2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Mióta megérkezett a növényi tejkészítő automatám, sorozatban gyártom a különböző növényi tejeket. Nagyon élvezem, hogy minden különösebb fejfájás nélkül kísérletezhetek: csak behajítom a „villanykancsómba” (egyik olvasóm találta ki ezt a frappáns elnevezést, köszönet!) a belevalókat, B megnyomja a gombot, és már készül is az újabb adag.
Az első receptem egy rizses-mandulás, mindennapokra szánt tej volt. Akkor írtam, hogy az állagán még szeretnék dolgozni egy kicsit, és majd jelentkezem egy újabb változattal. Nos, időközben bölcsebb lettem a növényi tejek krémességének dolgában, így itt az igazán tejszínesen krémes, vaníliás változat! 🙂
Az előző mandulás növényi tej is nagyon finom volt, de szerettem volna, ha sűrűbb, tejszínesebb lesz. Első körben több rizzsel próbálkoztam, de ettől rizsnyákos lett. Ezután tudtam meg, hogy a rizsnyákon kókuszreszelék hozzáadásával lehet segíteni, de persze mértékkel, hogy ne kókusztejünk legyen. 🙂 A mostani receptet próbáltam mandulával és kesuval is, mindkettő finom, de kesuval lesz igazán sűrűn folyó, tejszínes ez az ital.
Ezúttal jázmin rizst használtam a szokásos barna rizs helyett, hogy szép hófehér italt kapjak.
Ilyen habos forrón, frissen szűrve.
A stevia és vanília por hozzáadásával egy már édesített, vaníliás italt kapok, amihez már csak a reggeli eszpresszóm hiányzik, nincs szükség ízesítő/édesítő szirupra, cseppre: így egyszerűbb és olcsóbb is.
Kérdeztétek, hogy habosítható-e? Mi az hogy, ide süss:
Ezt a változatot elég sokan kóstolták már, köztük több „rendes” tejivó is. Azt az ítéletet kapta, hogy „nem olyan, mint a tehéntej, de mint ital, nagyon finom”. Szóljatok hozzá, egyáltalán sehogysem diétázók is szeretik… 😉
A vanília porban pedig az tetszik, hogy nem kell a vaníliarúd kapirgálásával bajlódnom ahhoz, hogy azt a bizonyos diszkrét, de igazi vanília ízt kapjam, és… akár a stevia por, kifogyhatatlan: egy-egy késhegynyit használok, és nem látom, hogy fogyna. 🙂
Vaníliás növényi tej kesuval
Hozzávalók
- 1 mérőpohár 50g kesudió
- 1/2 mérőpohár 25g fehér jázmin rizs
- 1 mérőpohár 20g kókuszreszelék
- késhegynyi vanília por
- 1/4 kk. stevia por
- 1/2 kk. himalájai só
Elkészítés
- Tedd valamennyi hozzávalót a növényi tejkészítő automatába, töltsd fel vízzel a MAX jelzésig, majd indítsd el a "Gabonatej száraz" programot.
- Szűrés után tartsd hűtőben, 3 napig áll el.
Megjegyzések
Kesudió helyett használhatsz blansírozott mandulát is.
Évi mondta
Kedves Nóri!
Azt szeretném kérdezni, hogy ezt a tejet is lehet-e habosítani kávéhoz? A dobozosat sajnos egyáltalán nem, de a múltkori mandulatejes posztodnál írtad, hogy a frisset inkább.
Köszi! Évi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Képzeld, épp az utolsó csésze kesus tejből készültem kávét főzni, amikor megérkezett a kommented, így habosítottam egyet. Fotó is készült, kiegészítettem a bejegyzést. 🙂
Évi mondta
De szuper! Köszönöm, már alig várom hogy megérkezzen a növényi tej készítőm! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Zavarban vagyok… Tőlem rendelted? Mert nem emlékszem erre a névre…
Miri mondta
Kedves Nóri!
Szeretném megkérdezni,hogy a vegitallal készült növényi tej kalória tartalmát hogyan számolod ki?
Köszönöm!:)
Andrási Nóra mondta
Összeadom a beleadott hozzávalók kalóriatartalmát, és visszaosztom a kész tej térfogatával. 🙂
Ildi mondta
Szia! Nekem sajnos nincs növényi tej készítőm, csak a „kőkorszaki” módon szoktam próbálkozni. Az lenne a kérdésem, hogy mit javasolsz? Én nem szeretem az édes kávét, ezért sem veszek boltban növényi tejet, na meg mert nem is olcsó. Amelyiket meg nem édesítik azzal is nagyon más a kávé íze. Melyik tej az, amivel édesítés nélkül is a leginkább hasonlít a tehéntejes kávéra az íze? Köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Húúú… a tehéntej nekem már nagyon messzi emlék. 🙂 Szerintem készíts otthon kesuból tejet úgy, ahogy a mandulatejnél írtam (pirítás nélkül). A sűrűségét tudod szabályozni a hozzáadott víz mennyiségével, ha tejszín-szerűt szeretnél.
