2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Szeretitek a bundázott zöldségfalatokat? Igen, én is. 🙂 Ezzel a nagyon egyszerű, fűszeres bundával egy indiai étteremben találkoztam először, és rögtön tudtam, hogy hosszú és virágzó kapcsolat áll előttünk. Persze nem csak zöldségeket lehet ilyen fűszeres köntösbe bújtatni, de nekem a brokkoli, karfiol és a hagymakarikák a kedvenceim.
A frissen sült falatkákhoz szokás valamilyen szószt, csatnit kínálni. Valami édeskés-savanykás-fűszeres dologra gondoltam, és mert dübörög a szilvaszezon, enyhén csípős szilva csatniba mártogattunk.
Tavaly ettünk nagyon finom indiait egy szegedi étteremben: nem volt könnyű dolgom, mert gluténmentes fogásokból széles volt ugyan a választék, de szinte mind tejjel vagy sajttal készült… Végül biryanit ettem, ami tulajdonképpen egy hatalmas tál rizs jól megfűszerezve, benne hús- vagy zöldségfalatokkal. Nagyon finom volt, de ennek meg persze a felét hazavittük, mivel egy adag lazán tartalmazta úgy 1,5 napi szénhidrátszükségletem… Na sebaj. Miért gondolok vissza mégis olyan szívesen erre a vacsorára? Akkor ettem először zöldségpakorát: szerelem az első falatra.
Hozzávalók 4 személyre:
kb. 450g brokkoli (lehet friss és mirelit is)
2 tk. őrölt koriandermag
1 tk. currypor (nálam madras curry volt itthon)
1 tk. só
1/2 tk. őrölt kurkuma
késhegynyi őrölt chili
1 ek. kókuszolaj/olívaolaj
1 tk. citromlé
kb. 150 ml víz
kókuszolaj a sütéshez
500g szilva
1 egész csillagánizs
1-2 szem egész szegfűszeg
1/2 kk. őrölt fahéj
kb. 1×2 cm-es friss gyömbérdarab lereszelve, vagy 1 kk. őrölt gyömbér
1 kk. mustármag
1/2 kk. őrölt feketebors
3 ek. nyírfacukor (30g)
1/2 kk. stevia por
3 ek. balzsamecet
Ennyi hozzávalóból igazából nem 4, hanem inkább 6-8 adagra elegendő csatni készül, de kb. ennyivel kényelmes dolgozni, a féladag már nagyon kicsi lenne, így én inkább félre tettem a többletet: extravagánsabb lekvárnak, sült húsok mellé szósznak vagy érett sajtokhoz kínálva is illene. Sőt, nekem annyira ízlett, hogy gondolkodom néhány befőzött üvegen is… Gasztroajándéknak sem lenne utolsó.
- A brokkolit bontsd rózsáira, és párold meg kb. 3-4 perc alatt annyira, hogy még ropogós, bundázható legyen.
- Készítsd el a pakora masszát: egy mélyebb tálban keverd össze a csicseriborsólisztet a fűszerekkel, majd készítsd a tál közepébe egy mélyedést, ebbe mehet az olaj, citromlé és kb. 2 ek. víz. Kanállal vagy egy jó erős kézi habverővel (gépivel is lehet) dolgozd össze, majd fokozatosan add hozzá a többi vizet is, hogy egynemű, csomómentes, kb. tejszín sűrűségű legyen. Tedd félre a masszát, hogy legalább 30 percet álljon: ezidő alatt kellően besűrűsödik.
- Amíg a brokkoli hűl és a bundamassza pihen, elkészítheted a szilva csatnit. A szilvákat mosd meg, magozd ki, és tedd aprítógépbe a fűszerekkel, édesítőkkel, balzsamecettel együtt. (Az egész fűszereket előbb természetesen törd meg mozsárban, vagy használj valamilyen teatojást/fűszerbatyut, hogy utólag ki tudd venni a kész szószból.) Jól turmixold össze és tedd fel főni. Akár a lekvárt, addig főzd, amíg a víz nagy része elfő és szépen besűrűsödik a szilvás csatni. Közben kóstolgasd: amolyan édeskés-savanykás-csípős dolog kellene legyen.
- Egy kisebb serpenyőbe kanalazz úgy 0,5 cm kókuszolajat, forrósítsd fel jó középmelegre, de ne tűzforróra. A bundázást kezdd a nagyobb brokkolirózsákkal: forgasd meg őket a pakora masszában, villával rázogasd le a felesleget, majd süsd szép aranyszínűre minden oldalát. Fritőzben persze egyszerű lenne, de ki szeretne elhasználni (és kurkumával sárgára festeni) annyi kókuszolajat..?
Apró tipp a sütéshez: amikor már csak aprócska rózsák maradnak a végére, én nem egyesével forgatom őket, hanem szépen óvatosan összekeverem az összeset a maradék pakora tésztával, és egyenként teszem a serpenyőbe.
Névtelen mondta
Szia!
Szerinted a csicseriborsó lisztet tudnám helyettesíteni barnarizs, kukorica vagy hajdinaliszttel?
Köszi!
Ancsa
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Sajnos most nem: itt éppen az a lényeg, hogy csicseriborsóliszt… 🙂
Névtelen mondta
Kedves Nóri!
Nem tudom, hogy csinálod, de mindig pont olyan receptet jelentetsz meg, amilyenre ÉPP szükségem van. Bámulatos! :)))) Köszi! Enikő
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Enikő,
Hát, mondanám, hogy van egy beépített kristálygömböm a konyhában, de nem szoktam füllenteni… 🙂
Mindenesetre a boldogság kölcsönös. 🙂
Judit Szondi mondta
Azt hogy lehet elérni, hogy a brokkoli ne "mindenmentesen" jöjjön ki az olajból, vagyis ne csak az olaj legyen rajta, hanem a bundája is, mert az nekem jobban ragaszkodott az edény aljához.
Mindenmentes Nóri mondta
Ennyire azért nem kellene mindenmentesnek lennie… 🙂
Én hallal jártam így, azon több volt a bunda, és nehezebben is "tapadt": talán próbáld kisebb brokkoli rózsákkal, jól lecsepegtetve, és/vagy a bunda tésztát is hagyd tovább állni, hogy sűrűbb legyen. Forróbb olajban is nehezebben jön le, mint langyosabban. Ill. az edény tutibiztosan tapadásmentes kell legyen.
Hát ezek az ötleteim, remélem, legközelebb jobban megy majd…!
Névtelen mondta
Nagyon jó recept, ki is próbáltam és mennyei lett!!!! Köszönöm! 🙂
Nóra
Szabina mondta
Szia Nóri! Remek lett! Én körtéből csináltam a szószt (várom a szilva szezont). A brokkoli rózsákat az első pár nagyobb darab kisütése után függőlegesen laposra vágtam, így nem kell annyi olaj a sütéshez és biztosan átsül. A tapadásmentes edény döntő – személyes tapasztalat
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi a visszajelzést!
Szira mondta
Kedves Nóri! Kipróbáltam isteni finom és laktató. Köszönjük. Csillagánizs nem volt itthon így kis vaníliával tonkababbal és chilivel pótoltuk a hiányát. Imádni fogom a csicseriborsó lisztet. Szuper recept.