Már több, mint hat éve készítek itthon növényi tejet, négy éve tejkészítő automatával, és újra és újra beleesek abba a hibába, hogy azt hiszem, számomra ebben a témában már nincs új a nap alatt. Ezennel ünnepélyesen elengedem ezt az elképzelésem. 😀 A babtej után azt hittem, itt a vége, megtaláltam a tutit, amikor egy olvasóm hozzászólt az egyik bejegyzésemhez, hogy „ugye, hallottam már a sárgaborsó tejről? Az USA-ban már palackozva kapható a boltok polcain.” Hogy mi?! Hát így lépett be az életünkbe a sárgaborsó tej. (Köszi, Szilvia!)
Sárgaborsó tej pro és kontra
Szeretem benne, hogy olajos mag mentes, mégsem olyan „nyálkás” mint a házi gabonatejek, egyetlen hozzávaló kell hozzá, így nagyon egyszerű elkészíteni, finom és olcsó. A sarki zöldségesnél legutóbb 350 Ft volt a sárgaborsó kilója, ezzel számolva egy liter sárgaborsó tej 19 Ft-ba kerül! Ha a gluténmentes, bio sárgaborsót választjuk, akkor 50 Ft-ba kerül egy liter sárgaborsó tej. Nem vagyok naprakész a kérdésben, de szerintem 700 Ft/liter ár alatt nem igazán lehet bolti növényi tejet kapni. Ez még a jobb minőségű, drágább hozzávalóval számolva is több, mint tízszeres különbség!
Érdekes módon a kész tejnek az illatán érzem, hogy sárgaborsóból készült, de az íze inkább egy kicsit a mogyoróra hajaz. Mi a reggeli kávénkhoz isszuk, így már nincsen semmilyen markáns mellékíze és finom krémes. Ráadásul nagyon szépen habosítható is, ha habos-babos kávékölteményekre vágysz. 🙂
Ez egyébként eddig mind elmondható a babtejről is. A sárgaborsó tejet azért szeretem jobban, mert a babot áztatni kell egy éjszakát, a sárgaborsónak pedig akár egy óra ázás is elég. Ez azért fontos, mert ha reggel veszem észre, hogy délutánra már nem lesz elég a tej, akkor sárgaborsóval még pont tudom pótolni, a bab áztatásról pedig már lemaradtam.
Egyetlen „hibája” hogy állás közben besűrűsödik, néha már tejszín, sőt, tejföl sűrűségűre. Ilyenkor egy kicsi vízzel hígítom, de előfordult már, hogy annyit kellett hígítani, hogy napokig nem fogyott el… Nem tudom, mi okozza, hogy egyszer-egyszer ilyen sűrű lesz, de ezzel mondjuk pont együtt tudok élni.
Nem puffaszt?!
A babtejjel kapcsolatban is sokan kérdeztétek, hogy a hüvelyesekből készült italok nem puffasztanak-e? Nos, 200 ml sárgaborsó tej 11g sárgaborsóból készül, ez kb. két kiskanálnyi szárazon mérve. Szerintem, ha ennyi puffaszt, akkor nem fogyasztasz elég hüvelyest, ugyanis rendszeres fogyasztásukkal a bélflóra „hozzászokik”, átalakul, és a puffadás csökken. 🙂 Mi minden nap többször is eszünk hüvelyeseket, hiszen részei a teljes értékű növényi étrend napi tucat ajánlásának, és még mindig nem pukkantunk ki! 😉
Szóval most éppen ezzel iszom a kávémat, reggel és délután – legalábbis amíg szembe nem jön velem egy újabb izgalmas felfedezés!
Sárgaborsó tej (tejmentes, vegán)
Hozzávalók
- 1 adagoló pohár 70g sárgaborsó
Elkészítés
- A sárgaborsót öblítsd le és áztasd be pár órára (legalább egy órára), majd tedd a tejfőző automatába, töltsd fel a MAX jelig (1,3 liter) és indítsd el a gabonatej/száraz programot.
- Amikor végzett, szűrd le.
Horváth Blanka mondta
Szia Nóri!
Esetleg próbáltad már zöldborsóval is? Olvastam, hogy létezik zöldborsóból készült növényi tej, de házilag elképzelésem sincs, hogy lehetne előállítani.
