Sütés/főzés nélkül, percek alatt összedobható finomság következik, csupa teljes értékű növényi hozzávalóval. 🙂 Olyan egyszerű, hogy egy óvodás is lazán elkészíti. 😉 (Egy kis segítséggel.)
Kókuszgolyó
Az a jó ebben a kókuszgolyó műfajban, hogy kb. bármiből össze lehet dobni… Amit még anno ovis/iskolás rendezvényeken volt szerencsém magamba tömni, jó eséllyel kekszmorzsából és vajból készült. Ez a teljes értékű növényi étrendbe illő változat csupa értékes, tápláló hozzávalóval készül: zabpehely, datolya, valamilyen magvaj, és kakaópor.
Igen, valószínűleg magatoktól is kitalálhattátok, hogyan készül… miért osztom meg mégis?
Főzni gyerek(ek)kel
A mindenmentes fánkjaim óta ez az első recept, amit a kislányommal együtt készítettük, és felkerül a blogra. Ezért megérdemli az önálló műsoridőt. 🙂
B élete a tűzhely körül igen korán és biztatóan kezdődött, hiszen már kéthetesen magamra csomóztam hogy főzhessek valamit, mert annyira hiányzott az alkotás… Sokáig a kendőből kukucskálva, aztán a konyhapulton ülve folyt bele egyre jobban a varázslatba, ami a tűzhely körül zajlik. Imádta. Sokáig lelkiismeret furdalásom volt, amiért az együtt töltött időnk igen jelentős részét a főzés tölti ki (vele „főztem össze” mindkét könyvem receptjeit, szóval jóval többről volt itt szó a napi főzőcskénél), aztán kiderült, hogy ez számára nagy élmény: másfél évesen az volt a kedvenc játszótere, ahol három(!) babakonyha is volt… 😀 Hamarabb rakta össze a robotgépet, mint hogy formabedobóval játszott volna… Szemenként külön válogatta a kölest és a hajdinát, segített panírozni a cukkinit. Kétévesen már fotózni is segített. Szóval értitek: ez neki, nekünk minőségi együtt töltött idő volt.
Aztán jött öcsi, aki sajnos átmenetileg megtörte B gasztronómiai pályáját. A kisfiam, V egészen másféle gyermek: ő nem szerette, csak elviselte a hordozást, ráadásul nagyon hamar lett nagyon nehéz, így a hordozás csak az ovijárat idejére működött. Úgy 20 hónapos koráig folyamatos felügyeletet igényelt, minden egyes ébren töltött pillanatában, mert olyan aktív és találékony volt, hogy szerintem egy gumiszobában is képes lett volna pillanatok alatt életveszélybe sodorni magát… 😀 Így nem jött szóba az sem, hogy a hátamon a picivel hármasban főzünk, és olyan gyorsan kellett alkotnom valami ehetőt, hogy nem tudtam befektetni a plusz időt és energiát az együtt főzéshez. Később, amikor elkezdtek együtt játszani, inkább arra bátorítottam a nagylányomat, hogy foglalja el öcsit, amíg főzök valamit, így szinte teljesen leépült az együtt főzésünk, vagy legalábbis különleges alkalmakra szorítkozott.
Amikor érkezik egy-egy új hozzászólás az anyasággal kapcsolatos írásaimra, mindig az a benyomásom róluk (az írásaimról), hogy ezt biztosan egy „elsőgyerekes anyuka” írta. 😀 Annyira más a két gyermekem, hogy fontolgatom, hogy szentelek egy külön bejegyzést ennek a témának: hogyan más a kisfiam, és mit tanultam, tanultunk ebből. 🙂
Visszakanyarodva a recepthez. V most, két és féléves korára jutott oda, hogy nagyon egyszerű dolgok elkészítésébe be lehet vonni, sőt, nem is tűri, hogy kihagyjuk: odatol egy széket a konyhapulthoz és felmászik. 🙂 A nagylányom, B pedig egyik nap megfogalmazta, hogy ő bizony szeretne megtanulni valamit egyedül elkészíteni. Öcsi érkezése nélkül szerintem már kenyeret is tudna sütni egyedül… (De kivel nyúznák egymást egész nap…? 🙂 )
Óvatosan szeretne haladni, ezért megbeszéltük, hogy valami olyan dologgal kezdjük az ismerkedést, amit nem kell főzni. Hát így lett ez a kókuszgolyó. Meglepinek szoktuk készíteni a fiúknak. (Még az is lehet, hogy morogni fog velem, amiért most egyedül készítettem el, de másképp esélytelen vagyok lefotózni… 😀 )
Kókuszgolyó (TÉNÉ, vegán)
Hozzávalók
- 100 g zabpehely
- 6 szem datolya kb. 50g
- 1 ek. magvaj kesuvaj, mandulavaj vagy tahini (kb. 30g)
- 1 ek. kakaópor
- 1 kk. vanília kivonat
- 4 ek. víz
- kókuszreszelék a forgatáshoz
Elkészítés
- Tedd aprítógépbe a zabpelyhet, datolyát, magvajat, kakaóport és vaníliát. Zümmöld meg néhányszor, hogy egyenletesen morzsásra keveredjen.
- Add hozzá a vizet is és addig turmixold, amíg gyúrható lesz: ha egy kiskanálnyi adagot összecsippentesz, egyben marad. (Ha száraznak érzed, pici vizet tegyél még bele.)
