Hát ez a nap is eljött: amikor a boltban kapható növényi tejföl házilag készült változatán dolgoztam. Ez valahol elég hihetetlen, ha arra gondolok, hogy amikor elkezdtem írni ezt a blogot, akkor még a valóban teljes kiőrlésű pékáru is ritka volt, mint a fehér holló. Hát még a gluténmentes, pláne vegán kész-/helyettesítő termékek…
Növényi tejföl házilag
Ami a házi növényi tejfölt illeti, kezdetben voltak a különböző házi magtejfölök (kesutejföl) ezekhez képest komoly szintlépés volt az első igazi, fermentált növényi tejföl receptem. Szerettük is, de bizony minket is utolért az a bizonyos kis zöld dobozos… Sokáig ellenálltam, mert sokkal zsírosabb az én korábbi receptemnél, meg hát ugye nem is fogy annyi, de az utóbbi időben a rakott krumpli és „túrós” (tofus) tészta imádatunk számomra nem elfogadható mennyiségű kis zöld műanyag dobozt eredményezett a műanyag kukánkba, ezért elszántam magam, és újraalkottam ezt a huncut kis bolti növényi tejfölt házilag.
Szerintem jobb lett, mint az eredeti, legalábbis nekem jobban tetszik, mert krémesebb az állaga, és valahogy kevesebb is elég belőle, pedig majdnem feleannyi zsír van benne, mint a boltiban. Ki érti ezt?
Nem teljes értékű
A bejegyzés megjelenése óta elkészült a teljes értékű növényi tejföl – „teljesértékűföl” receptje is, itt találod.
A címkén azt láttam, hogy alapvetően szójából (szójafehérjéből), kókuszzsírból és kultúrából áll ez a csoda. Gondolkodtam is rajta, hogy megosszam-e a receptet, mert ez a tejföl nem igazán passzol a teljes értékű növényi étrendbe a viszonylag sok hozzáadott kókuszzsír miatt. Úgy döntöttem, mégis megosztom, mert:
- ha esetleg emiatt a növény tejföl recept miatt találtál ide, akkor szeretném elmondani, hogy ez a tejföl nagyon krémes, nagyon finom, de nem elengedhetetlenül szükséges a teljes értékű növényi étrendhez (ha most hallasz róla először, pillants ide).
- Ha Te is rendszeres fogyasztója lettél a kis zöld dobozos csodának, akkor ez a recept jelentős előrelépés lesz, mert otthon is el tudod készíteni, kb. feleannyi zsírt tartalmaz, táplálóbb (nem fehérje izolátummal készül, hanem egész babból), és sokkal olcsóbb is.
- A bolti növényi tejföllel szemben ez szójamentes, ami jó hír azoknak, akik nem ehetnek szóját.
Válaszok a kérdéseidre
Igen, tényleg olyan íze van, mint az „igazinak”. Onnan tudom, hogy mindenevők szerint a kis zöld dobozos csoda tényleg olyan, mint a tehéntejből készült tejföl, ez a házi változat pedig tényleg pont olyan, mint a bolti növényi tejföl. Egy dologban különbözik az élmény: a boltiban megáll a kanál, amikor kiveszed a hűtőből, ez a házi pedig a hűtőből kivéve is krémes. (Ha pont olyat szeretnél, több kókuszzsír kell bele, ezt leírom majd a receptnél.)
Igen, tényleg babból készül, és nem, egyáltalán nincs bab íze vagy szaga. Szerintem puffasztani sem puffaszt, mert nagyon kevés bab van egy adagnyi tejfölben. Ha mégis bab nélkül szeretnéd készíteni, használj szójababot helyette. Én mindkettővel próbáltam és ízre, állagra ugyanolyan lett.
Hogy elkészíthető-e tejfőző és fermentáló nélkül, azt bővebben kifejtettem itt.
A kókuszzsírt nem lehet más zsiradékkal helyettesíteni, mert fontos, hogy ez 24 fokon megszilárdul, ezzel is biztosítja a hideg tejföl krémes (és nem folyékony) állagát.
Ha arra gondolsz, hogy mit kezdj 1,2 liter növényi tejföllel, akkor jó hír, hogy fagyasztható! Felengedve ugyanolyan, nem válik szét, nem veszít sem az ízéből, sem az állagából.
És akkor a lényegre térek! 🙂
Növényi tejföl házilag (szójamentes, vegán)
Hozzávalók
- 80 g fehér bab szárazon ennyi!
- 200 g kókuszzsír
- 1 kk. só
- 1/3 kapszula krémsajt kultúra
- 1/3 kapszula gyúrtsajt kultúra
- VAGY
- 1 adag fermentáló starter ez laktózmentes - erről bővebben itt írtam
Elkészítés
- Áztasd be a babot legalább 12 órára.
- Öblítsd le és tedd növényi tejfőző automatába a kókuszzsírral, sóval együtt, és tölts fel vízzel a MIN jelzésig (kb. 1,1 liter). Indítsd el a növényi tej száraz magból/gabonából programot.
- Amikor lejárt, hagyd kihűlni, és amikor már kéz meleg, tedd bele a krémsajt és gyúrtsajt kultúrát. Indítsd el a "juice" programot, ezzel alaposan összekeveredik az alap a kultúrával.
- Öntsd a leendő tejfölt a fermentáló készülék fém edényébe, és indítsd el a rizsbor programot 12 órára, a végére kapcsold be a hűtést.
- Frissen, a fermentálóból kivéve is isteni, de jót tesz neki még pár óra a hűtőben.
Megjegyzések
Tápérték információ
Horváthné Sylvia mondta
Hol szerezhetek krémsaj és gyúrtsajt kultúrát, és azok tartalmaznak e tejet (valószínűleg igen).
Annak idején, mikor megjelent, nagyon megörültem a kis zöld dobozosnak, de nekem nem tetszik. Az állaga kemény, ami talán nem baj, de nagyon savas hatású az ételben is. Akkor már inkább kókuszkrémet használok helyette, az teljesen tej és szójamentes. Kókuszkrémet hogyan kell készíteni? Syssy
Andrási Nóra mondta
Szia Syssy,
a kultúrákhoz kattints a nevükre a hozzávalók között a bekeretezett receptben! A link a termékek oldalra visz. Nincs bennük tejtermék, ezek tiszta baktérium tenyészetek és tejmentes üzemben csomagolják őket. 😉 (Egyetlen bibijük, hogy zselatin kapszulában vannak, ezért nem vegánok.)
Bucsi Judit mondta
Szia Nóra!
Laktóz is van mindkét kultúrában, a kapszula mellett ezért sem vegán. Viszont ez engem nem zavar jelentősen, én most értem meg arra hogy növényi tejfölt és sajtot készítsek. Utóbbi már jól megy, kultúra nélkül. Most a tejföl van soron. Köszönöm az útmutatást!
