…avagy két ok, amiért nem szívesen szedek étrend-kiegészítőket, és lehet, hogy Neked sem kellene.
Úgy 20 évvel ezelőtt számomra is biztonságérzetet adott a tudat, hogy „biztos, ami tuti” alapon bevettem a napi multivitamin tablettám, de minél többet foglalkozom az étrend és az életmód egészségre gyakorolt hatásával, annál jobban megfontolom, hogy egyáltalán hozzányúljak-e bármilyen étrend-kiegészítőhöz, és ha igen, akkor melyikhez és miért.
Tulajdonképpen mi a problémám az étrend kiegészítőkkel?
Az, hogy miközben egyre gyűlnek a tudományos bizonyítékok amellett, hogy a legtöbb étrend-kiegészítő szedése gyakorlatilag semmilyen pozitív hatással nem jár, sőt, akár káros is lehet az egészségünkre, az ilyen termékeket forgalmazó cégek piaci részesedése egyre nő: egyre többen, egyre több készítményt szednek és ezekre egyre többet költenek is.(1)
Tekintve, hogy a hazai fogyasztók túlnyomó többsége éppen egészségmegőrzési céllal vásárol étrend-kiegészítőket(1), amely hatást távolról sem látom borítékolhatónak a rendelkezésre álló tudományos bizonyítékok alapján, szeretném megosztani a két legnyomósabb okot, amiért nem szívesen szedek étrend-kiegészítőket, és lehet, hogy Neked is kerülnöd kellene őket!
Nem valószínű, hogy használnak
Számos nagy esetszámmal készült tanulmány megmutatta már, hogy az alapvetően nem tápanyag hiányos lakosság egészségi állapotát nem lehet különböző kiegészítésekkel javítani, márpedig a legtöbb étrend-kiegészítőt éppen ők vásárolják.(2) (Szerintem jó eséllyel pont azok nem engedhetik meg maguknak ezt az extra kiadást, akiknek szükségük lenne rá.)
Nagy esetszámú vizsgálatok eredményei alapján a különböző (multi)vitamin vagy ásványi anyag készítmények szedése nem bizonyult hatásosnak a keringési- vagy daganatos betegségekkel kapcsolatos halálozás megelőzésében,(3–7) és ugyanez igaz az omega-3 vagy különböző antioxidáns tartalmú termékekre is.(9,10)
Ez azt jelenti, hogy sem a (multi)vitamin, sem az ásványi anyag, sem az antioxidáns, sem az omega‑3 tartalmú készítmények nem segítenek a krónikus, civilizációs betegségek megelőzésében.
Őszintén szólva, ha „csak” nem lenne hatásuk, az lenne a kisebbik probléma, hiszen ez „csak” kidobott pénzt és hamis biztonságérzet jelentene, de sok esetben bizonyítást nyert, hogy a különböző vitamin és egyéb kiegészítő készítmények szedése egészségkárosító hatású is lehet.
Lehet, hogy ártanak
Valahol érthető, ha úgy gondoljuk, hogy ha olyan vitaminokat, nyomelemeket és egyéb tápanyagokat szedünk, amikről már bizonyított, hogy szükségünk van rájuk (hiszen a „vitamin” kifejezés is éppen a nélkülözhetetlenségükből ered), abból baj nem lehet, sőt, talán lendít is az egészségünkön! De mégsem így van, sőt: újra és újra azzal szembesülünk, hogy ha egyébként valóban nélkülözhetetlen és hasznos tápanyagokat nem étellel, hanem izolált készítményekkel viszünk be, akkor minimum hatástalanok, de akár károsak is lehetnek! Hozok néhány érdekes példát.
