A napokban eszméltem rá, hogy bár csillió növényi tej és egyéb ital recept van már az oldalamon, pont ez nincs fent, amit pedig már lassan egy éve nap mint nap megelégedéssel iszunk… Ezért aztán gyorsan pótolom az elmaradást! (És a jövő héten jelentkezem a kedvenc joghurtunkkal is… 😀 )
És hogy miért kedvenc? Sikerült összehoznom egy növényi tejet, aminek pont jó az állaga, nincs karakteres íze (nincs benne kókusz!), szépen habosodik és mindenevők is szívesen isszák!
A kedvenc növényi tejünk
Ez az ital úgy született, hogy a férjem lázadni kezdett a szokásos kókuszos zabtejünk ellen, mondván hogy valami kesusat szeretne… A vaníliás kesuital, ami korábbi kedvencünk volt, nekem „túl sok” lett volna, így megint kísérletezésbe kezdtem, és ez lett az eddigi legjobban sikerült növényi tej receptem!
Hogy mit szeretek benne annyira? Az állaga pont jó: krémesen folyik, de nem túl sűrű. Szép fehér színe van, semleges az íze, és nagyon örülök neki, hogy sikerült kispórolnom belőle a kókuszt: egyrészt a karakteres íze miatt, másrészt mert ő generálja a sok szűrleményt… (Ezután a tej után kb. egy púpos evőkanál szűrlemény marad a szűrőn, egy morzsával sem több.) Már megkóstoltattam több ismerőssel/baráttal (mindenevőkkel is!), és ízlett nekik, sőt, volt olyan is aki ezzel az itallal tudta növényi pályára állítani a kényes ízlésű gyereke reggeli kásáját… Szóval nem véletlenül írom, hogy a kedvencem!
És ha ez nem lenne elég, ide nézzetek, milyen habja van!
Majdnem TÉNÉ?
Szeretném az elején leszögezni, hogy növényi tej/ital sosem lesz 100% TÉNÉ, ha le kell szűrni készítés közben, mert ezzel elveszünk valamit az alapanyagokból (pl. rostokat és ahhoz kapcsolódó tápanyagokat). Ezzel együtt, ezzel a konkrét itallal úgy érzem, kihoztam a helyzetből, amit lehet: csupa olyan hozzávalót választottam (mind a hármat…), ami TÉNÉ kompatibilis és nagyon kevés szűrletet ad.
És itt is leírom egyik kedvenc vesszőparipám azoknak, akik esetleg azon töprengenek, hogy növényi étrenden mi szükség van növényi „tejekre”: akinek már kihullottak a tejfogai, annak semmilyen tejre sincs szüksége. 🙂 A tejfogyasztás innentől kulturális dolog, szokás és döntés kérdése. Én személy szerint a teljes értékű növényi étrend szerint eszem, amikor csak tehetem, és mellette megengedek magamnak napi egy-két csésze tejes kávét, amit ezzel az itallal készítek el egyszerűen azért, mert jólesik, és ez még Greger doki szerint sem árt! 😀
Szoktátok kérdezni tőlem azt is, hogy tudok-e olyan tejet főzni, amit nem kell szűrni, tehát 100% TÉNÉ, és a válaszom az, hogy még nem, de úgy gondolom, hogy ha a napi rost bevitelem az 1+ liter tejből kiszűrt egy evőkanálnyi szűrleményen múlna, akkor igen nagy bajban lennék… 😉
Mennyibe kerül?
Kiszámoltam (bár a mostani infláció miatt nem tudom, meddig lesz aktuális…), hogy mennyibe kerül így egy liter növényi tej: nem bio alapanyagokkal számolva 165 Ft/liter áron jön ki áramhasználat nélkül. Mikor utoljára boltban vettem növényi tejet, a legegyszerűbb saját márkás rizs/zabtej is 500 Ft volt… azóta ki tudja, mennyibe kerül…

"Majdnem mint..." kedvenc növényi tejem (kókuszmentes, majdnem TÉNÉ)
Hozzávalók
- 1,3 literes automatához:
- 2 evőkanál 30g kesudió (törmelék is jó)
- 1 evőkanál 12g rizs (bármilyen jó)
- 1 evőkanál 15g apró szemű fehér gyöngybab (száraz!)
Elkészítés
- Valamennyi hozzávalót növényi tejfőző automatába tesszük, felöltjük vízzel az 1,2 / 1,3 liter jelzésig, és elindítjuk a növényi tej száraz magból / szójatej programot.
