A múlt héten posztoltam egy fotót a kukánkról (arról, hogy több, mint egy hétig nem telt meg), és rendesen meglepődtem, hogy milyen sokan megmozdultatok miatta! (Itt van a FB és az Insta poszt.) Erre az évre több hulladékmentes bejegyzést terveztem (itt találod a többit), de az elsők után megtorpant a lendület: úgy éreztem, a háztartás több területén is „megakadtam”. Az elmúlt hetekben viszont a konyha, a fürdő, és a takarítással kapcsolatban is egészen úgy érzem, helyére kerültek a dolgok, ezért most újra van mit megosztanom!
Most a fürdőről olvashattok: hogyan lehet ez a helység vegyszer-, kacat- és hulladékmentes – egyszerűen az a hely, ahová feltöltődni járok a nap végén. 🙂
Szappan
Az első és legegyszerűbb lépés a fürdő hulladékmentesítésében az volt, amikor a műanyag flakonos folyékony szappanokat és tusfürdőket lecseréltem sima szappanra. Valamiért régen mindenhol azt olvastam, hogy a szappan szárítja a bőrünket, de most már gyanús, hogy ezt a műanyag flakonos tusfürdők forgalmazói terjeszthetik, mert eddig még egyik mosakodásra szánt szappan sem szárította a bőrömet… 🙂 (Régen rengeteg kézkrémet használtam, most meg valahogy nincs rá szükségem, csak a téli hónapokban.)
Kézmosásra leginkább a 100% olívaolajból készült szappanok váltak be, fürdeni natúr shea vajas szappant használunk. Igyekszem mindig pálmaolajmentes és nem műanyagba csomagolt szappanokat venni – a helyi kis bioboltban sokszor csak az egyik vagy a másik teljesült, ezért megpróbáltam webshopban megtalálni az „igazit”. A MosóMami natúr sheavajas szappanja szuper: pont annyit tud, amennyit kell – nem szárít, nem mállik, pálmaolajmentes, vegán, de… a papírdobozban vékony műanyag fóliában volt. (Frissítés 2020.06.30.: már csak papírban érkezik, azóta csak ezt használjuk.) Legközelebb rendeltem az Olivia Naturaltól, náluk legalább volt 100% olíva szappan és fürdeni is találtam jót. A megjegyzésbe beírtam, hogy nem kérek műanyag csomagolást, és tényleg vékony selyem papírba csomagoltak mindent, csak a szappanokon volt egy vékony műanyag matrica az összetétellel. 😀 Harmadszorra a Szappanfalutól rendeltem (róluk még lesz szó): ők kérés nélkül is mindent csak(!) papírba csomagoltak, szuper termékeik vannak, egyetlen gondom, hogy nem találtam „sima” olívás vagy natúr szappant, nekem mind túl fancy 😀 de ez már tényleg ízlés dolga.
Az egyik kedves barátnőm szokott főzni szappant, sima shea vajas natúr változatot, olyasmi lesz, mint a MosóMami szappanja. Eleinte ódzkodtam a szappanfőzéstől, de mióta látom, hogy kb. fél óra munkával fél évre ellátja a családot szappannal, fontolóra vettem, hogy én is megtanulok szappant önteni…
Most fürdéshez én is és a gyerekek is ugyanazt a natúr szappant használjuk – itt is látszik hogy folyamatosan alakulunk, mert legutóbb még arról írtam, hogy nekik még van babafürdetőjük. Már nincs. És ez is milyen szuper, hogy többen tudjuk használni ugyanazt, nincs tele a fürdőszoba csillió féle termékkel személyenként… Régen, amikor „heti nagygenerált” tartottam a fürdőkádban, emlékszem, a kád egyik sarkától a másikig értek a csinos kis flakonok: ilyen radír, olyan balzsam, arclemosó, sampon, arc- és hajpakolás… Akkor úgy éltem meg, hogy ezzel kényeztetem magam, de most visszagondolva kicsit olyan volt, mint egy sor feladattal kádba bújni. Most így néz ki a kád széle fürdéskor:
Napi rutin
A fürdéshez hasonlóan a napi tisztálkodáshoz és ápoláshoz használt dolgok száma is jelentősen megcsappant. Itt vannak azok a dolgok, amiket tényleg nap mint nap használok:
Vegyük sorba. Fa fésűt (és hajkefét) a Kostkamm.de oldalról rendeltem: csak lebomló, természetes anyagokkal dolgoznak, a fésűk, hajkefék fából és kaucsukból készülnek (állati eredetű anyagokkal pl. szaruval, állati sörtével is dolgoznak, ha ez fontos, légy résen!). Papírcsomagban érkeztek, jó minőségű, tartós termékek, 10 év múlva még tuti velem lesznek. A kislányomnak is innen rendeltem fésűt, hajkefét.