Mikor kiderült, hogy paradicsom rendszeres fogyasztásával a prosztatarák kialakulása késleltethető(11) és a terjedése is lassítható(12) sőt, egy terminális beteget sikerült vele tünetmentessé (!!) tenni(13), jó ötletnek tűnt a paradicsom színanyagát, likopint tartalmazó készítményeket szedni. Egészen addig, amíg ki nem derült, hogy az izolált likopin szedése a várakozásokkal ellentétben minimum hatástalan,(14) de jó eséllyel éppen a prosztatarák terjedésének kedvez.(15,16)
Hasonló eredmények ismertek a béta-karotinnal (A-vitamin előanyaga), retinollal (A-vitamin), luteinnel(17) és az E-vitaminnal(18) kapcsolatban is: izoláltan, kiegészítőként fogyasztva mind a daganatos megbetegedések kialakulásának kedveznek. De ne csak antioxidánsokról és nagy szerves molekulákról essen szó…
Itt van pl. a kalcium, amiről mindenki tudja, hogy nélkülözhetetlen a csontjaink egészségéhez. Ha nem olyan étellel vesszük magunkhoz, ami természetes módon tartalmazza, hanem étrend-kiegészítővel, akkor a vérünkben hirtelen megemelkedő kalcium koncentráció vérrögképződési problémákat okozhat (pl. trombózist, embóliát).(19)
A csontokról és a kalciumól eszembe jutott a K2 vitamin, ami a D-vitaminnal karöltve meghatározza, hogy a felvett kalcium hova épül be a szervezetben : a csontjainkba vagy a lágy szövetekbe, így az érfalakba, ami nem szerencsés. Amikor ez a kérdés reflektorfénybe került, jó ötletnek tűnhetett K2-t szedni, amíg ki nem derült, hogy a kiegészítésként szedett K2 vitamin pont, hogy az ereink elmeszesedését fokozza placebóval végzett kettős vak klinikai vizsgálatban.(20) Félreértések elkerülése végett: K vitaminra szükségünk van, csak kapszulák helyett sötétzöld levélzöldségekkel kellene megennünk. A jelenleg rendelkezésre álló legkomolyabb tudományos bizonyítékok szerint az étrendünkben a leveles zöldek fogyasztása véd leginkább a szívbetegségektől és az ezekből fakadó halálozástól.(21)
Hogyan fordulhat elő, hogy olyan anyagok, amelyek ételben fogyasztva egészségmegőrző hatásúak, izoláltan fogyasztva egészségkárosítóak lesznek? Úgy, hogy ezek az anyagok nem egyedül, hanem csapatban fejtik ki a jótékony hatásukat: ha megbontjuk ezt az egységet (izolálunk egy-egy anyagot, kivonatot készítünk), a jó hatás is elveszhet.
Az is előfordulhat, hogy nem ismerünk minden körülményt, ami a jó hatáshoz szükséges (kísérő vegyületek, szerkezeti változatok), és bár elvileg működnie kellene egy kivont vagy szintetikus anyagnak, mégsem azt a hatást érjük el vele, amire számítottunk. Pl. a K2 vitaminnak számos térbeli módosulata (izomere) ismert, és úgy tűnik, ezek közül csak az egyik hat úgy, ahogy mi azt a K2 vitaminról gondoljuk: az „all-trans” változat. A nattóban ez a forma található, de hogy a szintetikus változatokban melyik forma milyen arányban fordul elő, vagy hogy egyébként az „all-trans” módosulaton kívül a többinek milyen hatása lehet, azt még nem tudjuk.(22) (És igen, előfordulhat, hogy egy vegyület egyik térbeli izomere hasznos, egy másik pedig hatástalan vagy egyenesen káros is lehet.)
Ami engem is váratlanul ért, hogy a biotin (H-vitamin) nagy dózisú fogyasztása (márpedig a sokféle „hajnövesztő” szerekben általában a napi dózis többszöröse van) megzavarhat egy sor laborvizsgálatot, így ha ilyet szedsz, és közben pl. pajzsmirigy-, hormonpanel vizsgálatra mész, B12 szintet méretsz vagy infarktusgyanúval kórházba kerülsz, akkor könnyen lehet, hogy a laboreredmények hamisak lesznek, és ez ellehetetleníti a helyes diagnózist és kezelést!(23) (Az már igazán csak hab a tortán, hogy ha egyébként nem szenvedtél hiányt valamilyen tápanyagban, ezek a szerek jó eséllyel nem is fognak hatni.)
(…És akkor még nem is esett szó a készítmények minőségi hiányosságairól – de fog, mégpedig a következő bejegyzésemben, úgyhogy iratkozz fel a hírlevelemre – ide kattintva, hogy biztosan értesülj róla, amikor megjelenik.)
Mi a tanulság?
Nem tehetünk egyenlőségjelet az élelmiszereinkben természetes módon előforduló vitaminok, nyomelemek és egyéb mikrotápanyagok és az étrend kiegészítővel szedhető megfelelőik közé: ez a természetes forrásból kivont és a szintetikus anyagokra is igaz! Onnantól, hogy pl. a paradicsom színanyagát kivonjuk a paradicsomból, már nem fog ugyanúgy működni.
