Szinte biztosra veszem, hogy nem tőlem hallasz először a hulladékmentes bevásárlásról. 🙂 A hulladékcsökkentéssel kapcsolatos második bejegyzésemben (először a hulladékcsökkentett babaápolásról, gyermekkorról írtam) mégis erről szeretnék írni. Miért? Mert a bevásárláskor hozott döntéseinkkel termeljük a legtöbb szemetet, és tudunk leginkább lefaragni ebből a mennyiségből. Az írásomból megtudhatod, hogyan vásárolhatsz sokkal kevesebb hulladékkal akár már holnaptól, új eszközök és különösebb macera nélkül, és ami talán sokatoknak még izgalmasabb, hogyan tudom a gluténmentes hozzávalóim egy részét „csomagoláscsökkentett” módon beszerezni.
Hulladékmentes bevásárlás – régi történet
Ez az egész „hulladékmentesdi” a gyerekkoromat idézi: olyan 8-10 éves voltam, amikor a sok egyszer használatos műanyag zacsi berobbant az életünkbe. Azelőtt a műanyag zacskó érték volt: tartós, vízálló. Egy „zacskós zacskóban” tartottuk otthon a konyhapadban – nem volt sok, és azokat gyakran, sokat használtuk. Bevásárláshoz is, de a legnagyobb értéke abban rejlett, hogy ha kiránduláskor ilyenbe csomagoltuk a meleg ruhát, kenyeret, WC papírt, nem lett csurom víz, ha megáztunk. A nagypapám és a szüleim is mindig tartottak maguknál necc szatyrot vagy varrott, összecsukható bevásárló táskát. Ha a piacra indultak tejért, vajért, vagy bármi kimérős dologért, vittek magukkal hozzá üveget, és amit lehet, hűtés nélkül tároltunk, már csak a gyakori áramszünetek miatt is. Fém ételhordó dobozaink voltak, amiket 40+ éven át használt a családunk, mire tönkrementek.
Amikor elterjedt, hogy minden egyes megvásárolt árucikket külön műanyagba csomagoltak, és külön füles táskát is adtak hozzá hogy könnyebb legyen hazavinni, eleinte nagyon furcsa volt, hogy bármikor bármit meg lehetett venni anélkül, hogy előre gondolkodnánk. Ez persze kényelmesnek tűnt, de milyen áron? A rengeteg soha le nem bomló műanyag óriási károkat okoz – nem részletezem, nem ezért vagyuk itt. És nem is olyan régen még tök jól megvoltunk nélkülük, szóval nem is olyan nehéz visszakanyarodni úgy cirka 25-30 évvel ezelőttre, igaz? 🙂
A szemléletváltás a legfontosabb, ehhez nem kell új eszközökre beruháznod vagy csomagolásmentes boltba menned:
- Gondolkodj előre: vigyél magaddal csomagolóanyagot! (Táskát a zöldségeknek, pékárunak, ha veszel, dobozt, üveget a sérülékeny vagy folyékony dolgoknak.)
- Használd újra, amit otthon találsz! Nem kell cuki vadiúj vászonzsákokra beruháznod, ha van otthon maradék anyag és varrógép, vagy pár régi, de erős műanyag zacskó. Befőttes üvegekkel is remekül lehet vásárolni, ha tudsz vigyázni arra, hogy ne törd el útközben, és tárolásra is szuperek, mert látszik, hogy mi van bennük és jól zárnak.
Növényi alapokon egyszerűbb zacsi nélkül
Az egyik legnagyobb egyszerűsítés a bevásárlásunkban (és úgy általában az életünkben) az, hogy már több mint egy éve az egész család növényi alapokon táplálkozik. Zöldségeket viszonylag egyszerű csomagolásmentesen venni: mindössze annyit kell tennünk, hogy a korábban megszokott hiperszuper helyett a sarki zöldségeshez megyünk, ahol nincsen egyesével műanyag fóliázva az uborka és a brokkoli. A krumpli, hagyma és társai sincsenek műanyag hálóba zárva. Hüvelyesek és magok is vannak kimérősen, bár ezek a gluténmentesen vásárlóknak sajnos nem jönnek szóba.
