A vegyszer-, hulladék- és kacatmentes otthon sorozat harmadik része következik: a fürdőszoba és a konyha után most a tisztaságról lesz szó. Mosás, mosogatás, takarítás – van, amit ezek közül már érintettem az előző bejegyzésekben is, de inkább leírom többször, mint hogy valaki lemaradjon róla.
Nagyon egyszerű és rövid lesz. Azt hiszem, még egy bejegyzéshez sem készült el a fotózás ilyen gyorsan: egyszerűen kinyitottam a mosógép feletti szekrényt és lefotóztam a tisztítószeres polcot. Ez mind, ami rajta van:
Egyszerűen
Néhány dolog, mint a mosogatószerek és a spricnis flakonok nem ezen a polcon vannak, de azért talán így is átjön a lényeg. Régen nálunk is volt egy egész kis szekrény a sokféle flakonnak: külön felmosáshoz, fürdőkádra való piszpisz, konyhapultra való piszpisz, ablakmosó piszpisz, ésatöbbi. De minek is?! 😀 Annyiféle dologgal, ami itt a fotón van, tisztán lehet tartani az egész lakást. Az világos, hogy így sokkal egyszerűbb, ami viszont a fotón nem látszik, hogy milyen hihetetlen mennyiségű felesleges szag-ingertől kíméljük így meg magunkat. (A szaglásunk túlterheléséről itt írtam hosszabban.)
A kedvencem a páramentesítő volt, amit kifejezetten a fürdőszoba tükörre használtunk. Tudjátok, most mivel páramentesítünk? A férjem leszokott a borotvahabról, és megtartotta az utolsó flakont. Egy borsónyi adagot szétkent a tükrön, majd letörölte egy szalvétával, és kész! Hetekig hatásos. (Akkor is, ha lemossuk a tükröt.) Annyira erős felületaktív anyagot tartalmaz a borotvahab, hogy nem hagyja lecsapódni a párát. Ezzel a tempóval az egy flakon borotvahab alsó hangon tíz évig is elég lesz.
Sorban összeszedem, milyen szerepben mit használok – ha úgy érzed, valami kimaradt, kérdezz hozzászólásban!
Mosás
Évek óta ezt a levendulás, mosódiós gélt használom. Próbáltam külön mosódiót, csak mosószódát is, de ez vált be a leginkább. Egy ideje ezzel mosom a pelenkákat is. Öblítőnek semmit használok – egy ideig volt citromsav, mosóparfüm, de ettől a géltől nem keményednek a ruhák és a plusz illat sem kell 🙂 Megtudtam, hogy a gyártó telephelyén újratöltik a flakonokat, úgyhogy vettem egy 5 litereset, abból töltögetem az utolsó 3 literesbe, mert azzal könnyebb adagolni. Még nem voltam újratölteni, de hamarosan ez is sorra kerül – kb. 6 hónapig elég az 5 literes mosógél, és ugye négyen vagyunk, egy pelenkással, szóval szerintem elég kiadós. A foltokhoz van növényi alapú folttisztító szappanom (Hirsch márkájú, külföldről kaptam), amit nagyon ritkán használok, és ha valamit fehéríteni akarok, akkor mosogató porral szoktam áztatni.
Mosogatás
Gépi mosogatáshoz ezt a biológiailag lebomló port használom már hosszú évek óta. Ebből is tudtam rendelni 5 kg-os kiszerelésben a gyártótól, azóta utántöltöm a kis vödröt. Az öblítő rekeszbe 20%-os ecetet kell tölteni, ezt sajnos csak műanyag flakonban tudom beszerezni, és nem helyettesíthető citromsavval. A mosogatógépbe való sót szerencsére a hiperszuperben is papírdobozban árulják.