Nincsenek csodaszerek: egy jól összeállított étrend egészségmegőrző hatását semmilyen más módon nem lehet pótolni. Ha szeretnéd ezt megadni magadnak, akkor egyél igazi ételt, lehetőleg minél több növényt. 😉 Mi a gyerekeknek mindig azt mondjuk, hogy az az igazi étel, ami terem (nem gyártják), és amit mi készítünk igazi alapanyagokból – ez szerintem kezdetnek elég jó ökölszabály.
Ha makrotápanyagokban kiegyensúlyozott és mikrotápanyagokban gazdag étrendet keresel, jó szívvel ajánlom a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ). Ha most találkozol vele először, itt is kezdheted a tájékozódást, ha pedig szeretnél ebbe az irányba lépni, de nem tudod, hogyan, ajánlom a kéthetes TÉNÉ próbaétrendem.
Egy jó étrend mellett csak olyan étrend-kiegészítőket szedj, amelyekről biztosan tudod, hogy indokoltak (a szedésük nélkül kimutatható hiányállapot alakulhat ki), „inkább legyen több, mint kevesebb” alapon szerintem inkább ne vegyél be semmit.
TÉNÉ mellett az egyetlen, amire vitathatatlanul szükséged lesz, a B12 vitamin, mivel növényi forrásokból biztosan nem jutsz hozzá, a hiánya pedig életveszélyes állapothoz vezethet.
Mivel a magyar lakosság túlnyomó része kimutathatóan D-vitamin hiányos(24), a D3 kiegészítés is javasolt, bár a pótlás hosszú távú hatásaival kapcsolatban még kevés információ áll rendelkezésre. Egyelőre annyit tudunk, hogy a pótlás segít elkerülni a felső légúti megbetegedéseket.(25)
Ezeken felül bizonyos életszakaszokban szóba jön még más is, ebben a bejegyzésben összegyűjtöttem, hogy a mi családunkban pontosan milyen étrend-kiegészítőket szedünk és miért.
Ha van kérdésed, hozzáfűznivalód ehhez a témához, bátran írd meg hozzászólásban, és ha érdekesnek találtad ezt a bejegyzésem, feltétlenül látogass ide vissza a közeljövőben, mert a következő írásomban az étrend-kiegészítő készítmények minőségéről (illetve annak hiányáról…) lesz szó!
Köszönöm a megtisztelő figyelmed!
Hivatkozások:
(1) Nutriversum fogyasztói felmérés 2023, eredményei megtalálhatóak többek között itt is: https://trademagazin.hu/hu/sokkal-tudatosabban-vasarolunk-vitaminokat-es-taplalekkiegeszitoket-mint-valaha/
(2) 9. Gahche J, Bailey R, Burt V, Hughes J, Yetley E, Dwyer J, et al. Dietary supplement use among U.S. adults has increased since NHANES III (1988-1994). NCHS Data Brief. 2011:1-8. [PMID: 21592424]
(3) Fortmann SP, Burda BU, Senger CA, Lin JS, Whitlock EP. Vitamin and mineral supplements in the primary prevention of cardiovascular disease and cancer: an updated systematic evidence review for the U.S. Preventive Services Task Force. Ann Intern Med. 2013;159:824-34.
(4) Huang HY, Caballero B, Chang S, Alberg AJ, Semba RD, Schneyer CR, et al. The efficacy and safety of multivitamin and mineral supplement use to prevent cancer and chronic disease in adults: a systematic review for a National Institutes of Health state-of-the-science conference. Ann Intern Med. 2006;145: 372-85. [PMID: 16880453]
(5) Lamas GA, Boineau R, Goertz C, Mark DB, Rosenberg Y, Stylianou M, et al; TACT (Trial to Assess Chelation Therapy) Investigators. Oral high-dose multivitamins and minerals after myocardial infarction. A randomized trial. Ann Intern Med. 2013;159:797-804.
