Egy könnyen elkészíthető gasztro ajándék ötletet szeretnék mutatni az idei utolsó bejegyzésemben, ami egyben egy remekül testre szabható granola alaprecept is – mutatom, mire érdemes figyelni. 😉
Korábban el sem tudtam volna képzelni a granolát, mint műfajt egy jó adag kókuszzsír nélkül (mert attól lesz ropogós, nem? 😀 ). Most már ezen is csak mosolygok: bizony, ez a granola egy csepp finomított olaj nélkül, hozzaádott cukroktól mentesen készül. Isteni reggeli lehet házi növényi joghurttal (ez a kedvencünk) és szezontól függően friss vagy sült gyümölcsökkel, de magában is szoktuk nassolni és simán növényi tejjel vagy kása tetején is el tudom képzelni.
TÉNÉ granola kisokos
Gabonák. Látni fogjátok, hogy hajdinát is tettem ebbe a granolába, pedig egyébként rettentően nem szeretem a pirított hajdinát, de kiderült, hogy így sütőben sütve meg finom… Szóval kísérletezzetek bátran más gabonák pelyheivel is (olyannal, ami lapított vagy vágott, nem lisztből készült!).
Magok. Szándékosan az apróbb szemű magokat választottam, mert kiderült, hogy a gyerekeim nem szeretik benne a nagy magokat (tökmag, mandula), így maradt a napraforgó- és szezámmag, ezek viszont nagyon mennek – a szezámmagból feketét is vettem, hogy „pöttyös” legyen. 🙂
Magvaj és szirup. Ők tartják össze a granolát: ezzel a mennyiséggel egy gyakorlatilag teljesen egybesülő nagy granola tömböt kapsz, amit aztán igény szerint törhetsz kisebb darabokra. Én így szeretem. 🙂 Ha a boltiaktól megszokott, morzsásabb állagra vágysz, akkor használj feleannyi magvajat és szirupot, mint amit a receptben írtam!
Bármilyen magvaj jó: mogyoróvaj, kesuvaj, mandulavaj, tahini… A szirupok közül is bármi működhet, azért javaslok datolyaszirupot, mert az egyetlen teljesen TÉNÉ megoldás (ha csak datolyából és vízből, szűrés nélkül készül). Ha cukormentesen szeretnéd készíteni, akkor használj nyírfacukor szirupot: kb. 3 evőkanál nyírfacukorból és 2 evőkanál vízből forrald össze.
A sok mag és magvaj miatt ez egy TÉNÉ-hez képest meglepően zsíros recept. Ha csökkenteni szeretnéd ezt a természetes zsírtartalmat, akkor használj kevesebb magvajat (ahogy feljebb írtam),és/vagy cseréld a magok egy részét is gabonákra.
Fűszerek. Bármiféle fűszer nélkül is finom – csak a szezonalitás miatt „színeztem” mézeskalácsosra, egyébként bármivel készítheted, ami számodra szimpatikus (csak fahéj, vagy vanília stb.).
Gyerekekkel is sima ügy elkészíteni, mivel gyakorlatilag csak összekeverni kell… 🙂 Egy polcon heverő befőttes üveget felöltöztetve és megtöltve szuper ajándék a nagyszülőknek, barátoknak, ami tuti nem fog a polcon porosodni! 😉
Mézeskalácsos granola (gluténmentes, vegán, TÉNÉ)
Hozzávalók
- 6 adaghoz:
- 100 g magvaj kesuvaj, mandulavaj, tahini vagy mogyoróvaj
- 100 g datolyaszirup
- 1 kiskanál őrölt fahéj
- 1 kiskanál őrölt gyömbér
- 1/2 kiskanál őrölt szegfűszeg
- 30 g kókuszreszelék
- 140 g magkeverék napraforgó, szezámmag, fekete szezámmag
- 50 g hajdina
- 100 g nagyszemű zabpehely
Elkészítés
- Egy kisebb lábosban langyosítsd meg a magvajat és a szirupot, hogy lágyabb legyen. (Ne forrósítsd! Csak lágyuljon meg.) Keverd bele a fűszereket is.
- Mehet bele a kókuszreszelék, a magok és a hajdina, zabpehely is.
- Terítsd szét egy kibélelt tepsiben kb. 1 cm vastagon, és süsd 160 fokos sütőben légkeveréssel 20 percig.
- Amikor kihűlt, számodra tetszetős méretű darabokra morzsolhatod.
Hanna mondta
Szia Nóra!
A hajdinával csinálsz valamit? (Pl megfőzöd vagy hajdinapelyhet használsz?) Vagy ez tényleg száraz hajdina megsütve?
Andrási Nóra mondta
Ez tényleg csak száraz hajdina megsütve.
Hanna mondta
Köszönöm!