2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Tavasszal kedves barátaink lagzijára voltunk hivatalosak. Nem akármilyen lagzi volt ez… Mesélhetnék sok apró részletről, ami nagyon a helyén volt, de sejthetitek, hogy mi ragadott meg igazán: istenien főztek! Még rám is! Ízletes és gazdag gluténmentes, vegán választék volt, nem csak „köret salátával”. Az előkészületek közben kérdezte a menyasszony, hogy van-e töltött padlizsán receptem. Megdöbbenve tapasztaltam, hogy nincs! Elhatároztam, hogy idén nyáron kiköszörülöm ezt a csorbát.
A lagziban fantasztikus töltött padlizsán készült, a szervezkedős csoportban rögtön többen kérték a receptet, így az inspiráció most Ritától származott. A zöldségeken variáltam egy keveset és készült az egészre egy rettentően finom szósz, amolyan „sajt és tejszín-szerű” jelleggel, ami rá is pirul a töltelék tetejére.
A töltelék olyan jól sikerült, hogy önmagában is elfogadnám bármikor egy kis kölessel. A másfél éves kislányom is kitartóan kanalazta, amíg meg nem ette a padlizsánom töltelékének felét…! Ráadás ebben a receptben, hogy az egész padlizsánt sikerült olyan hozzávalókból elkészítenem, amiket nem kell számolni a 160 gramm szénhidrátos diétában (bevallom, erre nem figyeltem tudatosan, utólag esett le a tantusz – legfeljebb a dióféléket vagy a kukoricadarát számolhatnánk, esetleg a zöldségeket, ha többet eszünk, mint 20dkg…), így rengeteg párolt kölest ehetsz meg hozzá köretnek, de biztosíthatlak, hogy nem marad hozzá hely! Nagyon laktató étel. A másik jó hírem, hogy néhány apró változtatással a recept dióféléktől is mentes lesz: az öntetben kesu helyett használj napraforgót, a töltelékbe vízbe áztatott dió helyett tegyél főtt csicseriborsót.
Töltött padlizsán - sült zöldségekkel, dióval, "sajtos" szósszal (gluténmentes, vegán)
Hozzávalók
- 2 nagyobb padlizsán kb. 4-500g/db
- a töltelékhez:
- 1 cukkini kb. 300g
- 2-3 fej barna csiperke
- 1 kápia paprika
- 3-4 aszalt paradicsom
- 50 g dióbél*
- 3 gerezd fokhagyma
- 4-5 friss bazsalikomlevél
- 2 ek. kukorica dara**
- 2-3 ek. olívaolaj
- a szószhoz:
- 50 g kesudió*
- 150 g víz
- 1 kk. füstölt só
- 1/2 kk. őrölt paprika
- 1/2 kk. mustár
- 1/2 kk. miso paszta***
Elkészítés
- A padlizsánoknak vágd le a két végét, és hosszában felezd el. A belsejét egy kis késsel vágd körbe a héjától ujjnyi távolságra, majd a belsejét vedd ki: ha egy evőkanállal belenyúlsz az egyik végén, kézzel is alá tudsz nyúlni a magokat tartalmazó belsejének és egyben ki tudod venni. Ezt kockázd fel és tedd félre. A padlizsán feleket dörzsöld be sóval és tedd félre.
- Készítsd elő a töltelék hozzávalóit: a fokhagymát vágd minél apróbbra, a zöldségeket aprítsd kis kockákra. A diót áztasd forró vízbe (vagy előző éjjel hideg vízbe).
- Az olívaolajon futtasd meg a fokhagymát, majd mehet rá a paprika. Hagyd egy kicsit megpirulni. Utána ugyanígy pirítsd le a kockákra vágott, gombát, cukkinit és végül a padlizsánkockákat is. Keverd bele az apróra vágott aszalt paradicsomot és a friss bazsalikomot is.
- Tedd a töltelékbe az apróra vágott áztatott diót is, sózd, borsozd, majd szórd rá a kukoricadarát. Vedd le a tűzről és fedd le, hogy még kicsit összeszokjanak az ízek.
- A szószhoz tegyél minden hozzávalót turmixgépbe és turmixold krémesre.
- A szószból tegyél félre néhány kanálnyit, majd forgasd össze a tölteléket a többivel. A maradék szószt kanalazd a padlizsánok tetejére.
- A padlizsán feleket tedd egy mély tepsibe és önts alá egy kevés vizet, majd takard le alufóliával. Süsd légkeveréses sütőben 40 percig, majd kapcsold grillre és pirítsd meg a tetejét.
Megjegyzések
** Kukorica dara helyett használhatsz rizs darát is.
*** Miso vásárlásakor légy résen, mert sokszor glutén tartalmú gabona is kerül bele, bár a tradicionális recept nem így szól.
Gitta mondta
Szia!
Hát ez biztos nagyon finom lehet!!Tuti meg fogom csinálni.
A miso pasztából te milyet használsz?Sok fajta létezik,még sohasem használtam ilyet.
Üdv:Gitta
Kata mondta
Szia Nori! Köszönjük a receptet. Ma Nori-Mindenmentes hetvege volt es a cukkinis eteleid dominaltak. A korabban mar kiprobalt Brownie receptedet is elövettem.
Illetve a töltött padlizsant es a cukkinis tocsnit is elkeszitettem. A 2 före a 4-adagos etelek azonnal eltüntek a tanyerrol.
A ferjem szerint a Debrecenben kapphato tocsnit a recepted maga mögött hagyja. Raadasul ö sütötte ki a tocsnikat. Szepen es gyorsan kisültek.
A töltött padlizsan kicsit idöigenyesebb volt, de megerte. Nagyon dekorativ es izletes lett. Ezt is dicserte a parom, hogy latszik mennyire atgondolt, megkompnalt a recept remek füszerezessel.
Köszönjük!!
Mindenmentes Nóri mondta
Köszönöm a visszajelzést! 🙂
Kriszti mondta
Kedves Nóri!
Laktózintolerancia-gyászom enyhítőjét tisztelem benned 🙂 szóval köszi a sok-sok receptet! Az a legjobb bennük, hogy nem valami megszokott étel tejmentesítve, hanem teljesen új dolgokat találsz ki, s az embernek eszébe se jut, hogy bármi is ‘pótszerekkel’ lenne helyettesítve… Szóval szuper az egész blog! És – talán – a legeslegfinomabb ez a töltött padlizsán, amit az elmúlt hetekben már többször megcsináltam, néha kicsit ígyebbül, néha meg amúgy 🙂
Köszi mégegyszer, hogy megosztod velünk ezt a sok remek receptet!
Magdi mondta
Ez nagyon-nagyon finom lett! ez a szósz szuper a töltelékhez, kielégült vele a férjem -én ugyan nem eszek hüvelyest, mert felfúj, meg no laktóz, meg no glutén- igényeit is, rizibizivel ettük. A kestut kész kesukrémmel helyettesítettem. Persze a gyerekek még véletlenül sem ették meg, de ezzel nem is számoltam 😀