(6) Huang HY, Caballero B, Chang S, Alberg AJ, Semba RD, Schneyer CR, et al. The efficacy and safety of multivitamin and mineral supplement use to prevent cancer and chronic disease in adults: a systematic review for a National Institutes of Health state-of-the-science conference. Ann Intern Med. 2006;145: 372-85. [PMID: 16880453]
(7) Jenkins DJA, Spence JD, Giovannucci EL, et al. Supplemental Vitamins and Minerals for CVD Prevention and Treatment. J Am Coll Cardiol. 2018;71(22):2570-2584. doi:10.1016/j.jacc.2018.04.020
(8) Clarke R, Halsey J, Lewington S, Armitage J, Manson JE, et al. (2010) Effects of lowering homocysteine levels with B vitamins on cardiovascular disease, cancer, and cause-specific mortality: Meta-analysis of 8 randomized trials involving 37 485 individuals. Arch Intern Med 170: 1622–1631.
(9) Bjelakovic G, Nikolova D, Gluud C (2013) Antioxidant supplements to prevent mortality. JAMA 310: 1178–1179.
(10) Rizos EC, Ntzani EE, Bika E, Kostapanos MS, Elisaf MS (2012) Association between omega-3 fatty acid supplementation and risk of major cardiovascular disease events: a systematic review and meta-analysis. JAMA 308: 1024–1033
(11) Giovannucci E, Ascherio A, Rimm EB, Stampfer MJ, Colditz GA, Willett WC. Intake of carotenoids and retinol in relation to risk of prostate cancer. J Natl Cancer Inst. 1995 Dec 6;87(23):1767-76. doi: 10.1093/jnci/87.23.1767. PMID: 7473833.
(12) Bowen P, Chen L, Stacewicz-Sapuntzakis M, Duncan C, Sharifi R, Ghosh L, Kim HS, Christov-Tzelkov K, van Breemen R. Tomato sauce supplementation and prostate cancer: lycopene accumulation and modulation of biomarkers of carcinogenesis. Exp Biol Med (Maywood). 2002 Nov;227(10):886-93. doi: 10.1177/153537020222701008. PMID: 12424330.
(13) Matlaga BR, Hall MC, Stindt D, Torti FM. Response of hormone refractory prostate cancer to lycopene. J Urol. 2001 Aug;166(2):613. PMID: 11458084.
(14) Sporn MB, Liby KT. Is lycopene an effective agent for preventing prostate cancer? Cancer Prev Res (Phila). 2013 May;6(5):384-6. doi: 10.1158/1940-6207.CAPR-13-0026. Epub 2013 Mar 12. PMID: 23483003.
(15) Gontero P, Marra G, Soria F, Oderda M, Zitella A, Baratta F, Chiorino G, Gregnanin I, Daniele L, Cattel L, Frea B, Brusa P. A randomized double-blind placebo controlled phase I-II study on clinical and molecular effects of dietary supplements in men with precancerous prostatic lesions. Chemoprevention or „chemopromotion”? Prostate. 2015 Aug 1;75(11):1177-86. doi: 10.1002/pros.22999. Epub 2015 Apr 20. PMID: 25893930.
(16) Talvas J, Caris-Veyrat C, Guy L, Rambeau M, Lyan B, Minet-Quinard R, Lobaccaro JM, Vasson MP, Georgé S, Mazur A, Rock E. Differential effects of lycopene consumed in tomato paste and lycopene in the form of a purified extract on target genes of cancer prostatic cells. Am J Clin Nutr. 2010 Jun;91(6):1716-24. doi: 10.3945/ajcn.2009.28666. Epub 2010 Apr 14. PMID: 20392890.
(17) Satia JA, Littman A, Slatore CG, Galanko JA, White E. Long-term use of beta-carotene, retinol, lycopene, and lutein supplements and lung cancer risk: results from the VITamins And Lifestyle (VITAL) study. Am J Epidemiol. 2009 Apr 1;169(7):815-28. doi: 10.1093/aje/kwn409. Epub 2009 Feb 10. Erratum in: Am J Epidemiol. 2009 Jun 1;169(11):1409. Dosage error in article text. PMID: 19208726; PMCID: PMC2842198.
(18) Yang CS, Suh N, Kong AN. Does vitamin E prevent or promote cancer? Cancer Prev Res (Phila). 2012 May;5(5):701-5. doi: 10.1158/1940-6207.CAPR-12-0045. Epub 2012 Apr 3. PMID: 22490437; PMCID: PMC3502042.
(19) Grey A, Bolland M, Reid IR. Is calcium supplementation a risk factor for cardiovascular diseases in older women? Nutr Rev. 2009 Jul;67(7):424; author reply 425. doi: 10.1111/j.1753-4887.2009.00216.x. PMID: 19566603.
