Milyen robotgépet használok? Mire van tényleg feltétlenül szükség a receptjeim elkészítéséhez? Gyakran kerestek meg ezekkel a kérdésekkel, és ilyenkor mindig ezt a régi bejegyzést szoktam ajánlani az előző konyhámról… A helyzet megérett a frissítésre, de annyi dolog változott, hogy inkább írtam egy újat: röviden a konyhámról, és azokról a konyhagépekről, amiket tényleg napi szinten használok.
Álomkonyhám (?) az IKEA-ból
Sokat elárul arról, hogy mennyire fontos nekem a konyha, mint élettér, hogy amikor ide költöztünk, ez volt az egyetlen helyiség, amit önszántunkból újráztunk. Nekem fontos, hogy minden pont ott legyen, ahol nekem kézreálló, hogy a fiókok puhán záródjanak és ha később valamit pótolni szeretnék, vagy új előlap kell, akkor legyen, stb. A felújítást igyekeztünk a lehető legkevesebb művelettel, hajtépéssel és utánajárással megúszni. Csábított az ötlet, hogy használtan vegyünk, amit csak tudunk a fenntarthatóság jegyében, de ez nem egyeztethető össze a konkrét elképzeléseimmel és a kevés utánajárással. Inkább beruháztunk pont arra, amire vágytam, abban a tudatban, hogy szándékaink szerint legalább 20 évre vesszük. A konyhagépeket is mind ott választottuk: nehogy szereléskor derüljön ki, hogy a kinézett darab mégsem illik a helyére…
Tetszett a folyamatban, hogy „csak” megterveztem az online tervezőben, amit szeretnék (az előző konyha nyomán már jól ismertem a lehetőségeket), bementünk megrendelni, kihozták, és megkértünk egy szakit, hogy szerelje össze. Ez így tényleg álomszerű lett volna, de sajnos az IKEA ügyfélszolgálata pont velünk pont akkor nagyon nem volt a helyzet magaslatán: kiszállításkor lemaradt a mosogatógép, majd nekem kellett napokig bizonygatnom, hogy tényleg nincs itt. A „megoldás” pedig az volt, hogy nekünk kellett vennünk egy másikat egy távolabbi IKEA áruházban: kifizetni újra, s.k. megoldani a szállítást, és még egy hetet várnunk arra, hogy visszautalják a pénzt a ki nem szállított mosogatógép nyomán. És ez sem magától történt: egy hét alatt minden ügyfélszolgálatossal név szerint ismertük egymást…
Szóval nem tudom azt mondani, hogy jó szívvel ajánlom az IKEA-t, pedig egyébként a konyhámat imádom. (Bár ezek után van bennem némi félsz, hogy mi lesz, ha valamelyik gépre garanciális javítást kell majd intéznünk…) Az összeszereléshez szerencsére egy független szakit kértünk meg: olcsóbban, gyorsabban és valóban ügyfélbarát módon dolgozott (a „pót” mosogatógépünket is ő hozta el nekünk).
Konyhagépek – amiket tényleg használok
Robotgép
Ezt a Bosch kompakt konyhai robotgépet (MCM68861) már 6+ éve nyúzom és még mindig nagyon szeretem. Nem igazán telik el úgy nap, hogy ne használnám: ez az egyetlen konyhagép, aminek állandó helye van a munkalapon (igyekszem szekrényben tartani, amit csak lehet). Ezzel dagasztom a kenyeret (kétnaponta), ezzel turmixolom a hummuszt (szinte minden nap), és a palacsintát reggelire (hétvégente), a banánfagyit nyáron. Ha reszelni kell valamit, azt is ezzel szoktam.
Annak idején azért választottam ezt a modellt, hogy majd az 1250 W-os motorral milyen szuperül fogok magvajakat készíteni… A sors úgy hozta, hogy erre pont nem használom: egyrészt azért, mert a kicsi aprítóban kikopott a tengely a magvaj készítéstől (a pengének meg sem kottyant), másrészt azért, mert a MyProteintől sokszor az egész mag kilóára alatt tudok kész magvajat venni, ezért már egy ideje tőlük rendelem (mandulavajat és kesuvajat).
