2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Az idén kicsit erősebbre sikerült tavaszi vegán korszakom még mindig tart, pedig már nyár van. 🙂 Nagyon szeretem a padlizsánt, ezért szerettem volna egy finom ebédet, ahol kicsit főszerepbe kerülhet: nem rakott, nem töltött, és főétel legyen belőle.
Kis utánaolvasással megfejtettem az isteni karamellizált sült hagyma titkát is, így a végeredmény bizonyosan méltó volt ahhoz, hogy felavassuk vele a legújabb kedvenc színes tányérainkat.
Mint minden valamire való konyhatündér, én is odavagyok a szép tányérokért, poharakért. Pár hónappal túl a blogom 2. születésnapján is, Z elvitt a kedvenc lakberendező boltjaimba, és rábeszélt, hogy vegyünk egyet-egyet a kedvenc tányéraimból/poharaimból, amiket igazából már évek óta kinéztem… 🙂 Szerencsére (?) én olyan leányzó vagyok, aki kifejezetten nem szeret pl. új ruhákat venni, és minden forintot meggondolok, mielőtt elköltöm: nem lenne-e mégis inkább jobb félretenni a következő utazásunkra/konyhabútorra? Szóval képzeljétek el, ahogy a lakberendező boltokban Z, mint hivatalos fotósom közli velem, hogy márpedig nekem igenis szükségem van Sumatra tányérokra a Butlersből és IKEA 365+ mélytányérokra, aminek pont olyan formája van, mint amiből Japánban ettük az udont.
Gondoltam, kicsit fura lesz, hogy lesz 1-1 vagy 2-2 tányérunk/poharunk különböző színekben és fazonokban, de végül az a tapasztalat, hogy egészen feldobja a hétvégi asztalunkat, amikor ilyen sokszínűen terítünk. A tárolásuk mondjuk nem egyszerű, mert a változatos formák nyilván nem illeszkednek egymásba… Sebaj, majd erre is gondolunk a leendő konyhabútor összeállításánál, mert bizony-bizony, a konyha felújítása is utolér minket ezen a nyáron… 🙂
Visszatérve a menühöz. A vörös lencse narancs színét szerettem volna kiemelni, így került mellé egy kis sárgarépa és kevés kurkuma is. És hogy a hagyma mitől lett ilyen ínycsiklandóan karamell színű? Modenai balzsamecet. Nem használtam sokat, és az ecetsav úgyis elpárolog belőle, hogy tényleg csak egy balzsamos ízvilág maradjon hátra.
Hozzávalók 4 személyre:
2 szép nagy padlizsán (kb. 700-800 g összesen)
300 g vöröshagyma
3 ek. modenai balzsamecet
150g vörös lencse
80g barna rizs
1 sárgarépa
1/2 kk. őrölt kurkuma
só
olívaolaj a sütéshez
- Először készítsd elő a zöldségeket: a padlizsánokat mosd és hámozd meg, vágd kb. 1 cm vastag szeletekre és besózva tedd félre. A vöröshagymákat vágd ketté majd szeletelt vékonyra. A répát tisztítsd meg és kockázd fel. Mosd meg a rizst és a vörös lencsét. Utóbbit elég nehéz addig mosni, amíg már nem habzik tőle a víz, ezért én áztatni szoktam kb. fél óráig, amíg sorra kerül a receptben.
- Kevés olívaolajon futtasd meg a felkockázott sárgarépát, majd forgasd hozzá a barna rizst és pirítsd úgy fél-1 percig. Engedd fel annyi vízzel, ami ellepi a rizst és hagyd főni lefedve kb. 25-30 percig (amíg a rizs félig megpuhul).
- Egy nagy tapadásmentes serpenyőben süsd meg a padlizsánszeleteket. Kicsit forróbb, mint közepes fokozatú tűzhelyre lesz szükséged: ha így teszed a lecsepegtetett szeleteket 2-3 kanál forró olívaolajra, akkor viszonylag gyorsan és jól átsülnek, mielőtt „meginnák” az összes olajat.
- A rizs már félig megfőtt, most keverd hozzá a vörös lencsét, sózd, mehet bele a kurkuma is, és engedd fel annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Főzd fedő alatt még kb. 20 percig, amíg a lencse is megpuhul.
- Most van idő elkészíteni a hagymát: akár a padlizsánhoz használt serpenyőben, olívaolajon kezd el sütni a hagymát. Amikor már üveges, keverd hozzá a modenai balzsamecetet. Időnként átforgatva hagyd sülni, amíg szép aranybarna lesz (kb. 15-20 perc).
GYÖNGYÖZŐ mondta
Szia Nóri! Hát teljesen rádszoktam. (Így egybeírva,ennyire Veled vagyok.) Nagyon jó recepteket találok Nálad, én imádom a padlizsánt, s amióta nem eszem húst még inkább, mert a szejtán nekem valahogy nem jött be. Nem tudsz valami jó kis receptet a padlizsán szeletekben való eltevéséhez? Mit gondolsz működik úgy mint a paradicsomlében eltett töltött paprikának való?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia 🙂
A paradicsomlében eltett dolgot nem ismerem, így erről nem tudok nyilatkozni. Szerintem, ha így, ahogy ebben a receptben is van, szeletenként sütve, még forrón üvegbe teszed és öntesz rá annyi olívaolajat, hogy ellepje (nyilván szorosan kellene pakolni), és aztán száraz dunsztba teszed, akkor biztosan eláll. Lehetne fűszerezni is… vagy sült paprikával összepakolni… Tök jó ötletet adtál, gyere máskor is. 🙂
Maja mondta
Szia Nóri! A padlizsánt szerinted lehet grillezni benti elektromos grillen? Úgy értem, hogy ehhez a recepthez jó lenne úgy is? Köszi!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Maja,
Nem tudom, milyen grillre gondolsz: kontakt grill talán jó lehet, de a szokásos kis szendvicsgrill biztosan nem elég ehhez. Meg egy kis olaj is kell azért hozzá, rácsos grillen szerintem kiszáradna.