Régóta terveztem, hogy a kenyéren kívül más ételekben is kipróbálom a kovászolást, de a szokásos napi mókuskerékben nagyrészt elmaradt a kísérletező kedv. Idén tél végén/tavasz elején rettentően megkívántam a ropogós szélű, füstös illatú, rettentően laktató tejfölös-fokhagymás kenyérlángost. Az az igazság, hogy mióta megérkezett hozzánk a házi malom, többet sütök… Különösen, mióta felfedeztem, hogy a vörös lencse liszttől pirultabbak, ropogósabbak, és nem utolsó sorban táplálóbbak lesznek a pékáruim… Végül egyik délelőtt meglepően egyszerűen sikerült ez a gluténmentes kenyérlángos – azóta már nagyon sokszor sütöttem, úgyhogy bőven itt volt az ideje, hogy Veletek is megosszam. 🙂
Gluténmentes kenyérlángos – használati utasítás
Én a receptben használt liszteket házi malomban őrlöm – pont belefér ennyi a tartályába, úgyhogy figyelnem sem nagyon kell rá. Természetesen ugyanúgy működik boltban vásárolt lisztekkel is, ezeket linkelem a hozzávalók között.
Mindig kérdezitek, ezért leírom előre: helyettesítheted az egyes liszteket mással: bármelyiket cserélheted zab- vagy barna rizslisztre, de számíts rá, hogy így változni fog a szükséges víz mennyisége. A vörös lencse nagyon keveset vesz fel, így ha azt cseréled le, akkor több fog kelleni, a zab pedig nagyon sokat, úgyhogy ahhoz meg biztosan több víz kell majd. Állagra egy puha, könnyen nyújtható, icipicit a kezedhez ragadó tésztát kell kapnod.
Ez az adag egy tepsiben kinyújtva kifejezetten nagyon vastag tésztát ad, mert én kifejezetten így szeretem. 🙂 Kettő, max. három szelettel jóllakik egy felnőtt. Ha vékonyabbat szeretnél, felezd az adagot vagy nyújtsd ki két tepsiben. Pizza alapnak is simán megállja a helyét, annak is szoktam sütni. A gyerekeim a rettentően vastag, szószt nyomokban tartalmazó pizzától vannak elájulva, így volt már, hogy ezt az adagot egy kisebb, a sütőbe tolható tepsihez képest kb. fele méretű edényben sütöttem… 😀
Feltétnek a házi teljesértékűfölöm használom, ezt néha fokhagymázom is, de úgy már felnőtt verzió… Rá mehet bármiféle zöldség, de a klasszikusabb ízvilágú lilahagymás és a pici kockákra vágott, jól megpirult füstölt tofus a kedvencem. Így 100% TÉNÉ (mi az a TÉNÉ?). Természetesen használhatsz bolti vegán tejfölt is, ha nem tudsz vagy nem szoktál otthon készíteni, úgy nem lesz teljesen teljesértékű…
Nagyon szeretem vörös lencse liszttel dúsítani a kenyérféléimet, ide nézz milyen szép piros és ropogós lesz tőle a széle! A kedvenc részem… 😉
Mivel változó lehet, hogy ki mit tesz rá, a tápértékeknél csak a tészta értékeit adom meg.
Gluténmentes kenyérlángos (kovászos, vegán, TÉNÉ)
Hozzávalók
- 150 g kölesliszt
- 150 g vörös lencse liszt
- 150 g hajdina liszt
- 600 g víz
- 2 tk. só
- 25 g útifűmaghéj
- 200 g gluténmentes kovász
Elkészítés
- Keverd el a (langyos!) vízben a sót és az útifűmaghéjat, és kevergesd addig, amíg zselés lesz (1-2 perc), majd tedd bele a kovászt is, alaposan keverd el.
- Dolgozd bele a liszteket - én ehhez robotgépet használok (itt írtam a konyhagépeimről), de kézzel is enni fog nyilván, csak tovább tart.
- Hagyd pihenni pár percet a tésztát, majd alaposan lisztezve (kicsit ragad) nyújtsd ki egy tepsiben.
- Konyharuhával letakarva tedd langyos helyre (én a sütőbe teszem és felkapcsolom a világítást) 2 órára.
- A 2 óra elteltével tegyél rá számodra szimpatikus feltéteket (pl. teljesértékűfölt, zöldségeket, apróra kockázott tofut), közben melegítsd elő a sütőt légkeveréssel (alsó-felső sütés nélkül!) 250 fokra.
- Végül süsd 20 percig, vagy amíg a széle ilyen szép piros lesz. Jó étvágyat!
Megjegyzések
Tápérték információ
Timi mondta
Kedves Nóri,
Tetszik nagyon a tészta recept, és finomnak is néz ki
Ha kovász helyett élesztőt használnék, mennyit javasolsz?
Köszönöm előre is!
Andrási Nóra mondta
Szia Timi,
10g élesztő elég lenne, és a kovászt fele liszt, fele víz arányban számold.
Sok sikert!
Eszter mondta
Szia Nóri!
Serpenyőben is kisüthető szerinted? Igazából csak a tésztája, vagy valami hasonló kovászos lepény receptek nincs? 🙂
Andrási Nóra mondta
Szia Eszter,
biztosan… Ilyen lepényem van, ezt kovászolni is lehet (szoktam): 1 evőkanál kovásszal áll pár órát sütés előtt (káposzta nélkül).
Molnár-Takács Rita mondta
Kedves Nóra! Kisbabás életmódból adódóan véletlenül egy nagyon szerencsés technikára akadtam. Kihagytam a kovászt az elején a „vizes blokk” után, majd elfelejtettem a liszt hozzákeverése után is … Pár óra eltelt,mert a kisbabinak nagyon kellettem 🙂 ami után nagyszerűen összeállt a tészta,észrevettem,hogy a kovászt nem tettem bele, de sokkal könnyebb volt összegyúrni. Egyáltalán nem ragadt. Úgy ki lehetett sodorni,mint egy hagyományos tésztát… Legközelebb már direkt így csináltam és a kenyérnél is.hátha Nektek is bejön… nagyon köszönöm ezt a blogot! Óriási segítség!! Szeretettel:Rita
Andrási Nóra mondta
Nahát! Köszi, hogy megírtad! 🙂
Ignéczi Éva mondta
Szia Nóri!
Szerinted ez a recept mehet útifűmaghéj nélkül vagy mivel helyettesíthető?
Andrási Nóra mondta
Szia Éva
az útifüve kiváltani nagyon nehéz… Megpróbálnám a kölest a zabra cserélni, mert az jobban összefogja, és tennék a tésztába vagy 5 kanál darált lenmagot, hátha… Nem vagyok benne biztos, hogy ez így működni fog, de ez a legjobb ötletem.
Ignéczi Éva mondta
Nagyon köszönöm, majd írok milyen lett.
Lelle mondta
Szia!
Vöröslencse helyett csicseriborsó liszttel működhet?:)
Köszönöm
Andrási Nóra mondta
Szia Lelle,
elvileg igen, de a csicseriliszt erősebb mellékízű és több vizet fel, szóval ezekre számíts.