2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Sokan kérdeztétek tőlem, hogy ha a mandula– és a kókusztej így bevált, akkor miért nem készítek otthon rizstejet is? Egyrészt, amikor anno a bolti növényi tejeket végigkóstolgattam, a mandula lett a kedvencem. Másrészt az sem tetszett, hogy a dobozos rizstejek alapján úgy tűnt, a rizstej mindenképpen egy elég magas szénhidráttartalmú ital, még ha nem is cukrozzák, ráadásul fehér rizsből készül. Idővel több barátomtól is hallottam, hogy de, igen, szerintük a rizstej igenis nagyon finom, és mindenképpen kóstoljam meg. Hát jó -gondoltam-, egyszer mindent ki lehet próbálni…
Hozzávalók kb. 900 ml-hez:
50g barna rizs
800 ml tisztított víz
sűrű szövésű szűrő
csipet só
édesítő, vaníliakivonat ízlés szerint
- A rizst mosd meg és áztasd be egy éjszakára, addig tartsd a hűtőben. Erre a lépésre azért van szükség, mert áztatással eltávolíthatjuk a különféle magokból az emésztésüket meggátló anyagokat, és a tápanyagok is jobban hasznosulnak így.
- Másnap öblítsd le a rizst és főzd puhára egy csipet sóval, szűrd le, ha szükséges (én annyi vizet teszek rá, amennyit pont felszív).
- Turmixgépben egészítsd ki a rizst 1 literre a tisztított vízzel, majd jól turmixold össze: a mandula- és kókusztejjel összevetve a turmixgéped ezzel alig fog dolgozni.
- Ha főzéshez, sűrítésre szeretnéd felhasználni a rizstejet, akkor nem szükséges szűrnöd. Ha finom italokat szeretnél készíteni belőle, akkor érdemes átszűrnöd egy sűrű szitán (most nincs szükség a kókusz- és mandulatejnél használt textilpelenkára): így sima, fehér rizstej lesz a végeredmény.
Miért jó, hogy barna rizsből készül a házi italunk? Ha sűrítésre használod, akkor a rizs héjának rostjai is bekerülnek az ételbe. Ha pedig leszűröd a rizstejet, hogy sima italt kapj, az áztatás alatt sok értékes tápanyag (B-vitaminok, ásványi anyagok) oldódhatnak ki a rizs héjából.
Apropó, egy érdekesség: tudtad, hogy régen a messzi Keleten éppen a kizárólag hántolt (fehér) rizs fogyasztása vezetett sok esetben B-vitamin hiányhoz? Manapság ez persze már elég ritkán fordul elő, pláne, ha barna rizzsel főzünk.
A rizstej jó kiegészítője a mandula– és kókusztejnek a házi növényi tej palettánkon: könnyen elérhető és gazdaságos, mint a kókusztej, de semlegesebb ízű, így főzéshez jól használható, pl. mártásokhoz, fagylalthoz tudom jól elképzelni. Gőzzel nem lehet olyan szépen habosítani, mint a mandulatejet, így caffé lattéhoz nem ajánlom, de finom, sűrű kakaó vagy fűszeres forró ital készíthető belőle.
A házi változat ráadásul diétásabb is lett, csak ~4,2g CH/100 ml, édesítőszerek nélkül. (Összehasonlításul: a bolti rizstej ~10-15g CH/100 ml).
Névtelen mondta
Szia Nóri! Szerinted a házi rizstej/kókusztej/mandulatej leturmixolásához megfelelő a botmixer készülék is az aprító-keverő "kancsóval"-késsel és rátét fejjel? Csak botmixerem van ilyen kiegészítőkkel. Köszi, szia, Erika
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Erika,
szerintem egy ilyen mixer a rizs- és a kókusztejjel megbirkózik, de a mandulatej problémás lehet.
