Ahogy az előző bejegyzésemben meséltem, éppen a nagyink karácsonyi menüjét fordítom teljes értékű növényi étrendre. Nekem anno elég furcsa volt, hogy ők karácsonykor halat esznek hallal, de így nincs mit tenni, a növényi alapú halászlé után nekiálltam bundázott hal ízű növényeket kóstolni. 😀 Ebben a bejegyzésben összegyűjtöm azt is, hogy miket próbáltam, és milyen eredménnyel, hogy saját ízlésedre formálhasd a vegán rántott halad. 🙂
Sokszor jelent számomra komoly kihívást, hogy használható fotót készítsek az ételeimről (különösen a levesekkel és a különböző fehér kencékkel szoktam birkózni), de most odáig fajult a helyzet, hogy megszavaztattam Facebookon, hogy egyáltalán feltegyem-e ezt a receptet. 😀
Növényi „hal”
Hal ízt növényi alapon algákkal tudunk elérni. Valójában az „igazi” hal is az elfogyasztott algáktól halízű, szóval nincs új a nap alatt… Én ehhez (sushihoz való) nori lapot szoktam használni, de több helyen olvastam, hogy a dulce alga találóbb – ha olyan helyen élsz, ahol be tudod szerezni, érdemes lehet kipróbálni.
A hal íz után a hal állagot kellett megkeresem. Jött már szembe velem padlizsános, gombás, karfiolos, banánvirágos, paradicsomos, répás hal is… 😀 Nekem a haltalanlé sikere után a padlizsán volt szimpatikus, és a banánvirágot is mindenképpen ki akartam próbálni…
Mi az a banánvirág?
A banánfa virága. Akkor hallottam róla először, amikor Londonban megnyílt első vegán fish & chips étterem, ahol banánvirágból készítették a bundázott halat. Azért alkalmas a feladatra, mert olyan puha, szálasan szétváló állaga van, mint a halnak vagy a sült csirkének, íze viszont kb. semmi, így egy kis pácolással bármivé átvarázsolható. Megjelenésre egyébként az articsókára emlékeztet. Sós vizes konzervben lehet kapni, én a nori lappal együtt a Bulkshopból rendeltem.
Vegán rántott hal kisokos
Sütöttem padlizsánt és banánvirágot, noris páccal és pác nélkül (noris bundával), csak a csicseris bundával és plusz morzsába forgatva is. Tanulságaim:
- Jót tesz az éjszakai algás pác, intenzívebb ízt ad, mint a „csak” algás bunda.
- Nekünk jobban ízlett a morzsa nélküli változat, mert a morzsával vastagodott bunda valahogy elviszi a főszerepet…
- A banánvirág állaga tényleg nagyon hasonlít a sült halra (vagy csirkére), olyannyira, hogy számomra túl élethű, ezért nekem a padlizsán sokkal szimpatikusabb. 😀 (A padlizsán azért alapvetően padlizsánízű marad, némi halas beütéssel…)
- A banánvirággal kicsit nehézkes dolgozni: kb. a konzerv fele levált levelekből állt, ráadásul panírozás közben is lepotyoghat… Nekem az vált be, hogy az egészben maradt virágokat paníroztam először, és a végén a megmaradt leveleket összeforgattam a maradék bundával, majd kanállal kis halmokat rendeztem belőle a tepsiben. Megsülve a bunda már összetartja a leveleket.
És akkor a recept:
Vegán rántott hal (TÉNÉ, gluténmentes)
Hozzávalók
- 1 nagyobb vagy 2 kisebb padlizsán kb. 500
- 1 banánvirág konzerv
- 2 nori lap
- 1 tk. só*
- 50 g csicseriborsó liszt
- 50 g hajdinaliszt vagy szemes hajdina darálva
- 1/2 tk. fekete só
- késhegynyi őrölt kurkuma
Elkészítés
- A padlizsánt vágd 0,5-1 cm vastag szeletekre, a banánvirágokat csepegtesd le.
- A páchoz a nori lapokat és a sót turmixold össze kb. 1,5 dl vízzel (vagy ha nincs turmixod tépegesd jó apróra a norit). Forgasd meg benne a padlizsán szeleteket és a banánvirágokat, majd éjszakára tedd a hűtőbe.
- A bundához keverd össze egy tálban a hajdinalisztet, csicseriborsó lisztet, fekete sót, kurkumát, majd adj hozzá annyi vizet, amennyivel sűrűn folyó masszát kapsz. (Ha túl híg, lefolyik a szeletekről, tegyél még bele pici lisztet, ha pedig túl sűrű, beleragad minden, akkor pici vizet.)
- Forgasd meg benne a padlizsán szeleteket és a banánvirágokat, majd tedd egy tepsibe, és süsd 200 fokon légkeveréssel 15-20 percig, amíg a széle pirulni kezd. (A padlizsán szeleteknek elég lehet 10-15 perc is, különösen, ha vékonyabbak, de a banánvirág-levél kupacoknak kell a 20 perc is.)
Vélemény, hozzászólás?