Patkó Márta mondta
Kedves Nóra!
Szeretnék tejfölt készíteni, de csak mezofil starter kultúrám és krémsajt kultúrám van.
Valamint feta sajt , kefír és joghurt kultúrám, de gondolom ezek nem játszanak.
Szerinted nekifuthatok ezek valamilyen kombójával a tejfölnek?
Előre is köszönöm
Andrási Nóra mondta
Kedves Márta,
1/3-1/3 kapszula krémsajt ás feta kultúrával nagyon finom lesz!
Üdv,
Nóra
B. S. Ági mondta
Kedves Nóri!
Évek óta tejfehérje-érzékenységgel kinlódom. A legjobban a finom tejföl és a túró hiányzik. Szuper ez a recept, jobb mint a kis zöld dobozos. Annak nem szeretem az állagát.
A tofu túrónak nekem nem igazán jön be. A lszóját se igazán kedvelem. Ezért örülök a „babos” recepteknek.
Remélem, még sok ilyen finomságot osztasz meg velünk.
Andrási Nóra mondta
Kedves Ági,
szerintem a tejföl gondod megoldódni látszik. 🙂
Fontolgatok egy „babfu” próbálkozást… 😀
Kriszti mondta
Kedves Nóra!
Tejfölt szerettem volna készíteni a tejfehérje érzékeny kisfiamnak, vettem is a fent említett kultúrákból, de csak itthon vettem észre, hogy a hordozóanyag laktóz. Ezt az jelenti, hogy tartalmaz tejszármazékot?
Köszönöm válaszod!
Andrási Nóra mondta
Kedves Kriszti,
a kultúrák tejfehérjementesek, de laktózt tartalmazhatnak (nem mindegyik).
Varga-Kis Kata mondta
Kedves Nóri! Tejfőző és fermentáló hiányában termosszal készítettem a tejfölt. Az íze jó, viszont hűtéskor a zsír a tetején szilárdul meg. Mit tehetnék, hogy ne váljon ki a zsír a tetején?
Andrási Nóra mondta
Szia,
főzd kevesebb kókuszzsírral (180g vagy 150g), vagy főzd össze a babos-zsíros turmixot (óvatosan, nehogy leégjen!). Ezek az ötleteim, nem tudom, mennyire működnek majd…
Czicze Diána mondta
Gondoltam, ide írom az ezzel kapcsolatos tapasztalatomat. 🙂 Volt, hogy nekem is szétvált, a hűtőben párszor átkeverem, mikor már hideg, így homogenizálódott, nekem ez megoldotta. Érdekes, hogy eddig minden esetben a hűtéstől számítva 2 nap volt, mire a végső szilárdságát elérte.
Horváth Kriszta mondta
Szia Nóri,
hogyan készíted a „túrós” tésztát?
Köszönöm,
Kriszta
Andrási Nóra mondta
Szia Kriszta,
nagyon egyszerűen: megfőzöm a tésztát (GM köles- vagy kukorica tészta), leöblítem, összekeverem a tejföllel, és rámorzsolom a tofut (150g főtt tésztához 75g tejföl és fél csomag tofu). A Lidl saját márkás füstölt tofujával az igazi, de ha nincs más, natúr is megteszi. 🙂
Hornyik Zita mondta
Szia Nóri!
Lehet, hogy nem olvastam figyelmesen, de meddig tartható el?
Nagyon izgulok, most tettem bele a kultúrát, és a tejkészítő automatámban csücsül, már így is elég jó az állaga és naggggyon fincsi!
Köszönöm:
Zita
Andrási Nóra mondta
Szia,
ha vigyázol rá, hogy ne fertőződjön be (csak tiszta kanállal nyúlsz bele és nem nyitogatod sokat), akkor egy hétig biztosan. (Én eddig jutottam.)
Hornyik Zita mondta
Köszi! Én egyébként azt tapasztaltam -régebben tehéntejből készült joghurtnál-, hogy ha pici tárolókban készítettem eleve, akkor sokkal tovább jó maradt, mintha egy nagy üvegben hagytam volna. Isteni lett amúgy a tejföl, gyönyörűséges volt figyelni, ahogy készült! Köszönöm!
Anna mondta
Kedves Nóri!
Szeretném kipróbálni ezt a receptet.
Megnéztem az ajánlott oldalt a kókusz zsír rendeléshez.
Ott ezzel a leírással talalkoztam:
” A kókuszolajban található közepes láncú zsírsavak gombaölő és antibakteriális hatását már rég óta ismerik a kutatók. Az általuk inaktivált mikroorganizmusok közé tartoznak a baktériumok, élesztő-, és egyéb gombák, valamint burkolt vírusok. ”
Hogyan maradnak akkor az élesztő bacik életben?
Köszönöm szíves válaszodat!
Anna
Andrási Nóra mondta
Szia Anna,
biztosan dózis kérdése is a hatás… A tiszta kókuszzsírba valószínűleg hiába oltanám őket, de a bab rostjait nagyon szeretik. 🙂
Adri mondta
Szia Nóri!
Ha nincs fermentáló gépünk, akkor mivel helyettesítendő a folyamat?
Vagy csak annyi, hogy bele a kultúra, juice program és várni kell? De akkor is mennyit, és a hűtőben kell, hogy pihenjen?
Nagyon köszönöm!
Adri
Andrási Nóra mondta
Szia Adri,
bármi jó, amivel meg tudod oldani, hogy 12 órán át kb. 25 fokos legyen a cucc. Termosz / fűtőtest / kályha teteje, bármi. Ha esetleg van hőmérőd, azt is megteheted, hogy a kb. 30 fokos alapot beoltod, és állni hagyod a tejfőzőben, mert az is szigetel, hátha kibírja 12 órát melegen… Amikor letelt a 12 óra, akkor hűtsd le.
Edus mondta
Szia, szerinted joghurt készítőben meg lehet csinálni?
(most vettük, még ki sem próbáltam)
Andrási Nóra mondta
Szia,
nem, a joghurt készítő 42 fokot tart, a tejfölnek pedig 25-30 kell. Nyár van, hagyd kint a konyhapulton…
M Nógrád Megyéből mondta
Nóri bármit készítek fehér babból – legyen az joghurt, vagy tejföl – minden kicsit bézs színű lesz. Neked vajon mitől ilyen szép hófehér?
Köszönöm előre is.
M. Nógrád Megyéből
Andrási Nóra mondta
Szia Márti,
szerintem a babon múlik. Egyébként a fotó is lehetne a ludas, de most pont nem igazítottam a színeken. Próbáld ki azt a babot, amit én is használok, akkor kiderül, hogy ezzel van-e a baj.
M Nógrád Megyéből mondta
Ámbár igaz, ami igaz, az Aldis zöld dobozos csoda is – amely nálunk is igen gyakori vendég – kissé bézs színű néhány nappal a lejárata előtt.