- Amikor lejárt a program, szűrjük a tejet, és ha kihűlt, hűtőbe tesszük. 3 napig biztosan eláll.
Megjegyzések
Én már régóta nem használok sót vagy édesítőt a növényi tejeimben - ha most ismerkedsz a műfajjal, és ízetlennek találod, akkor próbálj egy csipet sóval és kevés számodra szimpatikus édesítővel javítani a helyzeten! 🙂
Tápérték információ
Kedves Nóri!
A helyi hulladékmentes boltban kaptam egy tippet a növényi tejekkel kapcsolatban: kell bele lecitin, ami emulgálja a száraz és folyékony összetevőket (és hogy a szójababban ez alapból megvan, így a szójatejhez pl. nem szükséges ez a hozzávaló). Most ez a második alkalmam, hogy én is kipróbáltam a napraforgó lecitin hozzáadását, ezt természetesen még csak kísérleti jelleggel; adtam ~1,5g-ot 1,3 l folyadékhoz. Nagyon elégedett vagyok az eredménnyel! Te próbáltad már? Hallottál már róla? Ha e nélkül is működik a tej, természetesen vedd nyugodtan tárgytalannak a hozzászólásom! 🙂 Szeretem a blogodat, gratulálok hozzá, jó olvasni!
Eszter
Kedves Eszter,
köszönöm, erről már hallottam, de nem célom ennyire spéci hozzávalókkal dolgozni – ehhez a tejhez mindent meg lehet kapni az első magosnál vagy zöldségesnél, és ez nekem fontos.
Köszi, hogy írtál! 🙂
Kedves Nòri!
Köszönöm a receptet! Kipròbàlom! A babot nem kell beàztatni?
Üdvözlettel, Angi
Kedves Angi,
nem, nem kell! Beáztathatod ettől még, de nem muszáj.
Kedves Nori! Szeretem az otleteidet es azt is, hogy megosztod.
Laktoz – es glutenerzekenykent erdekel a Baby 0,9 tipusu novenyitej keszito. Tejszin keszitesere is alkalmas? (a tejen kivul).
A jovo hetvegi akcio kereteben vasarolnam meg, igy mennyibe kerul? Es a fermentalo? Egyuttal erdeklodom, h van e az uzletinel kedvezobb aru kesudio beszerzesi forrasod.
Udvozlettel:
Nagyne toth maria
Kedves Mária,
persze, lehet vele sűrűbb dolgokat is főzni.
11.18 pénteken 22% kedvezmény lesz ezekre a készülékekre.
Kesudió töretet veszek egy ideje, mikor hol… Régebben a Datolyakirálytól, most a Magosboltból, még egyik sem annyira bevált, hogy ajánljam, de kérdezted, így leírom. 🙂
Annyira tudtam, hogy lesz benne valamilyen hüvelyes
Ez egy ilyen oldal… 🙂
Kedves Nóri!
Köszönöm az új receptet! Nagyon várom, hogy kipróbálhassam. A kérdésem az, hogy a tejfőző miatt szükséges az apró szemű gyöngybab használata, vagy egyéb oka van, hogy ezzel készíted? Szívesen használnám a saját termelésű cannellini babomat…
A választ előre is köszönöm, üdvözlettel: Anne
Kedves Anne,
ennek a legsemlegesebb az íze, ennyi. Próbáld ki nyugodtan a sajátoddal! De jó, hogy van… 🙂
Kedves Nóri!
Mi az arány az 1,8-as géphez?
Köszi
30/1,3*1,8 = 42g kesu + 21g rizs és bab 🙂
Kedves Andrási Nóra!
A 21g rizs hogy jött ki? A képlet 12g rizs/1,3*1,8 és ugyanígy a babbal, ugye? Vagy ez csak elírás fentebb?
Köszönöm válaszodat!
17g rizs és 20g bab lenne a pontos, de nem kell pontosan grammonként mérni ahhoz, hogy működjön, azért írtam így. 🙂
Kedves Nóri, 0,9 literes Baby teddyhez elég lehet 1,5 evőkanál kesu, 3/4 ek rizs és bab?
Igen. 🙂
Kedves Nóri! A rizs is és a bab is 3/4 evőkanál a 0,9-eshez?
