Minden ételnek története van – ennek is. Történt még a tavaszi össznépi karantén vége felé, hogy a férjem rettentően hangosan sopánkodott azért, mert egyetlen mexikói étterem sem szállít a mi környékünkre. (#firstworldproblems) Akkor szoktunk rá, hogy egy héten egyszer rendeltük az ebédet, hogy én is pihenhessek egy kicsit. Úgyhogy megpróbáltam összedobni valami „mexikói ízű” dolgot abból, ami éppen itthon volt, és így született ez a recept – amit azóta már sokszor ismételtünk. 🙂
Az isteni babos cucc…
Ami azt illeti, ez a babos cucc annyira istenien sikerült, hogy nemcsak a család lapátolta lelkesen, de még a látogatóba érkező barátainkat is pont ez az egyszerű étel győzte meg arról, hogy bizony lehet finomakat enni növényi alapon is… (Egy kis segítséggel teljes értékű növényi étrendre is tértek, de ez megint egy másik történet.)
A csodálatos hozzávalók
A dolog lelkét igazából a sült paprika és a friss koriander adja. Olyan mázlim van, hogy az egyik közeli zöldségesünk erdélyi, és hoznak onnan ecetesen eltett sült paprikát. Imádom, mióta az eszemet tudom. Sajnos annyira macerás eltenni, hogy utoljára 10+ éve került erre sor, úgyhogy rettentően hálás vagyok a lehetőségért, hogy megvehetem… Pár éve lehetett kapni a Lidlben is, de idővel eltűnt sajnos. Általában „csak” savanyúságnak eszem, de most hirtelen ötlettől vezérelve beledobtam az ebédbe, és fantasztikus ízeket szabadított el! 🙂 (Ha nem kapsz ecetes lében eltett sült paprikát, akkor süss meg sütőben, grillen vagy forró serpenyőben 2-3 vastag húsú kápia paprikát, és használd azt.)
Friss koriandert beszerezni sem mindig egyszerű feladat – én már ültettem is a kertbe, de biztosan nem tudok annyit termelni, amennyit megeszünk. 😀 Zöldségesnél érdemes keresni, és kérni, hogy hozzanak, vagy tényleg ládába ültetni, annyira finom…
Egyébként a koriandernek teljesen más íze van, mint a petrezselyemnek, de ha nem szereted, vagy ha nem tudod beszerezni, ez az étel petrezselyemmel is finom lesz!
És akkor a recept… 🙂
Isteni mexikói babos cucc (vegán, TÉNÉ)
Hozzávalók
- 200 g vörös vesebab
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 vöröshagyma
- 1/2 tk. őrölt római kömény
- 1/2 tk. őrölt kömény
- 1/2 tk. füstölt paprika
- 1 púpos tk. darált csemege paprika "Édes Anna"
- 1 tk. szárított oregano
- 6 nagyobb paradicsom vagy egy darabolt paradicsom konzerv, ha vége a szezonnak
- 3 vastag húsú sült kápia vagy kaliforniai paprika
- 1 csokor friss koriander
Elkészítés
- A babot áztasd be éjszakára, öblítsd le, majd főzd 50 percig. (Ha erre nincs időd, használhatsz 2 vörös bab konzervet is.)
- (Ha nem kész ecetesen eltett sült paprikát használsz, akkor a friss paprikákat süsd grillen vagy forró serpenyőben addig, amíg szenesedni kezd a héjuk. Takard le őket egy neves konyharuhával, és amikor kihűltek, húzd le a héjukat.)
- A hagymákat vágd apróra, és egy mély serpenyőben kezdd el pirítani 1 tk. olívaolajon vagy 2-3 ek. vízen, ha egyáltalán nem használsz olajat.
- Közben vágd 1 centis kockákra a paradicsomokat és a paprikákat.
- Amikor a hagymák aranyszínűek, dobd rá a fűszereket, és kevergesd, amíg illatozni kezdenek. (Ha friss sült paprikát használsz, adj egy tk. balzsamecetet is a fűszerekhez.)
- Most már mehet a felkockázott paradicsom, paprika is a serpenyőbe. Amikor elkezd rotyogni, keverd bele a főtt babot is, és főzd még 20-25 percig, amíg jól összefőnek az ízek.
- Amikor lekapcsoltad a tűzhelyet, keverd bele az apróra vágott korianedert.
- Tálaláskor citrom- vagy lime gerezdeket és még több koriandert érdemes kínálni hozzá.
Megjegyzések
Tápérték információ
Zsófi mondta
Szia! Én is szoktam nagyon hasonlót készíteni, az alap receptet mexikói vega bulgur néven találtam. Abban aszalt paradicsom van és én nyers paprikát szoktam még bele tenni, de már meg is sütöttem a paprikákat, hogy így is kipróbáljam. Tudom nálatok nem játszik, de kukorica is mehet bele.
Ezt mindenki szereti nálunk is, ami külön jó, hogy így nem kell többfélét csinálni.
Köszönöm a sok inspiráló receptet, jó munkát!
Egészségtudat mondta
Üdv! Nagyon jól hangzik, köszönöm ezt a bejegyzést a https://www.mindenmentes.hu/ oldalán.