M.
Andrási Nóra mondta
Szerintem volt már nekem is bézsebb… főleg a joghurt.
Váradi Piroska mondta
Kedves Nori! A honlapodon írtál a kovászos kenyérről, ennek a receptjét majd közzé teszed? Nagyon kíváncsi lennék rá.
Előre is köszönöm. Szeretettel üdvözöl egy régi olvasód Váradi Piroska
Andrási Nóra mondta
Kedves Piroska,
bocs, hogy csak most válaszolok, átsiklott a szemem ezen a hozzászóláson… Persze, hogy megosztom majd. Még nem az igazi, ezért a hallgatás. 🙂
Orsi mondta
Szia Nóri!
Gyöngybabot is használhatok? Te melyiket használod? Krémsajt kultúrám van, de gyúrt sajt nincsen. Lehet csak krémsajtból? Köszi!
Én több, mint egy éve csinálok gm kovászos kenyeret, ha gondolod, megosztom a tapasztalataimat.
Andrási Nóra mondta
Szia,
persze, a hozzávalók között belinkeltem, hogy pontosan melyiket használtam.
Lehet csak krémsajtból. Régen mezofilt használtam, aztán krémsajtot, most meg így vegyesen… Mindig tanul valamit az ember. 🙂
Érdekelnek a tapasztalataid, főleg, hogy hogyan tartod fenn a kovászt hosszú távon: hűtő, öregtészta? Olyan jó lenne, ha nem kellene mindig újat készítsek… de egyelőre ez a helyzet.
Ági mondta
Kedves Nóri!
Úgy örülök, hogy hamarosan kovászos recepteket is olvashatunk a blogodon 😉 Én bő egy hónapja sütök gm kovásszal kenyeret, teljesen jól működik eddig. Hetente 1-2 alkalommal használom, előtte 2x kell etetni, és egy kis mennyiséget eltenni a hűtőbe a következő használatig. Elvileg 2 hetet is kibír etetés nélkül a hűtőben, illetve fagyasztani vagy szárítani is lehet. Nem gm kovászból kaptam olyat is, ami 100 évnél is idősebb!
Andrási Nóra mondta
Wow! Köszi, hogy ezt megosztottad!
Ági mondta
Szívesen 🙂
(Ha érdekel, van egy szuper gm kovászos csoport, ahol februárban indul össznépi kovásznevelés: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=196597968200877&set=gm.2547892985259701&type=3&theater&ifg=1 )
Eszter mondta
Szia Nóri!
Megtudnad adni a mennyiségeket az 1.8as géphez? Valamint érdekelne hogy ez is leég-e a gépben?
Köszönöm előre is válaszod.
Eszter mondta
Kultúrát is írd Meg kérlek 🙂
Andrási Nóra mondta
Szia Eszter,
110g bab és 275g kókuszzsír kell hozzá, egy ideje ezt a kultúrát használom krémsajthoz, tejfölhöz (még nem írtam róla, de hamarosan fogok). Ez nem szokott leégni, csak a krémsajt. Ajánlom figyelmedbe a teljesértékűföl receptem, abban kókuszzsír helyett kesudió van, így TÉNÉ is. 😉
Eszter mondta
Köszönöm. Igen mindkét tejfölt ki fogom próbálni, de a mindenevő, válogatós párom miatt ezt gondoltam elsőnek mert ez lehet jobban hasonlít állagra a tejalapura.
Akkor inkább azt javasolod hogy ilyet rendeljek? Ebből mennyit tegyek bele? 🙂
Andrási Nóra mondta
Egyszerűbb ezt használni, igen. Egy adgolókanálnyi egy adaghoz (kanál van a csomagban).
Kovács Andrea mondta
Kedves Nóri!
Nekem a Vegital bébi tejkészítője van, ez nincs egy liter, olyan 0,9 a teljes űrtartalma. Ha ebben késízem, hogyan változtassam a hozzávalók mennyiségét?
Köszönöm
Andi
Andrási Nóra mondta
65g bab és 165g kókuszzsír. 🙂
Kovács Andrea mondta
Kedves Nóri! Az általad javasolt mennyiséggel dolgoztam, de sajnos nem sikerült a tejföl. Nem tudom, mit ronthattam el. Kapszulás krémsajt és gyúrtsajt kultúrát vettem, amiből a boltban kapott tanács szerint többet raktam bele, mintha tejből készülne. (fél-fél kapszulát szerettem volna, de az egyik egészben belecsusszant, a másiknak meg a 2/3-a). A Vegital baby-vel készítettem, a neki megfelelő minimum jelzésig töltöttem vízzel. A bab-víz mixet a feldolgozás után, kézmelegre hűlést követően beleszórtam a kapszulákat és átturmixoltam, majd benne hagytam a készülékben lefedve.
Másnapra a tartalom alkotórészeire szétválva, meglehetősen hígan maradt. Próbáltam még turmixban átforgatni és hidegre rakni, de az állaga semmiben nem változott és darabos volt.
Kérlek adj tanácsot, mi lehetett a probléma? Még próbálkoznék 🙂
Andrási Nóra mondta
Szia Andrea,
az tuti, hogy szükségtelen volt ennyi kultúrát beletenni, de ettől még működnie kellett volna… Nekiveselkedek magam is a „fapados” változatnak, meglátom, hogy sikerül. most várnom kell pár napot, mert már nincs itthon elég kókuszzsír… 😀
A mennyiségeket a Baby méreteivel arányosan csökkentetted?
Kovács Andrea mondta
Szia Nóri!
Igen, ahogy írtad: 65g bab és 165g kókuszzsír.
és a készüléknek megfelelő minimum jelzésig a víz
Kovács Andrea mondta
Kedves Nóri!
Lehet, hogy az volt a probléma, hogy a Vegital baby nem tudta tartani a 25 fokot 12 órán át?
Egy ilyen joghurtkészítővel szerinted működne?
http://gabonatejkeszito.hu/Joghurtkeszito
Köszönöm,
Andrea
Andrási Nóra mondta
Lehet. Tejföl ízű lett, csak híg, vagy nem is lett tejföl ízű?
A joghurt készítők 40-44 fokot tartanak, az sok a tejfölnek.
Kovács Andrea mondta
Kedves Nóra!
De igen, tejföl íze lett és szép vehér is, csak híg és darabos, a plusz turmixolás ellenére is.
Andrási Nóra mondta
Akkor nem a hőfokkal volt a baj. Kipróbálom én is, meglátom, kiderül-e valami…
Kovács Andrea mondta
Kedves Nóri!
Köszönöm szépen, várom hogy mire jutottál.
Utána én is nekifutok még egyszer.
Üdv/Andrea
Andrási Nóra mondta
Most esett le, hogy tejfőzőben főzted, csak a fermentálás ment készülék nélkül. (Én a teljesen kütyümentes verziót próbálom most.) Amikor kész lett az alap és beoltottad, akkor sűrű volt?
