Idén végre készült nálunk cukormentes bodzaszörp. A bodza ital gyerekkori emlék volt nekem, nagyon szerettem, de felnőttként valahogy sosem szántam el magam, hogy készítsek. Na nem mintha olyan nagy kaland lenne, mert borzasztóan egyszerű, csak valahogy nem gondoltam rá. Az utóbbi években (mióta anya lettem) már határozottan eszembe jutott, de minden tavasszal valahol a lista végén kullogott az egyéb égető teendők után, és végül nem lett.
Annyira egyszerű elkészíteni, hogy nem is terveztem erről külön bejegyzést, de annyian kérdeztétek, hogy hogyan készítem, miután a múlt héten megosztottam egy fotót a félkész cukormentes bodzaszörpömről Instagramon, hogy meggondoltam magam. Így készül otthon, egyszerűen, a cukormentes bodzaszörp.
Bodzavadászok
Nagyon szeretem a környéket, ahol élünk. Pontosan 7 utcányira lakunk a Budapest vége táblától, így a fővárosban élünk, aminek azért vannak előnyei, mégis madárcsicsergés vesz körül, és (felnőtt) séta távon belül elérhető a Szilas-patak. Van mellette egy minden igényt kielégítő játszótér is, de nem ez a kedvenc helyünk. Egy-két utcányira a zsongástól van egy romos kis híd, patakpart, kavicsok minden méretben, a fű között pipacs, lósóska, csalán, a patak-menti kis erdőben pedig szélesebb és vadregényesebb utak, ösvények. Egy szelet majdnem igazi erdő. Nagyon szeretünk itt sétálni, rendszeres vendégek vagyunk, sokszor ugyanazokkal a kutyákkal és gazdáikkal futunk össze.
Sajnos a karantén miatt sokáig még ide sem tudtunk kijönni, mert hirtelen nagyon megnőtt a népsűrűség: gondolom, mindenki az eldugott helyeket kereste a szabadban… Így leginkább otthon szaladgáltunk a kertben. (És milyen jó, hogy van kert!) Kertészkedésbe fogtunk, ami nálam elég nagy szó, mert nem vagyok túl jó hatással a növényekre: ritkán tudom őket életben tartani. A gyerekek rettentően élvezik, így a legnagyobb veszélyt a néhány kis palántánkra jelenleg a túllocsolás jelenti… 😀 Én pedig abból merítek önbizalmat, hogy azért növényeket nevelni csak nem lehet sokkal bonyolultabb a gyereknevelésnél! 🙂
Ahogy enyhültek a korlátozások, újra kimerészkedtünk, és éppen akkor kezdett virágozni a bodza! Most két-három naponta elsétálunk ide, szedünk egy kis kosár bodzavirágot, így folyamatos a bodza ital ellátás. 🙂
Nem, nem mindig ennyire cukik, de azért néha előfordul. 🙂
Cukormentes bodzaszörp
Régen anyukámmal készítettünk olyan bodzaitalt is, amit nem kellet tovább hígítani, és olyat is, amit kellett. A sima, hígítatlan mindig sokkal finomabb volt, így maradtunk, maradtam ennél – ez a recept is ilyen. A kész bodzaszörp / bodza ital hűtőben eltartható (3-4 nap alatt elfogyott), de nem befőzve tartósított szörp!
Ami az édesítést illeti, nem bonyolítottam túl: nyírfacukrot használtam. Megfordult a fejemben, hogy teljesértékűsítem valahogy, de sem datolyát, sem mazsolát nem volt kedvem belekombinálni, mert megváltoztatná a bodzaszörp színét, küllemét, és már nem lenne ugyanaz… A stevia kiesett, mert valami olyat szerettem volna, ami azért segít a tartósításban, így maradt a nyírfacukor.
Bodza tonik
A citrommal kapcsolatban volt egy vicces kalandom. Kitaláltam, hogy levágom a citromok sárga héját, hogy jobban kioldódjanak az ízanyagok. Igen ám, de így a fehér, középső héj is sokkal nagyobb felületen érintkezett a vízzel, és jobban kioldódtak a rettentően egészséges, de keserű, flavonoidok. Így lett a bodza tonik. 😀 A családban egyedül nekem ízlett igazán, de nekem tényleg ízlett, szóval ha érzel magadban kísérletező kedvet, próbáld ki! Annyit kell változtatnod, hogy a citromlé + reszelt héj helyett levágod vékonyan a citromok sárga héját, majd felszeleteled a citromokat, és a héjukkal együtt teszed be őket a bodza mellé.
Néhány apró jótanács
Valószínűleg mondanom sem kell, de nem bírom magamban tartani, hogy bodza virágot csak forgalmas utaktól távol gyűjtsetek. A teljesen kinyílt virágokat szedjétek, és hagyjatok a bokornak is! Igyekezzetek minél kevesebb tetűvel és csigával hazavinni a zsákmányt – ez az idei tetűszezonban elég komoly kihívás, és ne mossátok le a virágokat, mert azzal értékes ízanyagokat veszítetek. A szörp készítéshez használt üveg és kanál legyen nagyon-nagyon tiszta, mintha lekvárt főznél: én az üvegbe szoktam önteni egy forralónyi forró vizet, lefedem és megvárom, amíg kihűl. A fakanalat csak lekvárokhoz használom (és most már bodzaszörphöz is). Fontos! A virágokat a víz alatt kell tartani, amíg áznak: szorítsd le őket valamivel, hogy ne tudjanak felúszni. Én egy régi műanyag szívószálat használtam (jó sokáig kellett keresnem, már nem veszünk ilyet), de egy hurkapálca, vagy nyelvlapoc a gyerekek orvosos készletéből 😀 is megteszi.