Nagyon érdekes, hogy eleinte komoly fejtörést okozott, hogy mibe pakoljak, ha zacsiba nem? 😀 Pont akkoriban szabadultam meg egy sor régi függönytől, és megkértem egy kedves barátnőmet, hogy varrjon belőle nekem bevásárló szütyőket. Nagyon szuperek lettek a szütyők, de sajnos a csapat harmada pár hét alatt megadta magát (a sok évig fénynek kitett műanyag függöny anyag már nem bírta a kiképzést). Én pedig rájöttem, hogy mennyi mindenhez egyáltalán nem kell zacskó! A legtöbb zöldség elég strapabíró, semmi baja nem lesz a kosárban a mérésig, majd a tologatós bevásárlókocsiban („banyatankban”) hazáig. Most már csak a sérülékenyebb dolgokat (paradicsom, barack, szilva) teszem a megmaradt függöny szütyőkbe – ennek megfelelően télen nem is használtam őket (a fotó tavaly nyáron készült).
A másik huszárvágásom zacskó dolgában az volt, hogy még pont volt itthon egy csomag ikeás, bepattintható záras zacskó. Idén lesz két éve, hogy ezeket használom bevásárláshoz, kenyér, magok, gabonák tárolására – ha az a fő bűnük, hogy sosem bomlanak le, akkor biztosan tartósak is lesznek, igaz? 🙂 Ha piszkos lesz, elmosom, megszárítom, kifordítom, belül is elmosom. Ezzel most nem azt akarom mondani, hogy vegyél gyorsan egy adag zárható műanyag zacsit, hanem hogy használd sokszor azt, ami már otthon van! Egyik barátnőm pl. a tápióka keményítő visszazárható csomagolását tartja meg ilyen célra. Ha tényleg nincs otthon semmi használható, akkor persze vegyél újat, pl. vászonzsákot.
Amikor bevásárolni megyek a zöldségesünkhöz, mindig van nálam függöny zacsi, doboz a sérülékeny gyümölcsöknek (jön az eperszezon!) – nálam ez is régi gombás doboz, semmi extra, és persze banyatankkal megyek. 🙂
Hulladékmentes bevásárlás gluténmentesen
A hulladékmentes bevásárlásra a legjobb válasz persze az lenne, ha csomagolásmentes boltban vásárolnánk, de a legnagyobb probléma bizony éppen a kimért áruval van akkor, ha valaki gluténmentesen eszik: ilyenkor csakis a gluténmentes üzemben csomagolt, forrasztott műanyag zacskó a biztonság záloga. Mióta ráléptünk a hulladékcsökkentés útjára, hónapról hónapra egyre jobban zavart a sok gluténmentes gabona és liszt, ami félkilós zacskókban érkezik hozzánk. Konkrétan egy kenyérsütés egy új zacskó köles…
Én úgy örültem, amikor megtudtam, hogy a Biorganik elkezdett Vegasztro márkanéven, nagy kiszerelésű gabonákat, hüvelyeseket forgalmazni! Nekik van allergénmentes csomagolóüzemük, úgyhogy ami onnan jön, az tényleg gluténmentes. Végre nem csak forrasztott műanyag zacskóban érhetőek el a kedvenc gluténmentes alapanyagaim, hanem pamutfonállal összevarrott (!) erős, füles papírtasakokban is. Juhé!
Kezdeti lelkesedésem megtorpant, amikor kiderült, hogy ezeket a nagy kiszereléseket egyik nagyker sem tartja raktáron (éppen a méretük miatt) csak a Biorganik saját webshopjából rendelhetőek. Ez számomra apró probléma, mert eddig mindent meg tudtam venni egy helyen, amire szükségem volt (a Bioszigettől, havi egy csomagban), így viszont két helyről kell rendelnem, mert a Biorganik boltjában csak a saját termékeik vannak. Nem baj, ennyit vállalok a környezetbarátabb megoldásért: január elején beruháztam a leggyakrabban használt hozzávalóimból egy-egy nagy kiszerelésre.