Fogmosáshoz a Coconutoil Cosmetics aktív szenes fogporát használom, már több mint egy éve és még a fele sem fogyott el. Szuper hír, hogy a cég vállalja, hogy a visszaküldött dobozokat visszaváltják, így valóban zero waste a náluk való vásárlás! Hasonló fogpor egyébként kapható a Szappanfaluban is.
A krémdezodor a Szappanfaluból van, „természetes krémdezodor” néven fut, és a legjobb natúr cucc, amit eddig használtam! Évekig az Olivia Naturals levendulás-teafás dezodorát használtam, és nagyon jó volt, de ez csúcsszuper! Sokkal krémesebb, könnyebb felkenni, és ha nem állok ki délben a tűző napra vagy mozgok nagyon sokat, akkor még késő délután is komfortos vagyok.
A szív alakú szappant Lilla barátnőm öntötte, natúr, sheavajas szappan. Ezzel mosom magam mindenhol. 🙂 Sokszor látom, hogy néhányan a sokféle flakonról sokféle szappanra váltanak, de szerintem ez felesleges: ezzel meg tudom mosni az arcom és a testem minden porcikáját, sőt még a gyerekeket is.
Esténként arcmosás után a még vizes(!) bőrömön eloszlatok 2-3 csepp argánolajat. Anno, amikor az arckrémemet szerettem volna valami egyszerűbbre cserélni, és ráakadtam az argán olajra, azt olvastam, hogy a bőr száraz részeit hidratálja, ápolja, a zsírosabbakat pedig kiegyenlíti. Gondoltam is rögtön magamban, hogy ilyen nincs… Akkor minek bonyolítjuk az életünket ennyi féle kencével?! Nos, azóta sem értem, mert ez működik! Másnap reggelre finom puha lesz a bőröm és az orromon meg a homlokomon sem zsíros. Kb. másfél éve használom, és még félig van. 1500 Ft körül vettem…
Heti rutin
Van még néhány dolog, amit nem minden nap, csak kb. hetente egyszer használok, ez itt a piperés kosaram teljes tartalma:
Hajat mosni hetente egyszer szoktam. A megfelelő sampon volt a hiányzó láncszem, ami miatt ez a bejegyzés már hónapok óta húzódik, de végre megtaláltam! A Szappanfalu szilárd samponja lett az igazi (ez csalános, de jó eséllyel bármelyik jó): tisztára mos és nem ragad tőle a hajam. Bátran ajánlom akkor is, ha most térsz le először a flakonos samponokról. Én korábban szilikonmentes, lebomló sampont használtam, aztán samponszappant próbáltam, ami pár hétig jónak tűnt, aztán ragadt tőle a hajam. Próbáltam a sima vizes hajmosást is, de nem voltam elég kitartó, és készítettem itthon is sampont mosódióból és zabból, de ez meg túl bonyolult volt. Ez a szilárd sampon végre pont azt nyújtja, amit kell. Utántöltőt is tudok belőle rendelni, sima papírba csomagolva, úgyhogy a fém tégely megtartós.
Hajmosás után a még nedves hajamba szoktam simítani 5-6 cseppet az Olivia Naturals hajápoló szérumából. Állítólag az argánolaj is jó lenne erre a célra, de ennek annyira isteni illata van, hogy megtartom. Hasonló okokból (isteni illat) használom hetente egyszer az Olivia Naturals arcápoló szérumát is. Ez picit zsírosabb érzetet hagy a bőrömön a sima argánolajnál, ezért nem használnám minden nap, de nagyon szeretem a marcipános illatát.