- Evőkanálnyi adagokból, kézzel formázz golyókat és forgasd kókuszreszelékbe.
Megjegyzések
Datolya helyett mazsolát is használhatsz. Ha a datolya vagy a mazsola túl kemény, száraz, áztasd be pár percre.
Tápérték információ
Kata mondta
Ó ez nagyon jól hangzik, mazsolából fogom elkészíteni, köszönöm az igazán jó ötleteket ♡
Frank Timea mondta
Szia Nóri,
régen írtál egy blogot arról, hogy mi a helyzet a cukorpótlkkal és mik a tapasztalataid még akár várcukor mérés kapcsán.. Mehgpróbáltam a blog-ra kattintva megkeresni, de nem találom, hogy hol lehet a régebbi blog bejegyzéseid olvasni..:(
Tudom ez egy technikai kérdés, de szívesen olvasnám a régebbieket is, pláne amit keresek. Tudnál segíteni, hogy hogy találom meg a régebbi bejegyzéseket?
köszui
Timi
Andrási Nóra mondta
Szia Timi,
a jobb oldalsávban (szgépen) vagy az oldal alján (mobilon) találsz keres boxot, oda beírod, hogy „édesítő”, és tuti meglesz, de egyébként itt van. Már ideje lenne kicsit leporolnom. 🙂
Zsoozsy mondta
Kedves Nóri!
Ez egy igazán kedves bejegyzés lett, még ha számomra érthetetlenül is kerültem ide a konyhád képére kattintva, de nem bánom! 🙂 Biztosan ki fogom próbálni a recepted, mert tényleg irtó egyszerűnek tűnik (még az is megfordult a fejemben, hogy most azonnal! 😀 :D: D Tán neki is állok máris! ;), ám most azért írok mégis ezelőtt, mert sürgősnek érzem közölni az igényemet a gyermekeid műalkotásait is megcsodálni, akár a te műalkotásod mellé, amiből akár rendszert is csinálhatnál. Engem pl. tuti motiválna, hogy vajon kinek a szintjét vagyok képes teljesíteni 😉 😛 😀 és még az is lehet, hogy ezzel nem lennék egyedül… 😉 😀 Természetesen azon kívül, hogy bizonyára az is legalább annyira cuki lenne, mint ahogy írsz róluk! Persze csakis gyermekeid engedélyével kiáltsd világgá alkotásaikat, ám azt máris tolmácsolhatod nekik motivációként, hogy én nagyon megnézném ám! 🙂 Mit szólsz hozzá? Mit szólnak ők hozzá? 😉 Éljenek az ovis szintű receptek is a blogodon! <3 🙂
Zsoozsy mondta
Ja, bocs, írtad is a második mailedben, hogy tényleg hibás volt a hopp-kulcs 😉 , de egyáltalán nem sajnálom, hiszen ezt a receptedet szerintem nem is láttam, csak most és most duplán örülök neki! 🙂 Szóval minden jó, ha a vége jó és szólok, ha ki is próbáltam (nincs itthon kókusz… most menjek le ezért vagy csináljam enélkül…? Ezen még elmerengek egy darabon, aztán szólok, ha sikerült alkotni is valamit! 😀 😀 :D)
Andrási Nóra mondta
😀 <3
Marcsi mondta
Szia Nóri!
Jól hangzik ez a datojás változat, de vajon cukormentes baracklekvárral is működhet? Vagy akkor nem fog ödszeállni?
Hagyományosan mi úgy készítjük, Lekvárral, rumaromával.
Andrási Nóra mondta
Szerintem próbáld meg nyugodtan. Ha túl nedves, tegyél bele még egy kis zabpelyhet, az mindent összetart… 😀
Dóra mondta
Elkészítettem és nagyon finom lett! Kókuszban és mandula darabkákban is megforgattam a golyókat, nagyon jók lettek és a recept írtó egyszerű. Ezer köszönet. Vannak esetleg karácsonyi süteményes receptek is a tarsolyban? Nagyon örülnék neki.
Andrási Nóra mondta
TÉNÉ karácsonyi receptek még ezután jönnek – mézeskalácsot, bejglit szeretnék hozni, még folyamatban vannak. 🙂
Itt találod a korábbi karácsonyi receptjeimet, de vigyázz, már a második oldalon igazi régészeti leletek vannak… (8+ éve írom ezt a blogot.)
Bognár Kati mondta
Kedves Nóri! Ha eritrittel készítem, szerinted mennyit rakjak bele? Köszönöm! ❤️
Andrási Nóra mondta
Huhh, szerintem oldd fel egy kis vízben, és úgy dolgozz vele… Nehéz ügy. Használhatsz kb. 30-50g eritritet, mert kevésbé édes, de inkább kezdd kevesebbel és kóstold meg, mert ha sok, akkor hűsíti a nyelvet. Stevia porral is kiegészítheted azzal jobb az íze is és kevésbé lesz hűs.
Kati mondta
Köszönöm szépen, most terhességi diabétesz miatt csak az eritrit játszik. Nagyon köszönöm! ❤️
Gabriella mondta
Zabpehely vajon mivel helyettesíthető zab-rozs-búza-árpa allergiás gyerkőcnél?
Andrási Nóra mondta
Puffasztott köles/amaránt pl.
Era mondta
Jajj de jó! én is ezt akartam kérdezni <3