Kézi mosogatáshoz ezt a mosódiós mosogatószert használom szintén évek óta. Mióta szinte olajmentesen főzök, egyébként legtöbbször sima forró vízzel mosogatok, vagy egy kis szappannal összedörzsölt szivacs is elég, de a férjem ragaszkodik hozzá, hogy legyen ilyenünk – ha már ennyire a szívén viseli a kézi mosogatást, hát legyen. Minimum egy évig kitart egy flakon. 😀 Ha ennél többet használnál, van ebből is 5 literes kiszerelés.
Szivacsnak luffa szivacsot használok, ilyet, félbe vágva, és úgy látom, beválik. Egyébként luffa tököt otthon is lehet termeszteni, a hulladékmentes FB csoportokban gyakran látom, hogy lehet magot kérni a lelkes termelőktől. 🙂
Ablakmosás, felület tisztítás
Konyhai felület tisztításra és ablakmosásra ugyanazt a receptet használom: egy evőkanál folyékony mosogatószer (vagy mosószer), fél deci vodka, két deci víz, spricnis flakonba töltve. Most van még pár ikeás műanyag flakonom, de előbb-utóbb mindegyik beadja a kulcsot (a mostanit megjavítottam egy gemkapoccsal 😀 ), ha elfogynak, szeretnék majd egy tartós darabot venni üvegből-fémből. Ha tudsz ilyen lelőhelyet, írd meg kérlek!
Ablak/tükör mosáshoz használunk egyedül eldobható papír törlőt, mert csak ezzel lesz igazán csíkmentes. Az újságpapír is jó lenne, de olyanunk meg nincs… Ha tudsz tutibiztosan sem csíkot, sem szálat nem húzó lebomló anyagú mosható törlőkendőről, kérlek, írd meg!
Felmosás
Folyékony mosogatószert szoktunk tenni a vízbe, de egyébként sokan mosószódát vagy egyszerűen tiszta vizet használnak. 🙂
Szaniterek
A szaniterekről két dolgot kell lemosni: a szappanmaradékot és a vízkövet. Az előbbire a mosószódás, az utóbbira a citromsavas víz a megoldás. Egy-egy evőkanál mosószódát ill. citromsavat feloldok (külön-külön!) egy-egy pohárnyi vízben és spricnis flakonba töltöm. Először a mosószódás cuccal fújok körbe, pár percet hagyom állni, aztán (luffa szivaccsal) le lehet dörzsizni. Vizes öblítés, és utána ugyanez a citromsavas löttyel is. Ennyi. Csillog-villog minden.
A WC tisztítás megoldásra vár, ahhoz még van egy flakonos öko tisztítónk. A fő hatóanyaga ennek is citromsav, de még nem tudom, mivel lehetne gélesen tapadóvá tenni. Szeretném majd a kiürült flakont valami házi szerrel utántölteni – gondoltam lenmagból vagy konjac lisztből főzőtt zselére is, de tartok tőle, hogy romlandóak lennének. Bármilyen tuti tippre nyitott vagyok. 😀
Házi tündér
A teljes történethez hozzátartozik, hogy nálunk már egy ideje nem én takarítok. Amikor várandós voltam a második babánkkal, és finisben volt a második könyvem, és még közbe jött ez-az, akkor beláttuk, hogy ez már nem megy. 🙂 Szerencsénkre megtaláltuk házi tündérünket, Zs-t, aki minden héten olyan tisztaságot varázsol nálunk, mint anno mi nagytakarításkor. Szerintem egyébként mi is alaposan takarítottunk, de az ő profizmusával nem tudunk versenyezni. A jót persze könnyű megszokni, így Zs maradt… Már-már családtag, a gyerekeim minden héten várják, hogy jöjjön, és együtt porszívózzanak egy kicsit. 😀
Amiért ezt leírom: ezeket a módszereket nagyrészt még a Zs előtti időkben vezettem be, és bár ő otthon tuti nem ilyesmivel takarít, mégsem okozott gondot, hogy nálunk ezeket használja. Nincs ebben semmi varázslat. Láttam már, hogy takarító cég plusz árat számol fel „bio” takarításért, de miért is? Szerintem amit itt leírtam, sokkal olcsóbb, mint a korábban használt színes-szagos cuccaink. Csak egyszerűen.