Ami a fültisztító pálcikákat illeti, az lenne a legjobb, ha minél kevesebbet használnánk ilyet: fülészek szokták is mondani, hogy ami a könyökünknél kisebb, azt már ne dugjuk a fülünkbe. 😉 Mindenesetre néha tényleg jól jön, úgyhogy örülök, hogy már kapható ez a lebomló bambusz-bio pamut változat is.
Egyszerűen természetes
Már biztosan látjátok, hogy az egyszerű és természetes dolgok híve vagyok. 🙂 A hajam kb. könyékig ér és kibontom, összekötöm vagy feltűzöm, hetente egyszer megmosom, néha vágatok a végéből, ha nagyon törik, és ennyi. Sminkelni sosem sminkelek – ezzel is egy csomó időt, vásárlást, csomagolást és persze pénzt takarítok meg. Sokszor olvasom, hogy van, aki meztelennek érzi magát smink nélkül. Ezt nagyon érdekesnek találom, mert én sminkben érzem úgy, hogy álarcot hordok (volt, hogy én is sminkeltem, utoljára önszántamból talán az esküvőmön, és akkor is egy hozzáértő barátnőm segített).
Az egész szépségápolási iparág mintha arra épülne, hogy másnak akarjunk látszani, mint amilyenek vagyunk, mintha azzal valami baj lenne… pedig szerintem nincs. Az évek, az álmatlan éjszakák és a két várandósság az én arcomon és egyéb testrészeimen is ott hagyta a nyomait, és ez szerintem így van jól. Változik a világ, változok én is – talán bölcsebb is leszek közben 🙂 – nem vágyom arra, hogy úgy nézzek ki, mint 5-10-15 évvel ezelőtt, mert már nem vagyok ugyanaz.
Hasonlóan értetlenül állok az illatanyagok hihetetlen mértékű túlhasználata előtt. Főleg, mióta az időm nagy részét itthon töltöm, vág durván mellbe (orrba 😀 ) az az illatfelhő, amit egy átlagos nyugati életformát folytató ember magára ken az öblítő-borotvahab-tusfürdő-izzadásgáltó-parfüm kombinációval. Volt, hogy konkrétan marta a torkomat az utcán előttem haladó nyomában szálló illatpamacs… Tudtad, hogy a szaglás az egyetlen érzékszervünk, aminek az információ tartalmát „szűretlenül” dolgozzuk fel? Ráadásul az innen érkező info jelentős része nem is tudatosul, mégis olyan fontos dolgokat befolyásol az innen érkező info, mint pl. a párválasztás… És miért is takargatjuk így magunkat? Ciki emberszagúnak lenni? 😀 Nem azt mondom, hogy egy kiadós testmozgás után zuhanyzás nélkül üljünk fel a metróra… Érdemes itt is keresni az arany középutat. Ha sikerül „lehalkítanunk” ezt a rengeteg szagingert, ami között élünk, egy csomó új dologra lehetünk figyelmesek… pl. a városban is lehet érezni tavasszal a föld szagát, ahogy ébred a természet. Nekem elég érzékeny az orrom, szeretem, hogy kóstolás nélkül is tudok főzni, ami pedig a testillatot illeti, az is jól jön, hogy a családtagjaim illatán érzem előre, ha betegek lesznek és hogy a férjem bőre illatából (is) tudom, ha bántja valami.
Női dolgok
20 évvel azután, hogy először megjött és két szüléssel később végre én is egy jól működő ciklussal büszkélkedhetek! 😀 (Az egész IR-es történet és blogírás akkor indult, amikor sok évvel ezelőtt végleg megszűnt az addig is rendszertelen ciklusom.) Amikor a második babám után visszatért a menstruációm, megleptem magam ezekkel a szép (csillogó!) mosható betétekkel. A készítőt Mosható betét GAgnes néven találjátok meg Facebookon. A legkreatívabb csomagolásban postáz, amivel eddig találkoztam: egy régi katalógus lapjaiból varrt (!) borítékban hozta a futár a pakkot. Szerintem zseniális! 😀 A betétek remekül működtek az első naptól kezdve. Cserekor kézzel kimosom, megszárad, az „akció végén” kimosom az egész pakkot és a szütyőben várják a következő bevetést. Ennyi.