Andrási Nóra mondta
Szia Andrea!
Megcsináltam tejfőző és fermentáló nélkül: megfőztem a babot, a főzőlével együtt forrón leturmixoltam a kókuszzsírral, plusz annyi vízzel, hogy 0,5 liter legyen (féladagot készítettem). Hogy tuti elég sűrű legyen, főztem egy kicsit lassú tűzön. Amikor kézmeleg volt, beoltottam, és lefedve kint hagytam éjszakára a konyhapulton. 20-21 fok van most itt, mégis tejfölízű lett. Nem lett annyira homogén, krémes, sűrű és erős ízű, mint a kütyükkel, de így is tejfölízű lett és be is sűrűsödött.
Kovács Andrea mondta
Kedves Nóri!
Elnézést, hogy csak most válaszolok. Köszönöm hogy Te is kipróbáltad fapadosan.
Először is válaszolva: amikor beleraktam a kultúrát, akkor is híg volt az állaga és ez nem változott a végéig. Lehet hogy túl sok víz került bele?…
A Vegital Baby-be (0.9l) 65g bab (konzerv, a leve nélkül) és 175g kókuszzsír (szilárd állapotban) került és a minimum szintig a víz (lehet hogy itt volt a probléma)… és elindítottam a magtej főzőprogramot (30perc). Ennyi mennyiséghez mennyi vizet kellett volna rakjak? Ezután hagytam lehűlni és hozzáadtam a kultúrákat, és a juice fokozattal összeturmixoltam.
Idő közben beszereztem egy étel-termoszt, hogy a hőmérséklettel se legyen probléma és mérni fogom a hőfokot is. Biztosra megyek 🙂
Hamarosan újra nekifutok 🙂
A folyadék mennyiségével kapcsolatban mér kérlek írj.
Köszönettel, Andrea
Andrási Nóra mondta
Szia,
az állaga sűrű kellene legyen már érlelés előtt is, mert közben nm fog jobban sűrűsödni. Ilyenkor utólag 1 ek. konjac liszttel lehet menteni a helyzetet: turmixold bele a kész (már fermentált) cuccba.
Értem már! A bab tömege száraz babra vonatkozott, főzve megszívja magát vízzel, így a tiedben kevesebb bab volt! És a főzőlé is kellett volna, szóval legközelebb száraz, egy éjszakára beáztatott babot tegyél bele, és úgy jó lesz. Jó a 65g bab, csak szárazon legyen 65g, és áztasd egy éjszakát főzés előtt. 165g kókuszzsír is elég, és töltheted 0,9 literre is ezzel a mennyiséggel.
Hajrá! 🙂
Kovács Andrea mondta
Kedves Nóri!
Köszönöm szépen a lelkes segítségedet. Gyanús is volt a bab mennyisége, amikor beraktam a főzőbe, kicsit keveselltem.
De így már érthető, szerintem így már menni fog. Hamarosan újra próbálom és visszajelzek róla. 🙂 Még egyszer köszönöm!
Üdvözlettel, Andrea
Percze Renáta mondta
Kedves Nóri!
Nekem viszont Rainbow gépem van, ebben is tudnál segíteni?!
Megcsináltam a recepted alapján, picivel több vízzel, de híg lett, nem nagyon, de nem tejföl állagú és nem is elég savanyú.
Előre is köszönöm a válaszod!
Renáta
Andrási Nóra mondta
Szia,
ha nem elég savanyú, akkor érleld tovább.
Még sűrűsödik a hűtőben is.
Javult?
Nóri mondta
Szia Nóri!
Engem a fermentálógép nélküli változat foglalkoztat. Olyanom sajnos nincs, a sütő legalacsonyabb hőfoka is 50 fok. Radiátor? Meleg hely alatt pontosan mit értesz? 🙂 Nagyon szépen köszönöm előre is!
Andrási Nóra mondta
25 fokon kell lennie 12 órát. 25 fokos lakás, radiátor, egy tál meleg víz… bármi. Nem tudom, dédanyáink hogyan csinálták…?
Dyna mondta
Lehet kapni 4-5000 Ft-ért joghurtkészítő gépet, én abban készítem.
Andrási Nóra mondta
A joghurt készítők 40 fokon dolgoznak, a tejfölnek 25-30 fok között jó, szóval ezt inkább ne ott… Persze ha elkészítetted, írd meg, hogy milyen lett!
Erika mondta
Szia Nóri!
Már többször próbálkoztam ezekkel a kultúrákkal-a babjoghurtodat is megcsináltam- és sajnos ment tőle a hasam. Szerinted mi okozhatja a gondot? Lehet, hogy sok kultúrát tettem bele? Anno olvastam, hogy a fermentált termékekhez fokozatosan kell hozzászoktatni a szervezetet. Viszont a bolti növényi tejföl, joghurt nem okoz gondot… kevesebb kultúrával is működik a folyamat? Köszönöm
Andrási Nóra mondta
Szia,
nem lehet, hogy a babhoz nem vagy hozzászokva? Próbáltad a köles-kesu joghurtomat is? A kultúra mennyire friss? Az illata, íze jó volt a joghurtnak? Szerintem kevesebb kultúrával nem érik meg eléggé. Ettől még egy próbát megérhet…
M. Nógrád Megyéből mondta
Nóri pont benne vagyok a közepében és eszembe jutott, hogy ebbe a tejfölbe nem kell cukrot tenni etetésként? Tettem bele egy csapott TK-val, gondolom ennyi nem árthat.
Köszönöm!
M.
Andrási Nóra mondta
Szia M 🙂
Ártani ne fog, de egyébként nem kell.
Veres-Kovács Helga mondta
Kedvs Nóri!
A fiam a babra és a szójára, magféleségekre is intoleráns. Lehet valami másból is készíteni ezt a „tejfölt”? Mondjuk csicseriborsóból, kölesből?
Köszi!
Helga
Andrási Nóra mondta
Szia Helga,
ezek közül a csicseriborsót (vagy sárgaborsót, ha az jó) látom a legesélyesebbnek. Van köles-kesu joghurt receptem, abban is megpróbálhatod a kesut kiváltani kókuszzsírral. És most jut eszembe! Van egy kifejezetten magmentes joghurt receptem is, ez itt, azt egy ki kókuszzsírral kiegészítve szerintem jó lenne tejföl alapnak is.
Szőkéné Ibolya mondta
Szia Nori!