Ehhez a recepthez még egy olyan kérdésem lenne, hogy szerinted működhet főzés nélkül is? Nekem nincs tejfőzőm. Rizstejet pl. natúr nyers rizsből is nagyon finomat lehet készíteni, elég áztatni. A leszűrt száraz részével mit szoktál kezdeni?
Andrási Nóra mondta
Szia Blanka!
A zöldborsó nekem új, még nem próbáltam. 😀 Hüvelyest semmiképpen nem ajánlok főzés nélkül fogyasztani! A tapasztalat az, hogy tejfőző nélkül kétszer annyi száraz anyag kell ugyanannyi vízhez. A szűrleményt én a komposztba teszem. Sokan felhasználják kenyérbe, sütibe – nekem ehhez nincs türelmem, hogy addig tegyem-vegyem, plusz alig pár kanál cuccról van szó.
Blanka Horváth mondta
Rendben, nagyon köszönöm! Ki fogom próbálni! 🙂
Gina mondta
Szia Nóri, úgy tudom komposztba csak nyers növényi maradékot lehet tenni. Minden szűrleményt oda teszel? Nem büdösödik be?
Köszi, Gina
Andrási Nóra mondta
Szia Gina,
van egy pici kertünk, két 340 literes komposztálóval. Meg se kottyan neki, pici a mennyiség… Nem zsíros kaja maradékokat is be szoktam dobni, ha csak kevés van, mert a szemétben metán lesz a szerves anyagokból… 🙁
Móni mondta
Szia Nóri!
Részben offtopic, de a Blankának adott válaszoddal kapcsolatban felmerült bennem egy kérdés: azt írod, hogy hüvelyest semmiképp nem ajánlanál nyers fogyasztásra – igaz ez a nyers zöldborsóra is? Más hirtelen nem jut eszembe, aminél működhetne, de a zöldborsót már egészen kicsinek is imádtam nyersen enni, nem egyszer előfordult, hogy Anyu borsólevese elől elettük a borsót pucolás közben 🙂 Ha szezonja van és hozzájutok, felnőttként is szoktam venni. Mi vele a gond?
Köszönettel,
Móni
Andrási Nóra mondta
Szia Móni,
egy marék zöldborsó nyersen oké, de „komolyabb” hüvelyeseket, mint babok, csicseriborsó, sárgaborsó nem ennénk nyersen. 🙂 Én egyébként csíráztatni szoktam őket, és úgy lencsét, mungóbabot eszünk nyersen (mármint csírát), de nem sokat… A csicseriborsót csíráztatva is megfőzöm, de úgy csak 25 percig kell.
Móni mondta
Szia Nóri!
Nagyon köszönöm a gyors és megnyugtató választ! 🙂 Közben kicsit utánakerestem én is, és látom, hogy lehetnek bennük bizonyos méreganyagok, amik a főzéssel eltűnnek, de arra jutottam a keresgélés alatt, hogy ahhoz, hogy baj legyen, jóval nagyobb mennyiségeket kéne megenni. Örülök, hogy nem kell felhagynom az eseti nyers borsóval 🙂
Valójában a recept miatt jöttem ide tegnap, már régóta ki szerettem volna próbálni, de nem volt itthon alapanyag 🙂 Nekem más típusú növényi tejfőzőm van, mint neked (Andrew James – itthon a(z azóta látszólag nem létező) Magtej.hu forgalmazott ilyen gépet), és ennek az adagolópohara egyértelműen túl nagynak bizonyult a tiedhez képest, mert hiába nem töltöttem tele, a tej ma reggelre nem besűrűsödött, hanem kocsonyásan rezgő formába állt a kancsóban, mint a rajzfilmben a puding 😀 Próbáltam kikanalazni belőle valamennyit, majd vízzel higítani, de sajnos túl sűrű volt, kanállal kevergetve nem tudtam homogenizálni. Az íze amúgy meglepően semleges, tényleg nem borsós (pedig főzés közben masszívan sárgaborsó-illata volt, úgyhogy lélekben fel voltam készülve arra, hogy híg főzeléket fogok inni a reggeli és a vacsora mellé egy-két napig 😀 ) úgyhogy teszek majd még vele próbát kevesebb borsóval, viszont mivel magában innám, meg fogok próbálkozni valami minimál ízesítéssel, mert ezzel az alapízzel ebben a formában sajnos nem itatja magát 🙂 Az állagon túl azzal is problémám akadt, hogy az én automatám alján elég nehezen letakarítható (bár szerencsére nem égett) réteget képezett – neked nem csinál ilyet? Eddig egyedül a zabtej után maradt bármi a gépem alján, azt inkább nem is próbáltam emiatt többet, a magtejek nem okoznak neki problémát. Remélem, hogy a kevesebb borsó megoldja majd ezt, vagy legalább segít majd valamennyit.