Röviden
Még egyszer, amiket az otthonunk tisztán tartásához használok: mosáshoz mosógél, mosogatáshoz gépi por és 20% ecet, kézi mosogatószer, felületekre vodka, mosogatószer és víz keveréke, felmosáshoz is mosogatószer, szaniterekre mosószóda és citromsav.
Ha tudsz nekem ablakmosáshoz törlőkendőt, tartós spricnis flakont és WC tisztításhoz valami jó megoldást ajánlani, azt megköszönöm! Ha valami hiányzik, kérdezz! 🙂
Évi mondta
Köszönöm a hasznos tippeket! Én a Zsebibogyó yt csatornán láttam szerintem wc tisztításra is valamilyen csodaszert, de már nem emlékszem pontosan. Nézd meg, ha nem ismered, mert szerintem Zsófival és Fannival, akiké a csatorna, nagyon hasonló elveket vallatok.
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi, megnézem.
Ramóna mondta
Szia Nóri!
Mi ablak és tükör tisztítására vixi ablaktisztító kendőt használunk. Pár ezer Ft, 2 db, egyiket egyszerűen bevizezem, áttörlöm vele a tükröt/ablakot, másikkal letörlöm és már kész is. Azóta hallottam, hogy a mikroszálas törlőkendőkből mosáskor műanyag maradványok oldódnak ki, hogy ez mennyire igaz azt nem tudom,de emiatt nem fogom kidobni, nagyon bevált és azt már látom, hogy 10 évig minimum ki fog használni. Én kb. 4 havonta szoktam mosni, amikor már látom, hogy csíkot hagy.
A wc megoldásra én is várok 🙂
Mesi mondta
Szia. Én is Vixi kendőt használok. 🙂 Nagyon szeretem gyors, és csak víz kell hozzá, mindent lehoz. Én kézzel öblítem csak. Nóri! Köszönöm a tippeket, nagyon vártam már ezt a posztot, egy kosár szer van és úgy igyekszem meg kímélni magunkat a sok káros anyagtól, mosódiót és illóolajokat most kezdtünk használni, ezerszer jobb illata van a ruháknak és valóban tiszta. Köszönöm a gondolatokat! 🙂
Katka mondta
Köszi a tippeket a további lépésekhez! Lassan fogynak a még meglévőkl színes-szagosak, de igyekszem utána már egyszerűbbekre váltani.
A mosószert én évek óta Wash Taps-ot használok (Cudy asszem a cég neve), akkor váltottam ökora, amikor a fiam szueltett. Magyar cég, és plusz pont,hogy visszaveszik a műanyag flakonokat (en most https://www.cudyfuture.hu/gongyolegcsere-program/, hogy osszegyuljon annyi, hogy a következő rendeleskor vissza tudjam küldeni). A teafasat használjuk főképp, és tök jó, ajanlom.
Marianna mondta
Kedves Nóri,
Köszönöm a hasznos információkat. Az lenne a kérdésem hogy mi a véleményed a vízgőzzel való tisztításról?
Válaszod előre is köszönöm
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
van nekem is kézi vízgőz tisztítóm, de nem igazán vált be, mert pl. szappanmaradékot nem nagy kaland leszedni nélküle sem, a vízkő meg ott marad. Arra használjuk,hogy a lapradiátorokból kifújjuk a port. 🙂
Szilvi mondta
Kedves Nóri!
Mit használsz dugulás (kád, mosogató) esetére? Én ilyenkor leginkább a szódabikarbóna + ecet párosítást használom, de sajnos van, hogy ezek többszöri használata sem segít. Van esetleg valami jó tipped rá?
