Újra elérkezett az évnek az az időszaka, amikor naponta tudakolom a gyerekeimtől, hogy idén farsangkor vajon minek szeretnének öltözni…? Csak hogy időben elkészüljön a jelmezük… 🙂
És ha már lelkiekben a farsangra készülünk, eszembe jutott, hogy akár süthetnék is egy adag fánkot… Van már szuper majdnem TÉNÉ fánk receptem korábbról, pikk-pakk el is készül, ráadásul még tápláló is. 😉 Korábban általában lekvárral ettük őket, de most hirtelen felindulásól a fánkok is színes ruhát kaptak.
Szeretem a telet, de jólesett már a szememnek egy kis szín… Többféle mázhoz is adok ötleteket ebben a bejegyzésben.
Liofilizált gyümölcsök
Biztosan arra vagy leginkább kíváncsi, hogy mitől lett ilyen szép színe bevonatoknak… Nos, egy ideje parkolt két zacskó liofilizált gyümölcs a konyhapultomon azzal, hogy majd valamit mókázom velük, és most pont jól jöttek, mert éppen a ragyogó színüket szerettem volna megragadni a mázakban.
A liofilizálás fagyasztva szárítást jelent: a gyümölcsöket alacsony hőmérsékleten (fagyasztva), vákuum alatt „szárítják”, így gyakorlatilag nem veszítenek az antioxidáns- és vitamin tartalmukból, viszont szárítás után már szobahőn is lehet tárolni őket (jól záró csomagolásban). Egyre több helyen lehet már ilyen gyümölcsöket kapni, így a Bioszigetnél, Magosboltnál, Grizlynél is egyre nagyobb a választék. (Keressetek a „liofilizált” vagy a „fagyasztva szárított” kifejezésekre!)
Nagyon frappánsnak tartom ezt az eljárást, ezzel együtt ezután sem fogunk túl gyakran liofilizált gyümölcsöket fogyasztani: egyrészt azért, mert igencsak energiaigényes az előállításuk, másrészt azért, mert emiatt elég drágák is. Egyszer-egyszer, fánk bevonatot színezni, vagy házi granolában azért belefér. 🙂
Ezekhez a fánkokhoz liofilizált epret és sárkánygyümölcsöt használtam. Az epres bevonat színe halványabb, cserébe azt finomabbnak találtuk. A sárkánygyümölcsös bevonat abszolút gyönyörködteti a szemet, de az íze már nem ilyen intenzív.
Legközelebb lehet, hogy keverni fogom őket. 😉 Ti is kísérletezzetek bátran! A kakaós színű nem olyan meglepő módon kakaóval és kesuvajjal készült.
Sütőben sült fánkok
Olvashattátok a címben, hogy ezek a fánkok majdnem teljesértékűek: egyedül a tápióka keményítő nem TÉNÉ-kompatibilis a hozzávalók közül. Nem gondolom, hogy ezen múlna az étrendünk teljes értékűsége, ezért már évek óta ezt a receptet sütöm farsangkor.
Az olajban sütés viszont tuti hogy teljesen kimarad az életükből – pici olívaolaj került a tésztába, hogy meglegyen az „olajban sült” ízélmény az olajban tocsogás nélkül is. A recept egyébként működik olaj nélkül is, de úgy már inkább muffin formában sütném. 🙂 Fánk formához fánk formájú sütőformára lesz szükséged, nekem szilikonos van, abból nagyon könnyen „kipattannak”.
Ez a fánk recept egyébként már egy ideje elérhető az oldalamon (itt), most a mázak miatt írok új bejegyzést. Hogy ne kelljen visszalapoznod a régi bejegyzéshez, bemásolom ide a fánk tésztájának a receptjét is, biztos, ami tuti. 🙂
Gluténmentes fánk sütőben sütve (élesztőmentes, vegán, IR-barát)
Hozzávalók
- a fánkokhoz:
- 100 g csicseriborsó liszt*
- 65 g hajdinaliszt*
- 40 g tápióka keményítő
- 2 kk. szódabikarbóna
- csipet só
- 200 g hámozott almakocka
- 200 g növényi tej**
- 3 ek. olivaolaj***
- 2 kk. almaecet
- 1/2 kk. vanília kivonat
- 1/3 kk. stevia por
- a kakaós mázhoz:
- 100 g magvaj kesuvaj / mandulavaj / mogyoróvaj
- 2 kk. kakaópor kb. 10g
- 2 kk. datolyaszirup kb. 10g
- 1-2 ek. forró víz
- a színes mázakhoz:
- 100 g növényi krémsajt**** házi vagy bolti is működik
- 10 g liofilizált gyümölcs én epret és sárkánygyümölcsöt használtam, de málna, áfonya vagy ribizli is jó lenne
- 1 ek. agavé szirup
- pár csepp citromlé
Elkészítés
- Melegítsd elő a sütőt 180 fokra. A fánk formát kend át olívaolajjal.