Igen, az úgy kb. jó lesz. 🙂
Kedves Nóra,
Már több nővényi tejet is elkészítettem, amikor megláttam a receptedet, tudtam, hogy ezt is ki kell próbáltom.
Sajnos fehér babom nem volt itthon, így helyette zabot raktam bele de így is az eddigi legfinomabb, krémesebb ízvilágot hoztam össze. Még szűrni sem kellett. Nagyon szépen köszönöm.
Szuper, köszi a visszajelzést!
Meg írnád, hogy milyen zabot? Zabpelyhet vagy egész magot? Köszi, ha válaszolsz, mert babot e.ü. ok miatt még nem ehetek, de szeretnék egy finom tejet készíteni az automatámmal, de bab és kókusz nem jöhet szóba. Előre is köszönöm válaszod,
Zabpelyhet szoktam a tejfőzőbe tenni, de egész zabbal is biztosan boldogulna.
Ha számodra rendben van, örülnék, ha megírnád nekem a nora kukac mindenmentes pont hu email címre, hogy milyen okból nem ehetsz meg ennyi babot.
A 200 g-os kesu most az Aldiban 799 Ft 3995 Ft/kg. Én ilyenkor szoktam venni.
Ó, nahát, köszi a infót!
Kesudió helyett sima dióval vajon mûködne?
Én is sima dióval csináltam. Nagyon finom lett vele, a színe lett kissé kapucsínó színű. De engem pl. Ez nem zavar egyáltalán. 🙂
Szuper, hogy így is működik, köszi a visszajelzést!
A bejegyzésed volt az “utolsó csepp” a pohárban, az akcióban megvettük a gépet. Ma meg is kaptuk és ki is próbáltuk ezt a receptet – Nóri, ez ZSENIÁLIS! Köszönjük
Jaj de jó…! <3 Köszönöm, hogy megírtad!
Szia Nóri!
A magokat be kell áztatni? Te szoktad?
Köszönöm
Ági
Szia Ági,
én nem szoktam, de ha régebbi/kisebb teljesítményű tejfőződ van, akkor érdemes lehet.
Szia Nóri!
Ezt a receptedet már a tejfőzővel próbáltam ki. (Most vettem.)
Zseniális!
Köszönöm.
Nagyon örülök hogy beválik! <3
Szia Nóri! Köszönöm! Ez a „tej” az eddigi legjobb… Tartsd meg jó szokásodat, kísérletez és oszt meg velünk még nagyon sokáig! Én megfőztem egy nagyobb adag fehér babot, be a fagyasztóba és mindig csak egy kanállal veszek ki ha készítem. ( A könyved remélem már a Jézuskánál lapul 🙂 )
Én is remélem! 😉
Köszi, hogy írtál!
Szia Nóri! Nincs tejfőzőm, de szeretném kipróbálni ezt a receptet. Meg lehet csinálni?
Itt találod az első három növényi tej receptem, amiket még gép nélkül készítettem. Meg lehet próbálni ezt is, de ez azért erősen épít a készülékre… Áztasd be a hozzávalókat, főzd puhára a fele mennyiségű vízzel (kb. 6 deci), turmixold pl. botmixerrel főzés közben is, majd a végén engedd fel és főzd még pár percig, hogy besűrűsödjön.
Kedves Nóri! Ez csúcs! Gyakorlatilag nincs is szürleménye, így azzal sem kell vacakolnom! Köszönöm szépen!
<3
Kedves Nóri!
Ahogy a vegital FB csoportban sokaknak, nekem is kifutott készítés közben ez a „tej”. Smile gépem van (1,2l) és ugyanezekkel a mennyiségekkel csináltam, de a kanál sokféle lehet 🙂 talán ez a gond. A rizs 11g, a bab 15g volt. Ez sok?
Vagy más lehet a baj?
Előre is köszönöm a segítséget!
Szia Anita,
én is ilyen mennyiségekkel dolgozom, ki is egészítem a receptet.
Eddig Veled együtt hárman kerestetek meg ezzel a kifutás történettel, és én a készülékben keresném a okát, mert nagyon sokan meg azt írták, hogy működik és jajdejó!
Érdemes lenne feldobni a csoportba, hogy akinek Smile-ja van, azok közül mennyire általános, hogy kifut?
Köszönöm szépen! Akkor felhívom a szervizt is és megkérdezem a csoportban is.