Pihenés az érzékeknek
A legjobban annak örülök ebben a hulladékmentesítő, minimál életmódban, hogy ahogy egyszerűsödik az életem, úgy lélegzem egyre mélyebbeket. Valahol elég vicces, hogy a bloggerség és a több tízezres követőtábor mellett (ellenére?) egyébként rettentően introvertált személyiség vagyok, gyanítom, hogy a szuperérzékeny matricát is magamra aggathatnám, de annyira nem tartom fontosnak a címkéket… Röviden a lényeg, hogy reggelente, amikor a gyerekeim kipihenten pattannak ki az ágyacskájukból, úgy fél óra alatt a szenzoros túlterheltség állapotába juttatnak. Minden. Egyes. Nap. Nem csak reggel. 😀 Ezért nekem nagyon fontos, hogy a nap végén valóban megpihenhessenek az érzékeim. Ha nagyon végem van, egy gyertya fényénél szoktam lebegni egy kád vízben. Ez az egyetlen, ami ilyenkor tényleg helyrehoz. Fontos nekem, hogy amikor este belépek a fürdőbe, akkor a nyugalom árasszon el és ne a kacatok és flakonok tengere.
Ez az egy szekrény van ebben a fürdőben, benne az összes pipere cuccunk és a gyerekek összes fürdős játéka. Innen nézve jobb kéz felé van egy ablak, a hátam mögött az ajtón a törölközők és bal kéz felől egy WC. Szerencsések vagyunk, mert mosni nem itt kell, és van még egy zuhanyzónk, amit többnyire a férjem használ, de az ő dolgai is lazán beférnének ide. 🙂
Remélem, találtatok egy-két hasznos ötletet ebben az összeállításban, ami segít elindulni/tovább haladni egy egyszerűbb és fenntarthatóbb élet felé! Ha van még valami, ami úgy érzitek, hiányzik, kérdezzetek bátran kommentben!
Erika mondta
Szia Nóri!
Nagyon tetszett a cikk, nagyon inspiráló! Biztos hasznosítok belőle! Kosziii
Zsoozsy mondta
Eddig is imádtalak és egyszerre voltál a megváltóm és a példaképem ezzel a blogoddal, amióta csak felfedeztem pár éve <3 🙂 , de most már aztán tényleg minden elképzelésen túlmegy, hogy mennyire az én nótámat fújod, de még nálam is szebben! 🙂 Én is ugyanebben a minimalizálásban vagyok a szerzetesi nincstelen életmódra fókuszálva 😉 , de még mindig jobb vagyok elméletben, mint gyakorlatban, ám most újra motiváltál ezzel az írásoddal, amit köszönök, pláne annyi új infóval, amit én is simán teljesíthetek még a messzi külföldön is! <3 Hála, hála, hála és köszönet neked elsősorban azért, hogy velem őrzöd a közös bolygónkat <3 🙂 , de azért meg főleg pláne hála és köszönet, hogy ennek módját még meg is osztod velünk! <3 Bárcsak alapértelmezett lenne már mindenkinél mindaz, amit írsz! <3 🙂 Köszönöm az útmutatásod magam és mások számára is! <3 🙂
Dóra mondta
Helló, a fa szappantartók honnan vannak? Ilyet keresgélek jó ideje, a műanyag nem oké, a kerámia szép, de törik. Köszi, ha megírod.
Mindenmentes Nóri mondta
Az egyik az Olivia Naturaltól van, a másik ikeás. Utóbbi műanyagba csomagolják… :\
Zsuzsi mondta
Kedves Nóri!
Még nem jutottam teljesen a végére az írásnak, mert leragadtam a krémdezodornál, én is azt használom most, amit Te is használtál sokáig, de váltottál, megnéztem, mire, mert belelkesültem. Viszont a leírásban azt látom, hogy az a krémdezodor cink-oxidot tartalmaz, ami, ha jól tudom, nem veszélytelen, vagy rosszul tudom?
Válaszodat előre is köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
A nano cink-oxiddal vannak fenntartások. Ez szerintem nem nano, de ha kétség merül fel, kérdezz rá.
Anita mondta
Kedves Nóri!
Én jó pár éve találtam rá Álomkuckó szappanjaira. Csak papírba csomagol : ) Nagyon szuper szappanok, szívesen ajánlom, ha esetleg még nem találkoztál vele!
