2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Vajon miért van az, hogy minél messzebb áll valami az étrendemtől, annál izgalmasabbnak tűnik…? Az első dolog, amitől megváltam anno, a cukor és a gyors felszívódású szénhidrátok voltak. Természetes, hogy azóta is sóvárgok a karamell után. 🙂 Mindenre van megoldás, így már évek óta van cukormentes karamellszósz recept a blogomon: éppen ezen a héten írta az egyik olvasóm, hogy ez a legjobb karamellszósz, amit valaha kóstolt (köszi!) – kicsit talán túlzott, de tényleg isteni. 🙂 A reggeli kávémhoz találtam karamell ízű stevia cseppet (!), így kerek volt a világ, de… eszembe jutott a vajkaramella. Ha érdekel, hogy a cukormentes karamella felé vezető utam miért pont egy szuperélelmiszeren keresztül vezetett, olvass tovább!
Cukormentes karamella?
A karamell bizonyos cukrok (redukáló cukrok) hőbomlása során keletkezik, hogy pontosan mi is, az még nem tisztázott. Emiatt pontosan ugyanolyan ízt, állagot nem lehet elérni cukor nélkül, így ez a lucuma karamell is csak erősen hasonlít a karamellre: az illata édeskés, az állaga is nagyon hasonló, csak egy hajszálnyit keményebb gyerekkorom vajkaramellájánál. Az íze? Édes, de nem túl édes, van benne valami virágos beütés (nem vagyok borszakértő… 🙂 ) és egy kicsit gyümölcsös, mivel a lucuma egy gyümölcs. 🙂
Mi az a lucuma?
A lucuma (lúcuma) egy Dél-Amerikában őshonos fa gyümölcse. Hagyományosan az Andokban (Peru, Ecuador) termesztik: természetes édesítőszerként használják, és pl. Peru legnépszerűbb fagylaltja is lucuma ízű. 🙂 Magas vas- és foszfor tartalma miatt az utóbbi években szuperélelmiszerként világkarriert futott be.
Az íze elég nehezen leírható: hasonlították már a juharszirup és az édesburgonya mellett a tejkaramellához is. Innen jött a gondolat, hogy vajon lehetne ebből valahogy vajkaramella ízű dolgot készíteni? Kiderült, hogy az ötletem nem is olyan vad: rábukkantam erre a receptre, majd apró változtatással (a két hozzávalóból lecseréltem az egyiket… 🙂 ) el is készült a saját házi „cukormentes karamellám”, ami ráadásul szuperélelmiszer is!
Szükségünk van-e szuperélelmiszerekre?
Mielőtt megosztom a (rendkívül bonyolult 😉 ) receptet, tennék egy kis kitérőt a superfoodok témájában. Évek óta figyelem, hogy a különböző tápanyagokban kiemelkedően gazdag élelmiszerek hogyan lesznek egyre népszerűbbek. Az érzéseim vegyesek ezzel kapcsolatban.
Felmerül a kérdés, hogy vajon szükségünk van-e a tápanyagok pótlására, ha egyébként egészséges, változatos étrenden élünk? A válasz az, hogy könnyen elképzelhető: a nem fenntartható módon végzett földművelés tönkreteszi a termőföldet, ezért az ott termelt zöldségek, gyümölcsök tápanyagtartalma sem lesz az igazi. Szerencsésnek tartom a szemléletet, hogy a vitaminokat, ásványi anyagokat természetes formában vigyük be a szervezetbe, és erre jó megoldás lehet a szuperélelmiszerek fogyasztása. Az érem másik oldala, hogy a világ másik végéből beszerzett élelmiszerek sem fenntarthatóak a költséges és energiaigényes szállítás miatt. Mi lenne a valódi megoldás? Ha mindannyian fenntartható módon megtermelnénk a saját zöldségünket, de legalábbis olyan helybeli kistermelőktől vásárolnánk, akik odafigyelnek a talajok egészségére. Amíg ez nem megy, addig segíthetnek a szuperélelmiszerek.
Ha superfood vásárlásra adjuk a fejünket, meg kell győződni a termékek minőségéről. Ez a másik szempont, ami eddig visszatartott a superfoodok fogyasztásától: ahhoz, hogy valóban „szuperek” legyenek, nagy odafigyelésre van szükség már a termeléstől kezdve. Pl. a híres goji bogyó csak akkor lesz jó minőségű, ha többezer méter magasan termesztik, vagy a maca por csak akkor lesz fogyasztásra érdemes, ha a termőtalajnak több évet adnak a regenerálódásra két maca termés között. Amikor leültem beszélgetni Gáborral, a PlanetBio ügyvezetőjével, meggyőzött arról, hogy kínosan ügyelnek a termékeik minőségére: pl. rendszeresen ellenőrzik a tápanyagtartalmukat, és a cégalapító hölgy annak idején személyesen felkereste a legtöbb termelőt, akiktől a termékeik származnak. Minden kérdésemre korrekt választ kaptam, felüdítő volt. 🙂 Így történt, hogy én is elkezdtem a superfoodokkal ismerkedni…
A recept után megosztok egy akciós kuponkódot, amivel az olvasóim 5% kedvezménnyel vásárolhatnak a PlanetBio webáruházában! 🙂

Cukormentes karamella lucuma porral
Hozzávalók
- 60 g lucuma por
- 60 g kakaóvaj*
Elkészítés
- Gőz felett olvaszd meg a kakaóvajat. Vigyázz, hogy ne melegítsd túl: amikor már csak kb. a harmada szilárd, vedd le a gőzről és kevergesd, amíg teljesen megolvad.
- Add hozzá a lucuma port és keverd csomómentesre.
- Öntsd szilikon bonbon formába és szobahőmérsékleten hagyd megszilárdulni.
Megjegyzések
Tápérték információ
A PlanetBio webáruházban az olvasóim most 5% kedvezménnyel vásárolhatnak a „mindenmentes” kuponkód érvényesítésével. A kedvezmény nem csak a recept hozzávalóira, hanem a teljes kínálatra érvényes. 🙂 Kellemes böngészést kívánok!
Igazán annyira várom az új receptjeidet, ez most valami szuper lett! Senki sem hitte el a családból, hogy nincs cukor benne ás csak 2 összetevőből készült! Sajnos, nem készíthetek minden nap, a lucuma kicsit húzós, de mindenképpen már az ünnepi repertoárba is beillesztem!
Kedves Nóri!
Én bonbon tölteléket készítettem belőle. Kicsit változtattam a recepten, 40g kakaóvajat, 20g kókuszzsírt használtam, csokihüvelyekbe töltöttem, isteni lett! A maradék tölteléket szilikon formába kanalaztam, így lett 4 darab „vajkaramellám” is, de egyértelműen a bonbonok nyertek az ízcsatában.
Nagyon finom és különleges, köszi a receptet 🙂
Annyi kérdésem lenne, hogy ez a lucuma por adható kicsiknek is? 2 évesnek! Köszönöm!
Az enyém befalta, nem panaszkodott. 🙂 Ez is csak egy gyümölcs…
Kedves Nóri,
Vajon más márkájú lucuma porral is működik?
Mit gondolsz?
Köszi,
Hermi
Persze!
Szuper, köszi!
Gondoltam lehet eltérés az ízében.
Hamarosan kipróbálom.
Nagyon szuperek a receptjeid! <3
Hermi