabban szárnyal vele a képzelet! Vannak nekünk is műanyag játékaink: ikeás sátor és mászóalagút, homokozó cuccok, kisautók, kiskonyhába való edények, zöldségek, gyümölcsök. A konyhába mondjuk vehettünk volna nem műanyag dolgokat, de nagy részét kaptuk, és azóta lettünk okosabbak. 🙂
Minden család más és minden gyermek hoz valami újat a család életébe – nincsenek univerzális megoldások. Mi valahogy így igyekszünk minél egyszerűbben, a gyerekeink valós igényeire odafigyelve megélni ezt az időszakot. (Már amennyire az élet egyszerű lehet pici gyerekekkel. 🙂 ) Úgy érzem, hogy minden témát a lehető legrövidebben érintettem, a bejegyzés mégis irtó hosszú lett, szóval ha bármi kérdés felmerül benned, ne tartsd magadban, tedd fel kommentben!
F. Mónika mondta
Kedves Nóri!
Köszönöm a cikket, 29 hetes kismama vagyok és hasonlóképpen gondolkozva én is a mosható pelenkák mellett döntöttem Hamarosan szeretném beszerezni, örülök, hogy megosztottad a tapasztalataid!
Mindenmentes Nóri mondta
Boldog babavárást és szép szülést kívánok! <3 (És sok türelmet az utolsó hetekhez. 🙂 )
Olívia mondta
Szia Nóri! Bocsánat az együgyű kérdésért, teljesen kezdőként mégis felteszem, hogy lássam, jól értem-e, ahogy fogalmaztál: tehát az anyatejes pelusoknál egymás után közvetlenül 2x beindítottad az öblítőprogramot, majd a mosóprogramot? Köszönöm a hasznos infókat!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia! Pontosan! 🙂 Sok sikert!
Megyeri Rita mondta
Kedves Nóri!
A mosható pelusok kapcsán érdeklődnék.
Van egy 16 hós babám, neki szeretnék venni, ezelőtt még nem próbáltuk, nagyon új nekem.
Azt szeretném kérdezni, hogy ha veszek egy mondjuk zsebes LittleLamb pelust, akkor ehhez már csak betéteket kell vennem, vagy mást is?
Ebből mennyit érdemes vennem ha napi szinten mosok, és a rendes pelusból 4-5 db-ot fogyaszt.
Illetve mindegy milyen típusú a betét? Mindegyik pelusba passzol mindegyik betét?
Nagyon köszönöm előre is a segítséget!
Az oldaladat nagyon szeretem, klassz! Mi is nemrég váltottunk TÉNÉ-re, így nagy hasznát veszem!
Üdv,
Rita
Andrási Nóra mondta
Szia Rita,
ha újat veszel, akkor a zsebes külsőhöz adnak betétet is, szóval azt nem, legfeljebb kakifogót kellene venned (van papír és mosható is).
Ha naponta mosol, és mondjuk 5 pelus fogy, akkor 2×5=10-et, mert eg napig száradnak. (Nem most, de ősszel, télen.)
Már rengeteg féle betétet lehet kapni, így erre nem tudok gombot varrni… Nagyjából persze hasonló méretűek.
Sok sikert!