Üdvözlettel,
Móni
Andrási Nóra mondta
Szia Móni,
vaníliával próbáld meg, hátha… A történetez hozzátartozik, hogy én kávéval iszom.
Ez pont nem égett rá, a sűrű bab-kesu dolgaim szoktak, amiből joghurt, tejföl lesz. A mostani Silver automatámba mondjuk már az sem, mert valahogy jobb a fűtés benne. Ha ilyen történik, forrald ki egy kis szódabikarbónával/mosószódával, és simán ki lehet törölni! És igen, a kevesebb borsó is segít…
Móni mondta
Szia Nóri!
Bocsánat, hogy itt írok, valamiért a legutolsó üzenetednél már nincs „Válasz” gomb. Nagyon köszönöm a tippeket mind az ízesítésre, mind az automata takarítására. Kipróbálom majd mindkettőt (illetőleg az ízesítést mindenképp, a nagytakarítást csak ha kevesebb borsóval is szükséges lesz 🙂 ). A tej helyett született puding sem veszett kárba: higítva és felfőzve zöldséglevesssé alakult és elfogyott 🙂
inebhedj mondta
Ő…
Azt tudod, hogy olyan növény, hogy sárgaborsó nincsen?
A sárgaborsó az zöldborsó, amit lehántoltak, megfeleztek és kiszárítottak, ergo semmivel sem „komolyabb” hüvelyes, mint a zöldborsó. 🙂
Andrási Nóra mondta
A zöldborsó még zsenge, a sárgaborsót pedig hagyták teljesen megérni és kiszáradni, így lesz sárga… Emiatt nem ugyanaz a beltartalma sem, és igen, tisztában vagyok vele, hogy ugyanazon a növényen terem.
Balla Georgina mondta
Szia Nóri,
Quinoából próbáltál már esetleg ‘tejet’ készíteni? Nemrég hallottam, hogy az is elég jó ‘tejet’ ad és gondolkodom a kipróbáláson Vegitalos villanykancsóval. 🙂
Illetve a másik dolog, ami nagyon foglalkoztat most az a fermentált köles. Múlt héten ettünk kölesből készült ‘túrógombócot’ egy vegán étteremben és isteni volt, nagyon túrós ízű. Milyen kultúrát használnál hozzá?
Előre is köszi,
Gina
Andrási Nóra mondta
Szia Gina,
quinoa tejből majonézt csináltam valamikor régen, itt. A fermentált köleshez nem kell kultúra, csak víz alatt kell tartani. 🙂
Petra Farkas mondta
szia.!
új vagyok még a témában, viszont szakácsként dolgoztam jó pár évet. a sűrűségi problémára szeretnék reagálni. 🙂 a sárgaborsóban rengeteg keményítő található így az folyamatosan engedi ki magából. Érdemes 2-3x cserélni alatta a vizet áztatás során, és kicsit több időt is hagynék az áztatáshoz. ha rövidíteni szeretnéd az áztatási időt langyos vizet is tudsz rátenni gyorsítás gyanánt 🙂
Pálfalviné Altrichter marta mondta
Nekem nagyon sárga lett és egy nagyon enyhe sárgaborsó krémleves állagát hozta. Nem igazán ízlett. Szárazon mértem ki a 70got, áztatás után kellett volna?
Andrási Nóra mondta
Szia,
nem, szárazon, jól csináltad.Ha nem ízlik, akkor ez nem a Te világod… ennyi. Próbálj ki valami mást, nekem most már jó ideje ez a kedvencem.
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!