2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Hát engem is utolért a chia mag. 🙂 Miért olyan nagy sláger manapság ez az azték eredetű csemege? Sok (21g/100g) teljes értékű fehérjét tartalmaz, gazdag élelmi rostokban (34g/100g), ásványi anyagokban (pl. kalcium, foszfor) és növényi omega-3 zsírsavakban is, míg szénhidrátokban szegény (5g/100g).
Sok módja van a chia magok fogyasztásának: én a legegyszerűbbet, ezt a főzés nélkül készíthető „chia pudingot” mutatom meg először, de tehetünk egy kanállal turmixba, kenyérbe vagy reggeli kásába is. Az őrölt magocskák egyébként kitűnően működnek tojáshelyettesítőként is süteményekben, ahogy azt egy jövő heti receptemben is láthatjátok majd…
Az omega-3 zsírsav bevitelünk szempontjából ez a magocska azért nem egészen egyenértékű a tengeri halakkal, mert a tengeri halakban található zsírsavakat közvetlenül hasznosítja a szervezetünk, míg a növényi eredetűeket előbb át kell alakítania – vegán étrend mellett viszont jó lehetőség.
Nekem egyébként az tetszik nagyon ezekben a magocskákban, hogy szépek… Sajnos még nem tudok olyan jó makrófelvételt készíteni, amin jobban látszanának a márványszerű barázdák a magok felszínén, pedig nagyon helyesek, szinte elegánsak: érdemes közelebbről szemügyre venni őket. 🙂 Ez a mintájuk egyébként a kész pudingban is látszik.
Ha már az ásványi anyagokban gazdag magoknál tartunk, rögtön a mákra gondoltam. Ahogy korábban is írtam, a mák is kiemelkedően gazdag kalciumban, ezért chiás és mákos rétegeket párosítva amolyan „kalcium bomba” desszertet készítettem, villámgyorsan, főzés nélkül.
Hozzávalók 4 személyre:
150g chia mag
1/2 kk. stevia por vagy más édesítő ízlés szerint
1/2 kk. vaníliakivonat
csipet só
500 ml növényi tej (én szója- vagy mandulatejjel számoltam)
a mákos réteghez:
200 ml növényi tej
1/2 kk. stevia por vagy más édesítő ízlés szerint
1 kk. narancskivonat
100g darált mák
1 nagy vagy 2 kisebb gránátalma
A receptalkotáshoz a chia magot a Biosziget webáruház bocsátotta rendelkezésemre.
- A chia pudinghoz egyszerűen mérd egy turmixgép kelyhébe a növényi tejet az ízesítőkkel, szórd a tetejére a chia magokat és a legalacsonyabb fokozaton kevertesd össze. Tedd félre egy kis tálkában legalább 10 percre: ennyi idő elég is lesz ahhoz, hogy besűrűsödjön.
- A mákos réteg is a turmixgépben készül: hasonlóan az előzőhöz, keverd össze a tejet az ízesítőkkel, majd mehet rá a mák, összeturmixolod, és kész is.
- A gránátalmákból úgy a legegyszerűbb kinyerni a szép piros magokat, ha éles késsel félbevágod, majd a vágott felével egy tál felé fordíŧva egy kanállal „kikalapálod” őket.
- Csinos poharakba rétegezd a pudingot: chia-mák-chia-mák-grátántalma… Kész is!
Azért használok turmixgépet a chia pudinghoz, mert gyorsan és alaposan összekeveri a magokat a folyadékkal, így biztosan nem lesz csomós. A sorrend (folyadékra mag) pedig szintén azért fontos, hogy ne csomósodjanak össze a magok a kehely alján/falán.
Az a jó ebben az „alap pudingban”, hogy pár napig a hűtőben is eltartható egy jól záró edényben, és kedved szerint variálható különböző gyümölcsökkel, (pirított) magokkal, stb.
A chia mag rendkívül gazdag élelmi rostokban, ezért fogyasztása után kiemelkedően fontos a megfelelő folyadékbevitel!
Ami a számokat illeti, a 4 pohár desszert összesen kb. 90g szénhidrátot tartalmazott, ami kb. 24g CH/pohár. Persze ez nagyban függ a gránátalmák méretétől is: a chia puding önmagában összesen kb. 20g, a mákos réteg kb. 30g szénhidrátért „felelős”.
Névtelen mondta
És finom is a chia a sok egyéb jó tulajdonsága mellett?
Engem eddig még visszatartott a kipróbálásától az ára…
Mindenmentes Nóri mondta
Nekem semleges ízű: amilyennek ízesíted, de a férjemnek kifejezetten ízlett. 🙂
Valóban nem olcsó, elsőnek talán próbálj ki egy kisebb kiszerelést…
Emese mondta
Szia Nóri! Nagyon tetszenek a receptjeid, sokszor nézegetem az oldaladat, de eddig még nem írtam. Én is nagyon szeretem a chia-t, és egyszer kaptam egy Mamma Chia nevezetű italt (nevezzük annak, mert kis szopókás zacskókba van csomagolva) és azóta én is készítek házilag: friss gyümölcsléhez, vagy híg gyümölcspüréhez keverem. A 10 éves lányom lelkesen eszi, illetve viszi az iskolába.
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi, erről még nem hallottam! 🙂
Névtelen mondta
Szia Nóri!
Imádom ezt az oldalt, 1 éve eszek fözök cukormentesen, ez a desszert is csodás. Én mák helyett lenmagot raktam bele, gyors, egyszerű kiadós. Köszönöm a recepetet! 🙂 Brigi
Mindenmentes Nóri mondta
Örülök, hogy ízlett! 🙂
Zsoozsy mondta
Azt azért szerintem érdemes megjegyezni a tényleg mindenmentes és szuperétel kategóriás chiáról, hogy naponta nem szabad felnőttnek fejenként egy evőkanálnyi (!) mennyiségnél többet fogyasztania, mert amilyen jót tud tenni, nagy mennyiségben annyi rosszat is (lásd folyadék felszívás és lassú kieresztése…), ergo egyrészt gyereknek még kevesebbet, másrészt meg emiatt érdemes az akár több személyre is készült ételeket személyekre kiadagoltan készíteni külön-külön, nehogy valaki véletlenül többet fogyasszon a napi megengedett mennyiségnél, amely még úgy is nehezen kiküszöbölhető, ha utána próbáljuk meg egyenlő részekre osztani.