Üdv,
Nóri
Gabojsza mondta
Nóri, a "Másnap öblítsd le a rizst és főzd puhára egy csipet sóval" konkrétan mit takar? mennyi vízzel szoktad puhára főzni a barnarizst?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Gabojsza,
én 1,5x mennyiségű vízzel szoktam főzni a barnarizst, kb. 1 óráig (ha nem előgőzölt). A rizstejhez nagyon kevés kell, érdemes többet főzni egyszerre és felhasználni máshoz… 🙂
Krisztina zeleszkó mondta
Tisztelt Nóri! látom butaságot írtam, nem néztem meg kellően az arányokat! 🙂 hasznos a recepted, még csak a szárnyaimat bontogatom, de zsírtartalma miatt nekem most pont erre a tejre van szükségem, mert a boltban elég ritka a 0,1%-al rendelkező, és ez olcsóbb is. Szerencsére nem vagyok tej érzékeny, de ez mindenképpen praktikusabb. Hétvégén sor kerül a mandula tejre, de csak kicsit csinálok, mert az már nekem "bűn" 🙂
Krisztina zeleszkó mondta
Tisztelt Nóri! miből tevődött neked össze a 4.2gramm szénhidrát egy dl- adagra? nagyon sok helyen kutakodtam, de nem jövök rá, mennyi szénhidrát és zsír lehet a rizstejben, csak azt tudom alapul venni amennyi egyébként is van a barna rizsben, és ezt elosztom a kapott mennyiséggel! várom válaszát. köszönöm. Kriszta
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Kriszta,
örülök, hogy hasznosnak találtad a receptem: erre még nem is gondoltam, hogy a rizstej a zsírtartalma miatt is kedvezőbb lehet valakinek. 🙂
Névtelen mondta
Szia Nóri!
Te olyan tájékozott vagy étkezés témában így szeretném ha segítenél nekem növényi tej témában. Szeretném megtudni, hogy a tehéntej, a zabtej, rizstej vagy a kókusztej hizlal e jobban? Az hogy mennyire hizlal csak a ch tartalomtól függ? Ha a tehéntej hizlal legkevésbé akkor talán annál maradok, megköszönném ha segítenél ebben nekem. Esetleg egy sorrend kialakításában (legjobban-legkevésbé hizlaló), akkor a fogyasztás gyakoriságánál ezt venném figyelembe.
Előre is köszönöm, ha segítesz.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Szívesen segítenék, de ez a kérdés nekem egy kicsit általános: sokféle fogyókúra van, ezért az én szótáramban olyan, hogy "fogyókúrás" nem szerepel. 🙂
Ha a CH tartalom a kérdés, akkor az jó eséllyel a kókusz->mandula->tehén->zab/rizs irányba nő, de ez attól is függ, hogy házi vagy bolti tejről van szó, stb.
Illetve nem tudom, mennyi tejet iszol, de napi egy pohárnál nem hiszem, hogy az étrended egészére nézve döntő szerepe lenne annak, hogy milyen tejet iszol. Kivéve persze, ha allergiás vagy valamire.
Elsőre ennyit tudok hozzászólni a kérdéshez, ha ennél több infóra van szükséged, keress meg emailben.
Üdv,
Nóri
Névtelen mondta
Nagyon köszönöm ,hogy válaszoltál. Akkor maradok a kókusztejnél, mert gazdaságos, finom és a megmaradt kókuszt lefagyasztom, aztán liszt helyett megy a sütikbe (nem hiszem ,hogy találnék ennél kevésbé hizlaló "lisztet") Nincs allergiám semmire, csak a pattanások megszüntetése érdekében és fogyás reményében váltottam életmódot, amiben a blogod a fő támaszom. 🙂 Megkeresnélek még emailben kuszkusz,bulgur,hajdina,köles,barnarizs témában is, de nem találom az elérhetőséged. További sok sikert a fantasztikus blogodhoz. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Az említett gabonafélékkel kapcsolatban korábban írtam már egy bejegyzést, itt találod:
http://www.mindenmentes.hu/2012/10/glutenmentes-gabonakrol-es-glikemias-indexrol/
A bulgur nem gluténmentes (durumbúzatöret), így arról nem írtam.
Az email címem a "Kapcsolat" menüpont alatt található, de ide is írom: nori@mindenmentes.hu 🙂
Ildikó mondta
Szia Nóri! Az így készült rizstej meddig áll el hűtőben? Köszönöm! Ildikó
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Ildikó,
4-5 napig biztos, tovább nem próbáltam. Annyi történhet vele, hogy leülepszik: össze kell keverni egy hosszú nyelű kiskanállal.
Üdv, Nóri
Névtelen mondta
szia Nóri, totál kezdő vagyok a témában, most kezdtem a CH diétát. Ez a rizstej kávéhoz, teához is felhasználható? Köszi, üdv,
Kinga
Névtelen mondta
ja, és mégegy kérdés: levesekhez, stb. is felhasználható a rizstej? Főleg krémleveseket szeretek főzni, de van a családban, akinek a gyomra nem bírja a tejet.
