2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
A korábbi epertorta sikerén felbuzdulva alig vártam, hogy újrázhassak egy friss, tavaszi piros bogyós gyümölcstortát. Mióta kaptam egy csinos üveg tortaállványt a születésnapomra, ami nem igazán fér el a konyhaszekrényben, valahogy több tortát sütök: talán mert az állvány folyton szem előtt van a konyhapulton? Mégsem állhat üresen. 🙂
Valami olyasmire gondoltam, mint a klasszikus piskóta alapú, pudingos gyümölcstorta, csak zselé nélkül, és persze cukor-, tejtermék- és gluténmentesen.
Hozzávalók egy 20 cm-es formához:
3 L-es tojás
1 kk. vaníliakivonat
3 ek. (30g) nyírfacukor/xilit
30g rizsliszt
30g finomra darált mandula/mandulaliszt
csipet só
a krémhez:
2 ek. (kb. 50g) kókuszzsír
3 dl rizstej
½ kk. stevia por vagy ms édesítő ízlés szerint (én ezzel számoltam)
2 ek. (20g) tápióka keményítő*
1 ek. vaníliakivonat vagy 1 vaníliarúd kikapart belseje
kb. 200g málna, eper vagy más piros bogyós gyümölcs a tetejére
- A sütőt melegítsd elő légkeveréssel 160 fokra. Ha nincs légkeveréses sütőd, akkor alul-felül sütéssel 180 fokra. A tortaformát alul béleld ki sütőpapírral, a szélét pedig kend át kókuszzsírral, és lisztezd ki rizsliszttel.
- Először készítsd el a piskótát. Válaszd szét a tojásokat, majd a sárgájákat keverd a habosra a nyírfacukorral és a vaníliakivonattal, a fehérjékből pedig verj kemény habot egy csipet sóval.
- A darált mandulát keverd össze a rizsliszttel.
- A tojások sárgájára óvatosan halmozd rá a felvert tojásfehérjét, majd szórd rá a lisztkeveréket, és óvatosan, egy kézi habverővel alulról felfelé keverve dolgozd össze annyira, hogy ne legyenek benne nagyon különálló sárga és fehér csíkok.
- Öntsd a piskótatésztát a tortaformába, simítsd egyenletesre a tetejét, majd tedd be a sütőbe. Kapcsold a sütőt 160 fok alul-felül sütésre, és süsd a piskótát kb. 20 percig, tűpróbáig. Az első 10-15 percben ne nyisd rá a sütőt, akkor még biztosan nem lesz ó, és csak összeesne.
- Amíg a piskóta sül, elkészül a krém is. A kókuszzsírt kb. 100ml rizstejjel tedd fel melegedni a tűzhelyre alacsony fokozaton. A maradék rizstejbe keverd bele az édesítőt, a vaníliakivonatot, majd keverd csomómentesre a tápióka keményítővel.
- Ha a kókuszzsíros keverék már jó meleg (nem kell forrjon), kézi habverővel folyamatosan keverve add hozzá a keményítős tejet is. Folyamatos keverés mellett melegítsd szinte forralásig, amíg besűrűsödik (türelem!).
- Hagyd kihűlni a piskótát és a krémet is, majd állítsd össze a tortát: a krém jó sűrű lesz, így nekem megállt a piskóta tetején annak ellenére, hogy nem peremes gyümölcstorta formában sütöttem. A krém tetejére halmozd a finom gyümölcsöt és már tálalhatod is. Ugye, hogy roppant egyszerű volt?
A történethez hozzátartozik, hogy a hétvégén sütöttem egy változatot friss hazai eperrel is, amit több emeletesre terveztem: több piskótával és krémmel. Igen ám, de ez a krém ahhoz nem elég szilárd, hogy több réteg súlyát is elbírja – a rétegek szétcsúsztak, így a többrétegű gyümölcstorta sütését nem ajánlom otthoni kipróbálásra. 🙂
Ha mégis hiányzik a tetejéről a zselé, természetesen pótolható, akár agar-agar alapú változattal is. A helyes kis torta teljes szénhidrát-tartalma kb. 90 g a piskótában és a krémben, a gyümölcs jellege és mennyisége ízlés szerint variálható, ez a málnás torta összesen kb. 115g CH-t tartalmazott, ami 8 szelettel számolva kb. 14g CH/szelet.
Eszter Fazekas mondta
Szia! a tojás helyett mit tudnál ajánlani ? mer én csak a sárgáját ehetem a fehérjére érzékeny vagyok!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Eszter,
A tojáspiskótára egyelőre még nem varrtam gombot. Addig is ajánlom a répás kuglóf tésztáját torta alapnak, vagy a mogyorós keksz tésztájával tudsz omlós tortaalapot sütni.
Névtelen mondta
Tápióka keményítő helyett mi használható?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Próbáld meg kukorica keményítővel, azzal is működni fog szerintem, csak tápiókakeményítővel krémesebb lenne.
Erika mondta
Szia Nóri, mit lehet ezen elrontani?:) mármint mi lehet az oka annak, ha nem sűrűsödik be?
Andrási Nóra mondta
Hát… nem főzted elég hosszú ideig?
Minna mondta
Szia Nóri!
Ha a piskótában xilit helyett sztíviát használnék inkább, akkor Te mennyit tennél bele?
üdv. Minna
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
az édesség miatt kb. 1/4 teáskanálnyit, de készíts így próbasütést, mert már nem emlékszem pontosan, hogy kell-e a xilit tömege is a piskótához… Általában okkal írok xilitet, legtöbbször én is csak steviát használok.
Minna mondta
Végül maradtam a xilitnél 🙂 Isteni lett!!!! Életem első tortája 😉
Szabó Gabi mondta
Kedves Nóri,
nyáron már sütöttem ezt egyszer, nagy sikere volt, a kislányom ezt kéri szülinapjára, csak epres-málnás kivitelben. 🙂 Egy gondom volt vele: a krémhez nyílgyökérlisztet használtam, kicsit fura lett az állaga, illetve olyan fakó, opálos a színe. Van ötleted, mivel tudnám a vaníliasárga színt elérni? Előre is köszi! Gratulálok a könyvhöz!! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Egy csipet/késhegynyi kurkumával! 😉
Szabó Gabi mondta
Pont ezt csináltam. 🙂 Viszont egy másik alkalommal meg a málna levével színeztem rózsaszínre, az telitalálat volt :D.
Amióta rátaláltam, csak ezt sütöm tortaalapnak, ma a fiamnak málna coulis-val és csokiöntettel. Hálásan köszönöm!
Balázs Gudor Katalin mondta
Én édesítésnek rizsszirupot használnék. Van ötleted,hogy mennyi kellhet? 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
3 ek. abból is szerintem. De a rizsszirup gyors szénhidrát…