Köszönöm a megírt hasznos információkat! 🙂
Szilvi
Oraud23 mondta
Szia, tudom nem nekem szólt a kérdés, de hátha segít: mi egy wc-pumpát használunk erre (amit külön a lefolyókhoz tartunk).
Dóri
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Szilvi,
még van egy régi lúgos-cinkes keverékünk (a lúg feloldja a szerves anyagokat, a cinkkel gázt termel), de nem szívesen öntök ilyen erős lúgot a lefolyóba, szerintem mi is áttérünk a szódabikarbóna+ecet párosra, forró vízre.
ViZi mondta
Szia Nóri!
Miért gondolod, hogy nem jó a mosogatógépbe öblítő helyett ecet helyett citromsav? Én egy ideje leszoktam az ecetről épp a műanyag flakon miatt, és mindenhol tudom helyettesíteni citromsav-oldattal, a mosogatógépben is.
Üdv,
Zita
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Zita,
az ecetsav erősebb sav, és ehhez a mosogató porhoz kifejezetten ezt ajánlják. A másik aggodalmam vele, hogy a citromsav szeret kikristályosodni tömény oldatból. Nem tudom, mennyire használna a mosogatógépnek…
Synalgia mondta
`
Szia
èn az ablaktisztítást nagyon egyszerüen intézem. Vizbe egy kis ecet. Csak ablak mosásra fentartott bármilyen rongy. (nálam régi viszuperált konyharuha) egyik rongyal nedvesen átmosaom az ablako, a másikkal tisztára törlöm. è kész is. Se csík, sze szöszök. 🙂
Szilvi mondta
szia!
ha a borotvahab netán mégis elfogyna 🙂 a fürdőszobai tükrön pont ugyanilyen hatású az autókba való fagyálló szélvédőmosó – azt meg úgyis vesztek időről időre, gondolom.
Mindenmentes Nóri mondta
Ó, köszi, ezt jó tudni!
Bogi mondta
Szia Nóri! A Pauza nevű boltban/webshopban találsz üveg spricnis palackot (és még jópár hulladekcsökkentő megoldást). Ecetet a Ne pazarolj! boltban adnak kimérve.
Zita mondta
Szia Szilvi!
Egy tréningen egyszer egy duguláselhárítással foglalkozó cég vezetője elmondta, hogy a legjobb a szódabikarbóna + ecet kombináción kívül a forrásban lévő víz. Ez állítólag elég jól leszed mindent. Mi szoktuk alkalmazni, amikor nagytakarítást tartunk. Eddig oké. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi! Ez igen hasznos! 🙂
Dalma mondta
Kedves Nóri!
Az ecetes vizes ablak lemosása után gumi betétes ablak lehúzót használok. A gumi részét jó nedvszívó ronggyal (használt pamut póló) törölgetem használat után, ahogy az ablakon maradt 1-2 vízcseppet is. Így nem kell papírtörlőt használnom.
Gombor Anna mondta
Kedves Nóri!
Lenne néhány kérdésem:
A mosásnál mennyire szürkülnek a ruhák? Mennyi folt marad meg mosás után? Mennyi plusz időt kell áztatásra, szappanos folttisztításra fordítani? Ha mondjuk valakinek a munkája miatt fontos a megjelenés, akkor ezzel a mosószerrel/módszerrel hosszú távon is szépek maradnak a ruhák?
Nálunk amikor szappant használtunk már egy-két nap után nagyon látszottak a szappannyomok. Jól értettem hogy akkor te/házi tündér kétszer fújjátok/törlitek le a mosdót? Egyszer a szappan miatt, egyszer a vízkő miatt?
Az ecet nem károsítja hosszú távon a mosogatógép műanyag részeit?