Köszi
Kinga
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Persze, és persze. 🙂 Annyi lehet a különbség ahhoz képest, amit megszoktál, hogy a rizstej nem habosodik úgy, mint a tehéntej, ha gőzölöd. (A szója- vagy mandulatej viszont igen, utóbbira van recept a blogon.)
Névtelen mondta
köszi. A gőzölés nem számít, csak az nekem a lényeg, hogy a nagypapám is ehesse a leveseimet :))) nagyon szuper, gyümölcslevest is így fogok készíteni. Annyira jó ez az oldal, nagyon örülök neki!!! 🙂
Kanga mondta
szia, jól értelmezem, hogy mivel a tehéntej gyors CH, (és nem ajánlott reggelire) ez pedig lassú, mivel barna rizsből van, ezt lehet reggel inni ugye? Köszi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
A tehéntej erősebb inzulinválaszt is vált ki, ezért nem jó reggelire. A barna rizs rostjai itt is a szitán maradnak, úgyhogy inkább közepes CH-nak mondanám: a tehéntejnél jobb, de ne csak rizstejből legyen meg a 30g CH reggelire. 🙂
Névtelen mondta
Kedves Nóri! Bocsánat, de nem egyértelmű számomra akárhányszor olvasom. :/ 🙂 Mennyi vizben aztassam a rizst egy ejszakan at? Ez tisztitott viz legyen? Ezt aztan leontom rola, es 1,5x mennyisegben megfozom egy oran at, aztan kiegeszitem 1 literre. Igaz? Koszonom a valaszt elore is 😉 Zsofi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Annyi vízben áztasd, amennyi kb. egy ujjnyival ellepi. Leöntöd, friss sós vízben megfőzöd, leszűröd, és a leszűrt rizst egészíted ki tisztított vízzel.
Pontosítok a leíráson is. 🙂
Andi mondta
Kedves Nóri!
Néztem a rizses receptjeidet, látom, hogy vadrizst vagy barna rizst használsz. Egy mások blogon olvastam, hogy a basmati rizs lassú felszívódású. Adok a véleményedre, és ezért szeretnék rákérdezni, hogy mennyire hiteles ez az információ? Előre is köszönöm a választ ha tudsz ebben segíteni nekem.
Andi
zolyomi csilla mondta
Szia Nori
Megerkezett a gepem, es szuper. Mar keszitettem is sutotok lattet.
Nezegetem a tejeket amiket keszitettel,de nem talaltam sehol zabtejet. azt szoktal kesziteni a gepben?
Erdekelne az is hogy pl a fenti rizstejet hogyan keszited el szinten a gepben?
koszi
Csilla
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nem, zabtejet nem főztem még, valahogy nem mozgat meg az ötlet… Azokat készítem, amik itt is fent vannak, leggyakrabban a vaníliás kesu italt meg a szezámtejet. 🙂
Ádám mondta
Szia! 🙂
Találtam egy kis ellentétet a receptben. Az áztatás azért szükséges ugye, h az emlsztést gátló nyagok távozzanak a rizsből és a tápanyagok jobban hasznosuljanak.
A végén pedig azt írod: ,,Miért jó, hogy barna rizsből készül a házi italunk? Ha sűrítésre használod, akkor a rizs héjának rostjai is bekerülnek az ételbe. Ha pedig leszűröd a rizstejet, hogy sima italt kapj, az áztatás alatt sok értékes tápanyag (B-vitaminok, ásványi anyagok) oldódhatnak ki a rizs héjából.”
Viszont pont a kezdeti áztatás miatt ezeket a tápanyagokat akkor elveszítjük mert az áztatás után a vizet leöntjük ugye.
Így szerintem az áztató víz leöntése nem biztos, hogy célszerű.
Üdv.: Ádám
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
valóban, ez egy nehéz kérdés. 🙂
Régen az ázsiai országokban azért lettek B-vitamin hiányosak az emberek, mert csak hántolt, fehér rizst ettek. Az biztos, hogy áztatás közben a magok csírázásra készülnek, ezért lebontják az emésztésüket gátló anyagokat. Hogy eközben mennyi oldódik ki a B vitaminokból a vízbe, azt nem tudom. 🙂
Én a tejkészítő géphez nem szoktam áztatni a dolgokat. Lehetne, mert kímélné a készüléket is, de nem gondolkodom ennyivel előre.