Az oldala: http://alomkucko.blogspot.com/p/kezmuves-natur-szappanok.html
És a bolt: https://www.meska.hu/Shop/index/7631
Üdvözlettel,
Anita
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi az ajánlást, megnézem!
Enikő mondta
Kedves Nóri!
Nagyon hasznos a bejegyzés, sokat tanulok belőle, köszönöm! Az a kérdésem, hogy miért kell pálmaolaj mentesnek lennie a szappannak? Illetve, ha erre figyelni kell, akkor mire kell még?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Enikő,
a pálmaolaj termelés miatt irtják az őserdőt több trópusi országban is, óriási területeken… Sajnos a többi trópusi olaj / termék (kókuszzsír, kakaó) sem jobb, de a pálmaolajról terjedt el leginkább ez az info. Ezért is próbálok inkább olívából készült szappant venni, amiatt nem kell esőerdőket kivágni. 🙂 Ezen felül csak a csomagolásra szoktam figyelni.
Gina mondta
Kedves Nóri!
Ismét egy hasznos írás, köszönöm!
Már régóta szemezgetek a fogporokkal, a fluoridmentesség tart vissza. Pár éve egy évig fluoridmentes fogkrémet használtam, ezek után sok fogamat kellett tömni, és érzékennyé váltak a fogaim. A fogorvos szerint a fluorid mentességtől. Tudnál ebben segíteni, hogy miért jó ez a fogpor? Nem kell félnem a fluorid mentességtől? 🙂
Köszönöm!
Gina
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
én csak azért választottam, mert nem műanyag a csomagolás. A Dentominnak van fluoridos fogpora, de az is műanyagban van, szóval most megfogtál. A fogak egészségében egyébként egy csomó dolognak fontos szerepe van, pl. mennyi K2 és D3 vitamint eszel, szóval nem csak a fogporon/fogkrémen múlik… Én a helyedben inkább a fogak egészségét próbálnám körüljárni, hátha kiderül, hogy nem létszükséglet a fluorid. Addig is hulladékcsökkents máshol… 🙂
Gina mondta
Nagyon szépen köszönöm!
Judit mondta
Kedves Nóri!
Takarítós (mosós, mosogatós) cikket nem tervezel? Nagyon érdekelme, hogy milyen vegyszerekkel és eszközökkel tartod tisztán a lakásotokat. Régóta olvasom a blogodat, eddig minden recepted bevált és nagyon szeretem a hozzájuk tartozó szöveges részt is, amiben elmondod azt is hogy miért azzal/úgy kell készíteni az adott dolgot. Mostanában próbálkozom természetes(ebb) tisztítószerekkel, és más forrásból származó infókkal,receptekkel már többször melléfogtam.
Köszönöm,
Judit
Mindenmentes Nóri mondta
Szia!
Dehogynem, a mosogatásról már esett szó a legújabban, és a takaríással tervezem folytatni!
Szabó Judit mondta
De jó, már nagyon várom! 🙂
Krisztina mondta
Kedves Nori!
Ket kerdes merult fel bennem.
Az egyik, h kisgyerekek mosdatasahoz is ezeket a szappanokat hasznalod? Arra gondolok, h nem okoz gondot, h csipi a szemuket? Vagy arra eleg a tiszta viz?
A masik a fogkefe. Arrol nem lattunk kepet:) Ezen a teren milyen javaslatod van a kornyezettudatossag iranyaban? Koszonom a segitseget!
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Krisztina,
nagyon pici szappant használunk rájuk: csak a maszatos pofit és a popójukat mossuk szappannal, a többire „ami jut” és tiszta víz. Eddig ne ment a szemükbe. Tiszták. 🙂
Fogkefe. Ha egyszer használatos műanyagot használsz, akkor válts bambuszra: van állati sörtés, ami komposztálható, de a legtöbb sörtéje műanyag, amit külön kell kidobni. Nekem elektromos fogkefém van hosszú éve óta, amit nem cseréltem le, mert… (ezen sokat gondolkodtam) Ha kidobom, azzal rögtön termeltem egy adag újrahasznosíthatatlan elektronikai hulladékot, és csak egy valamivel kevesebb műanyag szemetet adó valamire cseréltem, nem műanyag mentesre. Jelenleg nem a fogkefe fej képezi a legtöb hulladékunka, szóval várok egy jobb megoldásra.