Erika mondta
Szia Nóri! Pont így készítem a legjobban bevált tejemet, csak több kókusszal, mert a kókuszíz nekem nagyon kell a kávéba :)))
Erika
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
A következő talán nálam is egy egyszerű, kókuszos változat lesz… 🙂
viomol23 mondta
Szia Nóri, kakaós italt is készítettél már? Mi nem fogyasztunk tejet és a bolti növényi rizskakaó (bio) hatalmas pénzeket visz el. Nem beszélve arról, hogy a kávéba is szeretjük…
Jól néz ki ez a vaníliás is, lehet lenyúlom anyám „villamykancsóját”!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
magam is meglepődtem a kérdésed után, de nem, még nem készítettem kakaós italt. Persze ez csak idő kérdése. 😉
Tide mondta
Ezt most én is elkészítettem a kávémhoz és tényleg nagyon finom lett és tökéletes állagú 🙂
Juli mondta
Szia
A zsírtartalmát és kalória értékét lehet tudni??
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
a hozzávalók alapján ki tudod számolni. Sajnálom, de az időmből csak a szénhidrát-értékekre futja.
Kinga mondta
Szia Nora.
Ebben a masinaban van valamilyen szuro is? Mi lesz a sorsa a „szarazanyagnak”? Vagy le kell szurni utolag az egeszet? Koszonom elore is a valaszodat.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
a masináHOZ tartozik egy szűrő+kancsó, azzal kell leszűrni a tejet, amikor elkészült a gép. Itt láthatsz fotót is az összes alkatrészről, tisztító kefét is adnak hozzá. A „szárazanyag” fent marad a szűrőn, kása-szerű dolog. Régen felhasználtam sütéshez, kencékhez, (pl. répás kuglóf, tavaszi és olasz szendvicskrém), ma már ehhez túl sokat termelek, így jelenleg kidobom… Van, aki picit ízesítve megeszi reggelire. 🙂
Kinga mondta
Koszonom a valaszod! Es pl a fennmarado kokusznak/kesunak/mandulanak stb mennyi lesz a ch-ja? Vagy az mar kioldodott az italba?
Nóra mondta
Szia!
Ez engem is érdekel, hogy az összetevők energia/szénhidráttartalmának mekkora része marad vajon a szűrleményben.
A másik dolog az, hogy a FB-os „Teljes értékű növényi étrend” csoportban azt olvastam többször is, hogy a növényi tejek nem illenek bele a TÉNÉ-be, csak akkor, ha a szűrleményt is megesszük. Kíváncsi vagyok a véleményedre.
Nóra
Andrási Nóra mondta
Szia Nóra,
hogy pontosan mi marad a szűrleményben, az élelmiszer-analitikai feladat, itthon nem vállalkoznék rá, és szerintem ez a kérdés nem is indokol ekkora erőfeszítést.
Szigorúan véve tényleg nem TÉNÉ-k a „tejek”, mivel kiveszünk belőle valamit, de… Én erre úgy gondolok, hogy nagy a baj az étrendünkkel, ha azon múlik a teljes értékűsége, hogy megesszük-e a szűrleményt vagy sem. 😉 Ez nem egy fekete-fehér történet.
Személy szerint én úgy gondolom, hogy kb. semmi nem múlik azon a két pohár tejen, amit megiszom egy nap, mert így is eszem rengeteg rostot és olajos magokat is külön, szóval nem maradok le semmiről. De, ha téged ez komolyan foglalkoztat, akkor
A. főzz olyan tejet, amit nem muszáj szűrni (kesu, rizs, sárgaborsó, csicseriborsó alapon össze lehet hozni), vagy
B. tedd bele a szűrleményt a következő kenyérbe/kencébe/főzelékbe, stb. amit főzöl.
Remélem, ez segít!
Anikó mondta
Kedves Nóri!
Nagyon tetszenek a receptjeid, a házi nutella nagy sikert aratott itthon ☺
Itt arról érdeklődnék, hogy ez a program pontosan mit csinál? Nekem más típusú növényi tej készítő gépem van, biztos találnék olyan programot ami hasonlót csinál, csak ez így nem mind semmit.
Előre is köszönöm
Anikó
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nem mértem és jegyzeteltem le pontosan, de kb.: összeturmixolja hidegen, felforralja, turmixolja forrón is, többször, aztán lassan lehűl, és közben még talán kétszer turmixol. Ez kb. 45 perc. A végén szűröm egy szűrős kancsóval.