(20) Zwakenberg SR, de Jong PA, Bartstra JW, van Asperen R, Westerink J, de Valk H, Slart RHJA, Luurtsema G, Wolterink JM, de Borst GJ, van Herwaarden JA, van de Ree MA, Schurgers LJ, van der Schouw YT, Beulens JWJ. The effect of menaquinone-7 supplementation on vascular calcification in patients with diabetes: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Am J Clin Nutr. 2019 Oct 1;110(4):883-890. doi: 10.1093/ajcn/nqz147. PMID: 31387121; PMCID: PMC6766434.
(21) Kwok CS, Gulati M, Michos ED, Potts J, Wu P, Watson L, Loke YK, Mallen C, Mamas MA. Dietary components and risk of cardiovascular disease and all-cause mortality: a review of evidence from meta-analyses. Eur J Prev Cardiol. 2019 Sep;26(13):1415-1429. doi: 10.1177/2047487319843667. Epub 2019 Apr 11. PMID: 30971126.
(22) Lal N, Berenjian A. Cis and trans isomers of the vitamin menaquinone-7: which one is biologically significant? Appl Microbiol Biotechnol. 2020 Apr;104(7):2765-2776. doi: 10.1007/s00253-020-10409-1. Epub 2020 Feb 3. PMID: 32009201.
(23) Almohanna HM, Ahmed AA, Tsatalis JP, Tosti A. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019 Mar;9(1):51-70. doi: 10.1007/s13555-018-0278-6. Epub 2018 Dec 13. PMID: 30547302; PMCID: PMC6380979.
(24) Takács I, Benkő I, Toldy E, Wikonkál N, Szekeres L, Bodolay E, Kiss E, Jambrik Z, Szabó B, Merkely B, Valkusz Z, Kovács T, Szabó A, Grigoreff O, Nagy Z, Demeter J, Horváth HC, Bittner N, Várbíró S, Lakatos P. Hazai konszenzus a D-vitamin szerépéről a betegségek megelőzésében és kezelésében [Hungarian consensus regarding the role of vitamin D in the prevention and treatment of diseases]. Orv Hetil. 2012 May;153 Suppl:5-26. Hungarian. doi: 10.1556/OH.2012.29410. PMID: 22934332.
(25) Martineau AR, Jolliffe DA, Hooper RL, Greenberg L, Aloia JF, Bergman P, Dubnov-Raz G, Esposito S, Ganmaa D, Ginde AA, Goodall EC, Grant CC, Griffiths CJ, Janssens W, Laaksi I, Manaseki-Holland S, Mauger D, Murdoch DR, Neale R, Rees JR, Simpson S Jr, Stelmach I, Kumar GT, Urashima M, Camargo CA Jr. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data. BMJ. 2017 Feb 15;356:i6583. doi: 10.1136/bmj.i6583. PMID: 28202713; PMCID: PMC5310969.
Andi mondta
Szia Nóri! Azt szeretném kérdezni, hogy terhesség alatt sem javasolsz semmilyen étrendkiegészítőt? Válaszodat előre is köszönöm, Andi:)
Andrási Nóra mondta
Szia Andi,
ajánlom a témában Brenda Davis és szerzőtársa könyvét Nourish címmel. 🙂
Az első trimeszterben folátot, második-harmadikban növényi omega3 és jód jön szóba TÉNÉ mellett, meg persze B12.
Ezeket érdemes megfontolni.
N.
Andi mondta
Köszönöm!
L. mondta
Szia Nóri!
Itt is nagyon köszönöm az alapos utánajárást! Hirtelen egy kérdés jutott eszembe, amit Instán nem akartam feltenni, hogy ne legyen a hozzászólásom még kétszer olyan hosszú 😀 Látom, hogy a „ti mit szedtek” eredeti változatához 5 és fél évvel ezelőtt írtam egy jó hosszú kommentet, és azt is belinkeltem, hogy én miket szedek. Tudom, hogy régóta nem váltottam (szerencsére a vérvételi értékek nem indokolták), de azért meglepett, hogy ennyi ideje nem: nálam azóta is ugyanez a két tabletta van a polcon – a B12-vel kapcsolatban megnyugtattál, mert ti ugyanazt szeditek (örülök, hogy nektek is bevált! 🙂 ), a D3-mal kapcsolatban viszont elbizonytalanodtam, mert az MRM, amit azóta is napi szinten szedek (2000-es), K2-t is tartalmaz. Ha valakinek biztos hiány miatt szednie kell D3-at, de az étrendjével önmagában nem biztos, hogy be tudna rendszeresen vinni elég K2-t, annak biztonságos a K2-tartalmú kiegészítő szedése, vagy így is fennáll a meszesedést fokozó kockázat?
