2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Ha itt a jó idő, hétvégente szeretünk kint, a szabadban grillezni. Ebben a dologban az is rendkívül kellemes, hogy -a megfelelő előkészületek után- ilyenkor Z süt, amíg én sütkérezhetek a napon. 🙂 A köret és/vagy saláta azért az én dolgom maradt, nagyon szerettük a tavaly nyári kölestabbouleh-t, ezért újra elővettem, és egy kicsit újítottam rajta.
Szerintem rendkívül praktikus ebben a köleses, saláta jellegű ételben, hogy nem kell forrón tálalni, szerintem langyosan az igazi, sőt, hidegen is finom: kirándulásra is vittük már magunkkal, egy kis megmaradt sült hússal, isteni ebéd volt a zöldben. Igaz, hogy a barátaink pislogtak egyet-kettőt, amikor az erdei tisztás kis faasztalára előpakoltam a dobozainkat, benne kölestabbouleh, sült hús, ajvár, Zének olívabogyó, evőeszközök, kis terítő… Szerintem már semmin nem lepődnek meg. 🙂
Hozzávalók 4 személyre:
250g hántolt köles
1 nagyobb fej vöröshagyma
1 nagyobb cukkini
1 zöldpaprika
1 jó marék pirított tökmag
2-3 friss mentalevél
1 kis csokor friss petrezselyem
2 ek. tahini (szezámkrém)
2 gerezd fokhagyma
1 citrom leve
só, bors
olívaolaj
Ez az étel nemcsak köretnek finom, de még egy cukkinivel és hagymával elkészítve szerintem önálló ételnek is megteszi, ezért kapott vega címkéket is.
A képeken is látható piros krém ajvár: padlizsános, paprikás krém. Nagyon megörültem, amikor egy jó nagy üveggel találtam a boltban, ráadásul a gyártó nem pakolt bele semmi ehetetlent. Grillezett húsokhoz, ehhez a tabbouleh-hez, vagy rántottába is remekül passzol egy jó nagy kanállal. Augusztusban tervezünk majd eltenni télire egy adag zakuszkát (az ajvár erdélyi „rokona”), akkor majd dokumentáljuk az eseményt, hogy itt is megörökíthessem.
1. Melegítsünk 1-2 ek. olívaolajat egy kisebb lábosban, préseljük bele az egyik fokhagymagerezdet, és keverjük hozzá a megmosott kölest úgy, hogy a fokhagymás olaj szépen bevonja a kölesszemeket. Öntsük fel kb. 1,5x mennyiségű vízzel, sózzuk, fedjük le, és kb. 15-20 perc alatt készre fő.
2. Közben aprítsuk fel a hagymát, a cukkinit pedig hosszában felezzük, vagy negyedeljük, és vágjuk szeletekre. A paprikát magozzuk ki és vágjuk nagyobb darabokra. Egy nagyobb lábosban melegítsünk olívaolajat, majd előbb a hagymát és a paprikát, végül a cukkinit pirítsuk meg egy kicsit, majd fedjük le, hogy a zöldségek lassú tűzön a saját levükben párolódjanak meg.
3. A zöldséges köleshez készítsünk egy finom, fűszeres öntetet is: a maradék fokhagymagerezdet, az apróra vágott mentát, petrezselymet keverjük össze a tahinivel és a citrom levével, sózzuk, borsozzuk.
4. Amikor a köles megfőtt, keverjük hozzá a zöldségekhez, szórjuk bele a tökmagot, és ízesítsük a tahinis öntettel.
A képeken látható húsok egyébként olívaolaj, fokhagymapor, provance-i fűszerkeverék és só pácban álltak egy éjszakát, majd Z a kis kerti grillünkön szép pirosra sütötte.
Ezt az ételt szerintem rengeteg féle módon el lehet készíteni, a recept nincsen kőbe vésve, szóval ha éppen nincs otthon tahini, vagy friss mentalevél, az ne tartson vissza. A szénhidráttartalom zöldségekkel és tökmaggal együtt kb. 200g CH, azaz 50g CH/ebéd.
Zsuzska mondta
Nagyon jó kis recept! Tényleg finom lehet akárhogy is! 😉
Szabina mondta
Szia Nóri!
Ide írok, mert nincs fönt a könyvedből a rakott köles recept. Nagyon-nagyon finom lett, az a szósz valami isteni, nem gondoltam volna 🙂 Pont tegnap mondtam a férjemnek, hogy nagy bajban lennék, ha te nem lennél 🙂 Reméljük lesz folytatása a könyvnek 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Köszi, a szószt mi is imádjuk. 🙂 Dolgozom az ügyön…