A második bibi akkor derült ki, amikor megjött a csomag: miért van műanyag pufi a kartobozban?! Felvettem a kapcsolatot a Biorganikkal, és megtudtam, hogy a pufi ütés csillapításhoz kell – nélküle kiszakadhatnak a zacskók szállítás közben (sok ilyen eset volt), szóval ez van. Frissítés, 2020. november 1.: Az utóbbi rendeléseim már műanyag pufi nélkül érkeztek. Úgy látszik, változások történtek. 🙂 A tuti megoldás a személyes átvétel a Gubacsi úton, ez nekem most nem opció. Ráadásul a nagy csomagok miatt sokszor a kiszállítás is fizetős, mert csak 10kg-ig ingyenes a szállítás.
Mi szól a nagy, papírzsákos kiszerelés mellett, ha még így is műanyagot csomagolnak mellé és plusz egy helyről kell rendelnem miatta?
- 2-3 nagy tasak mellé csomagolnak 2 műanyag pufit. Ha ugyanezt félkilós csomagokban veszem meg, az 25-30 zacskó – ennyit spórolok még a futáros rendeléssel is!
- A nagy kiszerelések sokkal kedvezőbb árúak: pl. a nagy csomag hajdina 1899Ft-tal, a nagy csomag köles 1967 Ft-tal olcsóbb, mintha félkilós csomagokban vásárolnám meg ugyanazt a mennyiséget. A plusz kiszállítási díj így már az első nagy kiszerelésen megtérül.
- Egyszerűsödik a kamrám és a főzésem is: igyekszem minél kevesebb féle dolgot itthon tartani és azokat változatosan használni. Mióta ezeket a nagy kiszereléseket rendelem, nem veszek külön lisztet és egész gabonát, hanem (újra) ezekből darálom kávédarálóval, vagy sok ételhez áztatom a gabonákat, hüvelyeseket, és utána csak turmixolom.
Én ezeket tartom itthon: köles, hajdina, jázmin rizs, vörös lencse, csicseriborsó, gluténmentes zabpehely. Ajánlom még figyelmetekbe a basmati barna rizst (én a gyerekek miatt választottam a jázmint), (nem bio) gluténmentes zabpelyhet, gm. zabpehelylisztet. Sok más termék is elérhető: írd be a keresőbe, hogy ‘gasztro’, és figyeld a GM ikont, ha gluténmentesen eszel!
Szerintem nagyon fontos, hogy a gluténmentesen étkezők is tudjanak kevesebb hulladékkal vásárolni, ezért sokat foglalkoztam ezzel a kérdéssel. Ez nem egy szponzorált bejegyzés, tényleg, igaziból én is ezeket a termékeket vásárolom. 🙂 Az együttműködésünk részeként a vásárlásaitok után jutalékban részesülök, ami annyit jelent, hogy úgy támogathatjátok a munkám, hogy ez Nektek nem kerül semmibe! (Ettől még úgy fair, ha tudjátok.)
Tovább is van…
Persze a rendszer még nem tökéletes, mert pl. mirelit dolgokat csak műanyag zacsiban tudok venni (csomagolásmentes boltban van kimérve egyébként – bárcsak közelebb lenne!), és igaz, hogy igyekszünk mindent, amit lehet legfeljebb üvegben venni, de a tuti az lenne, ha a saját üvegünkbe kérnénk és kimérve vásárolnánk. Addig is, amíg ennél is jobb lesz a helyzet, örülök az eddigi sikereinknek 🙂 Folyt.köv.
Viola mondta
Szia, hogyan oldod meg a tárolásukat? Nekem ez jelenti a legnagyobb problémát.
Szép napot
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
lent csücsülnek a pincében, és szofisztikált ikeás zacsiban tartok a konyhaszekrényben annyit, amennyi kell. Január elején rendeltem egy kezdő készletet abból a hat dologból, amit írtam. Azóta csak a csicseriborsóból van még meg az eredeti csomag, semmivel nem volt gond. Én is izgultam, hogy valaki megcsócsálja odalent a nyitott zacskókat, de nem. Ez persze nem garancia a jövőre nézve, de ha jobban belegondolok, hányszor lett molyos a szépen leforrasztott zacsi? Igyekszem tényleg csak annyiféle dolgot tartani ilyen nagy csomagban, ami fogy is rendesen. Most ennek szellemében egyszerűsítem a főzésem is.