Mata Anita mondta
Szia!
Köszönjük amiket írsz 🙂
Nem írtál mèg egy fontos dologról ami engem nagyon érdekelne: a szőrtelenítésről.
Mivel, hogyan szőrtelenítesz mivel ápolod vagy nyugtatod utana a bőrt?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
egy 10+ éves Braun epilátorral, még kollégiumban laktam, amikor vettem. 😀 Ahol nem boldogulnék egyedül, azzal kozmetikushoz megyek és gyantáztatok. Igazából ez az egyetlen dolog, amiért „szépészhez” megyek. 🙂 Nyugtatni nem szoktam, előtte kamillás hintőport használok ami műanyagban van, de szintén soksok éves. Van egy olívás Alverde testápolóm, néha azt használom, de ezzel a tempóval még évekig elég lesz… Egyébként a Coconutoil Cosmeticsnek van egy levendulás testvaja, azt már kinéztem, hogy kipróbálnám, ha szükségem lenne rá, de még sokáig nem lesz. 🙂
Sándor mondta
Én is szemeztem az Alverde testápolóval, viszont az összetevők között megtaláltam, hogy pálmaolajat tartalmaz. Azóta a Nonique testápolót használom és az tényleg mindenmentes 🙂
https://fittenjo.hu/nonique-szepseg-testapolo-250-ml-1661?utm_source=argep&utm_medium=cpp&utm_campaign=direct_link
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi a tippet! Én közben „lejöttem” a testápolóról is. 😀
Mata Anita mondta
Szia!
És a fényvédelem érdekelne még azt nem írtad hogy ti mit hasznàltok v hasznàltok-e egyàltalàn.
Mi mondjuk semmit èvi egyszer strandolaskor 🙂
Puszi! Köszi!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
hát semmit… Ez lehet, megérne egy külön posztot, mert világ életemben folyton leégtem (reggel 9kor!). Aztán amikor a lányom féléves volt, egy rendezvényen fél órát álltam sorba ebédért a tűző napon, délben. Ő az árnyékban várt apájával. Nyilván mindkettejüket bekentem csak magamat nem… 😀 #momlife És tudod, mi történt? Semmi! Alig lett egy icipici színem. Hát azóta nem kenek magamra semmit. A déli órákban bent vagy árnyékban vagyunk. A gyerekeknek van Biola krémjük, de idén sem használtuk még… Csak arra tudok gondolni, hogy a sok antioxidánstól van ez a változás, amit a növényekkel megeszünk.
Mata Anita mondta
Szia! Mèg egy kèrdés azaz kettő.
Milyen fogselymet hasznàlsz?
Gyerekeid milyen fogkrémmel mosnak fogat?
Nekem a 3 es fèl èves kisfiam fluoridmentes fogkremmel. Hiszel a fluoridmentességben amúgy vagy fogporoznak a gyerekeid is?
Köszi a vàlaszt!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia!
Nem használok fogselymet (ez nincs jól így, de örülök, ha fogat mosni sikerül napközben is… #momlife). Az egyik hulladékmentes (talán a vegán) csoportban ajánlottak egyet, ami növényi rostból készül, és üvegben van, hozzá papírban lehet utántöltőt kapni. Szóval létezik.
A gyerekeknek még mindig van a Nenedent fogkrémükből, amilyen tempóban fogy, még sokáig elég lesz…
Én úgy tudom, hogy a fogmosásban a fogkefe játssza a főszerepet, mégpedig az, amilyen alaposan fogat mosol vele, nem feltétlenül az, hogy milyen a fogkefe és a fogkrém csak ezután jön… Szóval szerintem a lényeg, hogy a fogaid tiszták legyenek, a többi mellékes. A gyerekeknek fluoridmenteset veszek, mert megeszik. 😀
Mindenmentes Nóri mondta
Friss infó: a nagylány kipróbálta a fogporomat, és nagyon ízlett neki! 🙂 Azért is jó, ha ezzel mos fogat, mert látszik, ha lenyeli az öblögető vizet… (Amit kiköp, nem fekete.)
