Ezer éve szerepelt a listámon, hogy én egyszer hagymás pogácsát fogok sütni. Néha rám tör, hogy de jó lenne egy kis sós harapnivaló, de sem „másképp” sajtos, sem másképp tepertős változatokhoz nem volt kedvem, így lett ez a „pogácsa” pirított hagymás. Nyamm!
Gluténmentes, vegán pogácsa
Azért „pogácsa” és nem pogácsa, mert a nagymamám, aki anno megtanított gyönyörű leveles pogácsát sütni, valószínűleg nem hívná annak, tekintve, hogy sem rengeteg zsiradék nincs benne, sem hajtogatva nem volt… 😀 Gondolkodtam is rajta, hogy inkább „hagymás borzas” lesz a neve, de a sült hagymával tényleg jól visszaadja a pogácsa tészta állagot, így végül merem pogácsának hívni. 🙂
Lusta, mert nem kell hajtogatni, csak egy kicsit megkel, és már szaggatható is. Sőt, még lustább is lehet… 😉 A gyerekekkel nem is szoktam mindig kinyújtani, hanem kanállal gombócokat szaggatok belőle, és vizes kézzel kicsit megformázzuk a szélét, hogy kerekded legyen, a teteje pedig „borzas” marad, ezért lett majdnem hagymás borzas.
Olajmentes pogácsa?!
A teljes értékű növényi étrendhez hozzátartozik a finomított növényi olajok kerülése. Sokszor írtam már, hogy én most nem főzök teljesen olajmentesen, mondjuk hogy az ételeink nyomokban növényi zsiradékokat is tartalmazhatnak. 🙂 Ennek is megvan az oka, nekünk ez most így működik, de szeretem mindig elmondani, hogy hogyan lehetne… Itt például én egy kávéskanál kókuszzsíron pirítom meg a hagymát (ez 7g, kevesebb mint 0,5g kókuszzsír/pogácsa), de ha teljesen olajmentesen főzöl, akkor a hagymákat egészben is megsütheted a sütőben.
Hamuban sült…
Ez a pogi remek útravaló, ugyanis másnap is finom, szaftos. Azt hiszem, a lencsefasírt mellé ez is bekerül a kedvenc hátizsákos útravalóink közé. 🙂
Ez nem egy nagyon kötött recept, változtathatsz a liszteken – én is próbáltam többféle párosítást, arányt és ez ízlett a legjobban. A bambuszrost azért kell, hogy a széle ropogós legyen és segít frissen tartani, de ne dőlj kardodba, ha pont nincs otthon, anélkül is meg lehet sütni. Fokhagyma és szárított paradicsom a teljesebb ízélmény kedvéért kerül bele.
Lusta hagymás pogácsa (gluténmentes, vegán)
Hozzávalók
- 2 kisebb fej vöröshagyma
- 2 nagyobb gerezd fokhagyma
- 1-2 aszalt paradicsom
- 1 kk. kókuszzsír elhagyható
- 1/2 kk. füstölt paprika
- 70 g hajdinaliszt
- 70 g kölesliszt
- 70 g cirokliszt
- 1 ek. bambuszrost
- 2 ek. bolhafűmaghéj
- 2 ek. darált lenmag
- 1/2 kk. só*
- 250 g víz
- 10 g élesztő
Elkészítés
- A vöröshagymát, fokhagymát, aszalt paradicsomot vágd apróra és pirítsd meg a kókuszzsíron. Olajmentes változatért a hagymákat süsd meg sütőben: a vöröshagymát félbe vágva, a fokhagymát héjában, 200 fokon, amíg a vöröshagyma széle megpirul (kb. 25-30 perc).
- A liszteket, sót, bambuszrostot keverd össze egy tálban és forgasd bele a megpirult hagyma keveréket is.
- A vízben keverd el az élesztőt, majd pár perc múlva a darált lenmagot, bolhafűmaghéjat, és azonnal öntsd hozzá a lisztekhez, alaposan keverd össze.