Ettől a csavartól eltekintve is, most is ezt választanám: néha jól jönne ugyan egy erősebb motor (simább hummuszhoz és turmixokhoz), de az igazán nagy teljesítményű turmixgépek „csak” turmixgépek, én pedig ennek a készüléknek tényleg minden porcikáját használom. Két kütyüt tartani semmiképpen nem szeretnék, így nekem még mindig ez a tuti megoldás.
Növényi tejfőző automata
Amíg a robotgép minden kérdésen felül kötelező kellék annak, aki tényleg sokat főz, addig a tejfőző vitatható. Most egy Silver Digital készülékem van. Mint tudjátok, én is évekig nélküle készítettem a növényi tejeimet, de a helyzet az, hogy már elég alaposan megfigyeltem, hogy ugyanannyi tej/tejföl/joghurt elkészítéséhez tejfőző nélkül kétszer annyi szárazanyag (mag/gabona/hüvelyes) kell, nem is lesz olyan krémes, nekem sem sikerül mindig egyformán, és sokkal pepecselősebb a történet… Ahhoz képest, hogy eleinte még idegenkedtem is tőle, most már sokszor naponta kétszer, néha háromszor is megy, mióta rendszeresen készítek a növényi tejeken felül tejfölt, krémsajtot, és néha krémleveseket is. (Itt minden infót összeszedtem a növényi tejfőző automatákról, amit tudni érdemes.)
Fontos elmondanom a tejfőző témához, hogy ha növényi tejet, tejtermékeket szeretnél készíteni, akkor tejfőzőt válassz, ne levesfőzőt! Látszólag ugyanazt tudják, és a levesfőzők ára sokszor kedvezőbb, ezért az utóbbi időben sokan választottak ilyen készüléket tejfőző szerepre. Sokan megelégedéssel is használják, de… Ezzel párhuzamosan egyre több hozzászólást, üzenetet kapok, hogy „kifutott”, „nem úgy sikerül” levesfőzővel az a recept, amire én tejfőzőt használok. Egyszerűen más a két készülék, más céllal tervezték. Mindig mondom, hogy a növényi tejek, tejtermékek kényelmi termékek, nem létszükséglet ilyet fogyasztanunk… Ha szeretnéd őket otthon elkészíteni, akkor ruházz be egy tejfőzőre, úgyis megtérül… Ha nem tudsz, nem akarsz, akkor biztos vagyok benne, hogy fogsz tudni élni „tejpótlók” nélkül is.
Fermentáló készülék
A fermentálóval is úgy jártam, mint a tejfőzővel: abszolút nélkülözhetőnek tűnt, most pedig sokszor „összetorlódnak” a tejföl és krémsajt adagjaim… Sok olvasóm sikerrel készíti a fermentált receptjeimet termoszban, befőző automatában, kinek mi van, de sokaknak meg mégsem sikerülnek, szóval nehéz gombot varrnom arra a kérdésre, hogy mennyire nélkülözhetetlen egy ilyen fermentáló: az biztos, hogy ezzel könnyebb érlelt növényi „tejtermékeket” készíteni.
Ő egyébként a tejfőzővel közös polcon lakik a szekrényben, mert igyekszem minél kevesebb dolgot a konyhapulton tartani, de bizony előfordul, hogy napokig nem tudom eltenni… (A fermentálóról itt gyűjtöttem össze minden infót, amit tudni érdemes.)
Kávédaráló
Ez a kis Bosch kávédaráló 2012 óta hű társam. 10 évig daráltam vele heti több kiló hajdinát, kölest, zabot lisztté. Mióta a teljes értékű növényi étrendet követjük, a napi lenmag adagunkat is ezzel darálom. Mint látjátok, már a márkajelzés is lekopott róla, és egyelőre meg sem pisszen, csak dolgozik töretlenül. Csicseriborsó, rizs nem őrölhető vele.
Malom
10+ év gluténmentes kenyér sütés és kávédarálós liszt őrlés után ruháztam be a malomra, és nagyon szeretem! Nagyobb szabadságot ad, könnyebb használni, és nyilván egészen más minőségű liszt készül vele, mint anno a kávédarálóban… A házi malomról minden fontos tudnivalót megosztottam ezen az oldalon.