Cukormentes bodzaszörp (bodza ital)
Hozzávalók
- kb. 1-1 5 liter bodza virág
- 200 g nyírfacukor
- 2 bio citrom leve
- 1/2 bio citrom reszelt héja
- 5 liter szűrt vagy forralt és lehűtött víz
Elkészítés
- A bodza virágok gyűjtésekor figyelj arra, hogy tiszta helyről szedd, és minél tisztábbak legyenek (rovarok, csigák!). A virágokat minél kevesebb rázogatással hozd haza, és nem kell őket megmosni! A rázással és a mosással is értékes virágport, ízanyagokat veszíthetsz.
- Ha nem szűrt vizet használsz, akkor forrald fel a nyírfacukorral és várd meg, amíg teljesen kihűl! (Szűrő alatt nem a vízszűrő kancsókat, hanem komolyabb szűrő berendezéseket értek, amik nem engedik át a baktériumokat.)
- Tedd valamennyi hozzávalót egy nagy befőttes üvegbe, takard le a száját egy tányérral, és hagyd állni 24-48 órán át. A virágokat szorítsd le, hogy a víz alatt maradjanak! (Pl. szívószállal vagy hurkapálcával.)
- Kb. 12 óránként keverd meg alaposan egy tiszta fakanállal. (Meg is kóstolhatod, hogy elég bodzás-e már.)
- Szűrd le és fogyasztásig tartsd a hűtőben!
Csenge mondta
Épp nemrég csináltam és megpenészedett két nagy adag is szerintem vigyázni kell hogy a virágok víz alatt legyenek, ha sokat teszünk bele akkor a tetején lebegnek. Legközelebb óvatosabb leszek. Én is italt készítettem volna, szörpöt nem szeretem, hamar elmegy az aromája úgyis.
Egyéb citrompótlót nem teszel bele pluszban? Én pl szoktam egy kis kanál aszkorbinsavat a citrom mellé, abban reménykedtem hogy majd tartósítja is
Andrási Nóra mondta
Jó, hogy mondod – bele akartam írni, hogy fontos leszorítani a virágokat. Kiegészítem.
Csenge mondta
jó ötletek, pont ezen gondolkoztam, hogy te vajon mivel tartottad lent a virágot, mert a képen egy sem lóg ki 😀 nekem van itthon pár eltett pálcika jégkrémből, meg egyéb fapálcák is, majd valamit kitalálok ha újból rászánjuk magunkat.
Értelmes Edit mondta
Szia!
Szerinted az arányok megtartásával bodza helyett mentával, citromfűvel is finom italt kapnék?
Köszönöm
Andrási Nóra mondta
Biztosan! Nálam is sorban áll egy csokor citromfű… 🙂
Mihályné Schmiedt Veronika mondta
Szia Nóri, csak érdekelne, hogy eritrittel is készíthatam. Én csak azt használok.
Köszönöm. Vera
Andrási Nóra mondta
Szerintem nyugodtan. Lehet, hogy abból több kell, mert nem annyira édes.
Moncsi mondta
Szia Nóri!
A bodza virág darabra kb mennyi lehet? Ezt az 1-1,5 litert nem értem.
Andrási Nóra mondta
Szia,
egyrészt nem számoltuk, mert hárman szedtük egyszerre, másrészt sok volt köztük a kicsi, ezért írtam így: lazán belepakoltam egy mércés keverőtálba, és kb. bő egy liter volt így a térfogata.
ViZi mondta
Szia Nóri!
Én így szoktam:
4 bodza virág
2 levél stevia (szárítottat haználok)
1,5 l víz
1 citrom kifacsarva
egy darabka gyömbér hámozás nélkül apróra darabolva.
Egy nap állás elég neki, nagyon finom, frissítő ital. Elállni nem kell neki, ebből az adagból nálunk 2 kancsónyi elfogy egy vacsorához.
Andrási Nóra mondta
Köszi a tippet!
Gábor mondta
Sziasztok!
A bodzaital/szörp tartósítása egy problémás téma, sokkal egyszerűbb magát a virágot: amit palasintatésztába szoktam pakolni, azt apróra vágva lefagyasztom (egyetlen hátránya ennek, hogy kiolvadás után megbarul a szára, de ez csak esztétikai probléma). Amiből pedig bodzaitalt készítek, azt nemes egyszerűséggel megszárítom (csomagoló papíron, mert az felfogja a kihulló virágport, így nem megy veszendőbe az a kevés sem). Így egész évben friss italt tudok készíteni 🙂
S ha már a citromfű szóba került: nálam a bodzavirág-citromfű-akácvirág 3:2:1 arányú keveréke a favorit 🙂
Andrási Nóra mondta
Köszi a tippet! Igyekszem idén kipróbálni… 🙂
Juli mondta
Szevasztok Bodza-barátok!
Most jöttem vissza a Szilas patak-menti kiserdőből. Egy boldog órát töltöttem a bokrok alatt. Még rengeteg bodza van a bokrokon. Igen, hagytam a bogyónak madaraknak és lekvárnak valót, meg a bokornak is.
Amiből nem lesz ital, azt megszárítom télre, teának is finom és hasznos.
Köszi a sok jó tapasztalatot.
Andrási Nóra mondta
Én is oda járok. 🙂