Tudom, mire gondolsz: pár hete volt egy limonádés bejegyzésem… Na de mit tehetnék, ha még mindig meleg van?! 😀 A citromról eszembe jutott egy citromos joghurthab, amit úgy 25+ éve nagyon szerettem, és mivel akkoriban elég kevés ilyen étel volt (amit nagyon szerettem), ezért anyukám minden nap bement érte a sarki boltba. Erre gondoltam, és arra a vizsgaidőszakra valamikor 10+ éve, amikor az utolsó vizsgámra úgy készültem fel, hogy három napig ivójoghurton és csokis nápolyin éltem, mert nem volt időm kimenni a boltba. Most biztosan azt gondolod, hogy ezek után nem csoda, hogy IR-es lettem, de a kontraszt kedvéért itt hagyom ezt a kis szösszenetet. 🙂
Szóval a citromos joghurthab és az ivójoghurtok iránti valaha volt rajongásom nyomán összedobtam itthon egy csak növényekből készült, tejmentes citromos ivójoghurtot. Finom lett! A nagylányom is megkóstolgatott belőle pár pohárral.
Tejmentes joghurt ital
Nem most készült nálam először növényi joghurt… Most blansírozott mandulát használtam, de kesudióval is remekül működik. Amire feltétlenül szükséged lesz, az a jó minőségű joghurt kultúra és a kezeletlen héjú bio citrom.
Én fermentáló géppel készítem, de bármi működhet, amivel tudod biztosítani a 40-42 fokot 8 órán át.
A fotón látható szívószál papírból készült. Ugye, nem használtok műanyagot, pláne így műanyagmentes júliusban? 😉
Citromos joghurt ital (tejmentes, vegán)
Hozzávalók
- 1 adagolópohár 50g blansírozott mandula vagy kesudió
- 1/2 adagolópohár 25g fehér jázmin rizs
- 1/2 kk. agar-agar por
- 1/2 kk. só elhagyató
- 1 citrom leve *
- 1/4 citrom héja kezeletlen!!
- 1 ek. agavé szirup vagy más édesítő ízlés szerint**
- 1 adag tasakos joghurt kultúra
Elkészítés
- A mandulát/kesudiót, rizst, agar-agar port, (sót,) édesítőt tedd növényi tejfőző automatába, töltsd fel a MAX jelzésig, és indítsd el a magtej száraz magokból programot. (Ez a mennyiség 1,3 literes automatára vonatkozik.)
- Amikor elkészült, szűrd le az italt (kesudiósat nem muszáj szűrni).
- Amikor 40-42 fokosra hűlt, töltsd vissza a tejkészítőbe és tedd bele az édesítőt és a joghurt kultúrát, majd indítsd el a "juice" programot.
- Töltsd a leendő joghurtot a fermentáló/joghurt készítő tartályába, és indítsd el a joghurt programot! (40-42 fok, 8 óra)
- Amikor elkészült, turmixold bele a citrom levet és - héjat, majd hűtsd be!
Megjegyzések
** Olyan édesítőt válassz, amit le tudnak bontani a baktériumok: cukoralkoholok (xilit, eritrit) nem játszanak, és pl. a datolya sziruptól rózsaszín lesz a joghurt...
Ági mondta
Szia Nóri!
Szuper recept, pont kicsit újítani akarok a növényi joghurtok terén (= talán mostanra meguntam a babos verziót…). Ez mennyire lesz sűrű? Egy részéből tzatzikit szeretnék csinálni, egy részét pedig meginni, de persze az egyikhez sűrű, a másikhoz híg kell… szerinted milyen trükk lehet a megoldás?
Köszi!
Ági
Mindenmentes Nóri mondta
Szia!
Duplázd a száraz hozzávalókat, és a feléből legyen tzatziki, a másik felét meg hígítsd fel ivójoghurtnak. 🙂
Ági mondta
Megtörtént 🙂 Lett belőle tzatziki és joghurtos padlizsánsaláta. Utóbbi minden várakozásomon felül finom lett 🙂 (a tzatzikit eltoltam, mert nagyon levesesre aprítottam az uborkát, na de azért elfogyott) Még a harmada megvan az adagnak, de szerintem gyakrabban fogok magokból is joghurtot csinálni.
Kiss Erzsébet mondta
Kedves Nóri !
Megvettem a joghurt készítő gépemet. A recept átnézésekor látom, hogy a joghurt kultúra egyik összetevője, a
LACTOBACOLLUS DELBRUECKI SUBS. BULGARIKUS /remélem helyesen írtam /. én laktózérzékeny vagyok.
Ezt a kulturát használhatom, vagy van olyan kultura törzs is amibe ez nincs, de akkor az mi és hol kapható?
Sajnos egyáltanál nem értek ehhez a problémához, viszont nagyon szeretnék joghurtot enni.
Tudnál ebben segíteni ? Köszönöm.Erzsi
Andrási Nóra mondta
Kedves Erzsi,
a laktózt nem a bacillusok készítik, hanem a tehéntejből kerül(ne) a joghurtba, úgyhogy nyugodtan használd a kultúrát!
Smantik Brigitta mondta
Kedves Nóra!
Először is nagyon köszönöm ezt az oldalt, és mindent amit csinálsz! Nagyon kezdő vagyok még, IR, glutén és tejfehérje intoleranciám van. Sok oldalon megfordultam mostanában, de valami miatt egyik sem volt jó. Az IR-s a glutén miatt, a gluténos oldalak a tojás miatt stb 🙂 Ezért nagyon hálás vagyok, hogy rád találtam! A joghurt készítéssel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Egyelőre nem tudok növényi tej készítőbe, vagy fermentáló gépbe invesztálni. Joghurtot sima joghurtkészítőben is el lehet esetleg készíteni? Illetve a hozzávaló joghurt kultúrából mennyire érdemes bevásárolni? Mennyi ideig tárolható? Előre is nagyon köszönöm a válaszod! Brigi
Andrási Nóra mondta
Kedves Brigitta,
persze, joghurthoz jó a joghurtkészítő (40-42 fokon tart). A kultúrák szavatossága egy év, és ha felhívod Panniékat, megmondják, hogy most éppen milyen lejáratú van náluk.
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!