2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Vannak időszakaim, amikor valahogy nincs kedvem a bolti felvágottakhoz, és inkább házi kencéket eszem. Legutóbb nem az én kedvemen múlt: nem kaptam a boltban a megszokott kenőmájast, ami elég mindenmentes. Ki érti, hogy miért kerül szinte az összes májasba egy kis tejszín? Sebaj, gondoltam, annyira nem lehet nagy kaland elkészíteni.
És tényleg. Így lett a házi májas, csirkemájjal és finom fűszerekkel. Miután elkészült, Z csak annyit fűzött hozzá, hogy ez a helyzet már megint nekem termeli a munkát, mert májast többet a boltban nem veszünk… 🙂
Hozzávalók:
2kk. dijoni mustár
1kk. majoranna
1/2kk. bazsalikom
1/2kk. borsikafű/csombor
2-3 ek. olívaolaj
1-2 ek. kókuszzsír vagy libazsír
1. A májakat megmosom, lecsepegtetem. A mustárt és a fűszereket összekeverem az olívaolajjal.
2. A májakat megforgatom a fűszeres pácban, majd egymás mellé tepsibe rakom és 180 fokon, alul-felül sütéssel szép pirosra sütöm, mint ebben a receptben.
3. Közben a hagymát apróra vágom és megpirítom 1 ek. olívaolajon.
4. Amikor minden elkészült, a májat, a hagymát, a zsírt aprítógépbe teszem, sózom, borsozom, és pépesre turmixolom. Szerintem botmixerrel vagy turmixgéppel is működhet, sőt, mivel a máj nagyon finom puhára sül, villával is szétnyomható, bár így elég sokáig tartana.
Kész is a finom, házi májpástétomunk. Abban más a boltihoz képest, hogy sokkal „májasabb”, mivel nincs benne mindenféle töltelékanyag (pl. ipari szalonna), és tartósítószer sem, ezért jól zárható dobozban, hűtőben kb. 3-4 napnál tovább ne tároljátok. Ha tartósabbá szeretnétek tenni, öntsetek a tetjére egy kis olvasztott zsírt, hogy elzárja a levegőtől. Mi lenmagos lepénnyel vagy mindenmentes kenyérrel szoktuk enni. Jó étvágyat!
isabelhaley mondta
Szia Nóri! melyik az a bolti májas, ami elég mindenmentes? köszi!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Gyulait szoktam venni, arra rá van írva, hogy gluténmentes, és egyébként laktózmentes is.
Kanga mondta
szia, ennek kb mennyi a CH tartalma? köszi
Mindenmentes Nóri mondta
Szerintem összesen kb. 20g CH max. – szerintem kár számolni, mert mi ketten legalább 2-3 alkalommal esszük meg…
Alexa Nevezi mondta
Szia.
A Borsikafű helyett milyen fűszert tehetek bele?
Köszi 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Ízlés szerint… én kakukkfűvel próbálnám. 🙂
Piroska Rákosi mondta
Ma elkészítettem a Te recepted alapjàn a kenőmàjast,isteni finom lett,nem båntam meg hogy ezt vàlasztottam.Köszi!
Mindenmentes Nóri mondta
Örülök, hogy ízlett!
Terézia mondta
Csak megköszönni tudom ezt a remek receptet. Nagy kedvencem. Diszóvágáskor anno anyuméktól csak kenőmájast kértem. Igaz akkor bélbe töltőtték és felfüstölték. Azóta keresem a hazai ízét. Lehető leghamarabb elkészìtem, bár kétségeim vannak a boltban vásárolt csirke máj iránt. Legközelebbi több pipi vágásakor összegyűjtöm a májat és ilyet fogok készíteni, nem a levesbe való gombócokat. Jó egészséget és további jó ötleteket kívánok. J. Terézia