Matyacsilla mondta
Kedves Nóri!
Nagyon szépen köszönöm,hogy ilyen aprólékosan összeszedted a konyha-fürdőszoba vegyszermentes létezését. Igen hasznosnak találom a blogodat. A Te hatásodra kezdtem el olvasni a „Hogy ne hallj meg” könyvet,a Szappanfalu rendelésem 2 napja jött meg. A fogporát imádom,már alig várom,hogy a száraz sampont is kipróbáljam.
Már szinte „majmolásnak” érzem,hogy a receptjeid után az életmódotok követése jön,de 3 kisgyerek mellett arra van csak időm,hogy Tőled ötleteket vegyek. Mert Te olyan szépen összefoglalod a mi életünkben is fontos dolgokat. Hálásan köszönöm!!
Mindig nagyon várom,vajon mi lesz a következő bejegyzésed! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Ó ez nagyon jól hangzik! Részemről a boldogság. 😉 Néha én is örülnék, ha valaki megírná a tutit! 😀 Épp állok neki a takarítós posztnak…
ViZi mondta
Ez nagyon érdekes, amit írsz, mert mi sem égünk le már évek óta. Lehet tényleg az étrend??
Matyacsilla mondta
Nekem azóta nincsenek,illetve nem jönnek elő a májfoltjaim,amióta tej és gluténmentesen élünk,ez kb.4 éve Pedig több évig szenvedtem tőle. Most a tűző napra is napkrémmentesen megyek ki.
Mindenmentes Nóri mondta
Nincs jobb ötletem. Az ózon lyuk is sokat javult egyébként, de nem hiszem, hogy önmagában ez magyarázná, hogy délben sem égek le a tűző napon.
Csiszérné Leé Orsolya mondta
Szia Nóri,
Ismét köszönet a cikkért, szuper ötletek! 🙂 Az említett barátnő eladásra is készít ilyen szép szappant? Pont ilyet keresnék egyik legkedvesebb barátnőmnek, formára és összetételére is szuper lenne. Köszönöm, ha küldesz kontaktot.
Üdv,
Orsi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Orsi,
csak maguknak főzi. Ajánlom a MosóMami sheavajas natúr szappanát. Legutóbb már fólia nélkül érkezett, csak papírban. 😉
Orsi mondta
Köszi! 🙂
Noémi mondta
Nekem most érkezett egy mosomami szappan és már nincs belül fólia, csak papír. Lehet, elért hozzájuk a kritika 🙂
Andrási Nóra mondta
Igen, azóta már én is észrevettem, csak nem frissítettem itt. 🙂 Dolgoznak ők is a hulladékmentes megoldásokon. 🙂
Kata mondta
Szia Nóri!
Gratulálok az oldalhoz és nagyon örülök, hogy annyi jó ötlettel tanáccsal látsz el.
Évek óta olvasom, persze a könyveidet is. Ugyan nem vagyok konyhatündér, de a leírásod alapján könnyen boldogulok. Bár nem vagyok mindenmentes ember, még is találok olyat amit szívesen kipróbálok.
Nagyon köszönöm az írásaidat, igen hasznosak és érdekesek. Mind a való életet tükrözi.
A leégéssel kapcsolatban én extra szűz olívaolajat használok a kézre és az arcra.Egy idős nénitől tanultam.
Egy nagyobb zárható üvegbe 1~ 2 dl (kinek mennyi kell) olajat öntök, majd a kertből összegyűjtök illatos virágokat (rózsa, liliom, kicsi levendula, szappanfű, ami van) és teletömöm az üveget a virágokkal szár nélkül.Jól elkeverem, ügyelve, hogy az olaj ellepje. Lezárom és 3 hét után már illatos, színes olajam van. Ha tovább marad benne az sem baj. A szirmokat kipréselem, az olajat nem szűröm át (bár lehetne) kicsi sötét üvegbe áttöltöm és használatra kész. Nagyon kellemes.
A szilárd sampont kipróbálom, a szappant én szoktam főzni a barátnőmmel közösen. Jó mulatság.
Még egyszer köszönöm.
Üdvözlettel
Kata
Andrási Nóra mondta
Köszönöm a tippet! 🙂