Valamikor régen a zabkeksz volt a blogom egyik legnépszerűbb műfaja: amikor még két tepsivel sütöttem minden hétvégén, és ezt csomagoltuk tízóraira mindketten munkába menet. 🙂 Sok víz lefolyt azóta mindenféle folyókon, és bizony idén tavasszal lett hiányérzetem egy finom, házi zabkeksz után, amikor is rájöttem, hogy még nincs teljes értékű növényi étrend ihlette zabkeksz receptem!
A hiányosságot pótoltam, így született ez az isteni zabkeksz – megint amolyan család kedvence, már elég sok sütés áll mögöttünk. 🙂 A régi zabkeksz receptjeimmel ellentétben ez vegán, sőt, illik a teljes értékű növényi étrendbe, természetesen édesített és mindössze 5 hozzávalóból igazán gyerekjáték összedobni…
Édesíteni természetesen
Már írtam korábban, hogy mióta családilag teljes értékű növényevők vagyunk, alig fogy nálunk édesítőszer (stevia, nyírfacukor). Egyrészt azért, mert annyi gyümölcsöt eszünk, amennyi jólesik, és ezzel ki is elégítem az édes íz iránti vágyam – alig sütök, másrészt azért, mert amit lehet, igyekszem természetesen édes dolgokkal édesíteni. Itt ebben segít a banán, a mazsola és a nádmelasz is. Utóbbit azért szeretem, mert finom karamellás ízt ad a zabkekszeknek – az az egy kávéskanálnyi, ami a 20 db kekszbe kerül kevés lenne ahhoz, hogy érdemben édesítsen.
Biztosan vannak IR-es olvasóim, akik most a szívükhöz kaptak, hogy te jó ég, egymás mellett banán, mazsola?? Hagyományos IR étrend szerint ezek gyors felszívódású, szénhidrátban gazdag hozzávalók, amiket nem, vagy csak uzsonnára jó fogyasztani. Szóval ha ilyen étrendet követsz, akkor erre figyelj. Persze van mellette rostban gazdag zab és lenmag, ami lassítja is, úgyhogy nem kell rögtön kispadra küldeni ezt a kekszet, de légy óvatos. (Ki fogom számolni a zabkekszek természetes cukortartalmát is a receptnél.)
Zabkeksz – belül puha, kívül ropogós
Ez nem olyan, mint a bolti, omlós zabkekszek, inkább, mint az angolszász cookie: belül puha, szaftosabb – angolul „chewy”, azaz rágós, de ez így magyarul nem annyira hangzik jól. 😀 A szélén, ahol egy picit megpirulnak a zabszemek pedig finom ropogós. Nyamm… Őszintén szólva így visszagondolva nem teljesen értem, hogy anno miért tojással sütöttem a zabkekszeimet, mert így sokkal jobb az állaguk. Persze utólag könnyű okosnak lenni… Légyszi ne kérdezzétek meg, hogy meddig áll el, mert 24 órán túl még sosem sikerült rejtegetnem.. 😀
Sütöttem már apró- és nagy szemű zabpehellyel is. (A kásánkat csak nagy szeművel szeretjük, sütni pedig mindig az aprószeművel szoktam.)
Banános, mazsolás zabkeksz (gluténmentes, vegán)
Hozzávalók
- szilárd hozzávalók:
- 240 g aprószemű zabpehely*
- 120 g mazsola
- folyékony hozzávalók:
- 160 g aprószemű zabpehely*
- 1 banán
- 180 g víz
- 1 ek. darált lenmag
- 1 kk. nádmelasz
- 1/4 kk. őrölt kurkuma**
Elkészítés
- A sütőt melegítsd elő 180 fokra légkeveréssel.
- A szilárd hozzávalókat keverd össze egy tálban.
- A folyékony hozzávalókat tedd turmixgépbe és mixeld össze.
- Öntsd a folyékony masszát is a tálba, és jól dolgozd össze az egészet.
- Egy evőkanálnyi adagokat tegyél kibélelt tepsibe, és kicsit lapítsd le a kanállal, hogy egyenletesen vastagok legyenek a kekszek.
- Süsd kb. 20-25 percig, amíg a széle kezd megpirulni.
Judit mondta
Köszönöm a receptet! Egy ideje már én is kísérletezek zabos kekszekkel és bevallom, most is ezt tettem: két részletben sütöttem, majd az első kóstolás után (férjem ötlete alapján) a második adaghoz hozzáreszeltem egy kisebb almát. Számunkra így lett tökéletes, a gyerekek az egészet elpusztították a délután folyamán.
Mindenmentes Nóri mondta
Szuper hír!
e.ke mondta
Nóri, zabpehely a szilárd és a folyékony hozzávalóknál is szerepel, ez így helyes?
Mindenmentes Nóri mondta
Igen! Már kiszúrta egy másik szemfüles is, és igen, így jó. Egy részét azért írtam a folyékony dolgokhoz, mert összeturmixolva az lesz a „ragasztó” a többinek.