Összességében, a robotgépet mindenképpen ajánlom, ha most tervezel belevágni a teljes értékű növényi étrendbe (vagy úgy általában komolyabb főzésbe): jól fog jönni a kencékhez, turmixokhoz, fasírtokhoz. A tejfőző megfontolandó az alapján, hogy mennyi növényi tejet iszol: ha rendszeresen fogyasztod, akkor biztosan megtérül, ráadásul így tudod, hogy mit iszol és kevesebb csomagolást dobsz ki… A fermentáló is fontolásra érdemes, ha szívügyed az „igazi” tejföl, joghurt és krémsajt élmény. A kávédarálót a robotgéphez hasonlóan erősen javaslom a teljes értékű növényi étrendhez: a napi lenmagot jobb otthon darálni, mint daráltan venni, és máskor is jól jöhet. A malom azoknak jön jól, akik tényleg sok kenyeret (és mást) sütnek és/vagy fontosnak érzik, hogy frissen őrölt lisztekkel süthessenek.
Remélem, hasznosnak találtad ezt az összefoglalót – ha marad megválaszolatlan kérdésed, tedd fel itt, hozzászólásban!
szilvi mondta
ha valaha akarsz még valamit venni: rizsfőző párolóbetéttel! ebben főzöm az összes gabonafélét, s a hüvelyeseket (meg persze a rizst értelemszerűen :-)).
beleteszed az illető cuccot kimérve, ráméred a vizet, fűszerezed, megnyomod a gombot s szól, ha kész. ráadásul lekapcsolja önmagát, szóval nem kell fölötte állni, soha többé nem ég oda semmi, kimehetsz a kertbe, el a piacra, vagy csak simán foglalkozhatsz mással közben. a párolórácsra meg a rizs-miegyeb fölé odateszem a zöldséget, s egyszerre elkészülnek.
nem mondom, hogy nem lehet nélküle élni, de iszonyat praktikus.
Andrási Nóra mondta
Igen, ilyesmire már gondoltam, de az új főzőlapom időzíthető: reggel odateszem, amit sokáig kell főzni (barna rizs, hüvelyesek), beállítom, hogy meddig főzze, és ennyi. Tudom, van olyan kütyü, ami kevergeti is közben, de ez nekem nem elég csábító az újabb beruházáshoz… 🙂
szilvi mondta
áhá, akkor ha van szuper főzőlapod, akkor nem kell – nekem gáz főzőlapom van, azt nem lehet időzíteni (meg nem is feltétlen tudom, mennyi idő kell az adott akárminek).
a rizsfőzőm nem keverget, csak főz, és még nem sikerült megfejtenem, honnan tudja, mi mennyi idő alatt van kész. barátnőm a termodinamika akárhányadik törvényét emlegette, ha neked esetleg ez mond valamit… 🙂
Andrási Nóra mondta
Dereng valami, bár ez inkább a férjem szakterülete (ő mérnök-fizikus, én sajnos utáltam a termodinamikát…)
Hajni mondta
megmondanád melyik rizsfőzőt használod?
Márti mondta
Tetszik, hogy nem halmozod fölöslegesen a gépeket. Annyira jó látni a megelégedettséget ebben nálad. Igazi hiánycikk. Igaz, hogy az erős gépek többnyire csak turmixolnak, de nekem nagyon bejött a nutribullet daráláshoz is. És szoktam készíteni vele nyers tejeket, főleg diótejet. De nagyon hamar tönkremegy valamiért a pengéje. Van egy másik darálós penge s azzal nagy adag zabot vagy kölest tudok gyorsan darálni vele.
Andrási Nóra mondta
Köszönöm. 🙂
Boglárka Fehér mondta
Nóri,
az a fehér kis gépecske mi a pultodon? Víztisztító lenne?
Andrási Nóra mondta
Igen, víztisztító, itt írtam róla. Szeretjük nagyon, de finomvegyesek a tapasztalataim a céggel, ezért nem ajánlom ebben a bejegyésben.
Judit mondta
Szia! Van egy 30 éves robotgépem, le szeretném cserélni, ezért érdekelne , hogy a tiéd milyen típus, ha jól látom Bosch.