- Fél órát hagyd kelni, majd nyújts ki és szaggass belőle agy pogácsákat vagy kanállal szagass gombócokat és vizes kézzel formázd őket. 🙂
- Légkeveréssel 180 fokon, vagy alul-felül sütéssel 200 fokon süsd őket 20-25 percig, amíg kezdenek megpirulni.
Prém-Bíró Katalin mondta
Szia Nóri,
a bambuszrostot tudom valamivel helyettesíteni?
Köszönöm!
Üdv Perth-ből,
Kata
Mindenmentes Nóri mondta
Szia jó messziről 🙂
Nem, de ki is hagyhatod. Ropogósabbá teszi a tésztát egy kicsit, de nélküle is működik.
Szilvi mondta
Szia, élesztő elhagyható esetleg belőle?
Köszönöm, Szilvi
Andrási Nóra mondta
Persze. 🙂
Csibe mondta
Szia!
Nagyon jól néz ki a pogid! A cirokliszt esetleg helyettesíthető egy másik liszttel? Vagy kihagyhatom úgy, hogy a többi liszt mennyiségét növelem? Más lenne a textúrája?
Előre is köszi!
Andrási Nóra mondta
Helyettesítheted, ki is hagyhatod. Passzolt az íze ide, de hajdina vagy barna rizs is jó lenne.
Kamarás-Nedelkó Adrienn mondta
Szia Nóri!
A bolhafűmaghéjat helyettesíthetem utifűmaghéjjal?
Köszönöm előre is a válaszodat!
Szép napot
Adri
Andrási Nóra mondta
Ugyanaz a kettő! 🙂
Kamarás-Nedelkó Adrienn mondta
Ohh köszönöm, mindig tanul az ember 🙂
Juhász György mondta
Kedves Nóri!
Én is ezt szerettem volna kérdezni, hogy a bolhafűmaghéj linkjére klikkelve miért egy útifűmaghéjas oldal jön be?
Ez kissé zavaró volt a számomra, mert nem ismerve ezt a „bolhafüvet” azt hittem rossz a link.
De olvasgatva a kommenteket látom valaki már rákérdezett és kiderült, hogy ugyanaz a kettő.
Ez valami titkos, népies elnevezés vagy honnan jött a furcsa keresztnév? Élvezem ugyan a személyes sztorikat de nem örülnék ha hülyének néznének a bioboltban mert olyat kérek amit esetleg nem ismernek ezen a néven és el sem tudnám magyarázni mert én sem értek hozzá. Mivel a receptet bevásárló listaként is használom, lehetne, hogy olyan elenevezéseket használj ami közismert? Vegán körökben amúgy is annyi különleges nevű alapanyag van, hogy a magyar konyhán edződött, hétköznapi földi halandónak egy újabb abszurd név már föl sem tűnik. Egész addig míg egy bolti párbeszédben legalább az eladó tudja miről beszélek, hmm? 🙂 Kiváncsian várom milyen lesz ez a pogi, remélem olyan káprázatos mint amilyenre a kurkumás lencselevesed sikerült. Abszolút Réparetek ízélmény volt, bár én babérlevelet és őrölt köményt is tettem bele a biztonság kedvéért. Pompás lett, köszönöm a remek receptet! Fő helyen díszeleg a konyhaszekrényen. 🙂
Andrási Nóra mondta
Én úgy tanultam az egyetemen gyógynövény- és drogismeretből, hogy a psyllium az bolhafű. Úgyhogy amikor elkezdtem használni, a dobozon psyllium szerepelt, és bolhafűnek neveztem. Azóta sokan piacra dobták útifű felirattal, ami ugyanannak a növénynek egy másik neve, szóval úgy is helyes, de én már a bolhafűvel maradok…
Örülök, hogy ízlett a lencseleves!
Vöröss Fanni mondta
Szia! Milyen élesztőből kell 10 g? 🙂 por/instant vagy friss?
Köszi!
Andrási Nóra mondta
Friss!
Eszter mondta
Szia Nóri!
Cirokliszt helyett mit javasolsz?
Andrási Nóra mondta
Szia Eszter,
barna rizs, zab vagy vörös lencse is jó lehet… A rizshez kb. ugyanannyi, a zabhoz több, a lencséhez picit kevesebb folyadék kell.