Nádai Renáta mondta
Kedves Nóri!
Láttam, hogy a Vegital termékcsaládban kapható külön szűrőkancsó. Szerinted az szemcsementesebben szűrne, mint a házi textiles szűrés? Vagy ez inkább a turmixolás minőségétől függ jobban? Illetve milyen textilt javasolsz a kézi szűréshez?
Próbálkozom a házi növényi tejkészítéssel, de sajnos közel sem sikerül olyan finomra, mint a bolti.
Köszönettel: Renáta
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
A tetra (textil) pelenkánál nincs jobb az otthoni szűréshez! (Dm-ben kb. 350-500 Ft/db.)
Krisztina mondta
Szia Nóri!
A receptben az 50 gr. ugye nem elírás? Bocsánat a kérdésért, még most fogok neki kezdeni a rizstej készítésnek és nincs tapasztalatom, csak első ránézésre kevésnek tűnt az 50 gr. Bár örülnék, ha csak ennyi kellene 1 liter rizstejhez. Ha jól értem kb. 1 liter rizstej lesz a végeredménye a receptnek, ugye?
Az ízesítőket mikor és hogyan teszed bele? A sót csak a rizs főzéshez használod, vagy a leszűrés után is teszel még bele egy csipet sót? Az édesítőt mikor és hogyan adod hozzá?
Köszönöm szépen!
Krisztina
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
ebből kb. 800 ml lesz, de liter is lehetne, csak turmixgéphez méreteztem. Ízesítőket a végén is belekeverheted, főzéshez is, kb. mindegy. 🙂
Reni mondta
Szia Nóri!
Ha leszűrjük a rizstejet te a fennmaradó rosttal mit szoktál csinálni? Jó lenne nem kidobni 🙂
Előre is köszi
Reni
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
sokan sütibe, pástétomba, zöldség fasírtba rejtik a szűrletet. Én nem, mert túl sokat termelek…
Hodász Hanga mondta
Szia
Szeretném megkérdezni, hogy a CH tartalmát, hogyan számoltad ki?
Ugyanez a gondom házi kókusz tej készítésekor, hogy teljesen lutri számomra mekkora a zsír illetve kcal tartalma. Van bármi módszer, ami segítségével kiszámolható?
Nagyon köszönöm a válaszod:
Hanga
Andrási Nóra mondta
Szia,
számold ki a hozzávalók CH-tartalmát és oszd el a tej mennyiségével. Ennyi.
Vivien mondta
Kedves Nóri!
Én bármikor próbálkoztam rizs tejjel mindig benyálkásodott1-2 nap után. Van erre valami trükk, hogy ne járjon így? Vagy ezzel a recepttel nem fog?
Köszönöm előre is a válaszod!
Andrási Nóra mondta
Szia Vivien,
abszolút nyálkamentes rizstejet csak csíráztatott rizsből lehet készíteni (sosem próbáltam, túl macerás). Majdnem nyálkamentes lesz, ha tejfőzőben készíted, és kókuszt vagy földimandulát teszel mellé.
Éva mondta
Kedves Nóri!
Kb. mennyi lehet 100 ml fenti recept alapján „villanykancsóval” készült rizstej calcium- és fehérjetartalma? A bab-, sárgaborsó, mandulatej, kókuszos zabtej, kókusztej, vaníliás kesutej, szójatej esetén kb. milyen mennyiségű calciumot, fehérjét juttatunk a szervezetünkbe? Vagy ezek nem könnyen számolható értékek?
Andrási Nóra mondta
Kedves Éva,
ezeket azért nem tüntetem fel, mert nagy bajban lesz az, aki növényi tejekkel szeretne jelentős mennyiségű kalciumot vagy fehérjét bevinni… 🙂 Nem arra valóak. Kényelmi termékek, azért isszuk, mert megszoktuk, hogy valami fehér krémes itallal készül a kávénk/kakaónk/teánk. Szoros értelemben véve szükségünk, az nincs rájuk. Növényi étrenden sok fehérjét pl. hüvelyesekkel, kalciumot leginkább magokkal lehet könnyen megenni, de szinte minden növényben van valamennyi kalcium, fehérje, és sok kicsi sokra megy…
Azért sem szerencsés ez a kérdés feltevés, mert nem biztos, hogy egy növényi étrenden élő embernek is ugyanannyi kalciumra vagy vasra van szüksége, mint egy mindenevőnek…
Éva mondta
Köszönöm!