Nekem rainbow készülékem, van ahhoz mennyi száraz babot áztassak? Vagyis pont van szojabab áztatva. Úgy mennyi kell belőle? Ha jól értem nem is kell leszűrni? Nekem csak bazofil kultúrám van. Abból mennyi kellhet? Köszönöm Ibolya
Andrási Nóra mondta
Szia Ibolya,
110g száraz bab és 270g kókuszzsír kell, ha a MIN jelzésig töltöd. Kb. 220g áztatott bab kellene, de a kultúrához nem tudok hozzászólni, szerintem azon ne változtass… Vagy kérdezd meg Pannit. 🙂
Hédi mondta
Kedves Nóri! Megcsináltam, az íze tökéletes lett, de sajnos nagyon folyik 🙁 Kérdés: már akkor sűrű tejföl állagú amikor kész a babtej vagy a fermentálás után kellene besűrűsödnie? 80 g száraz babot áztattam be és 1 liter vizet öntöttem hozzá és azzal készítettem a tejet. Lehet, hogy ekkora különbség van bab és bab között? Köszönöm a segítséget előre is!
Andrási Nóra mondta
Már a fermentálás lőtt sűrű kell legyen. Tejfőzővel készítetted? Én is a bab fajtájára gyanakszom, mert többen kerestek már meg ezzel a problémával, és eddig minden mást kizártunk. (Egyszer volt, hogy valaki főtt babot tett a tejfőzőbe, és ez volt a baj.)
Hédi mondta
Thermomixerrel készítettem, az elvileg még jobban darál mint a tejfőző és főz is közben. Megpróbálom most több babbal és kevesebb vízzel, hátha sikerül most állagra is mert az íze tényleg teljesen olyan mint a tejfőlé, csak épp olyan mint egy hígabb tejszín 🙁 Esetleg van öteleted mit tudnék készíteni vele, hogy ne vesszen kárba?
Korbely Andrea mondta
Kedves Nóri !
Nekem is ma készült el először a recepted alapján a tejföl. Nekem az ízével van bajom : Rainbow géppel készítettem az alapot ( beszorozva a mennyiségeket 1,4-el ), így a fermentálón kívül egy befőttesüvegbe is ” jutott” a konyhapulton ( 20-23 fok ). 1/2-1/2 kapszulát tettem bele, Juice program és 28 órát vártam, de semmi tejfölíze nincs egyiknek sem. Inkább csak egy langyos , állagra tökéletes valami, de semmi savanykás íz, vagy illat…Most a fermentálósba beletettem a maradék 1/2-1/2 kapszulát újabb 12 órára, de nem tudom, mi lesz belőle. A kapszulákat 2 napja vettem személyesen a sajtboltban, tutira jók voltak. Akkor mi lehet a gond ? Köszönöm, ha válaszolsz. üdvözlettel: Andi
Andrási Nóra mondta
Hű, sajnos nem tudom a megoldást… Pont a kultúra lett volna gyanús, de írtad, hogy szerinted az nem lehet. Ennyi idő alatt legalább valamennyire tejfölös ízűnek kellet volna lennie…
László Tímea mondta
Ehhez muszáj hozzászólnom. A férjemmel nagy tejfölimádók voltunk, még mindig emlékszem az ízére, állagára. Eddig nem találtam mentes verzióban semmit, ami akár egy icipicit is hasonlított volna rá. Szóját sem eszünk, úh nem tudom a zöld dobozossal összehasonlítani, de ez vmi ZSENIÁLIS! Ételhez adva egészen megtévesztő, és annyira egyszerű az elkészítése is. Köszi, h mégis úgy döntöttél, h megosztod. Fermentáló nélkül egy fedeles fém tálba öntöttem, betekertem egy takaróba még melegen, kvázi dunsztoltam, reggelre elkészült.
Andrási Nóra mondta
<3 Nagyon örülök, hogy bevált!
Veronika mondta
Szia Nóra!
Szuperek a receptek és az egyéb tippek, szinte már az egész blogodat kiolvastam mióta megtaláltam 🙂 Van azóta pl 5 kilós papír zsákos gabonám is… 😉
Nagyon lelkes vagyok hogy megtaláltam ezt a tejföl receptet, mert imádtam a tejtermékeket de mostanában már nagyon ritkán eszem.
Sajnos nekem valamiért nem sikerül… eddig kétszer próbáltam, nincsenek hozzá gépeim így a leírás alapján a termoszos verzióval készült. Rájöttem elsőre ott rontottam el, hogy valószínű túl meleg volt a keverék amikor beletettem a kapszulákat, amit én kézmelegnek érzékeltem az sokkal több volt 🙂
Így a következő kísérletnél hőmérőztem és nagyon pontosan betartottam mindent, termoszban volt és még be is dunsztoltam. Az eredmény…. elsőre semmi nem történt, másodszorra egy nagyon picit savanykás volt, de egyáltalán nem hasonlított a tejfölre, és nekem olyan nagyon émelyítően zsíros az egész (nyilván a sok kókusztól, imádom a zsíros kajákat de ez még nekem is sok volt )
Pár nap után hűtőben tovább savanyodott egy kicsit, de még mindig nem volt tejfölös… igazából nem tudom, hogy mit kéne érezzek, lehet veszek egy „rendes” tejfölt és összehasonlítom 😀
Andrási Nóra mondta
Szia Veronika,
Én sem értem a dolgot – ez a receptet sokaknak jól sikerül, és más receptekhez képest sokan írnak, hogy nem az igazi… Esetleg próbáld meg másik kultúrával? Én is elkészítettem kütyük nélkül, nem lett annyira krémes, de tejfölös íze volt. Kóstold meg a zöld dobozos Dr Oetker créme vega-t. Ez pont olyan, ha géppel készül.
Veronika mondta
Az állaga okés volt, ha nem tettem bele túl sok vizet 🙂
A kultúrát meg előző nap vettem, szóval nem hiszem hogy gond lehetett vele.. okés, megnézem a zöld dobozost, és biztos nem fogom feladni, nem olyan vagyok!
Kata mondta
Nóri, isteni ez a tejföl! Most húsvétra készítettem, növényi tejfőzővel. Életemben először álltam neki ilyesminek. Valamire azért jó a karantén helyzet
A férjem kérdezte, hogy vajon meddig áll el. Itt olvastam a hozzászólások között, hogy 1 hétig, de addig biztosan nem marad belőle, mert mindenkinek nagyon ízlik Egyébként nekem ízre eléggésl sajtkrém ízű lett. Lehet, hogy azért, mert Baby géppel készítettem és nem jól számoltam át a mennyiségek arányát?
Andrási Nóra mondta
Minél tovább érik, annál inkább tejföl ízű lesz. 😉 Most dolgozom egy sajtkrémen, azt 8-10 órát érlelem, a tejfölt 12-18 között.
Tessedik Fruzsina mondta
Kedves Nóri!
Rainbow gépem van, ebben az esetben miből mennyi fog kelleni? Másik kérdésem, hogy melyik fajta fehér babot használod? Nem található a linken. Köszönöm a segítséget! 🙂
Andrási Nóra mondta
Szia Fruzsina,
apró szemű fehér bab volt, bio, Rapunzel. Néha eltűnik a kínálatból, aztán visszajön…
Rainbowba 110g bab, 290g kókuszzsír, min. jelzésig.
