Mióta én is növényi tej készítő automatával főzöm a növényi tejeimet, szívesen ajánlom a készüléket. Itt írtam először a készülékkel kapcsolatos tapasztalataimról, és itt találod a vele készült receptjeimet. Ezen az oldalon minden lényeges információt összegyűjtöttem, ami segíthet eldönteni, hogy szükséged van-e ilyenre, és ha igen, melyik lenne számodra a legjobb?
(Az oldalamról érkező készülék eladások után jutalékban részesülök, így vásárlásoddal az oldalam működését is támogatod, miközben ez Neked nem jelent többlet költséget. Ezt az infot az átláthatóság kedvéért osztom meg, csak olyan termékeket ajánlok, amiket én is nap mint nap megelégedettséggel használok.)
Kell ez Neked?
Hogy megkönnyítsem a döntésed, röviden összefoglalom a készülék használatának előnyeit és hátrányait.
Növényi tejek otthon: készülékkel vagy nélküle?
Előnyök:
- Gyorsabb, egyszerűbb, kényelmesebb: csak bedobod a hozzávalókat, felöntöd vízzel, elindítod, majd ha lejárt a program, szűröd, és kész. Nincs áztatás, főzés, turmixolás, szűrés, textilszűrő mosása, szárítása, mosása mosógéppel. (Én régen így készítettem.)
- Ha elfelejtettél előző nap gondoskodni a tejről, max. 25 percet kell csak várnod az új adagra.
- A kész tej krémesebb lesz, mint a korábban használt házi módszerrel készültek: az automata főzés előtt 2x, majd főzés közben és után is, spéci eljárással nagyon finomra turmixol.
- Többféle alapanyagot társíthatsz egy-egy tejhez, így sokkal több a variációs lehetőség. Én pl. a kesut áztattam volna, a rizst meg főzöm is a vaníliás kesu tejhez, így viszont csak beteszem a készülékbe, és kész.
Hátrányok:
- Az automata elfoglal kb. egy vízforralónyi helyet a munkalapodon, ha nem fér be a szekrénybe (elég magas).
- Egy program alatt többször is turmixol, így néha váratlan időpontban lehet hangos. (Halkabb egy sima turmixgépnél.)
- Az otthon főzött növényi tej sosem lesz pont olyan, mint a bolti, amit megszoktál. Idővel meg fogod találni a számodra kedvenc tejet: finom lesz és jó állagú, de egy kicsit más lesz, mint a bolti.
- Az otthoni tej „zaccosabb” a boltinál: a bögre alján lesz egy kis szemcsés réteg. A legtöbben szinte észre sem veszik (én sem), de van, akit zavar: ők még egyszer szűrik sajtruhán, ikeás fém kávészűrőn, kinek hogy…
Megéri?
Nem egyszerűbb megvenni a boltban?
Egyszerűbb megvenni a boltban/megrendelni webshopból a különböző növényi tejeket, mint otthon foglalkozni vele, de:
- így pontosan tudod, hogy mit iszol,
- nem fogy el váratlanul az utolsó doboz,
- olcsóbb otthon készíteni a növényi tejeket (sokkal!),
- nem termelsz felesleges szemetet a sok dobozzal/palackkal,
- a géppel készülő tejekhez kevesebb hozzávaló is elég a nagyon finom őrlési technikának köszönhetően*
*Korábban 100g mandulából készítettem 800 ml mandulatejet (a házi, áztatós-textilen szűrős módszerrel), a készülékkel pedig 1 adagolópohár (50g) mandula is elég 1,2 liter mandulatejhez.
Mennyi idő alatt térül meg a növényi tej készítő automata?
Az alábbi minta alapján könnyen kiszámolhatod: a kedvenc „majdnem mint” növényi tejem alapanyagai összesen kb. 150 Ft-ba kerülnek, ez kb. 115 Ft/liter. 150 Ft/literre kerekítem az áramfogyasztás miatt. Most (2023 nyár) kb. 550-700 Ft egy liter zab- vagy rizsital, 1150 Ft egy doboz Alpro „nem tej”, ami ehhez a recepthez leginkább hasonlít. Amikor régen bolti tejet ittam, naponta két csészével fogyott, így hetente kb. 3,5 liter bolti tejet ittam, ami kb. 2000-4000 Ft-ba kerülne. Most ugyanez a mennyiség a kedvenc tejemből kb. 525 Ft-ba kerülne, így a most 55.000 Ft-os készülék nekem 15-36 hét, azaz kb. 4-9 hónap alatt hozná be az árát – ez az idő nyilván egyéni tejfogyasztási szokásoktól függ, mindenkinek más, de mindenképpen egy év alatt van, és a készülékek 2 évig garanciálisak…
Persze, mióta itt van, több növényi tej fogy. 😉 Az összehasonlítás pedig nem tartalmazza a felbecsülhetetlen értékű időt és erőfeszítést (boltba járás+cipekedés), amit így megspórolsz. 🙂 Ráadásul, a készülékkel krémleveseket, turmixokat, gyümölcs/zöldség leveket is lehet készíteni… (Itt találod valamennyi „villanykancsós” receptem.)
