Az idei eperszezon óriási siker nálunk: szinte naponta zarándokolunk el a zöldségeshez egy doboznyi (visszük a dobozt) apró szemű, édes, hazai eperért. Annyira finom úgy, ahogy van, hogy igazából elég nehezen szántam rá magam, hogy bármit is készítsek belőle (még elrontom…) Aztán eszembe jutott a balzsamos sült eper, és kicsit tovább gondoltam… Gyerekkoromban nagyon szerettem a gyümölcshabot. Anyukám epret vagy málnát vert kemény habbá jó sok porcukorral és tojásfehérjével. Mennyei volt! Ezt szerettem volna újra elkészíteni, csak cukor és tojás nélkül. 😀
Eperhab tojás nélkül
Annyi mindenhez használtam már csicserilevet, biztos voltam benne, hogy itt is működni fog. Itt találod a korábbi, csicserilevet felhasználó receptjeimet. Most saját főzésű csicserilevet használtam: a csicseriborsót beáztattam, másnap leöblítettem, és annyi vízzel, hogy kétujjnyira ellepje, feltettem főni. Fedő alatt, lassú tűzön főztem másfél órát és a főzőlevet használtam fel. Elég sűrű lett, a bolti konzerv leve talán egy fokkal hígabb. Mindegyiket jól fel lehet verni, szóval bármelyiket használhatod. Pár napig eláll a hűtőben, vagy le is fagyaszthatod. (Egyébként a csicseriborsóból most tojás saláta készült vacsorára.)
Balzsamos sült eper
Készítettem már korábban balzsamos sült epret, akkor jégkrém készült belőle (itt a recept). Milyen a sült eper? Olyan, mint a friss, csak „még epresebb”. A balzsamecetes sütés gyönyörűen előhozza az aromáját, aromaterápiás kezelésnek is megfontolandó az elkészítése! Most csak a balzsamecetet tettem rá a sütéshez, és a pürésítéskor kóstoltam meg, hogy elég édes-e. Egy kávéskanál nádmelaszt tettem még bele, ez az édes íz mellett nagyon finom karamellás jegyeket is hordoz. (Igen, ez újdonság, a teljes értékű növényi étrend kapcsán alakul az édesítéshez fűződő viszonyom is, még ülepszik, alakul a dolog, majd később írok erről is.) Hétvégén vendégeink voltak, akkor desszertnek egyszerű vaníliás tejberizst főztem, és balzsamos sült eper volt a feltét. Nyamm!
Semmi sem tökéletes
Ennek a desszertnek az elkészítése felért egy bakiparádéval… Még ismerkedem az új konyhámmal, azt hittem, beidőzítettem a sütőt, de kiderült, hogy nem… Szóval bent felejtettem az epret, ami így egy fokkal karamellesebb ízű és sötétebb színű lett, mint szokott. 😀 Szerencsére nagyobb baj nem történt. 🙂 Amikor betettem a hűtőbe a poharakat, akkor esett le, hogy nem tettem félre epret a fotózáshoz. El a zöldségeshez. Mire megjártuk, addigra beborult az ég, így az amúgy sem túl világos nappalinkban még kevesebb lett a fény, pedig fényképezni anélkül nem lehet… Sebaj, megoldom. Veszem elő a poharakat, és akkor látom, hogy egy kicsit szétvált az alján. Bá. Komolyan gondolkodtam rajta, hogy így mégsem lesz belőle bejegyzés, de aztán addig-addig kóstolgattuk, hogy meggondoltam magam… A férjem azt hitte, direkt van egy kis szirup az alján, a lányomnak is nagyon tetszett, sőt, szerinte ez az eddigi legfinomabb desszertem, pedig ő a mokkatortát is kóstolta… 🙂
Szóval tudjatok róla, hogy a hab alján idővel (pár óra) megjelenik egy szirupos réteg.(A legfelső fotón látszik is.) Őszintén szólva én sem tudom, hogy ez bug vagy feature (hiba vagy értékes funkció)…? Szerinted?
Lehetne még ízesíteni mentával, bazsalikommal, és tutibiztos vagyok benne, hogy ha az eperpürébe turmixolnék még egy kis kókuszkrémet (1-2 evőkanállal), akkor nem válna szét, de emiatt nem fogok zsírokat pakolni a rettentően egészséges desszertembe.
Nos, ennyi a történet, íme a rendkívül bonyolult recept. 🙂
Balzsamos eperhab (tojásmentes, vegán)
Hozzávalók
- 500 g eper
- 3 ek. balzsamecet
- édesítés ízlés szerint
- 100 g csicserilé
- 1 késhegynyi borkősav*
Elkészítés
- Az epret mosd meg, tisztítsd meg, és ha nagyobb szemű, vágd félbe. Forgasd össze a balzsamecettel és 180 fokon, alul-felül sütéssel süsd 25 percig.
- a kihűlt, turmixold össze az epret és a levet, amit eresztett. Kóstold meg, hogy elég édes-e, és ha nem, édesítsd ízlésed szerint.
- Robotgéppel verd kemény habbá a csicserilevet a borkősavval: ha megfordítod a tálat, meg se moccanjon. Habverővel, óvatos, lentről felfele ívelő körkörös mozdulatokkal forgasd bele a habot az eperpürébe.
- Hűtsd be, és kész!
Megjegyzések
Tápérték információ
Pordán Józsefné mondta
Kedves Nóri! Sajnos engem nagyon puffaszt a csicseriborsó. Kérlek ha tudsz olyan alkalmazást amivel ez a dolog elkerülhető lenne, legyél szíves és tudasd velem. Szívességedet előre is köszönöm! Üdvözlettel Pordánné Éva
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Éva!
Javaslom, hogy fokozatosan próbáld hozzászoktatni az emésztésed a hüvelyesekhez: rendszeresen fogyassz eleinte kevesebbet, aztán egyre többet, lehetőleg minden nap! Kezdd a vöröslencsével az a legbarátibb, és a csicseriborsót hagyd a végére!
Anett mondta
Kedves Nóri!
Csicserilevet külön lehet vásárolni? Vagy hogyan készíthetem el?
Köszönöm.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
csicseriborsó konzerv leve. 😉
Zsófi mondta
Kipróbáltuk, nagyon finom lett. Még sosem használtam csicseri levet, de várandósan nem eszem nyers tojást, meg kell a változatosság. 🙂 A gyerekeim (2 és 4 évesek) számára egyértelműen a szirup az alján volt a legjobb dolog az egészben. Jó,hogy megosztottad! Köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Hát ez csúcs! 😀 Szívesen.
Botka Anna mondta
Kedves Nóri!
Melyik balzsamecetet használod ?
Köszönöm
Andrási Nóra mondta
Szia Anna,
változó, pl. ezt itt szeretem.