2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Hát ez is eljött. Az első bonbonjaim, amik amellett, hogy cukormentesek, tejtermékmentesek is, és szörnyen alacsony szénhidrát-tartalmúak, sok mogyoróval!
Karácsony óta most készítettem először öntött bonbonokat. A két alkalom között még az apósom születésnapjára készítettem mogyorós trüffeleket, ezeket sajnos nem sikerült lencsevégre kapni… Majd talán legközelebb.
Ha cukormentes, vagy alacsony szénhidráttartalmú csokit szeretnénk venni, az alábbi lehetőségekből választhatunk: magas kakaótartalmú (>70%) étcsokoládé, fruktózzal vagy maltittal édesített diabetikus csokoládé.
A fuktózzal édesített csokoládé sokkal nehezebben olvad meg, mint a normál csoki, és pillanatok alatt betonkeményre köt, szóval bonbont önteni nem ajánlanám. Éppen emiatt a plusz szilárdsága miatt viszont nagyon jó trüffeleket formázni, mert még a fruktózos tejcsokoládé is jól formázható, gyurmaállagú lesz 50%-nyi tejszínnel összemelegítve és visszahűtve.
A maltittal édesített csokoládéval kb. ugyanúgy lehet dolgozni, mint a sima csokival, így ha tejcsokival szeretnék bonbont önteni, akkor tejes diabetikus RitterSportot fogok venni.
Tejcsokoládésat legfeljebb ajándékba szoktam készíteni, számomra még mindig az étcsokoládé az igazi. Igaz, hogy ebben „rendes” cukor van, de a glikémiás indexe megfelelően alacsony, és a szénhidrát-tartalma is alacsonyabb a többi, diabetikus változatnál. Emellett, ahogy itt is írtam az édesítőszerekről, nem hiszem, hogy a sok fruktóz vagy maltit jobb választás lenne a kevés cukornál, legalábbis ebben a csokis kérdésben.
A Lidl-ben kapható 70%-os Ecuador csokival nagyon jól tudok dolgozni, mert jó folyós lesz és nem köt olyan gyorsan, így szép vékony csokihüvelyeket tudok vele készíteni. Sőt, legutóbb túl vékony lett a csokiburkolat, mert már hozzászoktam, hogy nagyon kell sietnem. Korábban emiatt egyszerre csak az öntőformám egyik felét tudtam kihasználni, de legközelebb megpróbálok majd az egésszel dolgozni, vagyis egy nekifutásra 32db bonbont önteni.
Ahogy visszamértem, ebből a csokoládéból kb. 7g fogy egy csokihüvelyhez, ez kb. 2,3g CH/bonbon a töltelék nélkül. A 32 bonbonos formámhoz így összesen 3 tábla csokoládé kell, és valamivel több, mint egy tábla a végén megmarad. (Lásd a bonbonöntést itt.)
Annak érdekében, hogy a jövőben könnyen meg tudjuk különböztetni a különböző bonbonjaimat, beszereztem három féle lüszterfestéket, ez itt a bronz színű, a karácsonyi bonbonokra cherry színű került. Elég drágák ezek a polikarbonát formák, és így egy formával készíthetek majd többfélét is. Persze számtalan módja van még a bonbonok díszítésének, ha nem akartok ételfestéket használni. Sokan díszítik másik csokoládéval, pl. fehérrel, de én kerülöm a tejtermékeket, így ez kiesik, ezek a lüszterek pedig nagyon tetszenek, könnyű használni, és gazdaságos is.
Mit töltöttem a bonbonjaimba?
Még a múlt héten készítettem egy adag cukormentes mogyorókrémet, annyi változtatással, hogy csokoládé helyett 3 ek. kakópor és 2 ek. kókuszzsír került bele. (Ilyen arányokkal egyébként szobahőmérsékleten jól kenhető krémet kaptam, úgyhogy lehet, hogy máskor is így készítem majd.) Ezt a krémet langyosítottam kb. 28 fokosra, hogy könnyen tölthető legyen, de ne olvassza meg a csokiburkolatot. Kb. 1/2 kk. mogyorókrém került a bonbonokba, majd 1-1 szem pörkölt mogyoró, és még egy kevés mogyorókrém. Az összes krémnek kb. a harmada fogyott el a 32db bonbonra.
Közben ügyeltem arra, hogy maradjon hely a lezáráshoz is. Amíg a töltelék a hűtőben hűlt, addig újratemperáltam a maradédék csokoládét, végül lezártam a bonbonokat.
Mai leckém az volt, hogy igen, meg kell várni, amíg rendesen lehűl a töltelék, mert ha csak vékonyan „bőrösödött” még a teteje, akkor az olvadt csoki feltöri, és a töltelék felúszik lezáráskor a bonbon tetejére.
Ezzel együtt sikerült öntenem 32db helyes kis bonbont, aminek nagy részét beviszem az új munkahelyemre, hogy megkínáljam az új kollégáimat. Ők még nem tudják, kivel kerültek egy irodába. 🙂
Ezzel az új, még alacsonyabb szénhidrát-tartalmú mogyorókrémmel kb. 0,5g CH került még a bonbonjaimba, ez így összesen 3g CH/db. Ezzel szerintem a mindenmentes bonbon feladványát elég szépen megoldottam. Persze a téma folytatása várható. 😉
Melinda Valéria mondta
Nagyon szupik lettek, csak sajnos nekem az olajos magvakat is kerülnöm kell. Majd kikísérletezek valami más tölteléket!
hmm..kókuszos alkoholosra gondoltam 8)
Mindenmentes Nóri mondta
Kókuszvaj+valamilyen gyümölcs 1:1 arányban is nagyon finom lenne! 😉 (Tehetsz bele valami erőset is.)