Anett mondta
Szia Nóri,
megkérdezhetem, hogy alakul azóta a Vegasztro zacsis tárolás? Volt bármilyen problémád azóta a pincés tárolással? Gluténmentes Facebook csoportban láttam nemrég, hogy a molyok miatt ajánlott minden bontott gabonás zacskót és belőlük készített liszteket hűtőben tartani. Nekem sajnos nincs ennyi szabad hely a hűtőmben, viszont nagyon szívesen kipróbálnám a nagyobb kiszerelést, főleg kölesből és hajdinából. Köszönöm. 🙂
Andrási Nóra mondta
Szia Anett,
nem, semmi gondom nem volt velük. Nálunk a pincében vannak a zsákok, és ott még sosem voltak molyok. Fent, a konyhában szoktak lenni, és a forgalom egyirányú. Inkább az szokott a gondom lenni a nagy zsákokkal, hogy nem mindig vannak… Most pl. kölesből voltam kénytelen kis zacsisat venni, mert a zsákosra még hetekig kellene várni, és valamit addig is enni kell… De ez is javul, már régóta nem fogytak így ki.
Anett mondta
Köszönöm szépen!
Anett mondta
A köles kapcsán eszembe jutott egy újabb kérdés. Mi a véleményed a rendszeres, napi szintű fogyasztásáról? Ha jól tudom, nálatok általában kenyér a vacsi valami kencével, ami köles alapú és többször látok főétkezéskor is kölest köretként. Pajzsmirigy alulműködésem miatt eddig kerültem a kölest a magas goitrogén tartalom miatt, viszont a gyerekek intoleranciája miatt gluténmentes étkezésbe kezdtünk néhány hete, ami mellé rizs és kukorica intolerancia is társul, így marad a köles és hajdina, mint kenyér alapanyag. És a zabkása reggelire, mint nálatok. 🙂 Mi a véleményed a goitrogén hatásról? (Már jó ideje a honlapodon ajánlott Liquid Iodine Plust használom jódpótlásra a gyerekeknél, nekik teljesen jól működik a pajzsirigyük.) Köszönöm.
Andrási Nóra mondta
Ha gond van a pajzsmirigyeddel, akkor hagyd a kölest. Van már kölesmentes kenyerem is, még nem tudtam feltenni az oldalra, de ha rámírsz, eligazítalak. 😉
L.nóra mondta
Hihetetlen, hogy te valahogy mindig arról írsz egy nagyon összeszedett és profi bejegyzést, ami aktuálisan épp nagyon foglalkoztat! Pedig évek óta olvaslak, főzlek…de most már nem tudtam megállni, hogy ezt szóvá tegyem 🙂 köszönöm a tippeket!
Mindenmentes Nóri mondta
De jó ezt olvasni! 🙂 Én meg pont azon filóztam, hogy vajon érdekel még valakit rajtam kívül, hogy hogyan lehet GM dolgokat csomagolásmentesen venni? 😀
B.kata mondta
Nagyon is, sőt .