Amúgy nagyon finom 🙂
nekem akkor fut csak ki, ha kicsivel tobb vizet teszek bele a max jelzesnel… szoval azota jobban figyelek, hogy a vonal alatt maradjak…
Igen, nekem is erre kell figyelni, hogy elég a víz a minimum jelzésig.
Kedves Nori!
Ez a legfinomabb novenyi tej amit valaha ittam!
Eddig a nyers mandulatej vitte a palmat, de ez legalabb olyan finom. Koszonom, nagyon jo izlesed van. En nem vagyok vegan, de szeretem a movenyi tejeket. En meg soval es egy kis mezzel keszitettem, de nagyon finom lett!
Nagyon örülök, és köszi, hogy megírtad! 🙂
Szia!
Az imént klszítettem el a receptet. A végeredmény egy eszméletlenül finom „tej” lett! 🙂 A Smile gépet az akció keretein belül vettem meg, de mivel Prágában élek, csak most tudtam kipróbálni. Az lenne a kérdésem, hogy mi okozhatja azt, hogy az utolsó pillanatokban a sípolás előtt kisebb mennyiség kifutott? A receptben leírt mennyiségek alapján dolgoztam.
Előre is köszönöm a válaszod! 🙂
Kedves Norbert,
ez a többedik megkeresésem, amiben arról írtok, hogy a Smile-ban valamelyik babos receptem kifutott. A többieknek mondjuk nem csak egy kicsit… A tanácsom ezzel kapcsolatban, hogy ha tuti nem töltötted a MAX jel fölé és kifut, akkor sajnos hívnod kell a szervizt, mert ezeknek a készülékeknek egyáltalán nem illene kifutnia, én úgy tudom.
Szia Nóri,
Már többször elkészítettem, nekem is bevált. Rizs helyett zabbal és kesu helyett blansírozott mandulával is.
A kérdésem a bab nem-áztatásával kapcsolatos: érvényes ez a többi receptre is, hogy mehet áztatás nélkül is a bab? Jó lenne, ha a habos-babos kakaót is el lehetne készíteni hirtelen jött ötletként, nem áztatott babból – ezért kérdezem.
Köszönöm!
Igen, el lehet készíteni a kakaót is hirtelen felindulásból! 🙂 (Én is szoktam…)
Kedves Nóri!
Ha azt írja valaki, hogy fehér bab helyett zabot rakott bele, az zabpelyhet jelent, vagy igazi zabot?
Bármelyikkel működhet vajon? Köszönöm!
(Most találtam erre a receptre és ma érkezett az 1,8 literes gépünk, alig várom, hogy kipróbáljam!)
Szia Enikő,
szerintem egész zabra gondolt, és igen, pehellyel is működhet, csak abból térfogatra mérve kétszer annyit számolnék.
nagyon finom a tej, de nekem sajnos nem lehetett habositani, nem ertem miert…
Hát ezt én sem. Mivel próbáltad? (Milyen eszközzel?)
Kedves Nóra! Nagyon szeretem az oldaladat, és igazán soha nem szoktam sehova hozzászólást írni, de most nem tudom megállni! Ez a tej valami fantasztikus! 🙂 Ez az első amivel a kávét is újra szívesen iszom cappuccinonak, pudingot és forró csokit is csináltam belőle. Köszönöm hogy megosztod a sok kísérletezés eredményét az olvasókkal!
Köszönöm, hogy írtál! <3
Ez valami csúcs! Finom, krémes és meglepőttem rajta, hogy szűrlemény szinte egyáltalán nem maradt! 🙂
Rá fogok kapni 🙂 Köszönöm a feltöltést!
Kedves Nóri!
Köszönöm szépen.Épp jókor jött a recept. Én is kókusztejet készítek már egy ideje de unom és sok a szűrlemény is. Ki fogom próbálni. Kérdésem lenne, hogy inzulinrezisztencia esetén reggeli kávéhozis lehet inni? Tehát nem gyors felszívódású?
Köszönöm.:)
Kedves Szabina,
én a feldolgozottsága miatt minden növényi tejet gyorsnak mondanék, de tekintve hogy 1 dl ilyen tejben 2,5g CH van, és van benne bab is, ami csökkenti az inzulinválaszt, szerintem ezzel a jársz a legjobban a házi tejreceptjeim közül…
Remélem, ízleni fog!
Kedves Nóri
Szuper recept, jó ideje rendszeresen használom. A kalória érték 1 adag mire vonatkozik? Mostanában ez is számít nálam. Köszi előre is a választ!