Tessedik Fruzsina mondta
Nagyon szépen köszönöm! 🙂
Zsuzsa mondta
Kedves Nóri! Tegnap kaptam ajándékba egy fermentálót, nagyon örültem neki. Több mint egy éve nem ettem joghurtot, laktóz intolerancia miatt. Alig várom, hogy kipróbálhassam. Mit gondolsz, a fermentáló 4 kis poharában is elkészíthető a joghurt, tejföl? Mi ketten vagyunk, nem csinálok nagy mennyiségeket, pont elég lenne, akkor nem kellene többször belenyúlnom. Köszönöm a segítséged. Zsuzsa
Andrási Nóra mondta
Szia Zsuzsa,
Persze! Azokba kevesebb fér, én emiatt nem használom őket, mi sokat eszünk.:)
Krezinger Anikó mondta
Szia Nóra!
Először is nagyon köszönöm ezt a receptet!
Fermentáló készülék nélkül próbálom itthon elkészíteni a tejfölt, de nem sikerül, már túl vagyok legalább 5 próbálkozáson. Így próbáltam elkészíteni fél adagot:
1. Beáztattam 40 g babot 10-12 órára 0,5 l vízbe (két féle babbal is próbálkoztam, bio és nem-bio babbal).
2. Abban a vízben amiben ázott, puhára főztem 2-3 óra alatt.
3. Amint megpuhult egyből beletettem a kókuszzsírt, eleinte 100 g-t, majd később 110 g-t és egy fél kk sót.
4. Összeturmoxoltam (próbáltam thermomix-szel és kézi mixerrel is).
És ezen a ponton rekedek meg mindig: teljesen híg marad. Utána hiába főzöm még lassú tűzön, 10 perc után is teljesen folyós az állaga. Tudnál segíteni, hogy mit csinálok rosszul? Lehet, hogy túl forró a főtt bab vize, amikor beleteszem a kókuszzsírt és ez okozza a gondot?
A válaszod előre is köszönöm.
Andrási Nóra mondta
Szia,
mennyi vízzel turmixoltad össze? Még azt próbáld meg,hogy leszűröd a főtt babot, beleteszed a kókuszzsírt, és annyi vízzel turmixolod, amennyivel krémes lesz: picit adj hozzá, és mindig még egy picit, amíg jó lesz.
Krezinger Anikó mondta
Szia!
Azzal a vízzel turmixoltam össze, amiben ázott, majd utána megfőztem benne, tehát 0,5 l vízben.
Kipróbálom a szűrést, köszönöm! Ha így teszek, gondolom mehet bele a főzővíz. Viszont mennyire legyen forró?
Andrási Nóra mondta
Amiben áztatod, azt öntsd el, és frissben főzd. A főzőlé lehet forró, amikor turmixolod, az szerintem segíteni fog.
Krezinger Anikó mondta
Kipróbáltam, de megint nem sikerült. A gond az, hogy hiába a botmixer legkisebb fokozatán csinálom, a kókuszzsír kicsapódik.
Erika mondta
Hol lehet venni a feta- és gyúrtsajtkultúrát? Boltban is? Ha nem, hol lehet rendelni?Először csak ki szeretném próbálni, kis mennyiség kéne!
Andrási Nóra mondta
A hozzávalóknál linkeltem a beszerzési forrást, csak rá kell kattintani!
Szabó Nikolett mondta
Szia! Szeretném megkérdezni,hogy miben lehet le fagyasztani a tejfölt,és meddig?
Andrási Nóra mondta
Műanyagban, üvegben, bármiben… Nálam eddig max. pár hetet állt. Kiolvadva csomósabb volt, nem olyan krémes, de kis vízzel hígítva jó volt.
Zsuzsa mondta
Szia! Kétszer megcsináltam a tejfölt. A második jó állagú, selymes, finom lett, de nem tejföl ízű. 16 órát készült. Az jutott eszembe, teszek hozzá a két sajtkultúrán felül egy pici joghurtot is a savanyú íz eléréséért. Szerinted? Lehet, buta kérdés, de nem fognak a kultúrák „összeveszni”?
Andrási Nóra mondta
Szia!
Nem értem, miért nem lett elég savanyú… A kultúrákat mélyhűtőben tartod? (Bocs, ha banális, volt akinél itt volt a megoldás…)
Nyugodtan keverd a kultúrákat, jóban vannak egymással – több olvasóm is kísérletezik velük. 🙂
Zsuzsa mondta
Köszi a választ. A kultúrák jók, mélyhűtőben tartom. Még az időt tudom növelni. Akkor próbálkozom tovább. A joghurtom már isteni! Ez is jó lesz!
Csollák Éva mondta
Kedves Zsuzsa,
Tudom ez már egy régi hozzászólás, de hátha… 🙂 Sikerült „savanyítani” a tejfölödet? Nekem is gyönyörű állagra, kinézetre és nagyon sejmes, de inkább mascarpone íze van, mint tejföl. Most már 16 órája fermentálódik… nem tudom mi lehet a baj.
Köszi!
Éva
Andrási Nóra mondta
Kedves Éva,
ha nem érzed elég markánsnak az ízét, legközelebb a feta kultúrát próbáld meg mezofilre cserélni. Régen csak azzal készítettem a tejfölöm, és úgy erős íze volt. Nekem ez krémes, lágy jobban tetszik, de kinek hogy… 🙂
Csollák Éva mondta
Szuper, köszönöm, megpróbálom! 🙂
Erika mondta
Szia Nóri! A babnak,ha nem száraz,hanem konzerv,mennyi lehet a súlya?
Andrási Nóra mondta
Szia Erika,
2,5x annyi babbal számolj, és mindenképpen turmixold hozzá a levét is! Nem tudom, hogy így is működik-e…
Virág mondta
Kedves Nóri!
A mai napon vettem gyúrtsajt-, valamint krémsajt kultúrát (Panni sajtműhely). Mindkettő csomagolásán szerepel a „laktóz” az összetevők között, valamint a weblapon is feltüntetik a baktériumok hordozó anyagai között a laktózt. Ebben az esetben, ha jól értem a tejföl nem vegán és laktóz érzékenyek sem fogyaszthatják?
Andrási Nóra mondta
Kedves Virág,
a külön kapható laktóz, amit hordozóanyagnak használnak, szinte biztos, hogy nem állati eredetű (nagyon macerás lenne tejből kinyerni), általában pl. kukoricából készül bakteriális erjesztéssel. Beszéltünk a laktózról Panniékkal, és az a helyzet, hogy annyira kevés van a kultúrákban, hogy már a feloldáskor a laktózmentes határérték alá kerül a mennyisége, és még ebből fogyasztanak a bacik is érés közben.