Andrási Nóra mondta
Szia,
írtam a pontos típust a bejegyzésben, bocs de most nem tudom visszakeresni, a robotgépnél megtalálod zárójelben.
Gabriella mondta
Kedves Nóri! Korábbról emlékszem, hogy egy Bosch MUM típusú „karos” konyhai robotgépet nyúztál. Aztán gondolom erre a kompakt gépre cserélted le. Érdekelne, hogy miért választottál az előző konyhai karos robotgép után ilyen kompakt gépet? Ez ügyesebben aprít szeletel? Mi az előnye hátránya a másik típusú géphez képest? Én is csere előtt állok és hasonló kompakt gépet nézegetek..köszönöm a segítséget.
Andrási Nóra mondta
Kedves Gabriella,
úgy emlékszem, azért választottam ezt, mert jó nagy aprítója van. A karos gépekhez kisebb aprító tál volt. Cserébe ez nem dagaszt olyan alaposan.
Fanni mondta
Kedves Nóri! Aszalógépet szerinted mennyire lehet kihasználni egy vegán konyhában?Előre is köszönöm a segítségedet!
Andrási Nóra mondta
Nyers vegánok készítenek benne mindenfélét, én csak tartósítani használnám, szóval ha van kerted, vagy hozzájutsz szezonban nagyobb mennyiségű bio gyümölcshöz/zöldséghez, akkor érdemes befektetni.
Ildi mondta
Kedves Nóri! Nagyon tetszene nekem ez a robotgép (Bosch MCM68861), de nem találok jelenleg sehol az interneten. Van esetleg ötleted, hol lehet ezt még beszerezni? Köszönöm szépen, Ildi
Andrási Nóra mondta
Kedves Ildi,
valószínűleg már kifutott. Nézd meg a Bosch oldalán, mit találsz most, ami ehhez leginkább hasonlít.
Sok sikert!
N.
Stöckl Attiláné mondta
Üdv.
Nagyteljesítményű turmixgépet mennyire lehet jól kihasználni? Olvastam, hogy növényi tejet, magvajat, krémlevest lehet vele percek alatt készíteni, meg még sok mindent.
Andrási Nóra mondta
Ez mind igaz, bár a leves akkor működik, ha főz is (már sok tudja ezt is),vagy előre megfőzve kerül bele a cucc… A nagy teljesítményű turmixok nagyon sima zöldturmixokat magvajat, növényi tejet, stb. készítenek, de ha nem tud főzni, akkor a tej, krémleves vagy nem lesz pont olyan, vagy előre meg kell főzni a dolgokat. Viszont egy ilyen ép sosem fog szeletelni, reszelni, dagasztani, mint egy robotgép. Van már olyan hiperszuper modell is, ami főz is és finomabbra turmixol, mint egy tejfőző, de drágább is. Át kell gondolni, hogy mire szeretnéd használni.
Éva mondta
Kedves Nóri!
Heti szinten nagy mennyiségű zabpehely darálásához milyen/melyik gép lenne alkalmas?
Köszönöm a válaszodat!
Andrási Nóra mondta
Kedves Éva,
a zabpehely elég puha, azt egy turmixgép is elviszi…
N.
R-R. Eszter mondta
Kedves Nóra!
Egyelőre csak botmixerem van, amihez járt aprító feltét is. A hummuszhoz, kencék készítéséhez azonban túl kicsi az űrtartalma. Egy nagy teljesítményű (>1200W) turmixgép jó választás lehet krémes állagú dolgok készítéséhez?
Előre is köszönöm: Eszter
Andrási Nóra mondta
Kedves Eszter,
igen, de arra számíts, hogy turmixban kell lennie egy nagyobb adagnak ahhoz, hogy dolgozni tudjon, és lehet, hogy kicsit lágyabb állagúra kell készíteni a kencéket ahhoz, hogy jól boldoguljon. Nekem már van ez is, az is, mindkettővel szoktam hummuszt készíteni. A botmixerrel könnyebb kisebb adagot készíteni.
R-R. Eszter mondta
Köszönöm szépen! 🙂