Előre is nagyon köszönöm a választ! 🙂
Móni
Andrási Nóra mondta
Szia Móni,
úgy érzed, nem eszel elég sok zöld levelet? Inkább egyél nattót, ha tudsz valahonnan kultúrát szerezni hozzá… Az a baj a K2-vel, hogy sok szerkezeti változata van (izomere) és úgy néz ki, csak az egyik hatásos (az „all-trans” változat). Még folyik a kutatás, hogy melyik mennyire hat, hogyan lehet őket egyáltalán megkülönböztetni (nem könnyű), és ha nem természetes forrásból vonják ki, hanem szintetizálják, akkor hogyan lehet azt a változatot készíteni, izolálni minél jobb hatásfokkal. Itt is írnak erről, és ez egy 2020-as cikk. Lehet is, hogy ezzel kiegészítem az bejegyzést… Szóval annyi a bizonytalanság a K2 körül, hogy én inkább nem szedném. Egyél sok zöld levelet vagy nattót inkább, ha teheted.
L. mondta
Szia Nóri!
Nagyon köszönöm a választ, és bocsánat, hogy ilyen hihetetlenül későn reagálok 🙁 Inkább úgy mondanám, hogy nem merném rábízni pusztán az étrendemre a K2 bevitelét, mert nem úgy étkezem, és nem is tudnék úgy, hogy tutibiztosan mindennap meglegyen a kellő mennyiség zöld levélből. Nattót még sosem kóstoltam, ha valahol lehetőségem lesz rá, mindenképp kipróbálom, de erre ugyanúgy áll sajnos, hogy, még ha az eddig sosem kóstolt kedvenc ételemet találnám is meg benne, akkor sem működne a fix napi bevitel.
Két éve egy meszes kinövés miatt műtötték a vállamat – akkor a K2 és a meszesedés esetleges kapcsolatáról még nem tudtam, de az alapján, hogy a D3-hiány csontritkuláshoz is vezethet, logikusnak tűnt az, hogy a túlzott bevitel esetleg pont az ellenkezőjét okozza, ezért rákérdeztem, de azt mondták az orvosok, hogy nem tudni, mi okozza azt, ami nálam is gond volt, és ők nem gondolják, hogy kapcsolat lenne. Az általad leírtak és a linkelt cikk alapján a nem szedés és esetleges más beviteli hiány miatti hiány tűnik kisebb kockázatnak, mint a célzott szedés, úgyhogy szerintem ha elfogy a jelenlegi adagom (feltankoltam anno iHerben, így még az év végéig kitart), másik, K2-mentes D3 tabletta után nézek, addig legalábbis biztosan, amíg újabb kutatások alapján jobban tisztázódik a K2 körüli jelenlegi sok bizonytalanság.
Gergő mondta
Kedves Nóri,
A B12 vitaminnal kapcsolatban lenne kérdésem. Úgy tudom mindegy milyen étrenden élünk, a B12-t érdemes kiegészítőként pluszba bevinni. A mostani bejegyzésedben megemlíted a sok vitamin között a B12-t is, hogy az sem fejti ki a hatását ha izolált formában visszük be a szervezetünkbe. A bejegyzés végén megemlíted, hogy fontos kiegészítőként szedni a B12-t. Egy kicsit megkavarodtam. Tudnál segíteni ennek a megértésében?
Az ökölszabály teljesen érthető. Esetleg van természetes formája a B12 vitaminnak?
Előre is köszönöm a válaszod.
üdv.:
Gergő
Andrási Nóra mondta
Kedves Gergő,
most már a mindenevők jelentős része is B12 hiány felé hajlik, igen.
Azt írtam itt a B12-ről, hogy folsavval együtt adva fokozta a daganatos betegségek kialakulásának esélyét egy norvég, kettős vak vizsgálatban, amiben szívbetegek vettek részt (koszorúér-elzáródás), és az ő körükben ezt találták. Nem vizsgálták, hogy hiányuk volt-e.
A Te eseted teljesen más, mert egy valós hiányt igyekszel pótolni (B12-t növényekkel tuti nem fogsz megenni), tehát valamit szedned kell.
