2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Úgy tűnik, akaratlanul is füllentettem a múlt héten a Facebook oldalamon, amikor azt ígértem, hogy ezen a héten is főzünk valamit: most ezek a minden jóval megpakolt nyers kakaós golyócskák kerültek ki a kezeim közül. Sütés-főzés nélkül, gyorsan, változatosan, előre elkészíthetőek.
Elég sokféle müzliszelet készült már a konyhámban, ezért gondoltam, most változtatok a formán: golyócskákat gyúrtam. Persze ezt az összeállítást is készíthettem volna a korábbiakhoz hasonló szeletekként: mivel viszonylag kevés szénhidrát mellett elég sok (teljes értékű) fehérjét és ásványi anyagokat is tartalmaznak, így útravalónak, akár sportoláshoz is jó ötlet – vegán energiaszelet is lehet.
Tudtátok, hogy a nyugati világunkban elterjedt étrendben kávéval és csokoládéval visszük be a legtöbb antioxidánst? Na persze nem a nyomokban-kakaót-is-látott tejcsokoládékra gondolok, hanem a jó minőségű, 70-80%-os táblákra. Ez a sok antioxidáns a kakaóbabból származik, ami sok értékes ásványi anyagot is tartalmaz (pl. vas, magnézium, mangán). Általában minél kevésbé feldolgozott egy élelmiszerünk, annál gazdagabb antioxidánsokban: így pl. 30g nyers kakaóbab majdnem annyi antioxidánst tartalmaz, mint egy csésze frissen szedett vörös áfonya (forrás).
Nyers kakaós, chiás energiabombácskák
Hozzávalók
- 250 g aszalt füge
- 100 g nyers kakaóbab
- 80 g chia mag
- 1/2 kk. vanília esszencia ízlés szerint
- 120 g mandula
Elkészítés
- Első lépésként tisztítsd meg a kakaóbabokat a vékony héjuktól: ez a legidőigényesebb művelet. Én mozsárban óvatosan ütöttem rájuk egyet, hogy csak a héj repedjen el, és szépen kipergettem belőle a belsejét. Az első pár szem persze ripityára tört... Amolyan délutáni relax tevékenység ez, amit barátainkkal beszélgetés közben fejeztem be. 🙂
- Először a fügét tedd az aprítógépbe: pulzálva, majd folyamatosan aprítva sűrű massza lesz belőle. Mehet hozzá a kakaó, a chia mag és a vanília kivonat.
- Ha neked nagyobb teherbírású aprítód van, akkor csak daráld bele a mandulát a fügés masszába, és kész is. Ez a keverék sokkal sűrűbb, keményebb lesz, mint a müzliszeletek: az én aprítógépem egyszerre nem tudta átkeverni az egészet. Ezért a fügés keveréket kivettem, darabosra aprítottam a mandulát, majd részletekben kevertem össze a fügés masszát a mandulával.
- Evőkanálnyi adagokból, kézzel golyókat gyúrtam. Elkészítheted a müzliszeletekhez hasonlóan, sütőpapírral kibélelt kemény falú formában is.
- Ha desszertnek, vagy vendégvárónak szánod (vagy csak úgy), még feldobhatod a golyócskákat azzal, ha porított nyírfacukorba forgatod, így szép fehérek lesznek. A nyírfacukor lehet fahéjas is, vagy használhatsz csipetnyi chillivel megbolondított nyers kakaóport is...
Tápérték információ
Ez is egy sokféleképpen variálható recept: az aszalt füge egy részét pl. aszalt meggyre cserélve savanykás ízvilágot kapnánk, mandula helyett mehet bele pl. dió is.
Névtelen mondta
Szia Nóri,
a kakaóbabot honnan szerzed be? Köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Kövesd a linket a hozzávalók között! 🙂
kkatyusa mondta
SZia Nóri!
Elkészíthetem holland kakaóval is nyers kakaóbab helyett?
Egyébként tudnál valamilyen forrást ajánlani ehhez a Ch számlálósdihoz, például egészséges napi bevitel mennyisége szénhidrátból, fehérjéből, rostból, zsírból stb. témában?
Előre is köszönet érte!
Szép napot!
Kata
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Kata,
Persze, hogy elkészítheted holland kakaóból is: akkor az holland kakaós lesz, nem pedig nyers, de egyébként összeáll.
Hogy miből mennyit kéne bevinni, az nehéz kérdés: sokan sokfélét mondanak. Én Katie Ferraro kurzusát hallgattam a témában Coursera-n, de ő amerikai, szerintem kicsit sokat mondott… 🙂 Egyéni döntésekkel eltolhatjuk az étrendet, én pl. a kevesebb CH felé. Szóval ehhez egy forrás nincs, sokfélét kell olvasni és okosodni a magad szakállára… Azért azt a kurzust ajánlom, dietetika alapjai néhány alapvető túlhaladott nézettel fűszerezve. 🙂