Még sok olvasni és főzni valót kérünk, szeretettel : b.kata
V.Noémi mondta
Szia
Ezek az én tapasztalataim(kicsit bővebben), jók-rosszak vegyesen, bár igyekszem ezen a vonalon mozogni én is. Örülök ennek a bejegyzésnek, mert a hulladékmentes bevásárlást sokszor szélmalom harcnak érzem és jól jön az ötletbörze hozzá 🙂 Nekünk nem szempont a gluténmentesség, így szinte mindent be tudok szerezni a helyi piacról, viszont ennek az is a hátránya, hogy ez rengeteg cipekedés. Most nem szempont, de amíg dolgoztam gond volt a piacra való kijutás is, mert csak a szombat délelőtt volt opció. Nekem probléma a bevásárló lista precíz végig gondolása is, mert mondjuk viszek 5 dobozt a ‘magoshoz’, de lehet, hogy ott még eszembe jut 2-3 extra tétel is. Ezen kívül a piaci árusok hozzáállása is nagyon változó, de sokszor komoly erőfeszítés (szinte lehetetlen) lebeszélni őket a fölösleges zacskókról. Úgyhogy összességében, ha csak 2-3 új zacskóval térek haza, akkor már hősnek érzem magam 🙂 Mivel gondot jelentett nekem a cipekedés, ezért körülnéztem zöldség- gyümölcs kiszállítás terén is, (téli szezonban nálunk elfogy 20-25 kg alma/hó, és akkor csak a reggelinkről beszéltünk…) Van több kezdeményezés, hogy az ember helyi termelőktől tudjon rendelni (nekedterem, szatyorbolt), de ezek általában elég drágák a helyi piachoz képest, és borsos a kiszállítási díj is külső kerületbe. Most a zoldseg-gyumolcs.online-tól rendelek, ők készségesen szállítanak ingyen, pedig nem is vagyunk rajta a szállítási területükön. És nagyon jó érzés úgy kézhez kapni 3 nagy doboz finomságot, hogy semmit se tesznek zacskóba (persze a téli áruval ez könnyebb, nyílván a törékeny dolgokat ők is csomagolják). Náluk valami piaci áron van, valami lényegesen drágább (hüvelyesek pl).
Én tavaly nagyon sokat küzdöttem a molyokkal (nyár közepén/végén és a babba bogarak is mentek, na az volt a mélypont…). Ez lehet, hogy a kimért áru hátránya, mindenesetre több ezer forintnyi diót, mandulát stb-t kellett kidobnom. Az eladótól azt a tippet kaptuk, hogy hazaérve azonnal fagyasszuk le az árut pár napra, mivel ő maga se tudja garantálni, hogy vásárláskor nincsenek benne a „jószágok”.
Szerintem a hulladékmentes vásárlásnál sok múlik azon, hogy az adott lakóhelyen milyen adottságok vannak (milyen messze vannak ill. milyen a piac, bolt, helyi zöldéges, szállítanak-e oda, stb).
A bioorganik-ot mihamarabb kipróbálom, ez nagy könnyebség lesz 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia!
Sok dologban hasonlóak a tapasztalataim. Pl. a szombati piacozás nekünk is plusz macera mert korábban a férjem egy héten egyszer mindent megvett hazafelé két hiperszuperben, a hétvége pedig szabad volt. Próbáljuk programmá kerekíteni a piacozást a nagylányommal. Én is fontolgattam már a zöldség, gyümölcs házhoz szállítást, pláne mióta csak növényeket eszünk, annyival egyszerűbb lenne. Még nem volt merszem kipróbálni, de bátorítóak a soraid… 🙂
Noémi mondta
Kedves Nóri! Csak most találtam Rád! Nagyon sokat foglak olvasni ez már biztos! Csupa olyasmiről írsz amiket régóta meg akarok valósítani, de a kedvemet mindig elveszi a sok agyalás, hogy mihez hogyan kezdjek hozzá! Elkezdem és abbahagyom, mert elakadok vagy nincs kedvem tovább kísérletezni, vagy nem tudom mit honnan szerezzek be. De most itt a teljes kotta! Megírtad! Átgondoltan és kidolgoztad és átadod nekünk! Köszönöm szépen! Így nagyobb kedvem van tovább fejlődni a vegetarianizmusban, a fenntarthatóságban és az egészségesebb ételek előállításában! Szuper! Folytasd ezt a nagyszerű tevékenységet!
Mindenmentes Nóri mondta
Köszönöm <3
Limo mondta
Bár nem vagyok gmes, de az jutott eszembe, hogy a kapott műanyag fóliákat esetleg ha visszaküldéssel visszajuttatnád a cégnek, akkor azt újra és újra tudnák használni. Ha nem is minden alkalommal, de összegyűjtve egy adagot el tudnám képzelni. Egyes futárcégeknél úgy tudom van ilyen ingyenes opció (én is csak hallottam, nem tudom konkrétan melyiknél hogy működik, de gondolom összefügg a rendelt áru visszaküldési lehetőségével).
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi a tippet! Már gondolkodtam ilyenen… Azt hittem, csak az én agyamból pattant ki, jó tudni, hogy már van ilyen is!