- Párold meg az almakockákat (1 ek. vízzel a tűzhelyen vagy 2 perc a mikróban).
- Egy keverőtálban mérd össze a szilárd hozzávalókat: lisztek, szódabikarbóna, só.
- Tedd turmixgépbe a folyékony hozzávalókat: párolt alma, növényi tej, olívaolaj, citromlé, vanília kivonat, stevia por, turmixold össze alaposan.
- A folyékony keveréket öntsd a szilárdakhoz a tálba, és keverd simára. Próbálj gyors mozdulatokkal dolgozni, mert a tészta azonnal elkezd felpuffadni a citromlé és szodabikarbóna egymásra találásától, és sok kevergetéssel kiűznéd a bubikat.
- Oszd szét a tésztát a formákban úgy, hogy kb. fél centivel a perem alá érjen. Süsd 180 fokon 12-15 percig. Az utolsó percekben már gyorsan barnul, érdemes rajta tartanod a szemed.
- A liofilizált gyümölcsöket őröld porrá kávédarálóval vagy turmixgéppel és szitáld át.
- A mázakhoz keverd össze a hozzávalókat külön-külön kis tálakban.
- Amikor nagyjából kihűltek a fánkok, bőségesen kend körbe őket. Díszítheted pirított mogyoróval, aprított liofilizált gyümölcsökkel, kakaóbab törettel, stb.
Andi mondta
Szia Nóri! Szuper recept, köszönjük 🙂 olívaolaj helyett milyen más olajjal lehetne elkészíteni? repceolaj vagy esetleg valamilyen magvaj?
Andrási Nóra mondta
Repceolaj lesz jó. A magvajban em vagyok biztos, az lehet, hogy szárazzá tenné, de még nem próbáltam…
Horváth Zoltánné mondta
Szia Nóra!milyen a liofizált gyümölcs?Mèg sose hallottam róla.
Andrási Nóra mondta
Ezt pont leírtam a bejegyzés elején. 🙂
Horváth Zoltánné mondta
Igen, tényleg.valószínűleg a finom fànkok làtvànya zavart meg.tàpióka keményítő mivel helyettesíthető?
Andrási Nóra mondta
Nyílgyökér liszttel leginkább, de más keményítő is működni fog.
Eszter mondta
Szia Nóri! Stivia helyett datolyaval is mehet az edesités? Mennyit tegyek bele szerinted?
Andrási Nóra mondta
Szia Eszter,
nehéz ügy, mert a datolya nedvességet is tesz bele,plusz el is színezi. 2, max. 3 kanállal tennék bele, és ha nm elég édes, utólag tennék rá valami édeset (pl. datolyaszirup vagy lekvár).
Réka mondta
Szia Nóra! Köszi szépen ezt a hasznos receptet, mindenképpen el fogom készíteni. 🙂 Húsvétra várható-e valami újabb finomság¨?
Andrási Nóra mondta
Szia Réka,
most nem érzem, hogy várható lenne… 😀
Iratkozz fel a hírlevelemre, ha még nem vagy rajta, mert oda mindig küldök ünnepek előtt egy válogatást. 🙂
Nagyne Toth Maria mondta
Kedves Nóri! Szeretem a receptjeidet .Food teszt szerint sok mindenre vagyok érzékeny, többek között tejtermékekre ,mogyorókra, mandulára. Kesudióra nem.
Tanácsot szeretnék kérni Tőled, h milyen tipusú gépet ajánlasz 1 személyes háztartásba. Növényi tejet ritkán használok, erjesztett dolgokat inkább. növényi vajat is lehet házilag keszíteni?
Üdvözöllek Nóri és sok sikert további finomságok megalkotásához!
Andrási Nóra mondta
Kedves Mária,
előbb gondold át, hogy pontosan miket szeretnél készíteni, úgy könnyebb kitalálni, mi lenne jó. Itt írtam arról, mit mire használok.
Inci mondta
Kedves Nóri!
A hozzávalóknál nem látom a citromlét, csak az elkészítésnél szerepel. Ugyanannyi kell belőle, mint az almaecetből? Illetve lehet az egyiket a másikkal helyettesíteni? Köszönöm, ha válaszolsz!
Andrási Nóra mondta
Szia Inci,
bocs a diszkrepanciáért, ezek helyettesíthetőek egymással, szóval ugyanannyi kell a fánkokba.