Milyen készülékekből választhatsz?
Itt találod a teljes családi tejfőző automata választékot.
Alapvető különbség a készülékek között az űrtartalmuk: a Silky-Smile-Rainbow automaták 1,0 – 1,2 – 1,8 literesek. A Rainbow készülékek négyféle színben is elérhetőek, ebből a Grey és a Brown harmonizál a fehér és barna fermentáló készülékekkel.
A növényi tejfőző automatákra a gyártó 24 hónap garanciát vállal, szervizháttérrel. Volt alkalmam a szervizt is tesztelni: az időközben már nem forgalmazott, nem garanciális Cherry készülékemnek meghibásodott a motorja. Egy héten belül megjárta Székesfehérvárra oda-vissza, a javítás költsége 10.000 Ft alatt volt, és azóta olyan, mint új korában.
A Silky 1,0 l készülék indítása időzíthető, és 6 órás melegen tartó funkcióval is rendelkezik. A nagyon finom őrlési technikának köszönhetően minimális szűrletet képez. A választható programok között krémleves, bébiétel, kása, növényi tej (soymilk), juice (turmix), növényi tejszín (five grain) és vízforralás lehetőségek közül lehet választani, és tisztító programmal is rendelkezik. A digitális kijelzőn nyomon követhetjük a hőmérsékletet. Ha további részletekre vagy kíváncsi, töltsd le a készülék használati útmutatóját ITT!
A Smile 1,2 l készülék a növényi tej (magokból és hüvelyesekből) készítő programokon kívül krémleves, darabos leves, juice (turmix), kása és tisztító programmal rendelkezik. Újdonság a érintőgombos, digitális kijelző mellett a hátralévő idő kijelzése. Ezek a készülékek is rozsdamentes acéltartállyal rendelkeznek. Ha további részletekre vagy kíváncsi, töltsd le a készülék használati útmutatóját ITT!
A Rainbow 1,8 l automatákon a van külön száraz szója, áztatott szója, és külön gabona/magtej program. Ezen is megtalálható a 40 fokos nyers program, és ami a tbbi készülékekben nincs: darabos leves, kukorica ital/lekvár. Ha további részletekre vagy kíváncsi, töltsd le a készülék használati útmutatóját ITT! A Rainbow modellek rozsdamentes acéltartállyal rendelkeznek.
Melyiket válasszam?
A készülékek között a funkcióikban olyan óriási különbség nincsen… Bevallom, hogy én rendszeresen csak a gabonaital száraz gabonából programot használom a Silver, és a Cereal programot a Smile készüléken, gyakran naponta kétszer, sőt néha háromszor is… Ezzel készülnek a növényi tejek, krémlevesek a joghurt- és krémsajt alap is. A jelenlegi készülékek közül a színviláguk és az űrtartalmuk alapján választanék. Akkorát érdemes venned, amivel kb. 3 napra elegendő tejet tudsz főzni, vagy ha fermentálni is tervezel (tejfölt, joghurtot, krémsajtot), akkor gondolj rá, hogy a fermentálóba 1,2 liter „tej” fér egyszerre!
Csomagkedvezmény
Fontos tudnod, hogy a növényi italkészítő automaták a fermentáló készülékkel csomagban 15-20.000 Ft kedvezménnyel vásárolhatóak. A csomag ajánlatokat ide kattintva éred el. A fermentáló készülékkel kapcsolatban itt tudsz tájékozódni.
Van még kérdésed?
Összegyűjtöttem a”növényi tejtermékek” témában leggyakrabban ismételt kérdéseket, itt találod a válaszaimmal együtt: Házi növényi „tejtermékek” GY.I.K.
Ha még van további kérdésed, tedd fel a kapcsolat fülön!