Timi mondta
Kedves Nóri,
Érdeklődnék, hogy nálatok a gyerekek kapnak néha egészségtelen nasit? A játszótereken sokszor találkozok édesség osztogatással,ilyenkor a gyerekek addig nyüzsögnek amíg el nem fogy az összes nasi. Mit lehet tenni, ha megkívánja a gyermekem? Ugyanígy szeretném megkérdezni, hogy nálatok hogy zajlik az óvodai étkezés?
Köszönettel:
Timi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Timi,
átgondoltam, és azt kell mondjam, hogy nem, nem kapnak egészségtelen nasit. Családban, barátoknál nem találkoznak ilyesmivel, és most már olyan nagy (a lányom), hogy simán elnéz felette, ha pl. szülinapi buliban egymás mellett van a gyümölcs és a vaníliás karika, akkor gyümölcsöt eszik. (A kicsi nem biztos, hogy ilyen lesz.) Egyszer kapott egy tejcsoki mikulást, abba beleharapott és ott hagyta, a múltkor megkínálták vattacukorral, arra meg közölte, hogy nem kér, mert olyan, mint a szöszmösz. 😀
Ez a játszótéri mozgóbüfé nehéz ügy, egyszer mi is belefutottunk egy ilyen helyzetbe – azért sem szerettem, mert egy helyben álltak ahelyett, hogy mozognának, és mi eszünk játszótér előtt-után… Végül elkerültük egymást ezzel a társasággal, de ez szerintem van olyan indok, amiért máshova/máskor mennénk játszani. Nyilván kellemetlen élmény lenne a gyerekeket tiltani a nassolástól, ha látják, hogy minden más gyerek nassol, én inkább elkerülném.
Az ovival óriási mázlink van, mert az óvónénik helyben főzik minden nap a zömében vegán ételeket (tejmentes opció mindig van). Ez egy Waldorf ovi, de még a Wovik sem mind ilyenek, szóval az óvónénink egy kincs (ezért is).
Timi mondta
Szia Nóri,
Köszönöm válaszod. Igen ezt választottuk, hogy kerüljük azt a bizonyos játszóteret, ahol napi szinten édességosztogatás van. Sajnos nálunk unokatestvérekkel, nagymamákkal nehéz megértetnünk, hogy ajándékba édesség helyett gyümölcsöt hozzanak. De nem adjuk fel, ha látják, hogy ez nem egy hóbort, akkor talán még ők is átálnak az egészséges életmódra. Jelenleg ott tartunk, hogy vegyesen kap ajándékba édességet és gyümölcsöt. Sajnos így nem tudjuk elkerülni, hgy ne kóstolja meg az édességet, de csak keveset, és bízunk benne, hogy szülői példamutatásunknak a későbbiekben javára válik, és úgy mint Lányod, hogy a gyümölcsöt választja az édesség helyett. Minden esetre már most próbáljuk mondani kisfiúnknak (21 hónapos) egy-egy édesség láttán, hogy van gyümölcs is, az finomabb, táplálóbb. Majd az ovi választásnál résen leszünk mi is, hogy találjunk olyat, ahol követik az egészséges életmódot. Köszönöm még egyszer!
Timi
Timi mondta
Kedves Nóri,
Azt olvastam, hogy a lenmagot annak kéksavtartalma miatt kisgyermekek nem fogyaszthatják. Azért kis mértékkel lehet? Nagyon szeretjük fasírtba, házi kenyérbe stb.
Kérdezném, hogy útifűmaghéjat, élesztőpelyhet,kukoricakeményítőt fogyaszthatnak kisgyermekek?
Köszönettel:
Timi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
szerintem nyugodtan. Felvetett bennem pár kérdést ez az ajánlás, pl. mennyi lenmagot nem ehet és mekkora gyerek? A sárgabarack magra sem azt mondjuk, hogy ne egyen, hanem hogy keveset. Bevallom, én ezt most hallottam először, a kisebbik teljes értékű növényi étrenden nő fel, szóval eszik lenmagot (az ételeinkben nyilván, nem magában), amióta eszik. Mindjárt kétéves lesz és nagyon virgonc. 🙂
Timi mondta
Szia Nóri,
igen, sajnos nem tér ki arra a javaslás, hogy kis mértékben lehet e fogyasztani, és arra sem, hogy mekkora gyermek. Nálunk 21 hónapos és házi kenyérbe, zöldségfasírtba szoktunk egy keveset tenni, finomabb és táplálóbb lesz.
Köszönettel:
Timi
Patrícia mondta
Kedves Nóra, a nádmelaszt, mivel tudnám helyettesíteni?
Andrási Nóra mondta
Kedves Patrícia,
ki is hagyhatod, pár csepp ízlésed szerinti édesítő bármivel megtámogathatod helyette a kekszet, de ha csak simán elhagyod, az is jó.
Dancsiné Hudák Ágnes mondta
Kedves Nóri!
Banán most nincs itthon. Almapürével helyettesíthetem? Kb. mennyi felel meg egy banánnak?
Köszönöm! 🙂
Andrási Nóra mondta
Igen, egy az egyben helyettesíthető. Én is szoktam őket cserélni, más receptben is. 🙂
Nóra mondta
Kedves Nóri!
Lenmagot helyettesíthetem mással? Sajnos nem ehetjük.
Köszönöm: Nóra
Andrási Nóra mondta
Chia maggal, vagy ki is hagyhatod…