Kedves Anita,
100 ml-re szoktam megadni az adatokat, frissítettem, hogy egyértelmű legyen.
Köszönöm 🙂
Kedves Nóra!
Mért fontos, hogy kókusz mentes?
Mi rengeteg tejet fogyasztunk és nem mindegy, hogy a kesudió 4-5-ször annyiba kerül, mint a kókuszreszelék.
Kedves Zsuzsanna,
azért, mert van, aki nem szereti vagy nem eheti, és eddig szinte az összes tejfőzős házi növényi tejben volt. 🙂
Nemrég vettem egy Vegital Smile gépet, előtte Vegital Baby volt, még előtte Soyabella. A korábbi 2 géppel soha nem futott ki a tej ezzel a recepttel, most meg minden alkalommal kifut. Jobban rátenni sem tudom a tetejét. Te tapasztaltál már hasonlót?
Szia Tünde,
a Smile szereti a program végén újraforralni a tejet, és mivel ez tényleg úgy viselkedik, mint az „igazi”, annak rendje és módja szerint ki is fut. Nekem az vált be, hogy Cereal programon készítem a Smile-ban, azzal nem fut ki, vagy legfeljebb pár csepp folyik végig a készülék oldalán kb. minden ötödik alkalommal.
Hát így.
Nagyon köszi, kipróbálom 🙂
Kedves Nóri!
Én „rizstejet” szoktam készíteni az 1,8as készülékemben. Azért idézőjelben, mert rakok hozzá néhány pehely algát is a jód miatt, egy kanál kókuszzsírt, egy kis marék kesut és egy kanál szezámot is, mert egyik cikkedben kifejtetted a szezámmagfogyasztás előnyeit és gondoltam sosem árt akár a tejjel fogyasztani.
Legközelebb ki fogom próbálni úgy, hogy a rizs felét zabra vagy babra cserélem… 😀
Üdv
Vio
Kedves Vio,
csak bátran, mert kísérletezni jó… 🙂
Kávéba ez a legfinomabb 🙂
Kedves Nóra!
Elkészült a „tejecske”, ízesítve pici sóval és glicinnel. Köszönöm az ötletet, mától csak ezzel iszom a reggeli kávét:)
A következő kísérletem ezzel a tejjel készült joghurt lesz, majd megírom az eredményt.
További jó recepteket Mindannyiunknak!
Kedves Zsófia,
örülök, hogy ez bevált!
Joghurt alapnak inkább ezt ajánlom! 😉
Kedves Nóri!
Már többször főztem, és mivel csak a reggeli kávémba használok belőle egy keveset, a megadott adag 1 hétre is elég és üvegben, a hűtőben egy hétig is vígan eláll.
Most viszont eszembe jutott egy kérdés: itt a kesut nem kell áztatni? A azárazanyagokat én főzes előtt azért átmosom.
Köszönöm a választ.
Kedves Zsófi,
én már egy ideje csak a földimanduláról gondolom azt, hogy muszáj áztatni a tejfőző előtt. Minden más (kesu, bab is), így is szétfő rendesen. Ha esetleg régebbi, vagy kisebb teljesítményű tejfőzővel/turmixgéppel dolgozol, akkor érdemes lehet áztatni.
Kedves Nóra!
Elkezdtem keresgélni, és elsőre máris belebotlottam ebbe a fantasztikus receptbe. Hálás vagyok hogy megosztottad, és sorra veszem a többi receptedet is.
Készülök a közeljövőben egy Smile készüléket vásárolni. Sajnos most a nagyobb készülék akciós. Tudod esetleg hogy a Smile mikor lesz az?
Kedves Judit,
én sem ismerem előre az akciókat, így nem tudom megmondani. Arra tippelnék, hogy legközelebb Valentin-napra lesz akció, de hogy milyen…
Köszönöm szépen! Addig is tanulmányozom a receptjeidet. Úgy érzem, tőled érdemes tanulni.
Sikeres új évet és jó egészséget kívánok!
Kedves Nóri!
Meg tudod mondani hogy a Smile hány fokon főzi a növényi tejeket? Nagyon készük megvenni, de várom hátha lenne akció. Addig is nézem a jobbnál jobb receptjeidet.
Egyenlőre nyersen turmixolva készítem az italokat, előtte éjszaka beáztatva a magokat. Főleg diót és mákot mert csontsűrűséget szeretnék javítani.
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!