Szóval de, vegánok és laktózérzékenyek is fogyaszthatják. (A leginkább kérdéses pont vegánoknak, hogy a kapszula szerintem zselatinból van – nem kerül bele a tejfölbe. De erre még rákérdezek, mert ez már régi infóm.)
Anna mondta
Szia Nóra!
A leírás alapján a főtt babot forrón kell berakni a turmixba és összeturmixolni a többi hozzávalóval. Viszont a bab főzővizét nem kell beleönteni igaz?
A turmixba elvileg nem szabad forró ételt rakni ezért feltételezem, hogy nem…
Ha jól értelmeztem, akkor a főtt bab a kókuszzsír, a só és a kb. 1,1 liter vizet kell összeturmixolni, utána főzni addig amíg sűrűsödik és ha kézmelegre hűlt akkor hozzáadni a kultúrát.
Ha nem lesz elég sűrű esetleg lehet sűríteni tápióka liszttel?
Akkor kell elérnie a kívánt sűrűséget mielőtt még belerakom a kultúrát vagy utána még sűrűsödni fog?
Andrási Nóra mondta
Szia Anna,
szerintem a főzőlé is kelleni fog, mert a villanykancsóban is benne van… Nem kell lobogóan forró legyen, de ne is hűljön ki.
Igen, úgy főzd ahogy leírtad. Nem igazán fog már sűrűsödni (csak egy kicsit amiatt, hogy kihűl a kókuszzsír), szóval ha nem elég sűrű, tegyél bele egy kis tápióka keményítőt.
Anna mondta
Szia Nóra!
Jövő héten fogom kipróbálni a receptet, megrendeltem a kultúrákat, viszont sajnos pont úgy jött ki a szállítás, hogy a csomagpontra érkezés időpontjában dolgoztam és mire végeztem ők bezártak. Most 2 napig ott áll a raktárukban, mert csak hétfőn nyitnak, ez idő alatt nem fog megromlani?
Pár napig remélem kibírja szobahőmérsékleten…
Andrási Nóra mondta
Szia Anna,
szerintem kibírja. Én egyszer nyáron hagytam el légkondi nélküli kisboltban, egész hétvégére (nem értem oda pénteken)… Azok is működtek.
Anna mondta
Szia Nóra!
Még egy kérdésem lenne a recepttel kapcsolatban.
Szójababbal is ki szeretném próbálni, viszont most éppen sehol nem találok bio szójababot, viszont van bio szójatejem. Ebben csak víz van és szójabab.
Szerinted működne a recept úgy is, hogy szójatej+kókuszolaj+kultúra?
Én úgy gondoltam, hogy a szójetejet felforralom, hagyom hűlni egy kicsit, aztán hozzáteszem a kókuszolajat és a kultúrát, összeturmixolom és kint hagyom a konyhapulton 12 órát. A lakás pont 25 fokos…
Andrási Nóra mondta
Szerintem a szójatej magában nem fogja összetartani az emulziót (a kókuszolajjal), főzd össze egy kis tápióka keményítővel, ha van otthon.
Kis Dóra mondta
Szia Nóri! Én Angliában élek, és a kultúrákat elég nehezen lelem fel. Minden esetre találtam gyúrtsajt kultúrát, ami vega, és pomt jónak tűnik. Viszont a kérdésem, hogy lehet csak ezzel próbálkozni, vagy ettől túl kemény lesz? Kihagyhatom a krémsajt kultúrát, vagy az is fontos? Köszönöm a válaszod!
Andrási Nóra mondta
Szerintem próbáld meg nyugodtan. Az állagát nem befolyásolja, csak az ízét.
Emese mondta
Köszönöm szèpen a receptet, nagyon-nagyon hasznos. Àltalàban èn a leglustàbb verziòban, fermentàlò gèp nèlkül, dm-es prebiotikum kapszulàval, kevès kòkuszzsìrral kèszìtem ès ìgy is nagyon jò. Tarkababbòl ès lencsèből is
Kiss Gábor mondta
Kedves Nóri! Tegnap megcsináltuk a tejfölt a recepted alapján. Rainbow géppel csináltuk az alapot (felszorozva a mennyiségeket persze, szintén az általad javasolt értékekre: kb. 110g bab, és 270g kókuszzsír), majd 12 órát a fermentálóban (ami nem fér már bele, a kis poharakba töltve a konyhában hagytam, ahol mindig kb. 25 fok van). Reggel megkóstoltam, és a poharas nekem kissé babízű, nincs az a „szúrós”, savanykás tejföl íze. A nagy tartályt kinyitva pedig valami eszméletlen bűz csapott meg, ami mondjuk aztán elillant. Állagra, kinézetre amúgy tök jól néznek ki. A nagyobb tégelyes, ami a fermentálóban volt, ízre is hagyján, de mondjuk abból is hiányolom az igazi tejföl ízt. Ez így normális? Ilyennek kell lennie? Köszönöm
Andrási Nóra mondta
Szia Gábor,
szerintem még nem elég érett (ízlés dolga, van aki 18-30 óráig is érleli). Tedd vissza nyugodtan még fermentálódni.
Gábor mondta
Kedves Nóri! Másodjára próbálkozom most újra ezzel a recepttel, de valami nem OK. Csupa rózsaszínes, zavaros a teteje, ergo megromlott, ha minden igaz. Bezzeg a kimaradt adagok a kis tégelyekben meg jók. Minden el volt mosva mosogatógépben, ügyeltem, hogy ne érjen hozzá semmi. 14 órán át volt a fermentálóban. Így néz ki:
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=41720210623_134834.jpg
Mi lehet a gond?
Andrási Nóra mondta
Kedves Gábor,
két kérdésem van:
– egyszerre oltottad be az egészet?
– Mikor oltottad be: lehűlt 30 fok alá (teljesen kihűlt), és úgy, vagy kicsit melegebben, és rögtön ment a fermentálóba / tégelybe?
Nekem az a tapasztalatom, hogy hagyom teljesen kihűlni, és utána oltom be, majd melegíti vissza a fermentáló, akkor gyakrabban félremegy valami a fermentálással…
Gábor mondta
Szia. Igen, egyszerre oltottam be, juice program előtt. Illetve hagytam lehűlni, igaz, nem 30 fok alá, de olyan 35 fok volt, amikor hozzaadtam a kultúrákat.
Andrási Nóra mondta
Akkor mindent pont jól csináltál, sajnos nem értem a dolgot… Sajnálom.
A helyedben forró vízzel hagynám állni a tartályt, hogy tuti steril legyen, friss kultúrával próbálnám, biztos, ami tuti. Hátha…
Anna mondta
Szia!
Azt olvastam még régebbi hozzászólások közt, hogy a sajtkultúrák kapszulája valószínűleg nem vegán de utána kérdezel. Esetleg erről van bármilyen friss információ?
Előre is nagyon köszönöm a választ!