Amit bekeversz tisztítószer, az mennyi ideig használható? Csak frissen jó, vagy kint lehet hagyni a konyhapulton x ideig, és alkalomadtán tudod használni?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Anna,
Hosszú távon szürkülnek. A régi vs. új törölközőkön látom a legjobban. Mondjuk nem fektettem hangsúlyt arra, hogy áztassam, fehérítsem…
Nagyon ritkán folttisztítok. Főleg a gyerekruhák foltosak, azok is abban a korban igazán, amikor enni tanultak (a kisfiam most ér a végére), egyikünket sem frusztráltam azzal, hogy jaj ne edd már le magad / hogyan szedjem ki ezt a foltot… Ha kijött, jó, ha nem, kitettem a napra vagy következő mosásnál javult. Szóval igen, a egy-másfél éves gyerekeimen gyakran volt foltos ruha. Volt nekik külön reprezentatív szerelés. 🙂
Felnőtt ruhákra szerintem jó lenne ez, nem károsítja az anyagot vagy ilyesmi. Minden cuccom addig hordom, amíg le nem szakad rólam. 🙂
Igen, kétszer fújunk: egyszer a szappanra, egyszer a vízkőre.
A lúg károsítja a műanyagot. Ezt egy mosogatógép szerelőtől tudom. Az előző lakásunkban kb. 5 éve ezzel a cuccal használtam a mosógépet, és ne az öblítős része hibásodott meg, hanem a leengedő cső (10+ éves volt akkor).
A piszpiszt addig használom, amíg el nem fogy. Nem lesz semmi baja. A mosószódás, meg a citromsavas vizet régen frissen készítettem, de már azok is elfogyásig tartanak.
Jó változtatgatást… 🙂
Gombor Anna mondta
Köszönöm 🙂
Anikó mondta
Szia,
A mósódiós mosógél öltéséről sehol nem találok információt? Helyileg merre van ez a telephely?
Nagyon köszönöm
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
a MosóMami oldalán nézd meg, a 17. kerületben van a Pesti úton.
Anikó mondta
Köszönöm
Mata Anita mondta
Szia!
Szuper vagy 🙂
Mi az a másik 2 dobozos dolog a fotódon a vodka ès az ecet között?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia 🙂
Folttisztító szappan és mosogatógép só.
Csapó Barbara mondta
Szia!
A konyhai felülettisztítót le kell öblíteni, vagy át kell utána törölni ? vizes ronggyal?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
én csak egy száraz ronggyal szoktam letörölni. 🙂
Veres Andrea mondta
Szia! A Biosziget kupon még érvényes?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia!
Elvileg igen, de épp most kaptam a hírt, hogy valami zűr van vele. Éppen utánajárok, hogy mi újság.
Veres Andrea mondta
Köszönöm, este nekem se működött, ezért kérdeztem rá.
Györgyi mondta
Szia Nóri!
Allergia miatt nem tudok vegyszereket használni a mosógépem vízkőtelenítésére. Az eceten gondolkodom, de nagyon eltérő véleményeket olvasok róla: van aki szerint jó, másnak idővel rozsdásodni kezdett miatta a mosógépe. Te mit használsz e célból? Ha ecetet, milyen gyakran, mennyit?
Előre is köszönöm a segítséget!
Györgyi
Andrási Nóra mondta
Szia,
20%-os ecetet, amikor eszembe jut… Kb. 3-6 havonta, és szinte minden nap indul mosás. Ha nincs ecet, akkor egy bögre citromsavat. A legutóbbi mosógépünk 10+ év után más okból ment tönkre… (Megadta magát a vezérlő panel.)
Balla Georgina mondta
Szia Nóri, Matt bútorlap tisztítására van valami tipped esetleg? Olyan bútorápoló vagy tisztítószert keresek, ami nem csíkosan szárad. Azt nem tudom, hogy a törlőkendőn is múlik-e a dolog és pl érdemes lenne hozzá mikroszálasat kipróbálnom inkább?
Köszi!
Andrási Nóra mondta
Ha vn benne pici alkohol meg valami felületaktív anyag (mosogatószer), akkor nem kellene csíkoznia. A mikroszálas segíthet!