Anikó mondta
Köszönöm a választ! Végül csak annyit csináltam, hogy felmelegíttettem vele, aztán bekapcsoltam a keverőt és így is olyan tej lett belőle, hogy a gyerekeim azt mondták : anya, ilyennek kellene mindig lennie ☺ küzdünk egy ideje a házi verziókkal, sajnos az olcsóbb zab, vagy rizs alapanyagúból nem sikerült olyat csinálni ami közelíti a dobozos zab vagy rizs tej ízélményét. De még ezzel a kesudióssal is jobban kijövünk anyagilag mint a dobozossal.
krisztanem mondta
Kedves Nóri!
Már éppen fel akartam tenni a növényi tejkészítőnket egy használtcikkes oldalra, de szerencsére ez a recept megmentette. Nagyon ízlik a kislányomnak is, nekem is. 🙂 Mostanában újra sokat főzök az oldaladról, köszönjük a szuper recepteket. Az nagyon érdekelne, hogy a különlegesebb hozzávalóknál találtál-e valami megbízható forrást, hogy kisgyermek mennyi idő kortól kaphatja. Mi most egy egyévessel kóstolgatunk, és érdekelne, hogy pl. chiát, vagy psyllium tartalmú kenyeret mikortól kaphat. Köszönöm, gyönyörű tavaszi napokat! Kriszta
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Kriszta,
Örülök, hogy még időben olvastad a bejegyzésem. 🙂
Itt írtam egy bejegyzést a hozzátáplálásról, ahogy nálunk ment. Egyéves kor felett én már csak az aprómagvas gyümölcsökkel óvatoskodtam… Egyébként a világ nagy részén nincsenek hozzátáplálási táblázatok: szerintem egyen a pici, ami jólesik neki. A méz az egyetlen értelmes kivétel.
Egyik barátnőm mesélte, hogy a kislánya kb. 9 hós kora óta rágcsálja a kenyerüket (az én receptem alapján), és néha a pelusban látta, hogy sok az útifűmaghéj, olyankor picit kevesebbet kapott. Hát így. 🙂
Judit mondta
En rizs nélkül csinálom. ,1,5 adagolópohár kesudió,2 a.pohár kókuszreszelék pici só, 2 kk. eritrit,1 ek. Kókuszzsír.Nem a szárazmag programon,hanem a kásák, sürítők programon készítem. Igazán selymes, tejszínszerű lesz. ( nincs kókusz íze). Érdemes kipróbálni.
Csanády Elena mondta
Szia(sztok)!
Nekem az a kérdésem, hogy a magtejektől is kipattog-e az ember bőre, mint a magoktól -kesudió, mandula, stb- általában, a magas olajtartalom miatt?
Üdv,
Elena
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
szerintem ha a szóban forgó maggal nem vagy jóban, akkor várhatóan igen.
Viki mondta
Nóri! Tejkészítő nélkül van tipped hogy tudnám megcsinálni ezt a tejet?
Köszönöm ha segítesz!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
a kölest főzd meg, a kesut áztasd, aztán turmixold össze alaposan vízzel, és szűrd. Itt mutattam, hogyan. Először próbáld ezekkel a mennyiségekkel, de ha túl híg, akkor használj több kölest és kesut.
Viki mondta
Köszönöm szépen!
Réka mondta
Szia Nóri!
Alig vártam, hogy megcsináljam ezt a receptedet, tényleg nagyon finom, viszont a habosítás dolog nekem nem sikerült 🙁 Nespresso tejhabosítóval csináltam, de úgy látszik, ez nem szereti a növényi tejeket. Te mivel habosítasz ilyen csodálatosakat? 🙂
Köszönöm!
Réka
Fekete Gabriella mondta
Kedves Nóri!
A kókuszreszelék mit okoz a tejjel, az ízén kívül? Lehet hogy ettől nyákos a tej?
Most vettem a gépet, még csak kétszer főztem benne.
Engem nagyon zavar a nyákos állag. Valahol pedig azt írták, hogy pont ettől nem lesz.
Akkor mitől? Én csak a zabtej ízét bírom, de abban is van írva kókusz hozzávalóként.
Ha elhagyom a kókuszt, akkor a helyére is zabot tegyek, hogy meglegyen a kellő sűrűsége?
Köszönöm!
Andrási Nóra mondta
Kedves Gabriella,
pont a kókusz segít kiszűrni a nyákos állagát a tejnek, ami a magas keményítő tartalmú gabonák miatt keletkezik. Ha elhagyod a kókuszt, csak még nyákosabb lesz. Ha nyák- és kókuszmentes receptet keresel, próbáld ki ezt itt.
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!