Andrási Nóra mondta
Szia Anna,
még mindig zselatin. Ki lehet nyitni és kiönteni belőle a port, tehát nem kell megenni a kapszulát, de tudom, hogy sokaknak ez sem teljes megoldás.
Petra mondta
Kedves Nóra!
Tejfőző gépem van. A fent emlitette márka,de fermentálóm nincs..
Tudnál segiteni,abban hogy így hogy rudnám elkésziteni a recepted!
Hálásan köszi a segízségedet!!
Andrási Nóra mondta
A lényeg, hogy valahogy 25-30 fok között tartsd 8-10 órán át. Bárhogy. Most valószínűleg az is elég, ha kint hagyod a konyhapulton. 🙂 Egyébként ételtermosz, kályha mellett, stb.
Bea mondta
Kedves Nóra!
Növényi tejből szeretnék tejfölt, joghurtot készíteni. Kérdésem, hogy a kókuszolajat mivel tudom helyettesíteni? Nem szükséges, hogy vegán legyen a helyettesítő termék. Köszönettel: Bea
Andrási Nóra mondta
Sajnos nem tudok mást, ami szobahőn szilárd… Lehet, hogy az állati zsírok között lenne ilyen, de azokkal sosem dolgoztam és nem is tudnám jó szívvel ajánlani. Szóval sajnos passz.
Ági mondta
Szia Nóri!
Szuper ez a recept, nagyon bevált, isteni vele a rakott krumpli, a „tejfölös” csirke és szinte mindenhez ezt használom már tejfölként. Köszi, hogy feltetted.
(Itt meg szerintem szintén a Te recepted van fenn, bár kivonatolva. Azért gondolom csak, mert minden stimmel, és másnál nem láttam babföl receptet: https://www.joy.hu/galeria/129165/21243/4)
Andrási Nóra mondta
Örülök, hogy bevált!
Hát sajnos, ez is az én receptem… Köszi hogy szóltál!
Noseda-Kovács Flóra mondta
Kedves Nóri!
Nagyon megörültem,amikor nem rég rátaláltam erre a receptedre. Gyorsan ki is próbáltam,viszont attól tartok valamit elronthattam és nem jövök rá,hogy mit…
Tejfőző és fermentáló nélkül csináltam, követve a leírásod és nekem nagyon híg lett, hiába főztem még turmixolas után, nem akart besűrűdödni. Amikor meghűlt,bele tettem a kultúrákat és meleg helyre raktam. Nálam a konyhában kb 22-23 fok van. 24 óra múlva is ugyanolyan folyós és nem homogén,hanem ketté válik egy vizesebb esz egy sűrűbb részre. Szerinted valahogy még menthető a dolog? Köszönöm,ha van időd válaszolni!
Üdvözlettel: Flóra
Andrási Nóra mondta
Szia Flóra,
ugyanannyi vízzel készítetted, mint a receptben? Mert ha tejfőző nélkül készül, akkor kb. feleannyit vesz fel. Érés közben már nem sűrűsödik, akkor kell elég sűrű legyen, amikor elkészíted az alapot. Annyi vízzel turmixold, lehetőleg még forrón, amennyi éppen kell, és azt forral még egy kicsi lassú tűzön.
Lehet, hogy több szerencsével jársz a teljesértékűföllel, mert az kesuval készül, nehezebben válik szét.
Sok sikert!
B. Adrienn mondta
Kedves Nóri!
Szuper recept, köszönöm, hogy megosztottad. Már készül a második adag. 🙂 Az lenne a kérdésem, hogy sütés során is működik? Ott sem válik szét? Konkrétan karfiolt tervezek vele nyakon önteni (némi tojást – nem vagyok vegán 🙂 -és fűszereket belekeverve), majd összesütni.
Andrási Nóra mondta
Persze, működik! Én is sokat használom így.
Adrienn mondta
Köszönöm szépen, tényleg nagyon jó lett! Meglepő módon másnap még jobb íze volt. 🙂
Diána Borbély mondta
Szia Nóra,
Az lenne a kérdésem, hogy a fermentáló gép befőző géppel kiváltható-e szerinted. A hűtés résztől eltekintve ha jól értem ugyanazt „tudja”.
Köszönöm a válaszod előre is.
Andrási Nóra mondta
Szia Diána,
igen, így, ahogy írod, hogy a fermentálási idő letelte után ott kell lenned, hogy hűtőbe tedd.
Káli Mária mondta
Kedves Nóra!
Nagyon lelkes lettem a receptjeidet olvasva, így beruháztam egy Vegital Smile növényi tejfőző automatába, és egy fermentálóba. Ennél a telföl receptnél azt írod, hogy „Indítsd el a növényi tej száraz magból/gabonából programot.”
Ezen a készüléken a következő programok találhatóak Smooth Soup, Cereal, Soybean, Chunky Soup, Juice és Five Grain, és nem tudom eldönteni, hogy melyik jelenti az általad írt „növényi tej száraz magból/ gabonából programot.” Azt gondolom, hogy nem a juice, és nem a leveskészítő programok, de a Cereal, Soybean és a FiveGrain közül nem tudom,hogy melyiket kell választani. Igazán nagy segítség lenne, ha meg tudnád írni, hogy melyiket válasszam.
Köszönettel, Mária
Andrási Nóra mondta
Kedves Mária,
Smile automatán a Five grain programot használd!
Ha esetleg kifut, töltsd csak a MIN jelzésig, és főzés után hígítsd még egy kicsit.
Sok sikert!
Káli Mária mondta
Kedves Nóra!
Köszönöm szépen a tanácsot!
Üdvözlettel: Mária
Anne mondta
Kedves Nóri, mezofil kultúrával nem lehetne ugyanezt produkálni?
Köszönöm válaszod,
Anne
Andrási Nóra mondta
Kedves Anne,
dehogynem, csak (szerintem) így finomabb… 🙂
N.
Mili mondta
Kedves Nóri! Ez mitől kell, hogy homogén legyen? Nincs tejfőzőm, de jó turmixgéppel többször is turmixolom, végül mégsem lesz homogén, a kókuszzsír vígan úszkál a tetején. Ráadásul megkóstolva kiül a zsír a szám szélére. Nincs benne semmi, ami emulgeálná a vizes és zsíros részt. Ill. nekem egyáltalán nem savanyodott semmit, de ha rendes tejföl lenne, sűrűsödne érés alatt a bacik miatt, itt nem értem, miért nem sűrűsödik semmit.
Köszi
Andrási Nóra mondta
Kedves Mili,
a bab van benne, ami emulgeálná, ha főzés közben turmixolnád, többször. A növényi tejtermékek nem sűrűsödnek érés közben, mert ez a tejfehérje sajátossága… Ezt mind (sok más mellett) leírtam a felebb is linkelt GYIK bejegyzésemben, érdemes lenne elolvasnod!
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!