„Azelőtt”, mindenevőként, sosem ettem rakott kelt. Valahogy kimaradt. Később, ahogy elhagytam az étrendemből az állati eredetű dolgokat, úgy kedveltem meg egyre több és többféle zöldséget. Egy nap megláttam egy gyönyörű sötétzöld kelkáposztát a zöldségesnél, és nem tudtam ellenállni. 🙂 Először főzeléket akartam főzni belőle, de olyan szépek voltak a levelei, hogy nem volt szívem felvágni. Így történt, hogy nekiálltam rakott kelt főzni növényi alapokon.
Nem gondoltam volna, de annyira ízlett, hogy a nagy hőálló tálból alig sikerült kimentenem a férjemnek egy ebédre valót. 🙂 Azóta már okosabb vagyok, neki eleve külön sütöm (mint a fotón). A gyerekeknél is nagy sikert aratott: van abban valami szívet melengető, amikor egy 15 hónapos gyermek úgy lapátolja be a rakott kelt, mintha az élete múlna rajta. 🙂 A nagylányom először kiválogatta a kölest, és közölte, hogy a levelet nem szereti, majd miután elmondtam, hogy arra rápirult a „sajt”, rájött hogy az a kedvence. 😀 Nem lehet könnyű négyévesnek lenni.
Rakott kel mindenmentesen
Tudom, hogy a rakott kel hagyományosan rizzsel készül, de én inkább kölest tettem bele, mert rizst eszünk eleget magában is, és a köles sokkal táplálóbb. A „töltelék” lehet az a répás vörös lencsés ragu, amit a recepten leírtam (lent), de idő híján készítettem már úgy is, hogy egy fél üveg házilag eltett lecsóval főztem meg a lencsét. Sajt és tejföl a tetejére volt már házi növényi tejföl is, de az egyszerűbb, növényi tejes változat is nagyon finom, ezért ha van is itthon növényi tejföl, azt inkább a tányérunkban tesszük a tetejére.
Tipp: ha úgy érzed, még hiányzik valami, és nincs otthon tejföl, tegyél rá pár csepp tamari szószt, mi is így szoktuk (ez a kedvencünk).
A lényegre térek. 🙂
Rakott kel (tejmentes, vegán)
Hozzávalók
- 1 fej kelkáposzta kb. 1kg
- 200 g köles
- 200 g vöröslencse
- 1 kisebb vöröshagyma
- 2 vékonyabb répa
- 1 vékonyabb gyökér
- 1 negyed kisebb zellergumó
- 1/4 kk. kurkuma
- 1-2 ek. tamari szósz ez itt szójamentes, de több kell belőle
- 1 kk. kókuszzsír
- 200 ml ízesítetlen növényi tej pl. ilyen
- 4 ek. élesztőpehely
- 1 kk. fekete só
Elkészítés
- A kelkáposztát mosd meg és főz meg egészben, kb. 15 perc alatt. Ha nem fér be a lábosodba, el is negyedelheted. Vigyázz, hogy ne főzd túl, mert akkor elszakadnak a levelei!
- Mosd át a kölest és tedd fel főni másfélszeres mennyiségű vízben. Ha felforrt, fedd le és lassú tűzön főzd puhára.
- Egy kisebb lábosban melegíts egy kiskanál kókuszzsírt, és süsd rajta üvegesre az apróra vágott vöröshagymát. Dobd rá az apróra vágott répát, zellert is, picit forgasd át, majd tedd hozzá az alaposan mosott vörös lencsét, és engedd fel annyi vízzel, amennyi bő két ujjnyira ellepi. Ha felforrt, fedd le lassú tűzön főzd puhára kb. 20 perc alatt. Párszor nézz rá, mert a lencse felszívja a vizet, és pótolni kell. Ízesítsd kurkumával, tamari szósszal.
- Készítsd el a "tejfölös" szószt: a növényi tejbe keverd el az élesztőpelyhet és a fekete sót.
- Rakd össze a rakott kelt: egy hőálló tál alját béleld ki kel levelekkel, erre rétegezd a kölest, vöröslencsét, majd újra leveleket. Öntsd nyakon a növényi tejjel, és süsd légkeveréssel 180 fokon, amíg kicsit megpirul a teteje: 45-50 percig.
Ilona mondta
Kedves Nóri!
Köszönöm ezt a kelk.receptet.
Tudod én hogy csináltam régen? A kel közé lecsót tettem, egy kis köleskolbászt és leöntöttem vegitejföllel, tetejére ” sajt” nagyon finom így is.De kipróbálom a tiédet is feltétlen.
Szeretettel ; Ilona
Éva mondta
A hozzávalók között szereplő tamari szószról azt írod, szójamentes. Hogy lehet egy erjesztett szójabab szójamentes? :O
Mindenmentes Nóri mondta
Amit az „ez itt” szavak alatt linkeltem, az kókuszból készült, de már sajnos nem szerepel a bolt kínálatában.
Katonan mondta
Kedves Nóri! Esetleg a Tamari szószt lehetne mással helyettesíteni? Mihez hasonlít az íze?
Andrási Nóra mondta
A tamari a „sajtos” umami ízt hozza: fokhagymapor vagy élesztőpehely is jó helyette, vagy ki is hagyhatod.