A málnás spray, amit ebben a bejegyzésemben linkeltem, fermentált növényi alapanyagokból készül, ez nekem elég természetesnek tűnik. Ugyanakkor a cianokobalamin hatékonyságáról állnak rendelkezésre klinikai adatok, és ez a forma stbilabb is (nem bomlik le idővel a polcon), Greger doki ezért ezt ajánlja. Mi pedig mindkettőt szedjük váltogatva… 🙂
Ez így kerek?
Gergő mondta
Kedves Nóri,
Így érthető és kielégítő a válasz. Köszönöm szépen, hogy írtál.
Gergő
Juli mondta
Kedves Nóri, ajánlottad koleszterinszint csökkentésére a paradiót. Nekem tényleg levitte, de sajnos nemcsak az LDL-t, hanem a HDL-t is (előbbi majdnem jó, utóbbi túl alacsony lett). Azt olvastam, hogy a feketeköménymag olaj jó lehet – mit gondolsz? Köszönöm, Juli
Andrási Nóra mondta
Szia Juli,
ha a koleszterin értékeid rendben vannak (össz, LDL), és csak a HDL alacsony picit, az nem probléma. Ezek együtt mozognak, ezért előfordul, hogy a HDL is lemegy.
A feketekömény sokmindenre jó, de nem az olaját venném, hanem az egész magot fogyasztanám darálva…
Juli mondta
Köszönöm! Juli
Edith mondta
Szia! Érdekelne, hogy a jódot csak Te használod, a gyermekeid nem kapnak? Kisgyermekeknek nem javasolt?
Andrási Nóra mondta
Szia,
az idegrendszer fejlődéséhez kell, szóval de, kapnak.
N.
Edith mondta
Szia, még az érdekelne, hogy hány cseppet adsz? Az unokám most egy éves, csak nem találtam a gyerekeknek való adagolást.
Andrási Nóra mondta
3 cseppet szoktam adni nekik is. Ha pár napig elmaradt, akkor többet. 🙂
Betszy mondta
Szia! 🙂 Mit gondolsz a spirulináról és a gyümölcskristályokról? Előbbire azt hiszem ugyanaz igaz, amit leírsz az omega 3 – nál is a teneri algákról.
Ugyanakkor nemrég hallottam arról, hogy kisbabáknál is érdemes cicire csepegtetni a K2 vitamint. Erről mit gondolsz?
Andrási Nóra mondta
Szia,
annyi és olyan kiegészítőt használok, amire szerintem feltétlenül szükség van, ezeket leírtam itt, vagyis a többit nem gondolom feltétlenül szükségesnek. 🙂 A gyümölcskristályok fagyasztva szárított gyümölcsök, szóval ha a gyerkőc hajlandó őket frissen megenni, ezekre sincs szükség…
K vitamint javasolnak szoptatós babáknak, őszintén szólva anno nem jött át teljesen, hogy ez ennyire indokolt, de nem volt lelkierőm utánamenni abban az időszakban, így adtam nekik én is, amíg csak anyatejesek voltak.
Eszter mondta
Szia Nóri!
Nagyon érdekesnek találtam a cikkedet, várom a folytatást 🙂 Sokadik nekifutásban vagyok a növényi étrendnek, a hüvelyeseken mindig elvérzek, pedig onnan jönne be elég fehérje (és részben kálcium).
Sajnos nekem csontritkulást állapított meg egy vizsgálat nemrég, ezért gondolom majd szükség lesz táplálékkiegésztítőt szednem. Olyan kombinált szer, amiben egyben van minden jobb lehet, mintha magam próbálnám összerakni a kálcium, D vitamin, K2 kombót? Igazából korábban ezt csináltam, de kálciumot csak nagyon ritkán vettem be, félve a vesekő képződéstől. Tejérzékenység miatt már régóta nem fogyasztok tejterméket, de pl magokat, szezámmagot szoktam, nem gondoltam, hogy csontritkulásig jutok, valószínűleg, felszívódási problémám is belejátszik ebbe…
Köszönöm, Eszter
Andrási Nóra mondta
Szia Eszter,
a csontok egészsége összetettebb annál, hogy 1-2-3 tápanyara egyszerűsítsük… Engem is nagyon érdekelt, hogy mi lesz a csontjaimmal TÉNÉ mellett (meg a gyerekeimével…), ezért sokat foglalkoztam vele, és külön fejezetet írtam erről a témáról (a csontok egészsége) a Friss hajtás kurzusomba. Remélem, megérted, hogy nem próbálom meg itt 3 mondatban összefoglalni… A lényeg talán annyi, hogy sok dolog van, amit táplálkozás, életmód terén tehetsz a csontjaidért a kiegészítőkön kívül. Találtam egészen meglepő dolgokat is, mint pl. hogy az oly sokszor szidott fitátok (hüvelyesekben találhatóak) hasonló mértékben erősítik a csontokat, mint bizonyos csontritkulásban ajánlott gyógyszerek.
Bernadett Fabó mondta
Szia Nóri! Amióta olvastam a cikket azóta sokszor eszembe jut és hadd kérdezzek még egyet. Mi a helyzet a magnéziummal?
Andrási Nóra mondta
Szia,
ez a kérdés így kicsit nagyívű… 😀 Nincs kapacitásom utánaenni minden egyes tápanyagnak, hogy azt vajon kell-e szedni vagy sem, összegyűjtöttem egy jó merítést, szerintem a trend látszik… Kis kulturális érdekesség, hogy amikor a férjem 10+ évvel ezelőtt Japánban dolgozott 2 hónapig, betért egy patikába, hogy magnéziumot venne, mert hajnalban begörcsölt a vádlija, és nem értették, miről beszél… 🙂 Nekik ott valahogy nincs szükségük kiegészítésre. Nem akarom megmagyarázni, hogy miért, de az azért biztosan látszik, hogy lehet élni magnézium kiegészítés nélkül is. 🙂
Bényei Ágnes mondta
Szia Nóri!
Amit ebben a cikkben leírtál, az a
Colin Campbell: „The china study”
c könyvében is szerepel, ugyanezt ajánlja, hogy tudniillik ne szedjünk étrendkiegészítőket, mert egy vitamin, vagy ásványi anyag önmagában más hatással bír, mintha táplálékkal vinnénk be. Az alkotó részek összessége nem egyenlő az eredeti egésszel, minőségileg más! Ő is a B12 vitamint ajánlja egyedül amiatt, hogy a környezeti hatások miatt a csípőbél már nem képes legtöbbünkben megtermelni a szükséges B12 vitamint, és célszerű pótolni.
teljesen egyetértek a cikkel!
Pankasz Cecilia mondta
Kedves Nóra!
Ebben az írásban szerepel pár forrás a B-12 vitaminnal kapcsolatban, ajánlom figyelmedbe.
Részlet az Élettudományi tanfolyam 32. leckéjéből – T.C. Fry
„Sokak félelme, hogy az állati fehérjéket nélkülöző étrend következtében B-12-vitamin hiány alakul ki a szervezetben. A marhahúst tartják a B-12 vitamin fő forrásának, de logikusan átgondolva, a növényevő tehén szervezete honnét veszi ezt a vitamint? A B-12-vitamin a tehén bélrendszerében képződik, baktériumok segítségével. Így van ez minden növényevő állat esetében, és ugyanígy van az embernél is. A B-12-vitamin hiánya, amely a krónikus vérszegénység előfutára, nem feltétlenül az étrend hiányosságai miatt alakul ki.
„Minden jel arra utal, hogy a kóros vérszegénység nem a hiányos étrendből származik, hanem a B-12- vitamin felszívódásának képességének károsodásából.” (A Táplálkozási Társaság folyóiratai, 71. tudományos találkozó, London Higiéniai és Trópusi Orvostudományi Iskola, 1952. január 5, 295. o.)
Az Élettudományi Tanfolyam ezen a linken elérhető: https://archive.org/details/life-science-health-system-full-t.-c.-fry/page/n849/mode/2up
Üdv, C.
Andrási Nóra mondta
Kedves Cecília,
én ezzel tisztában vagyok, de kérdéses, hogy elég egészséges-e a bélflóránk ahhoz, hogy ez működjön, ill. a B12 felszívódása egy igen érzékeny, többlépcsős folyamat – ha bárhol sérült a bélfal, romlik a hatékonysága. Tekintve, hogy a B12 hiány lassan, észrevétlenül is kialakulhat, nehezen diagnosztizálható és végzetes lehet, nem látom értelmét kockáztatni.
Ha olvasod a írásaimat, láthatod mennyire vagyok kritikus az étrend kiegészítőkkel, nem véletlen, hogy ehhez az egyhez (B12) minden körülmények között ragaszkodom. 🙂
N.